Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • V porubských senior klubech se lidé nenudí
  • Jazykové gymnázium Pavla Tigrida slaví 30 let
  • Jubilejní 20. ročník Porubského čtvrtmaratonu

V porubských senior klubech se lidé nenudí

V Porubě žije zhruba 25 % lidí seniorského věku. Ti aktivní se pravidelně scházejí v senior klubech, kterých je v obvodu celkem čtyři. Nejmenší z nich, senior klub Bulharská letos oslaví 30 let.

Porubská radnice připravuje pro seniory celou řadu aktivit. A to jak sportovních, tak kulturních a společenských. Spolupracuje i s nedávno znovuotevřeným kulturním domem Poklad, kde nově probíhá i první seniorská akademie. A koordinuje i kluby seniorů.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já jsem moc ráda, že tady v klubech se setkávají opravdu aktivní lidi, kteří mají obrovskou energii, neskutečnou energii a oni mě vždycky tou energií naplní a dodají. Já bych byla moc ráda, kdybych v tom jejich věku měla tolik energie a motivace k různým aktivitám a akcím. A je pravda, že oni si sami vymýšlejí některé akce, dokonce si vedou kroniku. Tady na Bulharské je klub, který teď oslaví 30 let, takže jsme dneska probírali, jakou oslavu bychom mohli udělat a jak by mohla vypadat.”

Anketa: senioři z klubu Bulharská: “Tu jsem rok v kubu. I líbí se mi tu, ale jsem sám. Tu byl ještě jeden, který seděl tam a najednou přestal chodit. Říkal, že raději půjde na pivo. Je to moc zajímavé, líbí se mi tady.”

“Nás v klubu je momentálně kolem 22. Scházíme se 2x týdně. Často máme akce. Chodíme do divadla hodně, hrajeme různé hry, háčkujeme.”

“Jezdíme každý rok do Luhaček, sem tam na nějaký výlet a nejradši máme tanečky. V Klimkovicích jsme byli na obědě, prošli jsme se, byla to paráda. Nám se to líbí.”

V Porubě jsou mnohem aktivnější ženy než muži. Třeba do klubu Bulharská dochází pouze jeden.

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “V každém klubu, který máme, tak je více žen. Nevím proč nechtějí muži. Je to opravdu na nich, nemůžeme je nutit a opravdu je to tak, že každý klub z těch 4, které máme, tak ti muži jsou tam poskrovnu a kdyby chtěli přijít, tak je určitě rádi uvítáme a možná budou i opečovávaní a obletovaní.”

Kromě tanečků a výletů se senioři rádi zapojují i do různých soutěží. Velkou účast tak měly nedávné Sportovní hry seniorů, nebo soutěž v Člověče, nezlob se, kterou pravidelně pořádá sociální odbor porubské radnice.

---

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida slaví 30 let

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě letos slaví 30 let. Jeho historie se začala psát v září roku 1991, kdy bylo založeno jako jediné gymnázium v MS kraji se zaměřením na živé jazyky a dodnes je velkým lákadlem i pro studenty z jiných koutů republiky.

Letošní rok se v Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě nese v duchu oslav. Na 30tiny uspořádalo mimo jiné obří školní sraz, na kterém se sešli nejen současní, ale i bývalí učitelé a vedení školy a také bývalí studenti.

Jiří Hruška, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida: “Což je mimořádná událost, protože jsme byli první školou, která se zaměřila velmi výrazně na jazykové vzdělávání, což ocenili žáci a rodiče nejenom tady z blízkého okolí Poruby a dalších ostravských čtvrtí, ale dokonce z dalších krajů, takže))) my jsme škola, která má obrovskou spádovost. Jezdí nám sem pořád studenti dokonce ze zlínského, olomouckého kraje a tak dále."

Anketa: účastníci srazu: “Bylo to tady úžasné, nádherné, skvělé. Nejlepší ostravské gymnázium."

"Mám samé dobré vzpomínky. V tom čase to gymnázium bylo mnohem menší než tohle, ale byl jsem tam dva roky a prostě musím říct, že to byly asi nejlepší dva roky mého života.”

Na oslavy gymnázia přijela i francouzská delegace.

Stanislas Mrozek, ředitel Francouzského institutu v Praze:" Jsem moc rádi, že jsme tady, že uvítání proběhlo bylo velmi vřelé."

Eric Playout, atašé pro francouzský jazyk: “Je to spolupráce v rámci evropské sekce, která trvá už přes 10 let a spočívá to v tom, že je posílená výuka francouzštiny. Učí se v ní dějepis, zeměpis a hudební výchova a brzy to možná bude i sport.”

Monika Kocháňová, ředitelka, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida: “Oni nás podporují ve výuce francouzského jazyka, protože tady máme 6 letý obor, kde je prvním cizím jazykem právě francouzština. Nejsou jediní, podporuje nás taky francouzská aliance.”

Gymnázium se neustále rozvíjí. K 30tinám dostalo upravený prostor před hlavním vstupem a chce se také více otevřít lidem. Plánuje proto výstavbu komunitního centra.

Monika Kocháňová, ředitelka, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida: “Máme tady budovu B, říkáme ji Domeček a ten budeme rekonstruovat, budeme nastavovat patro, budeme tam mít takový multifunkční sál, kde budeme chtít pořádat přednášky, budeme tam hrát divadlo.”

Momentálně se připravuje projektová dokumentace.

---

Jubilejní 20. ročník Porubského čtvrtmaratonu

Ostrava-Poruba patřila jubilejnímu 20. ročníku Porubského čtvrtmaratonu. Jde o závod, který se běží na Hlavní třídě, má 10 a půl kilometrů a je součástí Moravskoslezského běžeckého poháru.

Více než 120 běžců se zúčastnilo tradičního Porubského čtvrtmaratonu. Zájemci si mohli zvolit, jestli poběží trasu dlouhou 5, nebo 10 a půl kilometrů. Na své si tady přišly i děti, pro které byl připraven bohatý doprovodný program.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Účast je trochu menší, než jsme byli zvyklí a myslíme si, že je trošku tím covidem. Že spousta lidí běžet nemůže, nebo ani běžet nechce. Každopádně počasí nám vyšlo skvěle, slavíme tímto během vznik samostatného Československa a společně se radujeme. Ta energie je tady cítit ze všech stran.”

Jaromír Horák, jeden z pořadatelů, předseda Liga 100 Ostrava: “20. ročník, zahájil se akcí koloběžkářů přes spolek Bo kolobka, proběhlo to velice hezky. Pak jsme vyhlásili přebor ZŠ v Porubě, ale přihlásila se k tomu pouze ZŠ Porubská. Ta běžela pouze jednu míli, což znamenalo jeden okruh. Pak máme dva závody pod hlavičkou Porubský čtvrtmaraton a to je 5 km a 10 km a 548 metrů. Zajímavost, která by vás zajímala, je 20. ročník a teprve musíme předat ten velký pohár, který tady máme, protože dnešní vítěz, pan Vrzala už vyhrál 3x. Takže paní starostka bude muset koupit nový na příští rok.”

Vítěz čtvrtmaratonu zvládl trasu dlouhou 10 a půl kilometru za 39 minut a 16 sekund.

Martin Vrzala, vítěz čtvrtmaratonu: "Už jsem tu asi pošesté a moc se mi to líbí vždycky. Diváci můžou fandit tady uprostřed, to je skvělé. Bylo to fajn, běželo se dobře, protože neběželi jsme úplně na maximum, co máme natrénované, tak jsme se střídali. Martin běžel vždycky rychleji."

Z žen si vybojovala zlatou medaili Petra Pastorová, která doběhla do cíle jen o minutu a půl později než Martin.

Petra Pastorová, vítězka čtvrtmaratonu: "Dobře se mi běželo, počasí je úplně ideální. Trošku vítr, ale to k tomu patří a tady je to nádherné. Ten podzim, dneska jsem si to užila. Jsem spokojená s tím, co jsem zaběhla.”

Porubský čtvrtmaraton si ale užili úplně všichni, někteří z nich dokonce překonali sami sebe.

Ivan Karas: “Cítím se dobře, překonal jsem osobní rekord na pětce. Proto jsem dneska běžel, protože jsem cítil, že by to mohlo být dobré.”

Michal Poledník: “Běželo se super, určil jsem si nějaké tempo, které jsem chtěl držet 5 kiláků, takže jsem to vydržel a jsem spokojený. Je to zábava, je to určitá forma posedlosti a je to taková lepší droga než něco jiného.”

Markéta Kašná: “Počasí bylo skvělé, akorát to vyšlo na běh. Trošku ten vítr nemusel být, tak to trošku brzdilo, ale jinak jsem spokojená, takže skvělé.”

Martin Hrnčárek: “Běželo se dobře. Chtěl jsem pod 20 minut, ale 14 vteřin nad 20 taky není špatný.”

Další ročník se uskuteční opět za rok na státní svátek 28. října.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat