Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Z ulic Poruby zmizela další nepojízdná vozidla
  • Reliéf na ZŠ Komenského prochází obnovou
  • LUS opět zaznamenala velký úspěch

Z ulic Poruby zmizela další nepojízdná vozidla

Majitelé autovraků jsou nepoučitelní. Stále nechávají nepojízdná vozidla na parkovištích, kde tím nejenže zabírají místa, ale hyzdí i veřejný prostor. V Porubě se jim to ale nevyplácí.

Poruba intenzivně pracuje na tom, aby z ulic zmizela nepojízdná vozidla. Jakmile je objeví a majitelé nereagují na výzvu k jejich odstranění, nechá je odtáhnout.

Richard Hanáčik, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Aktuálně v Porubě řešíme 39 aut, z toho budeme odtahovat 9 aut. Těch 30 zbývajících mají snahu majitelé řešit. To znamená, s největší pravděpodobností si auta odtáhnou vlastními silami. Těch 9 aut odtahujeme na odstavné parkoviště, kde budou čekat na to, jestli majitel zareaguje, nezareaguje.”

Pokud se do 3 měsíců neozve auto skončí v dražbě. Naposledy se takto prodala 4 vozidla za 5 a půl tisíce korun. Poruba byla jednou z prvních obcí, která do dražby šla.

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Ostrava-Poruba: “Proces odstranění toho technicky nezpůsobilého vozidla je v řádech měsíců. Protože nejdříve to auto musí mít 6 měsíců prošlou tu STK, pak pošleme výzvu, on má 2 měsíce na to, aby s tím něco udělal a až po těch 2 měsících můžeme to auto odtáhnout. Pak musíme znovu upozornit toho človíčka, co jsme mu odtáhli to auto a on má 3 měsíce na to, aby to vyřešil.”

Neřešit situaci se lidem finančně nevyplatí. Na jejich vrub jde nejen odtah vozidla, ale zaplatí i parkování na odstavném parkovišti, které stojí 200 korun na den. Konečná částka i s pokutami se může vyšplhat až na 20 tisíc korun.

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Ostrava-Poruba: “V této věci nám hodně pomáhá MP, nebo i my, když máme nějakou pochůzku, tak hledáme ty vraky a hodně nám pomáhají i občané, kteří samozřejmě vidí, kde ta auta jsou, takže nám to hlásí přes aplikaci čistá ova.”

Poruba intenzivně odstraňuje nepojízdná vozidla z ulic poslední dva roky, Za tu dobu nechala odtáhnout 160 vozidel, V obvodu se tak uvolnilo 160 parkovacích míst.

---

Reliéf na ZŠ Komenského prochází obnovou

Reliéf nad vstupem do ZŠ Komenského v Ostravě-Porubě prochází obnovou. Jde o dílo výtvarníka Karla Vávry s názvem Práce a hry, které vzniklo v 50. letech 20. století a je na něm patrný vliv socialistického realismu.

Poruba v posledních letech postupně restauruje umělecká díla v obvodu. Letos přišel na řadu pískovcový reliéf Práce a hry, který zdobí průčelí ZŚ Komenského.

Jiří Finger, akademický sochař: “První etapa byla očištění od barevné vrstvy, pak jsme to museli neutralizovat, nebo pořádně vypláchnout. Tam se používala nějaká chemie, pára, horká voda. Potom, když to vyschlo, tak vzhledem k tradiční kvalitě toho hořického kamene jsme to museli zkonsolidovat, to se zpevňuje derivátem kyseliny křemičité a poté jsme začali tmelit, nebo plasticky retušovat umělým kamenem ta poškození, no a to je fáze, ve které jsme teď.”

Na závěr by měl být reliéf opatřen ochrannou vrstvou, která zamezí vnikání srážkové vody dovnitř a usnadní jeho čištění.

Aleš Bystrianský, úsek památkové péče MMO: “Plánovaná je obnova celé vstupní části z toho důvodů, že byla v minulosti nevhodně opatřena akrylátovým nátěrem a tím pádem dochází k degeneraci nejen samotného reliéfu, který se podařilo restaurovat, ale i okolní březolitové omítky, která je tak uzavřena a jakoby nemá možnost dýchat.”

Nátěr bude proto odstraněn a nahozena bude nová omítka převážně v barvě pískovce. Celá vstupní část tak získá původní podobu.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Možná ne všichni Porubané si uvědomují, kolik máme děl ve veřejném prostoru, ať to jsou různé sochy nebo reliéfy a samozřejmě je nutné se o ta umělecká díla starat. My jsme rádi, že díky podpoře statutárního města Ostravy můžeme každoročně několik uměleckých děl opravit. Mezi nejznámější patří reliéf na Oblouku, nebo ikonická socha Hutníka na Alšově náměstí, kterou jsme restaurovali loni.”

Loni se podařilo zrestaurovat i reliéfy s názvem V dole na výškovém domě na Havlíčkově náměstí. V roce 2019 byla opravena mimo jiné plastika Kameny na Heyrovského ulici a dva roky předtím získala původní podobu dekorativní stěna na Alžírské ulici.

---

LUS opět zaznamenala velký úspěch

Letní umělecká scéna byla opět úspěšná. Ta každoročně zpestřuje lidem prázdninové dny. Letošní novinkou byla dvě představení pro děti.

Celkem 9 představení, z toho 6 v rámci hlavního programu si letos lidé užili v rámci prázdninového festivalu Letní umělecká scéna. Ten odstartovala pop up vystoupení, která byla překvapením pro každého, kdo šel zrovna kolem místa, kde se odehrávala.

Hlavní program probíhal na alšově náměstí, u Floridy a na nádvoří porubského zámku a vystoupili v něm mimo jiné zpěvačka Kaczi, Aneška se svým bandem, nebo kabaret Hrdobci.

LUS ukončil Lukáš Pavlásek, který rozesmál publikum na porubském zámku.

Lukáš Pavlásek, herec a komik: “Vystupoval jsem tady přesně si to pamatuju v roce 2019 taky na konci srpna, takže teď jsou to 4 roky. Já jsem byl rád, že mě oslovili teď znovu, protože to je vždycky fajn, když se člověk někam vrací, tak to znamená, že se to líbilo. Mám připravený takový výběr ze svých stand upů z poslední doby. To vždycky dělám na těch letních akcích a ono jsou to taková představení různá, třeba Planeta slepic nebo Kdo nepláče není Čech. Je to dramaticky udělaná hodina a půl, no a na ty letní otevřené akce dělám často i výběr z nových věcí, ze všeho možného, tak je to pokaždé trochu jiné.”

anketa: návštěvníci LUS: “Byli jsme na Alšově náměstí. Byla tam zpěvačka Kaczi. Úplně perfektní, byli jsme nadšeni. Na Pavláska jsem se těšil. Chtěl jsem se podívat, jak to bude vypadat, takže uvidíme.”

“Já jsem ho taky neviděla ještě, tak jsem zvědavá takhle naživo. Jinak si hodně cením toho, že se porubský radnice stará o ten letní malý festival, že je tady i spousta možností shlédnout představení pro děti, moc se mi to líbí a využijeme vždy každou chvilku k tomu, abychom něco mohli shlédnout.”

“Je to první představení, první a zároveň poslední představení, které jsem navštívil, ale jsem za to rád v podstatě, protože tady je hezké prostředí, takže chtěl jsem se nějakým způsobem kulturně vyžít.”

“Nebyli jsme na žádném představení bohužel o této akci jsme se dozvěděli celkem dost pozdě, takže jsme byli rádi, že jsme aspoň teď to jedno představení stihli. Líbí se mi tady strašně moc, já tady bydlím kousek a ještě jsem tady vlastně na žádném představení nebyl uvnitř, takže je to poprvé.”

“Nebyla jsem v rámci LUS, ale tím, že bydlíme na Hl. třídě, tak jsme vždycky slyšeli, vždycky slyšeli ty kulturní akce, které se konají u nás v Porubě, atmosféra je fajn. Naštěstí tady nefouká vítr a moc se těšíme na pana Pavláska.”

LUS letos poprvé zpestřila i dvě dětská představení.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Ta byla velmi úspěšná, ta jsme zaznamenali asi největší úspěch, zájem dětí, rodičů, která se odehrála na ulici Podroužkova v Ostravě Porubě před knihovnou. Co se týče počasí, tak byly dny, kdy jsme měli obavy, že budeme přesouvat, ale nicméně všechna představení se nám v rámci této scény vydařila. Měli jsme obrovské štěstí a já doufám, že i v příštím roce proběhne umělecká scéna jako v letošním a že budou všichni spokojeni a najdou si to své.”

LUS finančně podpořil MS kraj v rámci dotačního programu na podporu aktivit v oblasti kultury. Na všechna představení kromě vystoupení Lukáše Pavláska tak byl vstup zcela zdarma.---

Mohlo by Vás také zajímat