Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • V Ostravě-Porubě restaurují další umělecká díla
  • Sdílko Poruba nabídne rekordní počet vystavujících
  • Ostravu opět roztančí festival Folklor bez hranic

V Ostravě-Porubě restaurují další umělecká díla

Socha Hutníka na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě prochází celkovou revitalizací. Po zhruba 60 letech, kdy byla vytvořena, se na ni podepsal zub času a objevují se na ní nejen zvětralá místa, ale i praskliny.

Ostrava-Poruba postupně restauruje umělecká díla v obvodu. Za posledních 5 let prošly obnovou 4 umělecké objekty. Mezi nimi například reliéf Antonína Širůčka na bytovém domě Oblouk.

Zuzana Moldříková, vedoucí odboru kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Nacházíme se u sochy Hutníka, na kterou jsme získali dotaci od MS kraje z programu památek a památkově chráněných nemovitostí v MS kraji pro rok 2022. Následuje oprava, kterou máme na Havlíčkově náměstí. Je to reliéf, který se nazývá V dole, na který nám finančně přispělo statutární město Ostrava.”

Socha Hutníka od autora Antonína Ivanského byla vytvořena v roce 1962 a je součástí městské památkové zóny.Pavel Hradilík, restaurátor, Sochaři v.o.s.: “Je zhotovená z hořického pískovce. Hořický pískovec byl pro sochaře velice oblíbený materiál, protože je poměrně měkký a dobře se opracovává, ale na druhou stranu je to nevýhoda toho materiálu, protože po 60 letech už na té soše nalézáme zvětralá místa. Místa, kde se ten kámen drolí a proto bylo nutné udělat nějaký zásah, aby se ta socha zrestaurovala a zakonzervovala, aby vydržela další léta."

Restaurátoři musí v první řadě sochu očistit zejména od lišejníků a mechů, kterými je plastika prorostlá.

Pavel Hradilík, restaurátor, Sochaři v.o.s.: “Po tomto čištění jsme odstraňovali takové ty sazové depozity černé, které na tom kameni ulpívají a dnes jsme ve stadiu, kdy se tam ukázaly dřívější opravy, které jsou z nevhodného materiálu, takového neprodyšného a pod tady těmi opravami ten kámen zůstává vlhký. Nemůže dýchat, ta vlhkost tam kondenzuje a v zimě když to mrzne, tak se ten kámen začne drolit a poškozuje se, takže my dneska všechna tato místa chceme odkrýt, abychom se doslali k tomu hlavnímu materiálu.”

Následně se bude socha zpevňovat. .

Pavel Hradilík, restaurátor, Sochaři v.o.s.: “Po 60 letech vykazuje plastikové poruchy. Pokud by se s tím nic nedělalo, tak by ty škody do budoucna byly větší.”

Restaurováním projdou i Dva reliéfy s názvem V dole od autora Jaroslava Brože z roku 1963 na domě zvaném Panoramka na Havlíčkově náměstí, které jsou zatím v původním stavu.

---

Sdílko Poruba nabídne rekordní počet vystavujících

Sdílko Poruba už klepe na dveře. Uskuteční se od 16. do 30. srpna na Alšově náměstí a novinkou bude 5 modulů vyhrazených přímo pro prodejce. Je to zatím nejvyšší číslo. Představí se v nich nejzajímavější výrobci, prodejci a designéři.

Výstavy, workshopy různé hry, ochutnávky a bohatý doprovodný program. To vše nabídne Sdílko Poruba na Alšově náměstí. Budete se tady moci inspirovat, nakoupit si, nebo si jen tak posedět u kávy.

Kamila Smutná, PR, Sdílko Poruba: “Na Sdílku se představí 62 vystavujících. Ti se budou měnit tady co jeden až dva dny, takže pokaždé, když tady přijdete na Alšovo náměstí, tak tady natrefíte na někoho nového. Z těch 62 vystavujících budeme mít skoro 40 nových, takže opravdu to budou noví rukodělní výrobci, nové značky, které se tady v Porubě ještě nepředstavily.”

Návštěvníci se mohou těšit i na workshopy jako kreativní malování pro děti. Na své si ale přijdou i dospělí.

Kamila Smutná, PR, Sdílko Poruba: “Budeme mít také workshopy pro dospělé. Malování akvarelů, malování na tenisky, výroba květinových věnců. Opět si přijdou na své tradiční skupina, což jsou maminky s dětmi. Pro ty máme třeba spolupráci s půjčovnou hraček, nebo budeme mít prodejnu hadrů, která prodává nosítka na miminka. Budeme mít workshop nošení miminek.”

Zkrátka nepřijdou ani pejskaři. K mání tady budou obojky, doplňky a dobroty pro psy a letos poprvé budou i dva workshopy pro samotné obchodníky.

Kamila Smutná, PR, Sdílko Poruba: “Protože víme, že pro ně teď ta situace není úplně snadná, takže aby byli schopni zachytit poslední trendy. Ve čtvrtek 18. srpna se budou učit jak zlepšit své prodejní schopnosti a v neděli 21. srpna máme To máme pro obchodníky workshop na Instagram Rios jak dělat krátká videa.”

Radim Gamol, Cafe&Pasta Snídaňuj Poruba : “Těšíme se moc. My bychom tam chtěli kromě toho, že máme dvě kavárny a rozvážíme snídaně, tak vlastně se soustředíme i na to, že vyrábíme těstoviny. Vyrábíme je z italské semolinové mouky. To hlavní, tak chceme tam ukázat tu naši těstovinovou část. Takže tam budou k prodeji těstoviny s baby špenátem, s chili, s rajčaty. Takové příchuťové těstoviny, které znáte. Všechny se vyrábí u nás v centru, kde máme výrobnu. A k tomu představíme řadu pest."

Kromě toho budete moci ochutnat i různé dezerty a čerstvé těstoviny.

Veronika Pokorná, Montessori hračky VAVITO: “Jdeme tam s dřevěnými hračkami, které mají nějakou přidanou hodnotu, které rozvíjejí například jemnou motoriku, kreativitu, zručnost a budeme tam mít sebou také pytlerove trojúhelníky, což je takové malé dětské domácí hřiště. Máme různé skládačky, šněrovačky, na kterých se děti naučí třeba i šněrování tkaniček. Máme dřevěná autíčka a všeobecně hračky, které mají zaoblené hrany, které jsou bezpečné, nemají žádné šroubky, takže jsou vlastně i certifikované pro děti.”

Kromě obchodníků nebudou na Alšově náměstí chybět tradiční kavárny. Celkem se tady prostřídají tři a součástí Sdílka bude také výstava porubských projektů.

Kateřina Hradilová, brigádnice, MOb Ostrava-Poruba: “Já tam budu k dispozici všem lidem, kteří za námi přijdou. Můžeme si popovídat o tom, jaké budou rekonstrukce. Například se plánuje obnovit park u DK Poklad, potom dál plánuje se revitalizace Floridy a tak dále. Určitě se těším, Sdílko mám moc ráda, je to moje srdcovka. Budu na něm sice podruhé, ale už když jsem tam byla poprvé tak mě to opravdu vzalo za srdce a moc se na to těším.”

Veškerý program najdete na webu www.sdilkoporuba.cz.

---

Ostravu opět roztančí festival Folklor bez hranic

Mezinárodní festival Folklor bez hranic už klepe na dveře. Uskuteční se od 15. do 19. srpna a jeho cílem je přinést tance, písně a kroje z České republiky a různých koutů světa do ulic Ostravy. Tato tradiční akce vznikla už v roce 1998 a vstup na ni je zcela zdarma.

Ostravu opět roztančí festival Folklor bez hranic. Tato tradiční akce, která přináší do ulic folklorní tradice a lidové umění, vznikla už v roce 1998 a je volně přístupná veřejnosti. 

Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “Folklor bez hranic Ostrava proběhne letos od 15. do 19. srpna v ulicích Ostravy, kdy chceme roztancovat Ostravu. Každý den od 16 hodin roztancujeme náměstí Ostravy. V pondělí začneme na Masarykově náměstí v centru Ostravy, v úterý na náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce, ve středu na mariánskohorském náměstí a ve čtvrtek se budeme pohybovat tady v Porubě u kruhového objezdu na Hlavní třídě.”

Festival nerozdává radost jen lidem v ulicích Ostravy, ale také těm, kteří na na něj přijít nemohou.

Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “Pro letošní ročník Folkloru bez hranic jsme si připravili 13 folklorních kolektivů z Mallorky, Srbska, Slovenska a mnoho kolektivů z ČR. Českou republiku bude zastupovat Jihomoravský soubor Žerotín ze Strážnice. Folklor bez hranic letos určitě zavítá i do domovů pro seniory. Navštívíme domovy pro seniory Sluníčko, Slunečnice a Čtyřlístek. Věřím, že návštěvnost pro letošní rok bude taktéž veliká. Těšíme se na návštěvnost po slabších ročnících, takže se vrátíme konečně na pódia a uvítáme mnoho lidí na náměstích.”

Festival skončí v pátek na Slezskoostravském hradě a všichni jste na něj srdečně zváni.

---Mohlo by Vás také zajímat