Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Dodávky už neznepříjemňují život řidičům osobních aut
  • V ulici Gen. Sochora vzniknou nová parkovací místa
  • Porubané jsou štědří. Bruslili pro dobrou věc

Dodávky už neznepříjemňují život řidičům osobních aut

Nákladní auta nad 2 a půl tuny mohou v Ostravě-Porubě parkovat už jen na vyhrazených místech. Radnice pro ně vytipovala 9 odstavných ploch, na kterých pohodlně zaparkuje až 180 vozidel.

V Ostravě-Porubě dlouhodobě chybí parkovací místa. Dobrou zprávou je, že od března se řidičům osobních aut alespoň částečně ulevilo. Parkovací místa v blízkosti jejich domovů už jim nezabírají dodávky. Alespoň ne v době od 5 odpoledne do 7 hodin ráno. Radnice je odtamtud vykázala.

“Od 1.března platí vyhláška na vymístění dodávek v Porubě s tím, že jsme vytvořili 9 parkovacích ploch, kde se vměstná až 180 dodávek s tím, že tady se nacházíme teď na jedné této parkovací ploše. Týká se to nákladních automobilů  nad 2,5 tuny. To, že je nákladní automobil, o tom se může vlastník dozvědět ve velkém technickém průkazu a městská policie má samozřejmě přístup do tohoto registru,” uvádí Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

Na vytipované plochy upozorňuje svislé dopravní značení a také dopravní značky na všech příjezdech do Poruby. Zákaz parkování dodávek mimo tato parkoviště pravidelně kontrolují strážníci a hříšníkům rozdávají pokuty, 

“Občané na to poukazovali dlouhodobě. Jedná se jednak o bezpečnostní hledisko. Mnohdy občané vlastně neviděli přes ty dodávky ani při výjezdu z toho daného parkoviště, z té dané lokace a za druhé mnohdy ty dodávky, tyto automobily zabíraly víc než jedno parkovací místo,” dodává Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

“Bylo k tomu přistoupeno proto, že nemáme možnost jako třeba Ostrava-Jih, mít dlouhou jednu komunikaci, na kterou se umístí 30,40 dodávek, ale snažili jsme se to kompenzovat tím, že jsme zde po obvodu Poruby na hlavních tazích vymístili dodávky na parkoviště v počtu 9 parkovišť, aby ti řidiči měli v podstatě nějaký systém park and right, mohli vystoupit z auta a nějakým způsobem se dopravit i tou MHD do místa bydliště,” říká Lubomír Gazda, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací 

Odstavná parkoviště řidiči dodávek najdou na ulicích Otakara Jeremiáše, Bedřicha Nikodema, Karola Šmidkeho, Pavlouskova, Jana Šoupala, 17. listopadu , Sokolovská, Skautská a Polská.

“Od 1.3., kdy vstoupilo v platnost toto opatření, hned večer jsem si udělal kontrolní jízdu po všech 9 parkovištích a kromě dvou parkovišť, kde ta obsazenost byla, u všech ostatních parkovišť stály už disciplinovaně řidiči dodávek, za což jim patří velký dík těmto lidem, ale byla tam spousta ještě volných míst od zhruba těch 5 do 15 až 20 míst nahoře na Jeremiáši minimálně 30 míst,” napočítal Lubomír Gazda, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací 

A podobně dopadly kontroly i v pondělí večer a v úterý ráno. Nepotvrdilo se tak, že by vytyčených míst pro dodávky bylo málo.

---

V ulici Gen. Sochora vzniknou nová parkovací místa

Vymístění dodávek není jediným opatřením, kterým se radnice Ostravy-Poruby snaží zvýšit počet parkovacích míst. Dalším je zjednosměrnění vytipovaných ulic v obvodu.

V Ostravě-Porubě chybí okolo 3 tisíc parkovacích míst. Toto číslo se brzy sníží o bezmála 50 díky tomu, že z ulice Generála Sochora bude jednosměrka. Stane se tak už během dubna.

“Ta jednosměrka bude platit od squash centra Fajne, tedy na úrovni squash centra Fajne až po křižovatku na ulici Jaselskou. To je taková prvotina tady v Porubě, my hodláme do budoucna prověřovat, analyzovat, monitorovat ty ulice, kde jsou vhodné jednosměrky v budoucnu s tím, že touto elegantní úpravou se dají  získat, nebo dá získat mnoho parkovacích míst,” říká Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

Nová stání tak vzniknou přímo na silnici. Lidé je tak budou moci využívat, aniž by se báli, že dostanou pokutu za špatné parkování, jak tomu je doposud. Právě v ulici Generála Sochora je deficit parkovacích míst obrovský. Problémy s parkováním tady mají nejen obyvatelé, ale i návštěvníci přilehlého krytému bazénu. 

“Další, co teď sledujeme průjezdnosti jednotlivých ulic jako ulice Ludvíka Podéště a ulici tady Oty Synka. To jsou ulice 8.obvodu a budeme pokračovat i v jiných obvodech. Další věcí jsou drobné stavební úpravy, kdy chceme v různých lokalitách formou i vegetačních plastových dílců nebo betonového typu zvětšit nějaká parkovací místa o nějaké počty,” dodává Lubomír Gazda, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací

Radnice se snaží celou dopravní situaci v Porubě analyzovat. Využívá k tomu spoustu dat mimo jiné od mobilních operátorů a už má i zajímavé výsledky. 

“Například jsme zjistili, že mnoho občanů využívá automobil jednou týdně, případně mnoho procent i třeba jednou za měsíc. Pokud bychom se zaměřili na tyto občany, tak v podstatě v tu chvíli máme volné parkovací plochy. Pro nás je důležité také využívat, optimalizovat stávající komunikace, asfaltové plochy, kde máme  parkovací místa,” uvádí Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

Analýza poslouží k vypracování nové koncepce, která by měla přinést zásadní změny v parkování. Hotová by měla být nejpozději do konce letošního roku a radnice si od ní slibuje stovky nových míst.

---

Porubané jsou štědří. Bruslili pro dobrou věc

Obyvatelé Ostravy-Poruby opět přispěli na dobrou věc a ještě udělali i něco pro sebe. V hojném počtu se zúčastnili charitativní akce Bruslíme srdcem pro Porubu.

Vedení radnice uspořádalo další charitativní akci. Tentokrát se nesla ve sportovním duchu. Každý, kdo si přišel v sobotu zabruslit na zimní stadion Sareza, pomohl někomu, kdo to potřebuje. Přispívalo se dobrovolnou částkou. 

“My jsme se snažili udělat nějaký zajímavý projekt, kde bychom spojili užitečné a pěkný sportovní zážitek s něčím prospešným a spojili jsme to s naši veřejnou sbírkou Srdce pro Porubu, která funguje několik měsíců. A díky ní už jsme  mohli pomoct dvěma malým klukům z Poruby,” uvádí Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba

Zdravotně postiženému dvanáctiletému Davidovi Cvičkovi lidé přispěli na speciální vozík, který je ideální na výlety do přírody. Funguje nejen jako kočárek, ale dá se připojit i za kolo. Šestitiletému Tomášovi Boháčkovi pak lidé přispěli na hiporehabilitaci, kterou nehradí zdravotní pojišťovna. 

“Chceme pomáhat dál, proto jsme dneska vyzvali lidi, že pokud chtějí, tak mohou přispět. Je to samozřejmě dobrovolné, my jsme moc rádi, že už se nám v kasičce hromadí další penízky a že budeme moci vybrat dalšího potřebného, kterému pomůžeme. Zatím je to fajn. Je pravda, že se to rozjíždělo postupně, že lidi ještě přicházejí postupně, tak uvidíme. Já věřím, že nás tady bude ještě mnohem víc,” přeje si Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba

Akce Bruslíme srdcem pro Porubu se uskutečnila vůbec a lidé si ji ihned zamilovali.  

“Přispěla jsem samozřejmě, bruslí se mi výborně a chodím bruslit pravidelně. Takže super a je to dobře, že to takhle zorganizovali. Mohlo by být víc takových akcí.Já si klidně i to vstupné zaplatím, o to nejde, ale že to tak dobře udělali.” 

“Je to tu fajn, je to hezký a hlavně , že je to na té velké hale i na té malé, tím pádem je tady méně lidí a fakt je to v pohodě.”

“Paráda, málo lidí, takže je to v pohodě, Přispěl jsem.”

“Je to v pohodě, líbí se mi to moc a mohlo by být takových akcí více.”

“Bruslí se nám výborně, protože málokdy se dostaneme na tak hladký led, protože byl čerstvě upravený. Atmosféra je taky příjemná, vím, proč se to dneska tady odehrává, jako bet poplatku, jenom za dobrovolné vstupné. Je to velmi rozumné, hezké, příjemné. Jsem tady s vnučkou, dlouho jsem nebruslil, jsem po operaci kolena, jezdí se mi výborně.” 

“Je to tu hezké.”

Veřejná sbírka Srdce pro Porubu stále pokračuje. Přispívat můžete do kasičky v Informačním centru Poruba na Hlavní třídě nebo na transparentní účet 0500 063 622/0800. 

Navíc můžete pomoci s výběrem dalších lidí, kterým by měla pomoc směřovat. Pokud víte o někom kdo si pomoc zaslouží, pošlete jeho příběh na adresu Úřad městského obvodu Poruba.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry