Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Rekonstrukce ulice G. Klimenta spěje do finále
  • Poruba na tři dny ožila festivalem Cirkulum
  • Kulturní dům Poklad přivítal seniory jubilanty

Rekonstrukce ulice G. Klimenta spěje do finále

V ulici G, Klimenta se pilně pracuje. První etapa její rekonstrukce skončila loni koncem listopadu, kdy tady vzniklo 45 parkovacích míst. Letos na jaře začala druhá a už je z poloviny hotová.

Rekonstrukce ulice G. Klimenta pokračuje podle plánu. Druhá etapa začala letos v dubnu a rozdělena byla na dva úseky. První část, tedy od objektu ČEZu po ulici Matěje Kopeckého už září novotou.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Ve středu 28.7. byla uzavřena zbývající část, tedy od objektu ČEZu na ulici Urxova po průchod domu číslo 671, to znamená po úsek ulice Budovatelské a tady tedy práce aktuálně probíhají a měly by být ukončeny do srpna letošního roku.”

Roman Gajdušek, vedoucí odboru investic: “Začaly probíhat zemní práce a zároveň probíhá odfrézování asfaltové vozovky. V této fázi se provádějí nové retenční objekty, které zajišťují vsakování dešťových vod do okolního terénu a kanalizace."

Rekonstrukce řeší nejen opravu vozovky, ale také chodníků, revitalizaci zeleně a celá ulice dostává i nový mobiliář a estetičtější kontejnerová stání. Jakmile rekonstrukce skončí, stane se z ní obytná zóna.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Což řečí dopravní hantýrky znamená, že je to společný prostor pro vozidla i chodce, nicméně chodci mají přednost. Řidiči musí dbát vůči chodcům zvýšenou opatrnost a zároveň tady platí omezení maximální rychlosti na 20 km/hodinu.”

Ulice získá i více parkovacích míst, kterých bude celkem 118. V rámci rekonstrukce závěrečného úseku bude třešinkou na dortu úprava předprostoru před Jazykovým gymnáziem Pavla Tigrida, který před několika lety navrhli studenti do participativního rozpočtu Zelená Porubě.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Nicméně potom byl řešen v rámci té celkové rekonstrukce. Na tomto návrhu se podíleli právě i studenti školy a participovali potom i v rámci zpracování samotné projektové dokumentace. Před gymnáziem by tak nově měl vzniknout příjemný veřejný prostor s posezením, dřevěnou terasou, lavičkami i se záhony, o které by se měli starat sami studenti gymnázia.”

Prostor bude vydlážděn velkoformátovou dlažbou, která bude v jedné části dvoubarevná a bude tak připomínat šachovnici. Co se týká parkování, tak lidé mohou po celou dobu rekonstrukce využívat parkoviště v ulici Nad Porubkou v místě bývalé sběrny, nebo bývalého autoservisu a nebo u točny autobusu č. 58. Částečně se dá parkovat i na bývalé cyklostezce v areálu Nad Porubkou.

---

Poruba na tři dny ožila festivalem Cirkulum

Hlavní třída v Ostravě-Porubě se na tři dny proměnila v jedno velké divadlo. Probíhal tady už 5. ročník oblíbeného mezinárodního festivalu Cirkulum, který láká davy lidí. Třešničkou na dortu byla vystoupení v kulturním domě Poklad, který se otevřel jen pro tuto příležitost.

Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum byl letos rekordní. A to jak počtem účinkujících, tak i diváků, kteří zaplnili Hlavní třídu v Ostravě-Porubě a do jediného místa i divadelní sál kulturního domu Poklad, kde probíhala večerní představení.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Museli jsme se vypořádat s řadou různých peripetií ať už covidových, nebo jiných, ale nakonec a já jsem to říkala, já jsem tady dneska stála se slzou v oku, protože je vidět, že když se člověk nevzdává, překonává překážky, když se snaží a pracuje, takže ono to nese svoje ovoce. A ten letošní ročník je pro mě opravdu až dojemný.”

Václav Pokorný, jeden z organizátorů festivalu: "Všeho bylo úplně extrémně hodně. Festival úplně nádherný. Festival 5. ročník byl nádherný. Myslím si, že diváci si ho užili, my taky velice výživně. Festival měl spoustu krásných okamžiků, co se týče otvíračky Pokladu, byl pro mě obrovský zážitek s ohledem na naše představení Cirkus trochu jinak Konkurs, které mělo ovace vestoje. Pouliční umělci byli nesmírně nadšení z energie z lidí, která tady byla a v podstatě i pro ně to bylo otevírání post zavřené době a bylo to dle mého názoru úžasné."

Festival nabídl hned několik premiér, vystoupili pouliční umělci ze všech koutů světa a mnozí z nich diváky doslova vtáhli do děje.

Anketa: návštěvníci festivalu: “Cirkulum je tady úžasné, atmosféra úžasná. Nejlepší jsou asi ty loutky. které jsou večer osvětlené, pak jsou tu takoví bubeníci. Ti jsou taky osvětlení a pódium, vystoupení na nich taky úžasné.”

“Líbilo, mi se to vždycky líbí. Úžasné jako vždycky, 5. ročník Cirkula byl úžasný jako vždycky a už se těším na šestý."

“My jsme Teens academy a letos jsme měli premiéru našeho vystoupení a příští rok určitě přijedeme taky. Je to tu skvělé, doporučuju.”

“Je tu krásná atmosféra, moc se mi tu líbí, i naši skupině a je to krásný festival a určitě doporučuju všem přijít.”

"My chodíme určitě každý rok. Těšila jsem se, protože covid nám to neumožnil, tak po dlouhé době jsem ráda, že konečně máme něco, na co jsme se mohli těšit."

V rámci doprovodného programu si zejména rodiny s dětmi mohli vyzkoušet žonglování, hula hop a různé cirkusové disciplíny. Nechyběla ani jídelní, nebo designová zóna.

---

Kulturní dům Poklad přivítal seniory jubilanty

Kulturní dům Poklad se vůbec poprvé otevřel návštěvníkům. Na začátku srpna měl tu čest přivítat seniory jubilanty, pro které tady byl připraven slavnostní koncert. A my jsme byli u toho.

V Ostravě-Porubě se po delší době opět uskutečnil koncert pro jubilanty z řad seniorů. Probíhal v kulturním domě Poklad a všichni se na něj těšili i z toho důvodu, že byli první, co si mohli tuto kulturní památku, kterou na dlouhá léta uzavřela její rekonstrukce, prohlédnout zevnitř.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Koncert pro jubilanty je tradiční akce, kterou pořádá městský obvod Poruba každý čtvrtrok a my opět po delší době, po lockdownu jsme mohli uspořádat tento koncert pro jubilanty a úplně poprvé je to v nově otevřeném DK Poklad. Já doufám, že si to naši senioři užijí a že si nostalgicky zavzpomínají na Poklad.”

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Jsem moc ráda, že na první oficiální akci můžeme přivítat jubilanty, protože seniorům bychom se rádi věnovali velmi intenzivně. V Pokladu máme připravenou řadu aktivit pro tuto věkovou kategorii. Za prvé je to senior info, přátelské místo pro seniory, kde si mohou popovídat a hlavně dostanou řadu zajímavých informací.”

Senior info bude otevřeno bude od září 2x týdně vždy v úterky a čtvrtky. Kromě něj se pro seniory chystá i Univerzita 3. věku, která začne v druhé polovině září.

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Senioři si mohou vybrat zhruba z 15 oblastí, které je zajímají. Mohou si sestavit program podle toho, co je pro každého opravdu důležité a poučné. Budou sbírat kredity do studentského výkazu, mohou napsat i nějaké seminární práce.”

Na konci studia se pak úspěšní studenti mohou těšit na slavnostní promoci a dostanou i diplom. Třetím velkým projektem se Senior klub Poklad.

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Je to pravidelné setkávání seniorů, bude se konat každou druhou středu v měsíci od 15 hodin Je to otevřený klub, to znamená, že může skutečně přijít kdokoliv a zase se senioři dozví zajímavé informace, ale bude se také hrát k poslechu i k tanci.”

Slavnostní koncert, který pro jubilanty začal ihned poté, co se dozvěděli veškeré informace k připravovaným akcím, si všichni užili.

Anketa: jubilanti: “Od toho, co začal covid, čili v březnu loňského roku, jsme nikde nebyli, nikam nechodíme, čili se zdržujeme vesměs doma. Je to vítaná příležitost v každém případě.”

“Já si myslím, že je to pěkné, že na nás někdo myslí, protože často na nás nemyslí už vůbec nikdo.”

Na další slavnostní koncert se jubilanti mohou těšit opět za čtvrt roku.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry