Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Rekonstrukce DK Poklad: větší třetina je hotová
  • Poruba chystá řadu kulturních i sportovních akcí
  • Krytý bazén v Ostravě-Porubě je opět v provozu

Rekonstrukce DK Poklad: větší třetina je hotová

Rekonstrukce Domu kultury Poklad běží podle plánu. Dokonce je mírně v předstihu a vypadá to, že se veškeré práce stihnou dokončit ve stanoveném termínu, tedy do června příštího roku.

Rekonstrukce Domu kultury Poklad začala v roce 2012 a pracuje na ní už třetí zhotovitel. A vypadá to, že je to ten pravý, který ji dotáhne do zdárného konce. V tuto chvíli jsou dokončeny základní hrubé práce, veškeré rozvody a dispoziční řešení.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: “Dodělávají se prosklené jakoby fasády, tedy okna na zbylých částech, instalují se první dveře, jsou dořešovány stropy v těch základních místnostech tak, aby bylo možno tu stavbu dokončit. Jsou dořešeny a vyrovnány podlahy, což nebylo úplně jednoduché, protože ten objekt měl svoje zajímavosti, takže mám za to, že taková ta hrubá konstrukce dnes, když už procházíme tím domem, tak vidíme ten tvar, vidíme tu jeho budoucí podobu, ale samozřejmě nás čeká ještě obrovský kus práce.”

Objekt, který byl dokončen v roce 1961, je kulturní památkou. Řada věcí se tak pouze zrenovovala, nebo restaurovala.

David Průša, architekt, autor návrhu: “Z toho jsme vycházeli, chtěli jsme vlastně udělat, že to není jen rekonstrukce, ale i modernizace, tak jsme to chtěli trošku oživit a skloubit to staré a dostat do toho nové věci a hodně světla. “

Po dokončení kulturní dům návštěvníkům nabídne divadelní sál pro 420 lidí, společenský sál, malý sál s kapacitou 100 lidí, tělocvičnu, učebny, minikino a restauraci s terasou.

Darina Daňková, jednatelka KD Akord-Poklad: “Těšíme se na to, že budeme provozovat věci, na které lidi byli v minulosti zvyklí. Divadla, koncerty, kromě samozřejmě filmových promítání. Akce pro seniory, akce pro děti, ale samozřejmě bychom chtěli zachovat, nebo dát Pokladu unikátnost.

Parkování u kulturního domu vyřeší dva parkovací domy, které vzniknou zezadu této památky.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: "Než teda budou stát parkovací domy, které se plánují za těmi křídly, chtěli bychom koordinovat parkování s VŠB. Na velké akce to budeme schopni nějak provizorně zajistit. Používá se také středový pás Hlavní třídy a máme velké parkoviště před poliklinikou, takže zatím po jistou domu, si myslím, že to budeme schopni nějak zajistit to parkování. “

Do Pokladu se před slavnostním otevřením vrátí i zrestaurována původní díla a také repasovaný vzácný klavír, který je starý zhruba 100 let. Součástí kulturního domu je i letní kino, které začne promítat 18. června.

---

Poruba chystá řadu kulturních i sportovních akcí

Poruba začíná opět žít kulturně i sportovně. Poté, co se postupně uvolňují protikoronavirová opatření, se tak můžete těšit na řadu akcí, které začnou už během června.

Poruba musela kvůli pandemii koronaviru přesunout, přeorganizovat nebo zcela zrušit některé kulturní, volnočasové a sportovní aktivity Například Sdílko nebo Memoriál Jana Veselého se tak posouvá na srpen, Poruba Bajk pak na říjen. Největší akce obvodu, festival novo cirkusového umění Cirkulum se bohužel musela zrušit.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Je to přece jen festival pro tisíce lidí a vzhledem k opatřením, pandemii, bohužel letos proběhnout nemohl. My jsme se ale dohodli s organizátorem, že uděláme tak zvaný Happening pro Cirkulum, což jsou menší akce, dílčí, které proběhnou v Porubě ve veřejném prostoru a budou vlastně splňovat všechny ty limity, které jsou dány.

Na Happeningu, který bude probíhat od 7. do 9. srpna vystoupí česká špička svého oboru jako například Cirkus trochu jinak, Cirk La Putyka, nebo Bratři v triku. Součástí akce budou i různé panelové výstavy a diskuse. Vstupenky budou v prodeji od 12.června na stránkách .

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Aktivity jako Pouť babího léta, která bude v září. To je tradiční akce, kterou jsme nemuseli rušit, protože vždycky probíhá na podzim, takže na tu už se moc těšíme a proběhne na Francouzské, klasicky na louce tak jako vždycky. Pak jsou aktivity o prázdninách jako například Zažít Porubu jinak. To je akce, která se letos přesouvá od Oblouku netradičně na Hlavní třídu a na středový pás."

Zrušeny bez náhrady byly naopak veškeré akce pro seniory, které Poruba opět zařadí do programu od podzimu. Pokud se chcete kulturně vyžít už teď, můžete si zajít hned na dvě výstavy.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Jedna se koná v Galerii Dukla. Je to výstava umělkyně Lucie Králíkové. 16.června bude probíhat vernisáž přímo s autorkou. Druhou výstavou, kterou můžou návštěvníci vidět, je v Galerii na schodech porubské radnice. Tam probíhá výstava Barevný svět 2.

Milovníci nohejbalu si pak přijdou na své ve dnech 27. a 28. června, kdy se uskuteční akce Poruba open, tedy nohejbalový turnaj trojic.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče akcí v červenci, čeká nás jedna velká akce, a to je letní umělecká scéna, která je finančně podporovaná statutárním městem Ostrava. Můžeme ji rozdělit do dvou částí. První část bude probíhat od 13.do 17.července. Jedná se o tak zvané Pop Up vystoupení. Jejich smyslem je překvapit ty obyvatele. Konají se na různých místech, v různých časech, není nic pevně dané.”

Půjde o upoutávku na hlavní program, který bude probíhat od 21.července až do 18.srpna každé úterý od 19 hodin buď na Alšově náměstí nebo na nádvoří porubského zámku. A to zcela zdarma. Pestrý program nabídne mimo jiné Swing Thing a Papa Django, Simonu Babčákovou s improvizační skupinou No A, houslistu Martina Zbrožka nebo písničkáře Pavla Helana.

---

Krytý bazén v Ostravě-Porubě je opět v provozu

Lidem se opět otevřely kryté bazény. Uvítali to nejen všichni milovníci plavání, ale hlavně závodní plavci, kteří tak na téměř dva měsíce kvůli pandemii koronaviru ztratili kontakt s vodou.

Nejen závodní plavci se po dlouhých téměř třech měsících opět vrhli do bazénů. Ty uzavřela koronavirová krize a aby si udrželi kondičku, museli si najít náhradní sporty jako cyklistiku nebo běh.

Jan Pala, předseda KPS Ostrava: “My jsme neskutečně rádi, že jsme se mohli vrátit do bazénu, protože když tahle krize začala, tak jsme měli velký strach, jak dlouho bude trvat a jak se to podepíše na naši členské základně a musím říct, že i když to trvalo takřka 3 měsíce, tak se nám vrátili do bazénu takřka všichni a všichni začali nadšeně trénovat.”

V době nouzového stavu plavci plnili výzvy zveřejněné vedením klubu na facebooku a díky tomu jsou stále v dobré kondici. Bazén jim to ale nevynahradilo.

Anketa: závodní plavci: “Během krize jsme chodili plavat na přehradu nebo do řeky, takže nějaký ten kontakt s vodou tam byl, ale určitě to nebylo jako tento trénink, takže těšila jsem se zase zpátky do bazénu. Je to těžké, určitě jsem ztratila fyzičku, ale mohlo to být horší.”

“Trénoval jsem většinou na suchu na kole, nebo jsem se snažil nějak posilovat. Jsem rád, měl jsem zbytečně moc volného času a moc mě to doma nebavilo.”

“Tak jako jde to. Nebylo to nejlepší potom, ale snažil jsem se udržet v kondici. Chodil jsem běhat dálkově a ještě jsem plaval na štěrkovně v Hlučíně a jinak jsem posiloval.”

Plavci zatím trénují jednou denně, dvoufázově začnou trénovat bohužel až od září. A chystají se i závody.

Jan Pala, předseda KPS Ostrava: “Pro ty závodní plavce, kteří reprezentují Ostravu, nebo ostravský klub v rámci republiky přichystal český plavecký svaz závody na konci června. Ty závody proběhnou v Praze a my plánujeme na podzim velké závody s názvem Ostravská vlnka, které budou pro všechny plavce našeho klubu i jiné ostravské plavce a bude to především pro ty mladší ročníky.

Bazén si ovšem neužívají jen profesionální plavci, ale také široká veřejnost.

Anketa: návštěvníci bazénu: “Docela nám to hodně chybělo. ///My chodíme plavat tak jednou za dva měsíce, jednou za měsíc.”

“Velice, často tady chodím, dobré je to. Hodně to chybělo lidem.”

“Chodím pravidelně plavat, takže jsem rád, že se to konečně otevřelo. Dva měsíce bez plavání je hodně dlouhá doba.”

“Samozřejmě, že jsme se těšili, konečně nějaká aktivita. Jo, je to super.”

“Hodně mi to chybělo ty bazény.”

“Neskutečně. Už jsme byli plavat na Ještěrce, ta se otevřela trochu dřív a dneska jsme tady.

Chybělo to extrémně moc bazén.”

!My jsme chodili třikrát do týdne a doopravdy nám to chybělo už teda strašně moc a teď už to bude dobrý.”

Na krytý bazén se všichni těšili, kapacita je ale omezená, může tady pouze 500 lidí. Zatím se ale nestalo, že by se tato kapacita naplnila. Kromě bazénu je v provozu i finská sauna, masáže, tobogán a posilovna.

---Mohlo by Vás také zajímat