Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Další dávky urychlily očkování proti covidu ve FNO
  • Rozpočet Poruby počítá s řadou investičních akcí
  • Soutěž o vánoční strom stmelila Porubu s Bruntálem

Další dávky urychlily očkování proti covidu ve FNO

V ostravské fakultní nemocnici už je proti covidu naočkovaná třetina zdravotníků. Očkují se také chronicky nemocní pacienti a dlouhodobě nemocní z léčebny v Klokočově. Očkování pro širokou veřejnost by mělo být spuštěno v únoru.

Ostravská fakultní nemocnice obdržela další dávku vakcín proti covidu. Očkování se tak zrychluje. Všichni zdravotníci by měli být naočkovaní už do konce tohoto týdne. Očkuje se nejen na čtyřech pevných místech, ale také mobilně.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Na některých klinikách dostali dávky pro své zaměstnance na pracoviště. Například gynekologie, nebo ARO, kde jsme udělali takové mobilní pracoviště. Jsou edukovaní, jak se to má dělat, takže to chceme rozšířit trošku tak, aby se to dostalo co nejdřív k těm zdravotníkům.”

Anketa: zdravotníci FNO: “Nebojím se ničeho, nejsem nemocná, takže nemyslím si, že bych měl mít nějaké další negativní účinky. Jsem fyzioterapeut na oddělení kliniky léčebné rehabilitace tady ve fakultní nemocnici a rozhodli jsme se pro očkování tak nějak hromadně, aby jsme už urychlili tu neutěšenou situaci covidovou.”

“Když vidím naše lékaře, jak k tomu přistupují, že chodí a nechávají se očkovat, tak jsem přestala váhat a šla jsem.”

“Nechápu, že někdo může mít něco proti očkování. Kdyby bylo na mě, já bych to dal povinně.”

Očkování zatím všichni snášejí velmi dobře.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Zatím nemáme žádnou informaci, že by byla nějaká komplikace, nebo nějaká alergická reakce. Musím zaklepat.”

V ostravské fakultní nemocnici se zatím očkuje vakcínou Pfizer, u které je nutné přeočkování.

Zdeňka Hajduková, přednostka kliniky pracovního a preventivního lékařství FNO: “Touto vakcínou se očkuje ve dvou dávkách. Za 21 dnů bude další dávka.”

Od 15. ledna by měl být spuštěný rezervační systém na očkování pro seniory ve věku 80 let a více a od února by se měli začít očkovat všichni zájemci.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Budeme se na tom podílet, ale chceme to vyřešit, jakmile bude dostatek dávek těch více, tak se připravuje tady očkovací centrum v rámci Ostravy. Myslím, že to má být na Výstavišti Černá louka. Tam by měli být praktičtí lékaři, hygiena.”

Evropská komise už schválila i vakcínu firmy Moderna. První dávky by mohly do Česka dorazit už koncem ledna. Co se týká testů, jejich počet se neustále zvyšuje. Ať už testů PCR, tak antigenních.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Pro představu, včera bylo, my máme kapacitu těch PCR testů zhruba tisíc, ale bylo asi 1150 testů PCR provedeno a máme nastavený systém na antigenní testy 540, ale dělá se i víc, takže roste to. Zhruba jsme udělali včera poměrně vysoké číslo, 1700 testů za den.”

Pozitivních je zhruba pětina testovaných. Hospitalizovaných s covidem se v ostravské fakultní nemocnici v posledních dnech ustálil na čísle 190. Bezmála 30 z nich je napojeno na umělou plícní ventilaci.

---

Rozpočet Poruby počítá s řadou investičních akcí

Ostrava Poruba bude letos hospodařit s částkou 550 milionů korun. Je to výrazně méně peněz než loni. Do ekonomiky totiž výrazně zasáhla především pandemie koronaviru a tak se muselo hodně škrtat.

Vytvořit rozpočet na letošní rok bylo pro porubskou radnici velkým oříškem. Kvůli koronaviru a daňovému balíčku je výrazně chudší než v minulých letech. Naštěstí nijak zásadně neohrozí plánované investiční akce.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Řešili jsme úspory napříč celým úřadem v různých kapitolách a v podstatě ve všech resortech. Ale škrtali jsme především v běžných výdajích. Nechtěli jsme, aby se ty škrty a úspory dotkly investic, protože. Poruba má celou řadu připravených projektů, má na ně platné stavební povolení a může začít s jejich realizací.”

Investicí číslo jedna roku 2021 bude rekonstrukce bytového domu Oblouk, která si vyžádá kolem sta milionů korun a potrvá zhruba jeden rok. Radnice už má vysoutěženého zhotovitele, kterému předá stavbu, jakmile to počasí dovolí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Další akce, které máme v rozpočtu na ně alokované finance , jsou samozřejmě akce, které jsme začali v loňském roce. Je to například Domov s pečovatelskou službou Harmonie, kde potřebujeme dostavět služebnu městské policie, potřebujeme dostavět atrium. Pak jsou to další akce jako je například multifunkční hřiště u ZŠ Valčíka, které nám také klimatické podmínky bohužel nedovolily dokončit tu stavbu, nicméně hned, jak to počasí dovolí, tak věřím, že to hřiště bude dokončeno.”

Začít by měla i druhá etapa rekonstrukce ulice G. Klimenta a z úplně nových akcí, které se do rozpočtu vešly, je mimo jiné nové sportoviště u ZŠ Bulharská, která si dlouhodobě stěžovala, že žádné nemá. V minulosti na něj vzniklo několik projektů. Všechny ale byly velice nákladné a tím pádem nerealizovatelné.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se toho před dvěma roky chytli a ten projekt jsme se snažili zlevnit a zreálnit tak, aby to hřiště mohlo být postaveno a já jsem moc ráda, že máme stavební povolení a že v tomto roce skutečně chceme začít s jeho realizací. Pak máme samozřejmě celou řadu menších a drobnějších investičních aktivit. Jedna z těch, dalo by se říci rozsáhlejších, bude také revitalizace parku u náměstí Družby.”

Ta se ale bude realizovat pouze v případě, že na ni zhruba polovinou přispěje ostravský magistrát. Pokud se to podaří, revitalizace bude zahájena ještě letos. Žádosti o dotace si radnice podala i na řadu dalších výše jmenovaných akcí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “V případě, že nám ty dotace pomůžou v rozpočtu, je to zhruba až 10 milionů korun, o kterých se bavíme, tak ty uspořené finanční prostředky na těch jednotlivých projektech bychom mohli použít na nové projekty, které v tuto chvíli sice nemáme alokované v rozpočtu, ale počítáme s nimi, že pokud skutečně nějaké finanční prostředky uspoříme, tak bychom je do něho mohli zařadit.”

Jedná se například o centrální část náměstí Jana Nerudy, kde by měly projít rekonstrukcí chodníky, cesta a parkovací místa.

---

Soutěž o vánoční strom stmelila Porubu s Bruntálem

Bruntál se možná stane partnerským městem Ostravy-Poruby. Nápad přišel po soutěži o nejkrásnější vánoční strom MS kraje, ve které Bruntál získal 1. příčku a Poruba se umístila hned za ním. Zdravá a humorná rivalita tak přerostla v přátelství.

Zatímco na konci loňského roku spolu soupeřili, teď by naopak mohli spolupracovat. Řeč je o představitelích porubské a bruntálské radnice. Spojila je soutěž o nejkrásnější vánoční strom.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já jsem dnes, na Tři krále, pozvala pana starostu Bruntálu, abych mu pogratulovala k nejkrásnějšímu vánočnímu stromu v MS kraji, abych mu popřála i krásný nový rok a abychom zhodnotili spolu i trošku vtipně tu soutěž. Mě i překvapilo, jak to lidi vzali vážně. Jak se hecovali na sociálních sítích a jak hlasovali každou chvíli. Nakonec byli ti houževnatější Bruntaláci. Jsou opravdu šikovní, ten strom měli krásný. Měli k němu i pěkný příběh.”

Porubu reprezentoval asi 12 metrů vysoký smrk ztepilý, který radnici darovaly ostravské městské lesy. Na bruntálském náměstí dělala lidem radost stejně vysoká jedle bělokorá, která dostala jméno Jan z Roudna, odkud byla přivezena. Z vítězství měli v Bruntále velkou radost i proto, že vánoční strom předchozího roku skončil na opačném konci žebříčku.

Petr Rys, starosta Bruntálu: “Mám z toho samozřejmě velkou radost. A tak jako jsme soutěžili při vyhlašování vánočního stromu mezi Bruntálem a Porubou, tak by se tato soutěž možná mohla přetavit v partnerství mezi Bruntálem a Porubou a mohli bychom spíše do budoucna spolupracovat a věřím, že až bude další ročník ankety, tak obě dvě města budeme opět soutěžit a budeme společně se pohybovat na předních příčkách a nedáme nikomu v kraji šanci.”

Zatímco pro bruntálský vánoční strom hlasovalo více než 8 tisíc lidí, Poruba získala asi o dvě tisícovky hlasů méně.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba:  “Já musím říct, že já jsem gratulovala panu starostovi i formou dopisu. Je pravda, že jsme se trošku vtipně špičkovali a byla mezi námi taková pěkná humorná rivalita na konci roku, ale určitě věřím, že všichni Porubané Bruntálu vítězství přejí. “

Bronzovou medaili získal vánoční strom z Horního Benešova s více než dvěma tisíci hlasy.

---Mohlo by Vás také zajímat