Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Vánoční trhy v Porubě začnou už tuto neděli
  • Ostrava-Poruba se oblékla do vánočního
  • Poeziomat u porubské knihovny budí zájem

Vánoční trhy v Porubě začnou už tuto neděli

Vánoční trhy na Alšově náměstí budou i letos. Kvůli pandemii koronaviru se ale musí obejít bez doprovodného programu a v omezeném režimu. Jedinou akcí, která se zde uskuteční bude charitativní akce Srdce pro Porubu.

V Ostravě-Porubě už je vše připraveno na tradiční vánoční trhy. Probíhat budou na Alšově náměstí už od této neděle a skončí 23. prosince. Oproti minulým letům ale v daleko menším rozsahu. Důvodem jsou vládní opatření spojená s koronavirovou krizí.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Znamená to, že bude otevřený pouze každý druhý stánek. Je to z toho důvodu, že musíme dodržet ty čtyřmetrové rozestupy mezi jednotlivými stánky. Bohužel naše technika, kabeláž nám nedovolí postavit každý stánek samostatně od sebe 4 metry, takže musíme to vyřešit tímto způsobem.”

Ve stáncích se budou prodávat mimo jiné vánoční dekorace a ozdoby, vánoční dárkové balení, které se bude vyrábět a také různé dobroty jako masné výrobky, nebo řecké speciality. Chybět nebude ani něco na zahřátí.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Co bude úplnou novinkou, tak je takzvaná Sdílko budka, nebo Sdílko stánek, kde se budou střídat prodejci, kteří se budou střídat prodejci, kteří se zúčastnili akce Sdílko, kteří budou nabízet především rukodělné výrobky z vlastní tvorby.”

Na Alšově náměstí se budou prodávat i vánoční stromky a ozdobou bude ručně vyřezávaný dřevěný betlém z Pradědovy galerie.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Bude tady ohňová koule, která se představila i na loňském vánočním jarmarku.”

19. prosince bude tady na Alšově náměstí starostka obvodu podávat nealkoholický punč v rámci charitativní akce Srdce pro Porubu.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Můžou tak přispět na nějakou dobrou věc. Zároveň v tento den bude připraven i doubledecker a budou tři speciální jízdy skrz vánoční Porubu, takže se lidi mají na co těšit.”

Ve středovém pásu na Hlavní třídě pak bude umístěna zvonička. Lidé si tak mohou přijít zazvonit pro štěstí a věřit, že se jim splní jejich přání.

---

Ostrava-Poruba se oblékla do vánočního

V Ostravě-Porubě se rozsvítila vánoční výzdoba. Laděna je do bílé barvy a ozdobeny jsou nejen sloupy veřejného osvětlení, ale také vybrané stromy. Nově je letos vánočně vyzdoben také prostor u Duhy.

V Ostravě-Porubě rok od roku přibývá vánočních ozdob. Letošní novinkou je výzdoba u Duhy, kde krásně svítí zcela nové vánoční motivy.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Poruba má ve vánoční výzdobě dlouhou tradici, proto je pro nás každoročně velice složité vymýšlet něco nového, ačkoli se nám to v posledních letech daří. Za mnou vidíte například výzdobu stromů světelných, kde bylo použito přes 2 tisíce metrů světelného řetězu.”

Dalších dva a půl tisíce metrů světelných řetězů zdobí ostatní stromy v různých částech obvodu. Světýlka a jiné ozdoby jsou také na radnici a jiných institucích.

Jen na sloupech veřejného osvětlení září do tmy bezmála 150 vánočních ozdob. Nejvíce jich je na Hlavní třídě.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Mimo jiné se můžete také těšit na celkem 6 vánočních stromů v Porubě. Můžete vidět vánoční strom na Hlavní třídě, na Alšově náměstí, naproti pekárny, u Duhy, u Oblouku, na Vozovně a na náměstí Družby.”

Ten hlavní, který reprezentuje Porubu a který každý rok stojí ve středním pásu na Hlavní třídě u Alšova náměstí, přivezli právě dnes a během pátku se bude zdobit.

Pavlína Nováčková, odbor kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Cesta za letošním porubským vánočním stromem byla extrémně složitá, protože první strom jsme nemohli sundat. Druhý strom měl prasklinu, vadu, která ohrožovala bezpečnost našich obyvatel, takže jsme ho museli odstranit a konečně se nám napotřetí díky společnosti Ostravské městské lesy a zeleň podařilo sehnat tento nádherný smrk ztepilý. A moc doufám, že bude ozdobou letošních Vánoc."

U vánočního stromu bude nainstalována i zvonička a na Alšově náměstí se objeví betlém z Pradědovy galerie.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mám čtyři vnoučata, takže se určitě těším na Vánoce. Vánoce, to jsou svátky radosti dětí, takže ty děti mě drží nad vodou.”

“Na Vánoce se těším, nejspíš na ty dárky a na to, že budeme spolu všichni. Nejvíc asi brusle na led, protože mám ráda bruslení na ledu.”

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se letos kvůli pandemii bohužel neuskuteční.

---

Poeziomat u porubské knihovny budí zájem

U knihovny na Opavské ulici v Ostravě-Porubě stojí vůbec první poeziomat na kliku v Česku. Obsahuje nejen básničky, ale také písničky a radost udělá všem, co jdou kolem. Mohou se tak na chvíli zastavit a jen tak relaxovat a poslouchat.

Knihovna na Opavské ulici v Ostravě-Porubě se pyšní unikátem. Nainstalován tady byl první poeziomat na kliku v Česku. Nepotřebuje tak žádný přívod elektřiny. Obsahuje celkem 20 nahrávek.

Irena Šťastná, vedoucí pobočky knihovny na Opavské ulici: “Máme tady 12 autorů, jsou to autoři z regionu, to znamená nějaká vazba k Ostravě byla podmínkou a zvláštní je ten poeziomat tím, že tady máme 5 textů pro děti, protože jsme vedle knihovny a dítka chodí často a my je chceme udržet a přitáhnout k literatuře, plus ještě 3 písničky, aby to bylo něčím ozvláštněno.”

Poeziomat byl instalován v rámci vítězného návrhu Čteme venku, který v loňském roce vyhrál kategorii velkých projektů participativního rozpočtu Zelená Porubě.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Poeziomat je vlastně jenom součástí toho návrhu, který ještě bude doplněn o mobiliář v podobě atypických laviček kolem stromu.”

O hrací skříňku v podobě roury, která svou výškou strhává pozornost, je velký zájem. Stále u ní někdo je. Nejčastěji si lidé pouštějí písničky

Irena Šťastná, vedoucí pobočky knihovny na Opavské ulici: “Zatím jsme se setkali jenom s pozitivními ohlasy. Ony jsou nejatraktivnější ty písničky, protože to je přece jenom trošku veselejší nota a je fakt, že u těch dětí to má největší ohlas, protože možná už dneska málo rodičů právě třeba poezii dětem čte, tak ony se na to celkem rychle chytají. Přednostně teda menší děti.”

Anketa: jedna z obyvatelek Poruby: “Mě to tady krásně překvapilo, jo. Že tady máme nějaké básničky, že si můžeme sednout tady na lavičku a když jsme to teď pustili, tak je to tak akorát. Neřve to moc, ta písnička byla prima. Výborné je, že je tam i něco pro děti, což je důležité. Děti musíme k tomu vést. K básničkám, písničkám a ke knihovnám.”

Ovládání poeziomatu je velice jednoduché. Stačí zatočit klikou, vybrat si básničku a zmáčknout tlačítko.

---Mohlo by Vás také zajímat