Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Prostor před OC Bohemia už nebude jen průchozím místem
  • Letošní LUS měla velký úspěch
  • Výstava fotografií Viktora Koláře st. v Galerii Dukla

Prostor před OC Bohemia už nebude jen průchozím místem

Náměstí Družby a jeho okolí roste do krásy. Zatímco loni prošel kompletní revitalizací tamní park, letos se pracuje v prostoru před obchodním centrem Bohemia, který se promění v moderní pobytové místo.

Prostorem před OC Bohemia v Ostravě-Porubě zatím lidé jen procházejí. To se ale brzy změní. Momentálně prochází rekonstrukcí, díky které budou mít důvod se tady zastavit.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Tady ten předprostor bude nově tvořit vyšší pobytové betonové plato se schodovitým sezením a vodním prvkem, který bude tvořit fontána se 6 výtrysky, které jsou umístěny v linii za sebou.”

Voda z trysek bude stříkat až do výšky dva metry. Záležet bude na síle větru, kterou bude hlídat speciální čidlo. Takzvaný anemometr.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Na toto vyvýšené plato naváží rekonstruované pochozí plochy, které vytvoří druhou výškovou úroveň a budou provedeny z kvalitního materiálu z žulové dlažby. Součástí druhé výškové úrovně té pochozí plochy bude i prvek ve formě městských hodin, který je taky určitým způsobem atypický a bude zde umístěno také pítko.”

Roman Gajdušek, vedoucí odboru investičního, MOb Ostrava-Poruba: “Dominantou této stavby je vyšší pobytové plato, na kterém právě stojíme, které je dělané z monolitického vyztuženého betonu v šedobílé barvě. Povrch těchto plát je proveden z kartáčovaného betonu. Nejsložitější na těchto pracích bylo provedení kartáčovaného betonu během jednoho dne.”

Celou plochu oživí i 3 nové stromy, pro které bude použita technologie prokořenitelných buněk. Ta zajistí, aby stromy ve zpevněné ploše lépe prosperovaly. Prostor doplní i nový mobiliář jako lavičky a odpadkové koše.

Roman Gajdušek, vedoucí odboru investičního, MOb Ostrava-Poruba: "Prostor náměstí bude od přilehlé komunikace oddělený betonovými zídkami, které budou provedeny z bílošedého pohledového betonu.”

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Po dokončení tady vznikne nový, moderní, kultivovaný prostor, který doufám, ocení nejen obyvatelé, kteří v blízkosti bydlí, nebo tímto místem jen procházejí, ale věřím, že i provozovatelé obchodních jednotek v obchodním centru.”

Rekonstrukce celého prostoru by měla skončit už v říjnu letošního roku.

---

Letošní LUS měla velký úspěch

Letní umělecká scéna skončila. Tradiční akce, která v Porubě probíhá každý rok během letních prázdnin, měla i letos velký úspěch. Návštěvnost všech vystoupení byla velmi vysoká i díky počasí, které vyšlo na jedničku.

Vystoupení stand up komiků z HomorOVY na nádvoří porubského zámku ukončilo letošní Letní uměleckou scénu. Šlo o jediné vystoupení, na které bylo nutné koupit si vstupenku a bylo beznadějně vyprodáno.

Anketa: návštěvníci LUS: “Těšíme se, protože trocha kultury nezabije, takže hlavně ať nám vydrží počasí a komáři ať se schovají, takže těšíme se moc.”

“Těšíme, už čekáme až to začne.”

“Nebyl jsem toto léto ještě nikde. Byli jsme hodně v zahraničí, takže nebyla šance a teď je to taková první lepší kulturní akce tady v tom krásném prostředí.”

Pepa Chládek, HumorOVA: “Porubský zámek, parádní atmosféra. Jsme rádi, že tady znovu můžeme být. Jsme tady podruhé nebo potřetí. Letos teda vystupujeme bohužel, nebo naštěstí konečně poprvé z důvodu, že kolega Ondra Mahdal odjel na Nový Zéland, teda pardon na Island. Zdravíme na Island do země ledu a tuleňů, takže doufáme, že se brzy vrátí a bude tady s námi. Ale jinak vypadá to dneska na slušnou účast.”

