Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Lidé si mohou natrhat rostliny z květinových luk
  • Žáci ZŠ Komenského sadili stromy a keře
  • Klub Parkinson Help Ostrava hledá dobrovolníky

Lidé si mohou natrhat rostliny z květinových luk

V Ostravě-Porubě teď kosí květinové louky. A to takovým způsobem, aby je nepoškodili a lidé si je mohli odnést domů. První květinovou louku Poruba vysadila v roce 2021 na Francouzské ulici a okamžitě se stala fenoménem. Letos se tak jejich počet zvýšil na deset.

Blíží se zima a květinové louky v Ostravě-Porubě stále dělají radost lidem. Rozkvetlé květiny si teď lidé mohou odnést domů. Ne ale ze všech míst.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Sbírám semínka a bude to, na zahradu to chci nasadit. A jak se vám líbí ty louky? Krásné. Zpočátku to vypadalo jako křak, ale pak jsem říkal. Co to je? To tu ještě nebylo.”

“Je to tu moc krásné a chodíme sem rádi. A je škoda, že tu lítají děti mezi tím. Dělají tu cestičky a nevypadá to dobře. A ještě, večer tu chodí nějací pobertové a berou tady ty slunečnice.”

“Teď jsem tu každý den. Vždycky si tu udělám pár koleček, chvilinku si sednu na sluníčko a dívám se, co přibylo, co ubylo. Ta lebeda to ničí. Je to tak úžasný počin ty úžasné slunečnice. Přijdu domů a zpívám si.”

Kytičky by lidé neměli trhat například na loukách na Francouzské ulici a tady v Oáze klidu. Radnice je chce nechat vysemenit a počkat do jara, které z nich se ujmou.

Pro květiny by si lidé neměli chodit ani na louky u Koruny a na ulici Rajmunda Prchaly.

Renáta Hovjacká správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “V letošním roce jsme vyseli dalších asi 4 tisíce metrů čtverečních květnatých luk. Poslední jsme zakládali 20. července, což je takové nevhodné, ale zkusili jsme to a nicméně se nám také povedl výsev. Rostlinky narostly a v této době ještě kvetou. Vyseli jsme plus mínus 80 kilo semínek květnatých luk. Kosí se ručně proto, aby se ty květy nebo ty stvoly rostlin položily na zem a snažíme se tímto způsobem přesemení na další roky. V minulém roce jsme to zkoušeli, byla tam jenom asi 5 procentní účinnost, ale to bylo i tím, že se to posekalo klasickou sekačkou, kdy se to květenství zcela rozšmelcovalo.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Obvod by v tom chtěl samozřejmě pokračovat dál i v příštím roce, protože je to záležitost relativně levná, krásná, lidé to vítají, líbí se jim to. Máme celou řadu požadavků od lidí vysaďte nám tady květinovou louku a je to v různých dvorech, vnitroblocích a podobně.”

Porubou se inspirují i některé instituce jako například havířovská nemocnice, která první květinovou louku vysela letos na jaře.

---

Žáci ZŠ Komenského sadili stromy a keře

Ostrava získala dotaci na výsadbu nových stromů a keřů u základních a mateřských škol. Vybráno bylo šest těchto zařízení, které si na zkrášlení zahrad a okolí budov rozdělí 150 tisíc korun.

U Základní školy Komenského v Ostravě-Porubě sadili nové stromy a keře. A to díky dotaci ostravského magistrátu. Výsadba volně navazuje na stávající parkovou úpravu před vchodem do školní budovy.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: “Do tohoto projektu se zapojilo v Ostravě celkem 6 škol, Jsme rádi za podporu Nadace ČEZ, že můžeme vysadit tyto stromy. Beru to jako vzdělávací aktivitu v rámci environmentálního vzdělávání a vůbec vztahu k přírodě. Školy postupně sadí stromy, na každou školu je alokováno zhruba 25 tisíc na tyto stromy. O stromy se posléze starají děti a tvoří součást školy.”

Tomáš Bjaček, zástupce ředitelky, ZŠ Komenského: “My jsme se do tohoto projektu zapojili z toho důvodu, že chceme oživit prostředí před školní budovou. Většina žáků, co stromy vysazují, jsou žáci 8. ročníků současných, kteří žijí tady v okolí. Tím si budují pozitivní vztah k tomu místu samotnému i ke škole a předpokládám, že se to přenese potom i na jejich rodiče, příbuzné, sourozence, známé."

Celkem bylo před školou vysazeno šest ovocných stromů a 17 keřů. Mezi nimi čilimník, dřín, hloh a šípková růže.

Tomáš Bjaček, zástupce ředitelky, ZŠ Komenského: ”Mimo těch keřů jsme ještě dokoupili hlínu, mulčovací kůru, potom tady máme ty kůly, které jsou k těm stromům připevněny a potřebujeme i ochranu těch kmenů, protože se tady vyskytují zajíci.”

Anketa: žáci ZŠ Komenského: “Dobrý. Vykopat to bylo jednoduché, zasypat už tolik ne a ten strom nedrží, je nakřivo a jinak dobrý. A co jsi sadil? Sadil jsem švestku.”.

“Baví mě to, je to dobré, zatím to není moc těžké.”

Jaký byl postup?

“Nejdříve jsme měli vykopat díru, musela být dost hluboká, zalít, dát tam tuhle lepší hlínu a až po to očko tady. Pak to zase zalít a to by mělo být všechno asi. Ty ses dobrovolně přihlásil? Jo, já jsem se nechtěl učit.”

“Dvě, jednu jsem tady nakopal a tady ještě teď mi kolega pomáhá s tím vysazováním. Teď budeme sázet ty keříky.”

Výsadba zapadá i do koncepce předmětu praktické činnosti, kde jsou samostatnou částí pěstitelské práce.

Bohumíra Dokoupilová, učitelka, ZŠ Komenského: “Kluci jsou moc šikovní, děti práce na pozemku baví. Ony si tam předávají i zkušenosti, které jim samozřejmě také dáváme. Tady tyto děti jsou z Poruby a je jim poměrně vzácné pracovat na pozemku. Snažíme se třeba udělat nějaký záhonek, jahodník založit, nebo občas i kolem hřiště, když nám prorůstá tráva mezi spárami, takže takovou údržbu na zahradě. Máme tam i zasazené stromy nějaké, keře, dokonce letos jsme měli i dýně krásné na kompostu.”

Nově vysazené ovocné stromy by měly rodit už příští rok. Natrhat si švestky a hrušky budou moci nejen žáci školy, ale i lidé z okolí.

---

Klub Parkinson Help Ostrava hledá dobrovolníky

Klub Parkinson Help Ostrava svou činností přispívá ke zlepšení kvality života lidí, kterým zkřížil cestu Parkinson. Ukazuje jim, že si mohou užívat života i s touto nemocí. Momentálně se stará o 75 parkinsoniků z celého MS kraje.

Cvičení, rekondiční pobyty, sportovní soutěže, výlety a společná setkávání pro nemocné i jejich blízké. To vše nabízí Klub Parkinson Help Ostrava, který působí v Centru volného času Vietnamská v Porubě.

Jiří Ocelka, předseda klubu: “Jinak se scházíme 2x týdně tady v tomto prostoru. Máme tu cvičení, které vidíte jak probíhá. Je to speciální cvičení pro Parkinsoniky a ten druhý den máme jemnou motoriku, to znamená nemoc Parkinsonova se projevuje i v oblasti nervové, v myšlení a ruce je potřeba taky nějak zmobilizovat. Snažíme se, aby ti lidé měli pohyb a mohli v tom pohybu i soutěžit. Máme vymyšlené hry pro Parkinsoniky."

Klub momentálně hledá dobrovolníky, kteří by mohli pomoci jak s administrativou, tak s organizací.

Jan Minarčík, dobrovolník, zastupitel, MOb Ostrava-Poruba: “Já se snažím organizaci Parkinson pomoci převážně finančně. Jedná se o soukromé částky a potom taky společnost Hyundai, ve které pracuju vystavila v tomto roce granty, které jsou na pomoc neziskovým organizacím. tak jsem nechal aplikovat společnost Parkinson do tohoto programu a podařilo se peníze schválit a teď je mohou využívat na cvičení a rehabilitace. Bude fajn, kdyby se našel ještě někdo další, kdo by mohl pomoci spolku Parkinson. Zejména někdo, kdo má trošku více času a mohl s nimi opravdu ten čas sdílet.”

Klubu pomáhá i sociální odbor porubské radnice, který se zaměřuje také na seniory, nebo lidi bez domova, ale také na organizace a skupiny, které pomáhají v rámci dotačních programů.

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Chtěla bych upozornit na to, že je na webových stránkách zveřejněna výzva pro žádání účelových dotací. Tato výzva je od 15. listopadu do 10. prosince a všechny organizace nebo spolky, které budou žádat, mají problémy, chtějí s něčím pomoct, tak se můžou obrátit na sociální pracovníky, kteří jim pomůžou ať už s vyplněním či s určitým odevzdáním, zavedením do systému.”

Vše o klubu včetně kontaktů najdete na webových stránkách parkinson-ostrava.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat