Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Matrika ve FNO inspiruje další nemocnice
  • Porubská radnice doprovází seniory na očkování
  • Waldorfský kampus chystá virtuální prohlídky

Matrika ve FNO inspiruje další nemocnice

Už déle než rok funguje v ostravské fakultní nemocnici detašované pracoviště matriky porubské radnice. A jak se ukázalo, maminky si tuto službu nemohou vynachválit. Rodný list dítěte si díky tomu vyřídí přímo na gynekologicko-porodnickém oddělení.

Maminky, které porodí v ostravské fakultní nemocnici, mají o jednu starost méně. Pro rodný list dítěte nemusí na úřad. Matrika porubské radnice totiž funguje přímo v nemocnici.

Lucie Březinová, maminka: “Mi se v pondělí narodila holčička Sára, první dcera a jsem byla strašně překvapená, že nemusím nikam na radnici vyřizovat papíry a že máme matriku přímo tady o patro výš. Je to ulehčení, je to pomoc.”

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Skutečně každý den dochází naše paní matrikářka z úřadu do fakultní nemocnice, kde nabírá dokumenty od čerstvých maminek, odnáší je k nám na úřad, kde vystavují rodné listy a zpátky vlastně donášejí do nemocnice a vydávají maminkám hotové rodné listy.”

Matrikářky mají svou místnost ve druhém patře Gynekologicko-porodnické kliniky. Maminkám jsou k dispozici každý všední den v dopoledních hodinách. Loni jejich služeb využilo na 2300 novopečených maminek.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Tato služba běží u nás v podstatě tak, že maminky, které tady u nás porodí, tak de facto ve 100 procentech využijí tuto službu a ušetří si tím jednu cestu na městský úřad. Nám se podařilo matriku jako první v kraji tady u nás ve fakultní nemocnici otevřít v listopadu 2019.”

Teď se fakultní nemocnicí inspirovala i nemocnice ve Vítkovicích.

Ostravská fakultní nemocnice je pro budoucí maminky velmi oblíbená. Jezdí sem z celého MS kraje.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “V loňském roce, i přesto, že je tady ta situace v naší republice, nebo kraji je poznamenaná epidemiologickou situací, která je, která probíhá i během toho roku, ale narodilo se nám tady v podstatě stejný počet dětí jako v roce předešlém a narodila se tady u nás i dvakrát trojčata.”

Ostravská fakultní nemocnice má pro maminky připravený i covidový pokoj a díky jejímu tlaku na vládu, který vyvinula už loni na jaře, mohou na porodní sál i tatínkové.

Markéta Omachtová,vrchní sestra gynekologicko-porodnické kliniky: “Tatínkové chodí hodně k porodům, my to velmi kvitujeme. Jsme rádi, že nám tatínkové chodí k porodu, protože mamince pomáhají zvládnout bolesti, jsou velká psychická podpora té maminky a podělí se ta maminka o tu bolest a o ten nádherný zážitek potom z narození miminka.”

Nemocnice i přes přísná protiepidemická opatření respektuje individuální požadavky maminek při vedení porodu.

Markéta Omachtová,vrchní sestra gynekologicko-porodnické kliniky: “Může rodit na porodní židličce, v porodnickém lůžku v sedě, nebo jakkoli ji bude vyhovovat. V porodnickém pytli. Může k první době porodní využívat různé pomůcky odlehčovací, žebřiny. balóny, masážní přístroje, které jsou k zapůjčení na každém porodním pokoji.”

Na poporodním oddělení pak může otec dítěte spolu s maminkou zůstat po celých 48 hodin. Pokud tedy bude mít zájem.

---

Porubská radnice doprovází seniory na očkování

Porubská radnice pomáhá seniorům s registrací k očkování vakcínou proti koronaviru. Na sociální odbor se mohou obracet lidé ve věku 80 let a více, kterých je v obvodu zhruba 4 tisíce.

Lidé starší 80 let se stále mohou obracet na sociální odbor porubské radnice. A to v případě, že si neví rady s registrací do systému na očkování proti nemoci covid-19. Pracovnice je kroku po kroku provedou všemi úkony, které jsou potřeba. Případně jim nabídnou další pomoc.

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Pomáháme jim buď tak, že přijdou tady k nám a my je zaevidujeme a pokud senior nemůže přijít, nemá tu možnost, tak vycházíme k němu. Pokud nemá počítač, naše pracovnice si donesou svůj a pomocí tady toho je zaevidujeme. Naše zkušenost je taková, že senioři, kteří se na nás obrátili, byli zaregistrováni, někteří už mají injekci za sebou. Teď tento týden budou dostávat i druhé očkování. “

Zpětné vazby od seniorů jsou většinou pozitivní a z očkování nemají ani žádné následky. Ti, co ještě zaregistrovaní nejsou, mohou volat na linku 599 481 500, a to v pracovní dny od 8 do 12 hodin, nebo přijít osobně do budovy úřadu na ulici Gen. Sochora.

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Jenom bych možná k tomu dodala, že se už na nás obracejí i lidé mladšího ročníku, chtějí taky registrovat a chtějí pomoct. V této chvíli ovšem nemůžeme tuto registraci provádět, protože ten systém je pouze pro osoby nad 80 let. Samozřejmě, pokud se systém otevře i pro osoby mladší, jsme připraveni všem pomoci.”

Sociální odbor ovšem seniorům nepomáhá jen s registrací, ale také s dopravou na samotné očkování. Prioritně k tomu využívá službu Senior expres.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí : “To je naše cílová skupina senioři nad 80 let, kteří Senior expres využívají. Případně využíváme jiné dopravce a samozřejmě, pokud ten klient potřebuje, tak ho na to očkování doprovodíme, případně mu domluvíme doprovod. Takže se snažíme zajistit co nejkomfortnější dopravu na to očkování, ať to všechno zvládnou, ať je vše v pořádku.”

Pomoc seniorům nabízí i Moravskoslezský kraj, nebo ostravská městská policie.

---

Waldorfský kampus chystá virtuální prohlídky

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba funguje jako jeden celek od letošního ledna. Vytvořit waldorfský kampus na ulici Ľudovíta Štúra se podařilo po několikaletém úsilí a přináší spoustu výhod.

Rodiče se po mnoha letech dočkali. Na jednom místě se jejich děti mohou vzdělávat od mateřské až po střední školu. Waldorfský kampus v Porubě vznikl od ledna a jeho výhodou je, že základní a střední škola spolu navzájem aktivně spolupracují.

Alex Vonsík, student 4. ročníku střední odborné školy waldorfské: “Například studenti střední školy připravovali v rámci Dne dětí pro žáky 1. stupně plno stanovišť s úkoly a pod. A také v rámci sociálních praktik, kdy si maturanti vybírají zařízení, kde se zúčastní každodenního fungování, tak letos to probíhalo právě na 1. stupni základní školy a tam jsme vlastně měli příležitost vidět pedagogickou praxi z blízka.”

Waldorfská škola se snaží rozvíjet nejen rozumové schopnosti dětí, ale také jejich cit a vůli. Přispívají k tomu zejména rytmická cvičení a tvořivá činnost.

Martina Lubojacká, třídní učitelka 2. třídy waldorfské základní školy: “Tím, že děti jakoby rytmicky opakují, dejme tomu násobkové řady, to, co by se jinak učily vlastně jenom zpaměti, jenom paměťovou formou, tak tady pomocí spojení rytmu, pohybu, zvuku, se jim to lépe uchopuje, protože ty menší děti na 1. stupni by se měly především učit celým tělem s přispěním všech smyslů, které mají, aby se jim veškeré ty poznatky hluboce a lépe uložily do jejich paměti.”

Anička Hamříková, žákyně 2. třídy waldorfské základní školy: “Líbí se mi tady nejvíc malování a je to tu dobrý. Ruční práce, malujeme, angličtina, děláme němčinu a potom eurytmii.”

Waldorfskou školu mapuje i výstava, která byla realizována u příležitosti sloučení základní a střední odborné waldorfské školy v Ostravě. Kvůli pandemii koronaviru byla nainstalována na budově školy, kde zůstane natrvalo.

Lucie Cimmrová, učitelka střední odborné školy waldorfské a autorka výstavy: “Při výběru fotografií jsem chtěla ukázat naše žáky od prvního dne ve škole přes různé akce, kurzy, slavnosti, které jsou typické pro waldorfskou školu až třeba po mezinárodní projekty na střední škole. Symbolickým je pro mě snímek, který zachycuje naši studentku, jak učí ve 4. třídě plést košíky malé děti v rámci své pedagogické praxe.”

Pokud byste měli zájem, už v dubnu budou probíhat zápisy na základní waldorfskou školu a také přijímačky na střední.

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba připravuje i Dny otevřených dveří. Na střední škole budou probíhat 9. února a na základní 5. března.

Prohlídky obou škol budou probíhat online a v rámci virtuální prohlídky si budete moci popovídat jak s učiteli, tak se studenty. Podrobnosti najdete na webu waldorfporuba.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat