Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Proměna vnitrobloku mezi Hl. třídou a náměstím Nerudy
  • V Ostravě-Porubě přivítali 570 prvňáčků
  • Sdílko Poruba bude pokračovat i v dalších letech

Proměna vnitrobloku mezi Hl. třídou a náměstím Nerudy

Poruba postupně komplexně mění vnitrobloky. Mnohé z nich jsou v původním stavu a neodpovídají tak požadavkům dnešní doby. Aktuálně skončila první etapa revitalizace vnitrobloku mezi Hlavní třídou a náměstím Jana Nerudy.

Dvůr za Hlavní třídou v části od ulice 17. listopadu po ulici Komenského je téměř hotový. Kompletně byly opraveny chodníky, vozovka i veřejné osvětlení a přibyla také parkovací místa. Chybí už jen poslední detaily.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Tady ještě budou probíhat jemné terénní úpravy, jejich dopracování a také ještě nějaká částečná opatření pro odvod dešťové vody. Vnitroblok obohatí nový mobiliář, z něhož asi nejzajímavějším prvkem bude vyvýšené posezení se záhony, kterých tady bude zhruba 5 nebo 6. Je tady první veřejný gril, takže uvidíme jak se o něj budou obyvatelé starat. Respektive jak dlouho vydrží.”

Ve vnitrobloku nechybí ani klasické lavičky a houpačka pro děti. Obměnou prošla i zeleň. Vysázeno tady bylo téměř 30 nových stromů a stovka okrasných keřů.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Po rekonstrukci v rámci celého řešeného úseku bude k dispozici více než 100 nových legálních normových parkovacích míst. Parkoviště je zrealizované z drenážní a zatravňovací dlažby, která má ten efekt, že velká část vody by se měla vsáknout a tudíž by neměla bez užitku odcházet a být odváděná do kanalizace.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já vždycky říkám, že opravdu prokoukne to prostranství až napřesrok. Až skutečně vyroste veškerá tráva, výsadby a další věci a to nějakou dobu trvá. Takže opravdu pěkné to bude až vlastně na jaře toho dalšího roku. Nicméně bude tady docházet ještě k celé řadě dalších prací a úprav.”

Pracuje se už i ve spodní části vnitrobloku. Tedy v prostoru od ulice Komenského po zhruba Alšovo náměstí.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Jedná se o kompletní rekonstrukci vozovky, chodníků, vybudování nových parkovacích míst, terénní úpravy, nové veřejné osvětlení. Práce by měly postupovat tak, že na konci září bychom rádi zprovoznili nyní uzavřený úsek ulice Komenského, který vede k Nerudovu náměstí.”

Kompletně bude celý vnitroblok hotový do listopadu letošního roku.

---

V Ostravě-Porubě přivítali 570 prvňáčků

Do základních škol v Ostravě-Porubě po prázdninách usedlo do školních lavic na 6 tisíc dětí. Z toho 570 prvňáčků. Právě jim věnovalo největší pozornost jak vedení škol, tak obvodu.

Na svou první cestu do školy se 1. září v Ostravě-Porubě vydalo 570 prvňáčků. Tento pro ně významný den si nenechalo ujít ani vedení radnice, které prvňáčky vítá pokaždé v jiné základní škole.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Dneska jsem na ZŠ Karla Pokorného, se kterou spolupracujeme delší dobu. Proběhly tady o prázdninách nějaké rekonstrukce a opravy a přivítám dvě třídy prvňáčků. Vždycky si pro ně chystáme dárečky. Já se vždycky ptát, jak se na ten první školní den těšili. Ohlas to má vždycky obrovský. Je vidět, že rodiče nepodcení domácí přípravu a děti se opravdu těší. Já věřím, že se jim tady bude líbit a že tak nadšeně budou proplouvat celou základní školou.”

Jaroslava Naďová, ředitelka ZŠ Karla Pokorného: “Dnes je 1. září, kdy vítáme naše prvňáčky. Budou to dvě první třídy, tedy A, B, které jsou zaměřené na výtvarnou výchovu. Počet dětí je 44. Pro žáky i pro rodiče máme připraveny dárky. Těšíme se a vlastně i s poctěním, protože dnes, 1. září u nás na škole zahájí paní starostka.”

Anketa: prvňáčci: “Hodně moc jsem se těšil do školy. Na kamarády, na učení.”

“My jsme se těšili tak moc do školy. Na kamarády a ještě na cvičení a ještě na písmena.”

“Strašně jsem se těšila do školy, Na učení. A už něco umíš? Trochu abecedu. A,b,c.”

Městský obvod Poruba je zřizovatelem 11 základních škol, od ledna loňského roku také Waldorfské základní školy a střední školy.

---

Sdílko Poruba bude pokračovat i v dalších letech

Sdílko Poruba 2022 je za námi. Na Alšově náměstí nabídlo rekordní počet vystavovatelů, řadu workshopů, přednášek, koncertů a tanečních vystoupení. Cestu si na něj našly stovky lidí.

V Ostravě-Porubě skončil už 4. ročník Sdílka. Netradiční expozice, ve kterých se za 14 dnů vystřídalo 63 nejrůznějších výrobců a tvůrců, plus kavárny, obohatily život na Alšově náměstí.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “4. ročník Sdílka byl oproti těm předešlým ročníkům jiný tím, že jsme posílili zónu obchodníků, takže se tady vystřídalo ještě více obchodníků než v podstatě všechny předešlé ročníky. Já si myslím, že nám počasí dost přálo, takže si tady lidé cestu našli. Myslím si, že se tady posílila i zóna dětského koutku a rodin s dětmi a především maminek s dětmi a myslím, že je to opravdu dobrá cesta a že bychom v tom měli pokračovat i v následujících letech.”

Anketa: vystavovatelé: “Nabízíme vázané věnce, dekorace, hřebínky do vlasů, čelenky. Pak máme bedýnky dřevěné, ve kterých jsou komponenty na věnečky a vy si můžete koupit základ věnce plus tu bedýnku a dozdobit si sami vlastně věnec. Můžete si to tady vyrobit a nebo potom doma. Myslím si, že byli moc příjemní zákazníci, takže myslím, že to byl fajn strávený čas.”

“Je to výborné, dneska počasí vyšlo, takže jsem spokojená. Navíc jsem měla být minulý týden a byla jsem nemocná, takže jsem měla strach, že o to přijdu a nakonec se stalo, že někdo jiný dneska odřekl, tak mi dali šanci a to je fajn. Vždycky nosím sebou svoje grafiky a ilustrace na dárkových předmětech v podstatě. Ale samozřejmě nabízím také kurzy krasopisu.”

Se Sdílkem byli spokojeni nejen vystavovatelé, ale také návštěvníci.

Anketa: návštěvníci Sdílka: “Myslím, že to je super nápad. Moc se nám tady líbí, chodíme tady často a už jsme si tady i něco koupili. Klíčenku třeba.”

“Já si myslím, že to je úplně skvělé. Že nám tady krásně žije to naše porubské náměstí na Alšáku a každý den v tom srpnu bylo kam zajít. Každý den tady člověk vidí něco jiného. Já třeba konkrétně jsem si včera tady na workshopu udělala věnec a už ho mám na stěnách u mě doma a dneska mám taky nějaké krasopisné dílko tady. Takže já jsem hrozně ráda, že to tady je.”

Na Sdílku nechyběly ani různé workshopy a přednášky. Ta poslední byla zaměřená na koncepci Hlavní třídy.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Přednáška bude pod mým vedením za přítomnosti specialistky na krajinářśkou architekturu paní Magdy Fialové Cigánkové. V minulém týdnu jsme měli přednášku s paní architektkou Paclovou z Mappy. To počasí nám úplně nevyšlo, bylo deštivo, ale i tak byla hojná účast.”

Dva s výstavních kontejnerů po celou dobu Sdílka patřily Porubě.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tam je dobrá cesta pro spojení prezentace lokálních obchodníků a projektů a záměrů, které chystá městský obvod a takto může s nimi seznamovat lidi. Já si myslím, že i hodně byly plné kontejnery s naší výstavou, protože lidi se o to zajímají a zajímají se čím dál tím víc, co se plánuje, co se chystá, co je třeba v realizaci a tak podobně.”

Na Sdílku se během 14 dnů představily i tři kavárny, kde lidé mohli ochutnat nejen kávové, ale i sladké speciality.

---Mohlo by Vás také zajímat