Kateřina Hašková, stand up komička: “Ostravské publikum je vždycky super, takže hlavně mám radost, protože dneska to vypadá, že bude vyprodáno. Navíc je to tady moc hezké. Moc se mi tady líbí, takže se moc těším. Já mám nový stand up o našem psovi, takže to bude jedním z témat a pak se asi dotknu mým běžných témat jako jsou muži, alkohol a tak.”

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “V každém případě nám vyšla všechna představení. Celkově byla LUS, která je finančně podpořena také statutárním městem Ostrava, velmi úspěšná, protože všechna představení proběhla bez deště za krásného počasí. Thom Artway vystoupil minulý týden na Floridě na Hlavní třídě, na Alšově náměstí jsme měli Celest and Charles, velmi dynamické vystoupení muzikantů z Prahy.”

Mladí lidé a rodiny s dětmi byli nadšeni zejména z Thoma Artwaye.

Anketa: návštěvníci LUS: “Myslím si, že to bylo úplně parádní osvěžení letních prázdnin a mohlo by to pokračovat i v srpnu. A co se týče minulého koncertu, tak byl úplně suprový. Asi bych na tom nic nezměnila a užili jsme si to.”

“Byl super, jako vystoupení bylo perfektní, dětem se to líbilo. Myslím si, že to bylo fakt perfektní.”

“Takže jsme viděli tři a byli jsme nadšení, tak jsme přišli i dnes. Viděli jsme kytaristu Thomyho a dneska jsme přišli tady. Je to úžasné, báječné, dokonalé. Trvá to hoďku, procházka Porubou, úžasné.”

Velmi úspěšně proběhla i pop up vystoupení, která byla netradiční pozvánkou na hlavní program LUS. Koncerty nebyly avizovány předem, takže byly příjemným překvapením pro každého, kdo šel zrovna kolem.

---

Výstava fotografií Viktora Koláře st. v Galerii Dukla

Galerie Dukla patří výstavě fotografií Viktora Koláře staršího s názvem Prezidenti, umělci, dělníci a ti další. Jde o fotografie, které ještě nikdy nikde vystaveny nebyly.

Fotografie z výstavby Poruby, návštěvy Antonína Zápotockého v Ostravě, civilní snímek Petra Bezruče, který štípe dřevo a mnoho dalších, které zachytil Viktor Kolář starší a které přinášejí svědectví doby, můžete obdivovat v porubské Galerii Dukla.

Lukáš Bártl, kurátor výstavy: “Jedná se o výběr z celoživotního díla Viktora Koláře, které sahá od 20. do 60. let a je to výběr z fotografií, které jsou dneska uloženy v Archivu města Ostravy. Snažil jsem se, aby to byl průřez skutečně nejenom co se týče času a chronologie, ale zároveň , aby to byl průřez, který představí to dílo v nějaké úplnosti od těch sociálních témat a fotografií nějakých sociálně slabých lidí až třeba po prezidenta Masaryka nebo prezidenta Zápotockého.”

Na vernisáži výstavy nechyběl ani syn Viktora Koláře Viktor, který je světoznámý fotograf a do Ostravy se vrátil po dlouhých letech.

Viktor Kolář, syn Viktora Koláře: “Táta byl úžasný v tom, že předal tu a tam něco. Něco nám předal. Mě hodně. Za sebe můžu říct, že mi předal hodně, že mi předal tu lásku k focení. Že jsem opravdu dost brzy rozeznal, že to focení je taky můj naturel. Že to není v tom, že chci fotit a chci se předvádět, ale že mě zajímá svět lidí a to ten táta měl taky.”

Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Návštěvnost je nevídaná a jsem ráda, že si tolik lidí našlo čas v tomto letním období na to, aby se přišli podívat na vernisáž výstavy fotografií Viktora Koláře staršího a že se jim výstava líbí a já doufám, že se nám tady protočí další a další návštěvníci a odnesou si odsud pěkné zážitky.”

Připravuje se také monografie Viktora Koláře staršího, který byl jedním z nejvýznamnějších reportérů první republiky. Jeho hlavním tématem byl život v Ostravě.”

Lukáš Bártl, kurátor výstavy: “Jsou to skutečně prvotřídní fotografie, které snesou srovnání s těmi nejlepšími československými reportéry jako byl Karel Hájek a další.”

Výstava v Galerii Dukla potrvá až do 2. října.

---Mohlo by Vás také zajímat