Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Na některých ZŠ se přes prázdniny pilně pracovalo
  • Poruba bude patřit sousedské slavnosti
  • Družstvo žen klubu Atletika Poruba postoupilo do I. ligy
  • Pozvánka na Pouť babího léta
  • OSTRAVŠTÍ PRVŇÁČCI DOSTANOU KNÍŽKU O SKŘÍTKOVI

Na některých ZŠ se přes prázdniny pilně pracovalo

Městský obvod Poruba je zřizovatelem dvanácti základních a devatenácti mateřských škol. Aby se v nich děti i učitelé cítili lépe, pravidelně do nich investuje nemalé částky. Největší opravy probíhají během letních prázdnin.

Období školních prázdnin je tradičně obdobím, kdy se ve školách a školkách provádějí nejrůznější opravy a rekonstrukce. Největší investiční akcí letošního roku je zateplení vnějšího pláště budov a provedení hydroizolace ZŠ a SŠ Waldorfská.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Tato škola patří k jedné z posledních, které nemají zateplené objekty, takže letos jsme těmito pracemi tento dluh splatili a zároveň to samotné zateplení jsme spojili s provedením izolace spodní stavby proti vlhkost, protože pronikání vlhkosti v některých místech školu také trápilo. Právě v těchto místech kromě samotné vnější hydroizolace je provedeno odstranění stávajících omítek uvnitř do určité výšky a jejich nahrazení omítkami sanačními.”

Břetislav Kožušník, ředitel Waldorfské ZŠ a SŠ: “Ta hydroizolace je pro nás velmi důležitá, protože škola trpěla tím, že na mnoha místech do ní zatékalo, stěny byly vlhké a tak dál, tak doufáme, že tímto opatřením škola konečně bude k lepšímu užívání a že se nám děti nebudou bát do svých šaten. Se stavbou vycházíme velmi dobře. Stavba respektuje veškeré naše požadavky a všechno, co potřebujeme jako třeba klid při maturitních zkouškách, takže vždycky se dohodneme a za nás je to skvělá spolupráce.”

Díky zateplení budov by měla škola dosáhnout energetické náročnosti třídy C. Tedy úsporné, takže si od toho radnice slibuje úsporu tepla a tím pádem i finančních nákladů. Veškeré= práce by měly skončit do konce září a vyžádají si zhruba 23 a půl milionů korun.

Martina Dušková, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Pro tyto prázdniny jsme rozjeli celkem 11 akcí, kdy se opravovaly věci jako jsou třeba jídelny, sociální zařízení, patří do toho i údržba hřišť, nebo i výměna umělých trávníků. Probíhala i výměna elektroinstalace nebo kanalizace. doufáme, že to nějakou dobu vydrží. Jsou v plánu i opravy, které se provádějí během roku, tedy za provozu školy buď v odpoledních hodinách nebo o víkendech.”

Například na ZŠ Aleše Hrdličky přes prázdniny prošla rekonstrukcí kuchyně a také sociální zařízení pro žáky 2. stupně.

Hana Kazimirská, ředitelka ZŠ Aleše Hrdličky: “Což jsou 3 nadzemní podlaží a mají to opravdu moderní pěkné sociální zařízení teď po prázdninách a skoro neplánovaně jsme se dostali i k nové kuchyni, kde po mnoha letech, vlastně od počátku školy je v kuchyni udělané od dlažby po obklady, rozvody vody i opravujeme ještě plyn.”

Ve školní kuchyni se ještě budou měnit žaluzie a v budoucnu se počítá i s rekonstrukcí zázemí pro zaměstnance, které je ještě původní.

Petra Böhmová, kuchařka: “Nám se to líbí strašně moc, hodně to tady prokouklo a veselé barvy a skvělá parta, takže to bude super.”

Letošní velkou investicí bylo i zateplení střech budov ZŠ K. Pokorného za více než 10 milionů korun nebo oprava havarijního stavu střechy tělocvičny v ZŠ Jana Šoupala.

---

Poruba bude patřit sousedské slavnosti

V Porubě se také letos uskuteční oblíbená akce Zažít Porubu jinak. Jejím cílem je oživení veřejného prostoru, ve kterém místní organizace i lidé představují svou činnost, nápady i dovednosti.

Sobota 16. září bude v Porubě patřit sousedské slavnosti Zažít Porubu jinak. Program bude opravdu pestrý a probíhat bude jak v Zámeckém parku, tak na radnici a na zámku a taky u rybníku pod ním.

Lucka Cholevová, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Nacházíme se v zámeckém parku a chtěla bych všechny Porubany i neporubany pozvat na akci, která se uskuteční v sobotu 16. září Vod 13 hodin. Právě tady v zámeckém parku to ožije. Bude tady různé tvoření pro děti, zvířátka, malování na obličej, ale tady tím to nekončí. Za chvíli se přesuneme na zámek, kde vám řekneme, co bude pokračovat tam.”

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, Ostrava-Poruba: “Tady na porubském zámku bude probíhat doprovodný program, kde se od jedné hodiny představí různé spolky a organizace, které jsou z Poruby. Představí svoji činnost , tanečky, nebo Sbor Wichterlova gymnázia a pod. V 18.30 bude takové vyvrcholení celého dne a vystoupí se svou stand up comedy uskupení HumorOVA. Co je ještě důležité zmínit, tak na celé akci spolupracujeme se spolkem Swanky, který zajišťuje vaření komunitního guláše a soutěž v guláši a celou gastrozónu.”

Výtěžek z prodeje guláše půjde na sbírku Srdce pro Porubu, kde se momentálně vybírá na rehabilitace pro Alexe.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, Ostrava-Poruba: “U rybníku budou tradičně lodičky, představí se tam rybáři, bude tam i skákací hrad.”

Sousedská slavnost Zažít Porubu jinak letos nabídne i novinku. Tou budou komentované prohlídky zámku s historikem.

Těšit se můžete i na Den otevřených dveří radnice.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Letos tuto akci pořádáme už potřetí. Musím říct, že každým rokem nás navštíví na radnici více lidí . Jedná se o komentovanou prohlídku radnice jako takové, něco se návštěvníci dozví o historii. Ráda je přivítám i ve své pracovně, kde jim řeknu informace týkající se konkrétně mé práce. Musím říct, že jsme rádi, že nám chodí stále více lidí a že se zajímají o tuto část akce Zažít Porubu jinak, no a myslím si, že také dozví něco úplně nového, co třeba do té doby o Porubě netušili.”

Sousedská slavnost se uskuteční v sobotu 16. září a začne v jednu hodinu odpoledne.

---

Družstvo žen klubu Atletika Poruba postoupilo do I. ligy

Družstvu žen klubu Atletika Poruba se letos podařilo postoupit do 1. ligy. V souboji o postup se porubské atletky v baráži ve Zlíně utkaly s dalšími devíti nejlepšími týmy 2. ligy a skončily na skvělém 2. místě, což jim zajistilo postup do mnohem kvalitnější úrovně soutěže. Věří, že se v dalších letech v 1. lize udrží i díky nově zrekonstruovaném stadionu, kde budou mít daleko lepší tréninkové podmínky.

---

OSTRAVŠTÍ PRVŇÁČCI DOSTANOU KNÍŽKU O SKŘÍTKOVI

V prostorách Knihovny města Ostravy byla pokřtěna zbrusu nová knížka pro ostravské prvňáčky. Prvních 400 výtisků dostanou děti už v první školní den, další zájemci ji získají při návštěvě některé z ostravských poboček.

Město Ostrava cílí na podporu čtenářské gramotnosti dětí a proto oslovilo regionální spisovatelku Lenku Rožnovskou se zadáním, vytvořit knihu pro děti ve věku 6 až 7 let. Ve spolupráci s ostravskou ilustrátorkou Denisou Fialovou tak vznikla kniha "Nevšední den knihovnice Květy".

Lenka Rožnovská, autorka knížky: "V mém příběhu vystupuje malý důlní skřítek, tady na Ostravsku se říká důlním skřítkům klimci a ten klimek prostě nemá práci, protože se doly zavřely. Jde proto ven, chytne ho nečas a on se dostane do knihovny".

Knížka pro ostravské prvňáčky je pilotním projektem Knihovny města Ostravy, který magistrát finančně podpořil. Má za úkol dětem ukázat možnou cestu ke čtení a otevřít dveře k dalšímu poznávání.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: "Dneska je stále těžší děti ke knížkám dostávat, je třeba si uvědomit, že v ne ve všech rodinách je to samozřejmostí, a tahle akce vlastně povede k tomu, že všichni prvňáčci tu knihu dostanou nějakou formou."

Irena Šťastná, ředitelka Knihovny města Ostravy: "Bonusem pro prvňáčky je i to, že mohou mít registraci zdarma, protože to dáváme jako bonus všem, kteří letos nastoupí do prvních tříd."

Kniha o skřítkovi navazuje na víceletý projekt s knížkou do života - Bookstart, která podporuje předčtenářskou gramotnost našich nejmenších.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat