Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubané mohou odpočívat na Zvlněné louce
  • Porubu oživí i roztančí Letní umělecká scéna
  • Nohejbalový turnaj Poruba Open 2021

Porubané mohou odpočívat na Zvlněné louce

V Ostravě-Porubě vznikla tak zvaná Zvlněná louka. A to na louce u Francouzské ulice vedle slunečních hodin. Jde o poslední projekt 4. ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě, který se letos realizoval.

Historické zastávky MHD, Čteme venku, Dětské hřiště mezi domy, Chodníkovaná, Revitalizace dvora po 30 letech a Zvlněná louka. To jsou návrhy, které ve 4. ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě dostaly nejvíce hlasů a už jsou také hotovy. Poslední jmenovaný byl dokončen v těchto dnech.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Ten návrh navrhla paní Jana Kozáková, která se inspirovala podobným projektem z Lisabonu. Naši projektanti, kteří to potom celé projektovali, tak ten návrh nazvali Nekonečno, protože ty vlny mají znázorňovat ležatou osmičku a vlastně slouží to celé k tomu, aby si tady lidé sedli, relaxovali, opřeli se zády, přečetli si knížku.”

Práce na Zvlněné louce začaly už na jaře hrubými terénnímu úpravami

Marek Uličný, jednatel realizační firmy: “Poté došlo k tomu, že byla měsíční pauza, kdy došlo k sednutí toho materiálu. Nechali jsme to párkrát zmoknout, nechali jsme to přirozeně odpočívat a zhruba po měsíci začaly práce na jemných terénních úpravách, kdy byla připravena ta finální vrstva, došlo k dovozu substrátu a dovezli trávníkové drny."

Na celý tento prostor se spotřebovalo 950 rolí travního porostu.

Anketa: obyvatelé Poruby: “Ta myšlenka se mi líbí. Je to hezký nápad, je tady hodně pejskařů, takže si myslím, že i pro malé děti je to tady hezké. Je to blízko tady všude.”

“Obecně se mi líbí, jak se starostka, vedení obvodu stará. Poruba je nádherná. Ale někdy by měli uvažovat i nad tím, že by bylo dobré u takových odpočinkových míst trošičku zastíněné plochy. Hodně obyvatel Poruby je v mém věku a chtělo by to možná trošičku víc, ale jinak paráda.”

Na některých místech se ale tráva i přes veškerou péči, bohužel neujala, takže se bude muset položit znovu.

---

Porubu oživí i roztančí Letní umělecká scéna

V Ostravě-Porubě už příští týden začne tradiční Letní umělecká scéna. Nabídne řadu hudebních, divadelních i stand up vystoupení, která budou probíhat až do 10. srpna.

Prázdninové dny obyvatelům Poruby zpestří oblíbená Letní umělecká scéna. V týdnu od 13. července nabídne pop-up performance na různých místech obvodu. Kde a kdy přesně, to je překvapení. Pouliční představení si tak stejně jako v minulých letech užijí lidé, kteří půjdou náhodou kolem.

Anketa: kolemjdoucí: “Je to super, Poruba je fakt v tomto jedinečná si myslím, je to fakt parádní.”

“Asi je to fajn, akorát, že jsme to zjistili náhodou, že jsme šli kolem, jinak bysme se to nedozvěděli asi.”

“Líbí se nám to moc.”

"Já jedu kolem na kole. Byla jsem překvapená, co to tady je a koukám. Já jsem určitě příznivce tady tohoto. Já jako miluji kulturu, umění, všechno tohle, také já jsem spokojená, krásné.”

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Tradičně na léto připravujeme Letní uměleckou scénu v Porubě. Jako obvykle je připravena ve dvou částech První část nabídne pouliční představení v různých částech Poruby. Poté bude následovat druhá část. Tato část je rozdělena jakoby do 4 hlavních představení.”

Hlavní program Letní umělecké scény bude probíhat na Alšově náměstí a na nádvoří porubského zámku. A právě na tato představení byste si měli předem rezervovat místa.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Představení, které proběhnou na zámku v Porubě, jsou placená. Stojí 50 korun a zájemci si mohou rezervovat vstupenky na portále porubareenio.cz. Představení na zámku proběhnou na nádvoří. To znamená, že počítáme s kapacitou asi 300 lidí. V případě nepříznivého počasí je na tato dvě představení domluvený společenský sál také na zámečku v Porubě.”

Hlavní program Letní umělecké scény bude probíhat každé úterý a začne 20. července v 19 hodin na Alšově náměstí.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Představí se nám česko americké hudební trio Dobré ráno blues band. Nebude chybět valcha, harmonika, zpěv, kytara. Další dvě představení čekají diváky právě na zámku Poruba, kde pobaví diváky herci Moravského divadla Olomouc Jan Ťoupalík a Roman Vencl spolu s kouzelníkem Karlem Pomahačem. Jedná se o stand up comedy Děláme to ve třech.”

3. srpna se pak na porubském zámku představí v hlavní a jediné roli Roman Pomajbo s divadelní komedií Táta.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Jde o světově úspěšnou divadelní komedii o mužích a ženách, ve které se najdou opravdu všichni. Poslední představení, které zakončí Letní uměleckou scénu, proběhne na Alšově náměstí a vystoupí smyčcové trio Inflagranti spolu s pop rockovou kapelou. Myslím si, že k této kapele není co dodávat. Čeká nás spoustu zábavy, všichni si najdou, si myslím, to své.”

Všechna představení Letní umělecké scény proběhnou za podpory ostravského magistrátu a uskuteční se v souladu s aktuálními nařízeními vlády spojenými s pandemií koronaviru.

---

Nohejbalový turnaj Poruba Open 2021

Poruba patřila už tradičnímu a zároveň největšímu nohejbalovému turnaji v MS kraji s názvem Poruba Open. Letos se ho zúčastnilo 25 týmů, z toho 9 profesionálních, kterým fandila spousta příznivců tohoto sportu.

Slunečné počasí, úžasná atmosféra a napínavá utkání. To vše nabídl nohejbalový turnaj Poruba open, který je svého druhu největší v MS kraji. Každoročně probíhá na hřišti Základní školy Ukrajinská.

Jakub Tomáš, pořadatel turnaje: “Měli jsme letos přihlášenou i jednu ženu v turnaji, v té rekreační kategorii, což bylo taky super. Takže i ženy jsou zvány do nohejbalové komunity a samozřejmě kromě těch zápasů ve skupinách a pak play off, tak jsme opět pořádali doplňkové soutěže.”

Dospělí si tak zasoutěžili mimo jiné v hodu špalkem. Děti si zaběhali na tartanovém oválu a nechyběla ani oblíbená opičí dráha. Zatímco loni byl turnaj rozdělen do dvou dnů, letos se vše zvládlo za den.

Z celého turnaje měli radost nejen hráči, ale užili si ho i diváci, kteří fandili do poslední chvíle.

Anketa: diváci: “Líbilo se nám moc. My tady chodíme každý rok. “

“Atmosféra byla jako vždycky výborná, vyhráli ti, co měli, ti nejlepší a bylo všechno skvělé jako každý rok.”

“Bylo to dobrý, protože jsem fandila všem skoro. Atmosféra byla perfektní.”

Jakub Tomáš, pořadatel turnaje: “V rekreační kategorii vyhráli Křižáci. Jsou to hráči složení z oblasti Frýdecko-Místecka a ve výkonnostní kategorii vyhrál tým Malák. To byli hráči složení převážně z týmu extraligového Vsetína.”

Stejně jako loni se mohli diváci zapojit i do hlasování All stars týmu turnaje. Sami si tak zvolili nejlepší hráče.

Jakub Tomáš, pořadatel turnaje: “Nejlepším hráčem byl zvolen Jan Chalupa z týmu Malák, dále nejlepším polařem byl zvolen diváky Dan Bílý, cenu fair play získal Tomáš Ertel z místního týmu Sokol Výškovice a do síně slávy porubské nohejbalové byl uveden Lumír Gebel, velká osobnost nohejbalové scény a je to odchovanec z MS kraje. Konkrétně opavského nohejbalu.”

Z lokálních týmů byl želízkem v ohni tým Poruba ÖMV, který skončil na krásném 4. místě.

---Mohlo by Vás také zajímat