Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Sdílená kola jsou nejoblíbenější v Porubě
  • Webové stránky fajnovaporuba nabízí novinku
  • Covidová plazma už pomohla více než stovce nakažených

Sdílená kola jsou nejoblíbenější v Porubě

Sdílená kola mají za sebou další úspěšnou sezónu. Zaznamenala 650 tisíc výpůjček a 800 tisíc najetých kilometrů. Vůbec nejoblíbenějším dopravním prostředkem jsou pro obyvatele Ostravy-Poruby.

Sdílená kola jsou v Ostravě-Porubě stále v kurzu. Z Top desítky nejfrekventovanějších stanovišť z celé Ostravy se 6 nachází právě v Porubě. Vůbec nejvíce využívaným stanovištěm je telekomunikační škola, která je považovaná za hlavní porubský uzel.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já jsem moc ráda, že to tak je. Znovu opakuju, že je skvělé, že v Porubě si lidé kol váží, protože se tady zaznamenává minimum vandalismu na kolo. Opravdu to jsou ojedinělé případy, což je moc dobře a já jsem moc ráda, že to tak je.”

Co se týká trendů, tak lidé nejraději jezdí po hlavních tepnách a dolů z kopce. Nejfrekventovanější trasou je tak Hlavní třída, pak ulice Opavská a často se také jezdí mezi Duhou a ulicí 17. listopadu.

Jan Hummel, koordinátor firmy Nextbike pro Ostravu: “Úplně nejčastěji , z našich statistik vyplývá, že lidé jezdí kolem 5. hodiny. Tam je ta křivka na úplně nejvyšším bodě a ta 5. hodina, když lidé jsou z práce za zábavou, na procházky, takže ta frekvence je úplně největší právě v těch odpoledních hodinách.”

Zatímco na začátku, tedy v roce 2019 bylo v Porubě 170 kol, letos se jejich počet zvýšil na 270 a příští rok se počítá s tím, že se toto číslo zaokrouhlí na rovných 300.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme v tomto roce vytvořili některé nové stojany na podněty lidí, takže jeden z takových asi nejzajímavějších je na Myslivně, kde jsme právě vyslyšeli názory lidí, přání lidí, aby tam ten stojan byl vybudován, takže tam už funguje a samozřejmě máme poptávku a podněty na další možnosti. Především je to třeba na 5, obvodě na ulici Francouzská, na ulici Kubánská a tak dál.”

Sdílená kola letos budou v provozu až do konce roku

Jan Hummel, koordinátor firmy Nextbike pro Ostravu: “Velkou novinkou je to, že jsme vyhráli výběrové řízení na další dva roky, takže Nextbike bude podporován městem tady v Ostravě až do roku 2022. Začne to hned od ledna roku 2021. To znamená, že letos budeme mít celoroční provoz.”

V ulicích bude zpočátku zhruba 400 kol a tento počet se bude postupně navyšovat až na 1000 kol v nejfrekventovanějších měsících.

---

Webové stránky fajnovaporuba nabízí novinku

Ostrava-Poruba má web, který mapuje všechny projekty obvodu. Je to díky tomu, že jako jeden z mála ostravských obvodů má zpracovaný strategický plán, na kterém chce pracovat až do roku 2023. Dělaný je s přesahem až do roku 2030.

Www.. To jsou stránky, na kterých najdete všechny projekty porubské radnice. A to nejen ty, které už jsou hotové, ale i ty, které se momentálně realizují, nebo připravují. Obyvatelé tak mají přehled o veškerém dění.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Stránky fajnovaporuba.cz jsou stránky, které monitorují, vlastně dávají občanům přehled o tom, jaké strategické dokumenty v obvodu fungují, ale když se tady podíváte na některé ty záložky, tak se můžete seznámit digitálně s jednotlivými projekty. Když teda překliknu na ty projekty jako takové, tak tady máme hezky rozlišeno, které projekty máme v realizaci, které už jsme zrealizovali a které teprve připravujeme.”

Na stránkách je také interaktivní mapa, kde jsou barevně rozlišeny i lokality. Snadno tak zjistíte, které projekty jsou v plánu ve vašem okolí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Když si potom třeba rozkliknete ty jednotlivé, tak samozřejmě je tady povídání o tom , kde se můžete dozvědět mnohem podrobnější informace, ale také například, kdo je zhotovitelem, dobu realizace a některé ty projekty jsou obohacené i o některé studie a projektové dokumentace.”

A radnice letos připravila i novinku, která webovou stránku fajnovaporuba ještě více zatraktivnila. Jde o záložku Zapojte se.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Kdy se snažíme stále více a více připojovat občany do aktivit obvodu jako takového a my jsme tady umístili formulář, respektive dotazník pod tady tím navrhni svůj projekt, kde pokud člověk má námět, nebo nápad na nějaký zajímavý projekt, který by chtěl, aby se realizoval, nebo se dostal aspoň do plánů realizací, tak nám může vyplnit tady tento úplně jednoduchý formulář.”

Stačí, když do něj vyplníte své myšlenky a motivace a stručně popíšete, co byste v obvodu rádi zrealizovali.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Ve chvíli, kdy ten formulář odklikne tady dole, tak nám přijde a my ho samozřejmě budeme posuzovat, občany budeme kontaktovat, budeme s ním v úzkém spojení, abychom zjistili větší podrobnosti a pokud to bude dávat smysl a pokud bude splňovat veškeré naše priority a možnosti, které obvod má, tak ho velmi rádi zařadíme do plánu našich aktivit do budoucna.”

Z těch největších projektů vybírám rekonstrukci bytového domu Oblouk, která by měla začít už příští rok na jaře. Stavební povolení má radnice na stole a už také vyhlásila veřejnou zakázku na zhotovitele stavby.

---

Covidová plazma už pomohla více než stovce nakažených

Počet nakažených nemocí covid-19 každým dnem přibývá. Roste i počet dárců rekonvalescentní plazmy, které je ale stále nedostatek. Ostravská fakultní nemocnice proto vyzývá vyléčené z koronaviru, aby se dostavili k odběru.

Pokud už jste se vyléčili z Covidu-19, neváhejte a navštivte krevní centrum ostravské fakultní nemocnice. Darováním krevní plazmy pomůžete ostatním lidem, kteří s koronavirem právě bojují. Čím dříve přijdete, tím lépe. Protilátky totiž postupně ztrácejí sílu.

Naděžda Kalužová, marketing, Krevní centrum FNO: “Musí to být muž ve věku 18 až 60 let, váha musí být nad 65 kg, samozřejmě vyléčený, nejkratší doba po zjištění pozitivního vzorku musí být jeden měsíc, nejdelší doba maximálně 3 měsíce.”

Martin Kořístka, vedoucí laboratoře rutinní imunohematologie: “My věříme, že to má smysl, jak ukazuje americká studie zejména u pacientů s tím lehkým průběhem bez umělé plicní ventilace, ale samozřejmě my dáváme každému, nebo na každé oddělení, které po nás žádá plazmu pro své pacienty.”

Plazma už pomohla více než stovce pacientů s covidem-19, A to nejen těm, kteří se zotavují v ostravské fakultní nemocnici, ale i v ostatních zdravotnických zařízeních napříč MS krajem.

Dárce covidové plazmy: “Měl jsem lehký průběh, je to asi měsíc a půl zpátky, tak jsem zavolal a přišel jsem sem,. Byl jsem tu před dvěma týdny a zjistil jsem, že v mém těle je vysoké množství těch protilátek, tak půjdu dokud můžu.”

Kromě dárců plazmy krevní centrum nutně potřebuje i dárce všech krevních skupin

Stejně jako rekonvalescentní plazmou, tak i krví ostravská fakultní nemocnice podle potřeby zásobuje i ostatní nemocnice v kraji.

---Mohlo by Vás také zajímat