Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Částečná uzavírka ulice B. Nikodéma v Porubě
  • Městská policie instaluje seniorům kukátka i řetízky
  • Strážníci učí mládež bezpečnému chování na internetu
  • Galerie Dukla patří výstavě studentů VŠVU v Bratislavě

Městská policie instaluje seniorům kukátka i řetízky

Prioritou Městské policie Ostrava je samozřejmě bezpečnost občanů. Senioři patří mezi zranitelnou skupinu lidí a proto vznikl program, který jim pomáhá. Strážníci montují v bytech důchodců kukátka a bezpečnostní řetízky na dveře.

Často vás informujeme o nejrůznějších fintách podvodníků a zlodějů, kteří se specializují na seniory. V poslední době je to stále více v kyberprostoru, ale také je pořád mnoho zločinců, kteří se k seniorům dobývají přímo do jejich bytů. V těchto případech pak pomáhá jednoduché opatření - panoramatické kukátko a řetízek na dveřích. 

 Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Problém s podvodníky řešíme poměrně často, ať už v rámci běžného volání na linku 156 nebo prostřednictvím Senior linky, kdy senior zmáčkne tísňové tlačítko podezřelá osoba." 

Ročně tak strážníci namontují do bytů ostravských seniorů v průměru přes stovku řetízků a kukátek. Návštěva strážníků a montáž bezpečnostních opatření je samozřejmě také spojena s informování seniora, což také může pomoci.

Jana Knoppová, vedoucí klubu důchodců: "Máme informace a máme je dost často, protože i před covidem hodně k nám strážníci chodili na besedy, na jaké téma si řekneme. Třeba o bezpečnosti nebo o šmejdech." 

O instalaci řetízku a kukátka si mohou zažádat občané Ostravy starší 65let, a to písemnou formou prostřednictvím svého strážníka-okrskáře nebo na sociálním odboru v místě bydliště.

Adriana Chýlová, preventistka MP Ostrava: "Je to pro jejich bezpečí. Senioři mají problém, že otevírají cizím lidem. Nepamatují si, že by to neměli dělat." 

Projekt kukátek a řetízků je pro seniory zda: "Je to pro jejich bezpečí, kdy vlastně ti lidé mají rma. Hradí ho ostravský magistrát. Bližší informace najdete na webových stránkách mpostrava.cz.

---

Strážníci učí mládež bezpečnému chování na internetu

Ostravští strážníci rozjeli nový projekt, který cílí zejména na děti a mládež a měl by všem pomoci v lepší a bezpečnější orientaci ve světě internetu. Část projektu #onlineMPO je zaměřen také na seniory.

Zločiny prostřednictvím internetu, ale i další rizika kyberprostoru jsou velmi aktuálním problémem, který výrazně postihuje hlavně dvě skupiny populace. Jde už tradičně o ty nejzranitelnější, tedy děti a mládež a také seniory. Právě pro ně proto připravila ostravská městská policie projekt #onlineMPO.

Marek Vajda, strážník MP Ostrava: "Snažíme se v rámci projektových dnů na základních a středních školách seznámit studenty jak s rizikovými jevy, na co si dát pozor, tak se s nimi snažíme probírat dané téma prostřednictvím aktivit." 

Na základních školách je projekt rozdělen podle konkrétních problematik, které se dětí v určitém věku týkají. Například jde o kyberšikanu, závislost na sítích nebo nenávistné projevy. Středoškoláci řeší digitální stopu. 

anketa, žáci Wichterlova gymnázia: "Je to důležité téma." 

Je to super, že něco takového probíhá." 

Důležitou součástí jsou peer prvky, kdy žáci a studenti o této problematice později mluví se svými spolužáky. 

Iva Holečková, učitelka Wichterlova gymnázia: "Ten peer program spočívá v tom, žen vrstevníci školí mladší spolužáky a to mi přijde absolutně inovátorské a praktické." 

Další zranitelnou skupinou jsou senioři. Pro ně jsou určeny přednášky o aktuálních rizicích, jako jsou útoky na jejich úspory. Důležité zásady jsou tedy hlavně: bezpečná hesla, nezveřejňování osobních informací a také nikdy neposílat nikomu cizímu žádné osobní údaje k bankovním účtům.  

---

Galerie Dukla patří výstavě studentů VŠVU v Bratislavě

V Galerii Dukla vystavují studenti Ateliéru vvv Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Výstava je složením multižánrovosti ateliéru. Jde o pestrou mozaika toho, co současná mladá generace prožívá, co ji trápí a co dělá.

Všechno, čeho se dotkneš, tím změníš. Všechno, co změníš, změní Tebe. Jediná trvalá pravda je změna. Učení je změna. Tento verš provází výstavu 14 studentů Ateliéru vvv Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, která je k vidění v Galerii Dukla v Ostravě-Porubě.

Martin Piaček, vedoucí Ateliéru vvv, VŠVU v Bratislavě: “Kurátorsky jsme se ji snažili svázat dohromady společně s přijatými citáty z díla Octavie Butler, což je americká autorka sci fi. S citáty, s kterými jsme se dovedli vnitřně ztotožnit, spojujeme tu pestrost, kterou tu vystavujeme spolu.”

Samuel Hošek, student: “Já jsem konkrétně pracoval na svém díle nazvaném I love you Britney think for everything a je to pocta Britney Spears v rovině jakoby takové mučedničky a jedná se tam o to, jaké má náročné období posledních 15 roků a jsou tam různé výjevy nejen biblické, ale i životní. Takový pop art do kupy. Takže ji máte rád. Je to určitě jeden ze vzorů, který mě ovlivnil v dětství a bude spojený s hudební performers.”

Součástí vernisáže výstavy bylo i performance vystoupení celého ateliéru.

Petra Nela Pučeková, asistentka, Ateliér vvv: “Bude to takový taneční počin, který jsme si připravili dopředu a chtěli bysme jím vzdát hold situaci, která se nedávno odehrála u nás v Bratislavě, a to byla střelba v podniku tepláren. Takže to bude reakce na tuto situaci. Všechny nás to hodně vzalo a chtěli bysme posouvat ten odkaz té teplárny.”

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: “Já moc fandím Galerii Dukla. Je to jediná galerie, která byla otevřena v ČR za covidu. Venkovní galerie, galerie přístupná všem a také vysoce hodnocená Ministerstvem kultury. Jsem moc ráda, že galerie dává prostor mladým umělcům a jsou zde zajímavé vernisáže jako je ta dnešní a ráda bych všechny diváky pozvala do galerie Dukla. Město Ostrava se podílí v rámci dotací na podporu galerie Dukla každoročně.”

Galerie Dukla je financována nejen z rozpočtu statutárního města Ostravy, ale přispívá na ni také Ministerstvo kultury.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat