Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • V Porubě začala rekonstrukce bytového domu Oblouk
  • Plánované dopravní stavby omezí nejen řidiče
  • Hlavní třídu ozdobí kraslicovník a obří velikonoční zajíc

V Porubě začala rekonstrukce bytového domu Oblouk

Ostrava-Poruba začala s rekonstrukcí unikátního bytového domu Oblouk. Radnice mu chce vrátit původní význam. Opět by se tak měl stát reprezentativní vstupní bránou do této městské části.

Městský obvod Poruba před dvěma lety odkoupil od tehdejší společnosti Residomo majetkový podíl na bytovém domu Oblouk. Záměrem bylo získat tuto kulturní památku pod svá křídla, aby mohla projít rekonstrukcí. Kromě domu s věžičkou, který je družstva, tak vlastní všech 11 vchodů.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Rok 2020 byl ve znamení přípravy projektové dokumentace, konzultace s památkáři a následně samozřejmě stavebního povolení a soutěžení zakázky na zhotovitele.”

Teď už se pilně pracuje. Jako první přišlo na řadu odkopávání základů. Celý objekt se totiž musí kompletně odřezat a zaizolovat.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Toto bude probíhat v průběhu celé stavby, to znamená bude se postupovat jeden dům za druhým a z druhé strany toho oblouku se bude pracovat na rekonstrukci fasády. Následně se bude dělat i rekonstrukce střechy, respektive střešního pláště, kdy dojde k výměně té plechové stávající krytiny za pálenou tašku a budou se měnit i části krovů, které se zjistí, že jsou poškozené.”

Rekonstrukcí projdou i vnitřní společné prostory domu, kde budou nainstalovány i kamery a pro zvýšení bezpečnosti se budou měnit i vstupní dveře do jednotlivých bytů.

Celá rekonstrukce bude probíhat pod dohledem památkářů.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Vzhledem k tomu, že to je památkově chráněný objekt, tak je to samozřejmě náročnější než standardní rekonstrukce, protože kromě technických požadavků se budou muset respektovat i požadavky památkové péče.”

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se k té stavbě, k Oblouku jako takovému snažili přistupovat maximálně šetrně, protože se jedná o kulturní památku. Proto jsme všechny záležitosti konzultovali s památkáři a je pravda, že jsme chtěli, aby si zachoval svůj původní ráz a svou historickou hodnotu. Její barva bude opět v odstínech hnědé a béžové.”

Na rekonstrukci Oblouku naváže také rekonstrukce předprostoru a prostoru za ním. Opraveny budou zpevněné plochy a chodníky, revitalizací projde i zeleň a přibude i nový mobiliář.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě si od toho slibujeme, že se tady dostanou zpátky drobní podnikatelé a služby tak, jak to fungovalo kdysi.”

Rekonstrukce jedné z nejznámějších staveb socialistického realismu 50. let architekta Evžena Šteflíčka, který se při navrhování budovy inspiroval známým Palácovým náměstím v dnešním Petrohradě, potrvá zhruba rok a vyžádá si více než 100 milionů korun.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Kromě toho v této lokalitě je vzdáleno x investičních akcí, které buď už obvod v tuto chvíli realizuje, nebo jsou v přípravě. Jenom zmíním ty hlavní. Jedna je druhá etapa rekonstrukce G. Klimenta, která je vzdálená tady pár set metrů za Obloukem, dále je to dostavba domu s pečovatelskou službou na ulici Dělnická. Máme po architektonické soutěži na zámecký park, který tady navazuje na ten Oblouk.”

Čeká se také na dokončení kulturního domu Poklad, který by se měl v plné kráse otevřít už letos v létě.

---

Plánované dopravní stavby omezí nejen řidiče

Porubu letos čekají hned čtyři větší dopravní stavby. Řidiči tak od poloviny března musí počítat s komplikacemi. Začne například rekonstrukce ulic Mongolská a Sjízdná a stavět se bude také kruhový objezd v ulici Nad Porubkou.

Řidiči by se měli obrnit trpělivostí. Už 15. března začne rekonstrukce povrchu frekventovaných ulic Mongolská a Sjízdná, která potrvá celé 3 měsíce a vyžádá si zhruba 13 milionů korun.

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: “Budou se frézovat povrchy vozovek, budou se umisťovat i provizorní chodníky, budou se posouvat autobusové zastávky. Tím, že ty práce budou probíhat postupně, tak bychom chtěli poprosit lidi, aby se koukali na dopravní zpravodajství jak už města Ostravy, tak městských obvodů Svinov a Poruba a nebo i dopravního podniku Ostrava.”

Opravovaný úsek bude zpočátku průjezdný. Jezdit se ale bude jen v jednom vyznačeném pruhu, ve kterém bude navíc snížená i rychlost.

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: “Pro individuální motoristy bude takové to složitější období od 12. dubna s tím, že tam, kde se bude frézovat, tak samozřejmě bude zablokován ten jízdní pruh a bude to svedeno jinam. Pak bude bohužel tedy ta trasa skutečně i uzavřena a budou vyznačeny dočasným značením objízdné trasy. MHD pak bude muset volit objízdné trasy zhruba od 10. května.”

Původně měla rekonstrukce ulic Mongolská a Sjízdná ve stejnou dobu jako stavba kruhového objezdu na ulici Nad Porubkou.u plánované stavby supermarketu při vjezdu na ulici Rudnou, čemuž se naštěstí podařilo zabránit.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tyto dvě stavby se nám podařilo zkoordinovat tak, aby se minuly, protože reálně hrozilo, že se budou plánovat paralelně a že skutečně dva hlavní výjezdy z Poruby budou ve stejném čase uzavřeny. Proto jsme zahájili jednání a je fajn, že se nám skutečně podařilo dohodnout s oběma aktéry tak, aby se ty akce minuly v čase.”

Rekonstrukcí letos projde i tramvajový pás ve směru od Vozovny ke křižovatce u Slovanu, která si vyžádá částečné omezení frekventované ulice Opavská.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tam by ty uzavírky měly začít někdy kolem prázdnin a zřejmě potrvají několik měsíců a také máme informaci, že od dubna by mělo ŘSD začít rekonstruovat most na ulici 17, listopadu přes Porubku.”

Tato stavba bude náročnější a vyžádá si tak delší čas. Skončit by měla až na konci letošního roku.

---

Hlavní třídu ozdobí kraslicovník a obří velikonoční zajíc

Velikonoce budou v Porubě pestré i přes přísná protiepidemická opatření. Lidé si mimo jiné budou moci dozdobit tradiční velikonoční kraslicovník, vyfotit se s velikonočními atrakcemi, nebo si zasoutěžit.

V Porubě se od 29. března objeví tradiční symbol Velikonoc. Tak zvaný kraslicovník bude stát ve středním pásu Hlavní třídy u Alšova náměstí. Zhruba tisíc velikonočních vajíček, kterými bude ozdoben, v těchto dnech vyrobily pracovnice sociálního odboru radnice se svými dětmi a také učitelé a ředitelé porubských škol a školek.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “Myslím si, že to bylo přínosné nejen pro nás, ale hlavně pro děti, které se do toho zapojily a tvořily s obrovským nadšením a taky si připomněly velikonoční tradice. Já bych chtěla poděkovat konkrétním dětem. Karolince a Terezce, Vojtovi, Vítkovi, Matějovi, Kačence a Leničce, Terezce, Honzíkovi, Emičce a Danovi a Tobiášovi a Janičce s Ríšou, kteří dělali takové krásné vajíčka a věnovali tomu svůj čas.”

Rita Müllerová, sociální pracovnice: “Děti tvořily pomocí lepení, používaly akrylové barvičky, dělali jsme batiku houbičkami. Naše děti teda hodně baví všechny techniky a těší se, až to svoje vajíčko uvidí na tom stromu.”

Jitka Hrazděrová, ředitelka MŠ Slavíkova a MŠ Makovského: “Vajíčka jsme kreslili několik dní. Z úřadu nám dodali 100 kusů vajec, takže jsme je rozdělili na každou školku. 50 kusů namalovaly učitelky z MŠ Slavíkova a 50 vajíček učitelky z MŠ Makovského. Použily jsme barvy, které, když budou vajíčka viset venku na stromě, takže by se neměly roztéct. Kreslili jsme na ně štětcem, použily jsme i dekorační písek, aby ta vajíčka byla zajímavá a hezká.”

Svou velikonoční ozdobu si na kraslicovník navíc bude moci umístit každý, kdo bude mít zájem. Kromě kraslicovníku se v Porubě můžete těšit i na další velikonoční atrakce.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Novinkou, co bude, tak bude takový velký 3 metrový zajíc. Ten bude takovou velikonoční ozdobou. Dále tady po různých místech na Alšově náměstí budou udělané takové velikonoční fotokoutky, kde se budou moct rodiny s dětmi fotit.”

Připravena bude i velikonoční soutěž po vzoru geocachingu.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “V každém porubském obvodu je na určité souřadnici schovaná nějaká otázka a pokud rodiny s dětmi, nebo jednotlivci zodpoví všechny ty otázky, tak je to dovede k pokladu, který je také umístěn na nějakém speciálním místě a za vyrušení toho pokladu dostanou nějaký balíček, nebo pěkné tričko porubské.”

Soutěžit se bude také o nejdelší velikonoční pomlázku. U kraslicovníku bude umístěna dřevěná měrka, u které si lidé budou moct pomlázku přiměřit.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Když se s ní vyfotí a pošlou nám fotku na e-mail, tak ten, kdo bude mít nejdelší pomlázku, tak od nás dostane nějakou věcnou cenu.”

Původně se měl na Alšově náměstí uskutečnit i tradiční velikonoční jarmark s doprovodným programem. Ten ale není možné uspořádat kvůli vládním opatřením spojených s pandemií koronoviru.

---Mohlo by Vás také zajímat