Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Neukáznění řidiči ničí zeleň a chodníky
  • Drobným podnikatelům pomůže Sdílko akademie
  • Sociální pracovnice a senioři pletou hračky pro děti

Neukáznění řidiči ničí zeleň a chodníky

V Ostravě-Porubě chybí bezmála 3 tisíce parkovacích míst. Řidiči tak parkují, kde se dá. Mnohdy i nezákonně. Ničí přitom chodníky i zeleň.

V Ostravě-Porubě se objevil další nešvar. Téměř po celém obvodu je rozježděná zeleň. Stopy po kolech aut na ni zanechávají neukáznění řidiči. Svá auta navíc odstavují i na místech určených hasičům, nebo záchranářům.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava.Poruba: “My se nacházíme na ulici Josefa Skupy, kde jsme realizovali v roce 2019 integrovaný záchranný systém, který má sloužit primárně hasičům, aby byli schopni svou technikou vlastně hasit i případy v těch nejvyšších patrech v těch domech, protože z té komunikace běžné nejsou schopni tou technikou na ně dosáhnout. Velice často se stává, tady vidíme krásný příklad, že zde stojí nějaká dodávka, která zde parkuje dejme tomu několik hodin.”

Lidé často vjíždí také na chodníky, které se pod těžkými auty propadají a nezastaví je ani zeleň.

Někteří řidiči na trávnících pouze parkují, jsou ale řidiči, kteří jsou tak bezohlední, že si zkracují cestu tím, že projedou celý dvůr.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “To je opravdu něco nepřípustného a my jakmile máme hlášený tento případ, tak zakročíme a poté zahajujeme správní řízení, případně to postoupíme městské policii.”

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací: “Děje se to víceméně v celém obvodu. Člověk chápe, když si někdo potřebuje najet ke vchodu, protože stěhuje, vytahuje skříň, pračku. To je jakoby logické, ale toto bezohledné najíždění na zeleň, tam je to jako nepochopitelné. Nejen to, že je poškozena zeleň, nebo ten trávník. Nás pak ročně stojí statisíce nová výsadba a údržba té zeleně.”

Další statisíce stojí i opravy poškozených chodníků. Tyto peníze by se přitom daly využít třeba na dětská hřiště, nebo jiné projekty.

---

Drobným podnikatelům pomůže Sdílko akademie

Mnoho kamenných obchodů a služeb má kvůli pandemii koronaviru stále zavřeno. Drobní podnikatelé a obchodníci jsou tak na pokraji zhroucení. Pomocnou ruku jim v této těžké době podá Sdílko akademie.

Někteří se adaptovali, jiní mají problémy. Právě pro ty, kteří si neví rady, jak oživit své podnikání v době pandemie koronaviru, pomůže Sdílko akademie, která nabídne pět online seminářů s praktickými tipy, jak se nové situaci přizpůsobit.

Kamila Smutná, iniciátorka akademie: “Budeme se zaměřovat na témata jako je marketing, facebooková a instagramová reklama a třeba i na e-shopy. Zaměříme se ale i na offline, na kamenné prodejny. Takže se budeme bavit o interiéru prodejen, nebo jak si vytvořit lákavou a poutavou výlohu.”

Akademie začne už 18. března a pro účastníky bude díky podpoře amerického velvyslanectví a městského obvodu Poruba zcela zdarma.

Zájemci se mohou hlásit na webových stránkách sdílkoporuba.cz/akademie.

Irena Vyhlídalová, koordinátorka pro charitativní obchod a sociální šatník, Dobrovolnické centrum ADRA: “Nabídka akademie nás velmi zaujala, protože samozřejmě taky řešíme spoustu otázek. Hlavně to, jak pracovat se sociálními sítěmi." 

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: "Je to ještě takový přesah celého Sdílka. V loňském roce se uskutečnil už 3. ročník a já jsem moc ráda, že se nám v posledních dvou letech daří ty sdílkaře zapojovat i do dalších aktivit a spolupracovat v podstatě po celý rok."

Letos je chce radnice zapojit do velikonočních trhů a také do akce Cirkulum.

---

Sociální pracovnice a senioři pletou hračky pro děti

Sociální pracovnice porubské radnice už dva roky vyrábějí ponožky, hračky a chobotničky pro dětské oddělení a neonatologii ostravské fakultní nemocnice. Za dva až tři měsíce uháčkují až 600 párů ponožek a kolem dvou stovek chobotniček.

Nejprve malá akce, teď velká záliba. Hračky a ponožky pro děti, které se zotavují v ostravské fakultní nemocnici po večerech pletou a háčkují nejen sociální pracovnice. Do dobročinné akce se aktivně zapojují i seniorky z různých klubů.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, MOb Ostrava-Poruba:  "Jsou velmi šikovné a vyrábějí ponožky, chobotničky a všechno, co jde. Háčkujeme denně po večerech, o víkendech, věnují se tomu všichni, kdo můžou, kdo umí. Ti, co neumí, tak aspoň zdobí, nebo sbírají materiál. Vybíráme na to finance mezi sebou, takže se na tom podílí všichni. I ti, kteří fyzicky třeba neháčkují, nebo nepletou, tak všichni se do toho zapojí.”

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Já si myslím osobně, že to je velmi hezké propojení vzájemných vztahů mezi sociálními pracovnicemi a seniory. Senioři vlastně se cítí potřební, cítí, že mohou ještě něco udělat a mají pocit takového naplnění a pocit štěstí.”

Hračky ale putují i do jiných zařízení.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, MOb Ostrava-Poruba: “Zároveň dostávají tyto hračky a potřeby děti třeba z městské nemocnice Ostrava z dětského oddělení, případně z rehabilitačního stacionáře, nebo ze speciální školy pro děti s postižením Diakonie.”

Dalším velkým úkolem je vyrobit háčkované, nebo pletené hračky jako ceny pro Polanský charitativní běh, který je určen na podporu neonatologie. Premiérou pro sociální pracovnice a seniorky byly loňské ovečky.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, MOb Ostrava-Poruba: “Loni jsme vyráběli 67 oveček pro všechny vítěze. Musím teda říct, že i naše kolegyně, která se umístila na stupni vítězů, tak přivezla ovečku domů a teď vyrábíme vlastně na další běh, který proběhne letos.”

Kamila Juříčková, spoluorganizátorka Polanského běhu: “V letošním roce pro nás připravily tvořilky z úřadu celé stádečko různých zvířátek a bude to směřované pro děti, které se umístí na stupních vítězů. Máme spoustu kategorií, samozřejmě začneme od těch dětských kategorií. Jsou tam tři kategorie chlapců a dívek a je to od nuly, takže běží i maminky s kočárky, nebo doprovází své sotva chodící děti.”

Pro zkušené běžce bude připravena trať na 10 km a pro začátečníky a pro ty, kdo běhají jen tak pro radost, pak trať na necelé 3 km. Letos se uskuteční už 5. ročník této charitativní akce a jejím cílem je především poděkování během.

Kamila Juříčková, spoluorganizátorka Polanského běhu: “Děkujeme ostravské neonatologii za to, že se stará o naše předčasně narozené děti, za jejich úžasnou péči a zároveň je to neoficiální setkání lékařů, sestřiček a dětí, o které se v prvních dnech a týdnech s láskou a něhou starali.”

Loni se díky polanskému běhu podařilo získat 100 tisíc korun. Peníze pomohly neonatologickému oddělení ostravské fakultní nemocnice a novorozeneckému oddělení městské nemocnice Fifejdy. Veškeré informace k letošnímu běhu najdete na webu www.polanskybeh.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat