Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Křižovatka u Vozovny prochází proměnou
  • Senioři ČR - Ostrava slaví 30 let
  • Rej broučků a berušek na Hlavní třídě

Křižovatka u Vozovny prochází proměnou

Prostor kolem městské třídy 28. října projde celkovou proměnou. Než se tak stane, čtyři vytipovaná místa se postupně mění k lepšímu už teď. Je mezi nimi i křižovatka u Vozovny v Ostravě-Porubě.

Zvýraznit potenciál některých veřejných prostranství na ostravské městské třídě. To je cílem nulté fáze její koncepce, kterou zpracovává městský ateliér MAPPA. Původně bylo k úpravě formou nestavebních zásahů vybráno 6 lokalit. Nakonec se realizují čtyři.

Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: “Je to prolokalita číslo 1 u paláce Kampus, místo druhé je přestupní terminál trolejbusů na náměstí Republiky, třetím místem je křižovatka městské třídy 28. října se Sokola Tůmy a Železárenskou a toto místo v Porubě u vozovny je poslední.”

Každé místo přinese lidem něco jiného. Společným jmenovatelem je lepší pobytová kvalita.

Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: “Někde zvýraznění zajímavé architektury a někde pouze zlepšení toho pobytu, nebo průchodu kolem. Tady je to pobyt i průchod zároveň, protože jsme na důležitém přestupním terminálu a je tady velká potenciální plocha zeleně, která ale není dostatečně využívaná, takže cíl v tomto místě je vlastně podpořit, nebo využít té hodnoty zeleně pro lidi, kteří třeba přestupují na tramvaj, na autobus, tak aby se zde mohli zastavit, počkat v nějakém příjemném prostředí.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Co se tady už událo a co se tady ještě bude dít na tom prostranství, tak je to odstranění zábradlí, které bylo mezi cestou a chodníkem, byla odstraněna prehistorická cedule s mapou a dále my, Poruba jsme zrekonstruovali chodník, který je uprostřed toho prostranství tak, aby mohla být i ta vnitřní část toho prostranství více využitelná. Celé to prostranství bude doplněno mobiliářem.”

Součástí úpravy celého prostoru je také nová zeleň. Podél hlavní cesty vznikl záhon, který rozkvete už na jaře a v parčíku budou vysázeny nové stromy, z toho dva okrasné. Bude to okrasná třešeň a hrušeň.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Takže se můžeme těšit, že až to rozkvete, tak to bude vypadat opravdu velmi dobře. Na ten středový chodník bude nastřikán nástřik, který by měl trošičku ten chodník vizuálně dotvořit do podoby jakéhosi pohybu.”

V dalších letech chce porubská radnice v tomto místě pokračovat v rekonstrukci dalších chodníků a počítá se i s umístěním veřejných toalet, které obvodu chybí.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “V Porubě v tuto chvíli žádné funkční veřejné WC není. Byť my už je pomaličku v projektech připravujeme na ty důležité uzly jako je třeba vozovna, náměstí Družby, nebo Hlavní třída a vlastně prostranství u Floridy. To jsou prostranství, kde lidé nejvíce to veřejní WC postrádají.”

Co se týká ostatních vytipovaných na městské třídě, tak jejich úpravy by měly být hotovy do konce letošního roku.

---

Senioři ČR - Ostrava slaví 30 let

Ostravská městská organizace Seniorů ČR oslavila 30 let od svého vzniku. Za tu dobu odvedla velký kus práce a dokonce se stala Klubem seniorů roku 2014. V současné době má více než 460 členů téměř ze všech obvodů Ostravy.

Vycházky, zájezdy, besedy, kulturní, sportovní i společenské akce, rukodělné práce a spoustu dalších aktivit nabízí ostravská městská organizace Seniorů České republiky. Jejím mottem je, aby člověk nikdy nebyl sám. A senioři se v ní cítí skvěle už 30 let.

Pavel Gluc, předseda Krajské rady seniorů MS kraje: “Organizace patří mezi nejlepší naše organizace v rámci kraje. Je vždy schopna pomoct, ochotna poskytnout své prostředky, lidi tak, aby některé naše akce krajské dopadly velice dobře. Organizace má sama spoustu pěkných akcí a přeji jim do dalšího období všechno nejlepší, hlavně zdravíčko, aby prožili v následujícím období pěkné Vánoce a do Nového roku, aby vykročili správnou nohou.”

Na oslavě, která proběhla v nových prostorách organizace, konkrétně v nedávno zrekonstruované knihovně na Podroužkové ulici, bylo za aktivní 30 letou činnost oceněno 40 seniorů. 15 z nich si dokonce odneslo ocenění krajské rady.

Anna Pinterová, předsedkyně MO SČR Ostrava: “Jsem nesmírně vděčná za každou aktivitu, kterou dělají, protože si to všichni zaslouží to poděkování. Největší radost opravdu mám z těch vycházek, jak my tomu říkáme turistických vycházek, protože to je opravdu velice důležité. /// To není jenom o tom našlapání kilometrů a nadýchání vzduchu, ale o těch mezilidských vztazích, o těch krásných kolektivech, které jsou utvořeny mezi nimi.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tyto důchodce vede paní Pinterová, která byla vyhlášena také Seniorkou roku před nějakou dobou. Já se s ní také často potkávám a ona je vždycky nabitá energií a novými nápady, co všechno bude s kolegy dělat a já jsem moc ráda, že to funguje a že to funguje v Porubě.”

V Ostravě-Porubě je zhruba čtvrtina obyvatel v seniorském věku. Kromě ostravské organizace Seniorů ČR mohou trávit svůj volný čas také v další čtyřech klubech seniorů, které v obvodu působí.

---

Rej broučků a berušek na Hlavní třídě

Hlavní třída v Ostravě-Porubě ožila už tradiční akcí s názvem Rej broučků a berušek. Určena byla zejména rodinám s malými dětmi, které se po setmění společně vydaly na lampionový průvod.

Stovky návštěvníků si letos nenechali ujít už tradiční Rej broučků a berušek. Sraz byl na Hlavní třídě u Floridy, kde byl před tradičním průvodem se světýlky připraven i doprovodný program, o který se postaral dětmi oblíbený klaun Hopsalín.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Ten Rej broučků a berušek bude zakončený průvodem. Vydáme se k Alšovu náměstí s rozsvěcenými světýlky, pak se vrátíme zpátky a na broučky a berušky bude čekat malé překvapení. Akce je tradiční a dneska jsme překvapeni, že přišlo tolik lidí. Velice nás to těší, protože v loňském roce jsme tuto akci nemohli uspořádat, jelikož nás všechny napadl ten náš covid, ale jsme rádi, že letos to vyšlo.”

Kdo neměl světýlka, mohl je pořídit přímo na místě. K mání tady byly nejen lampiony, ale také svítící balónky, meče, klobouky, nebo vata.

Anketa: stánkaři: “Nejvíc jdou asi ty balonky, je to místo těch lampionů takový modernější styl než klasický lampion. Chodí sem každý rok hodně lidí, počasí hlavně vyšlo a akce hlavně je, není zrušená jako loni.”

Anketa: účastníci akce: “Chodíme pravidelně na porubské akce. Hlavně s dětmi. Co se nám narodily děti, tak chodíme od malička. Na lampionový průvod jsme šli poprvé letos, ale jinak chodíme, co můžeme. Mají to pěkné, pěkně udělané, ale já musím uznat, že porubské akce jsou všechny výborné.”

“Já se těším moc a mám lampion halloweenskou dýni. To mám takové srdíčko, co svítí. Laura, moje kámoška ,to má taky.”

“Já jsem moc ráda, děti si to užijí určitě. Balónek, meče, všechno, to je lákadlo pro ně.”

“My chodíme pořád na nějaké akce. Super, je tady Hopsalín, tak my jsme rádi, že přišel mezi nás, aby pobavil nás a hlavně naše malé děti a my jsme rádi.”

Celou akci zakončil ohňostroj, který byl pro všechny milým překvapením.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat