Stáhnout video

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubané se mohou nově zbavit použitých olejů
  • Sdílko pokračuje, zájem o něj je velký

Porubané se mohou nově zbavit použitých olejů

V Ostravě-Porubě se nově objevily kontejnery na použitý potravinářský olej z domácností. Celkem jich je 30 a vkládat do nich můžete nejen různé druhy olejů, ale také použité máslo nebo sádlo.

Městský obvod Poruba se zapojil do pilotního projektu ostravského magistrátu. Jedná se o sběr jedlých olejů. Ty můžete nově v pet lahvích vhazovat do nových kontejnerů určených právě pro ně.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Všechny tuky, oleje, které vznikají v domácnosti například při vaření, to znamená všechny druhy olejů jako je řepkový, slunečnicový, olivový, ale třeba i máslo a sádlo. Odpady, které vznikají právě při vaření nebo zpracováním potravin, tak by se správně neměly vylévat do dřezu či do toalet, ale měly by končit ve speciálních nádobách a Poruba právě rozmístila 30 nádob po celé Porubě už do dnešních stávajících kontejnerových stání.”

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “Na jednoho obyvatele ČR spadá 1,3 litry oleje za rok a když to přepočítáme na Ostravu, je to až 400 tun. Nicméně v současné době je možnost odkládat ty oleje na sběrné dvory. Je pravda, že mnozí z nich to nevyužívají a proto jsme si říkali, že přijdeme blíž k těm lidem a přistavíme právě ty speciální popelnice.”

Popelnice na jedlé oleje poznáte velmi jednoduše. Od všech ostatních se totiž barevně liší. Jsou černé s jasně oranžovým víkem, ve kterém je otvor na pet lahev.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: “U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv.

Popelnice se budou zpočátku vyvážet jednou za dva měsíce, kdy se bude zároveň monitorovat jejich naplněnost.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: “Podle potřeby budeme svoz dělat buď v kratších nebo delších intervalech. Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt.

Umístění popelnic najdete na stránkách městského obvodu. Během podzimu by pak měla být spuštěna také interaktivní mapa. Fungovat bude klasicky. Když si zadáte svoji polohu, tak Vám ukáže, kde je nejbližší popelnice.

---

Sdílko pokračuje, zájem o něj je velký

U Duhy pokračuje akce Sdílko. Lidé si tady mohou nejen nakoupit různé regionální produkty, ale díky workshopům si také něco vyrobit a přichystány jsou i debaty s odborníky na ožehavá témata.

Netradiční pop up expozice Sdílko, která letos našla své místo u Duhy, má úspěch i tady. Lidé chodí, zastavují se, nakupují a úspěšné jsou i debaty s odborníky na různá témata týkající se obvodu.

Zuzana Hanáčková, papírnictví Duha: “Z akce Sdílko jsme velice nadšeni, jako naše papírnictví jsme už potřetí. Letos poprvé máme sluníčko, takže máme velký zájem tady od rána prostě hodně dětí i dospělých. Tvoří si vlastně tašky.”

Larisa Kuljaková, kreativní manažer : “My provádíme tisk na textil, takže barvičky na textil, který nanášíme buď na fólii nebo na různá tiskátka a tímto způsobem nanášíme barvu. Pak děti můžou to zažehlit po vyschnutí a prát normálně tašku v pračce.”

Anketa: návštěvníci workshopu: “Vlastně na tašku různýma barvama kruhy maluju. Nepočítala jsem s tím, že vytvořím i tu zelenou, chtěla jsem tam jakože modrou, ale to nevadí, je to i tak hezké.”

“Já jsem chtěla tašku s kytičkami, aby vypadala jarně, teda letně.”

“Já tady dělám různé kytičky, srdíčka a je to takové letní.”

Sylvie Tomášová, nezisková organizace Spirála Ostrava: “My už se účastníme Sdílka několikátý rok. Jsme spokojeni, je krásné počasí, až moc krásné, ale i přesto vlastně lidé chodí k nám na stánek, nakupují a vlastně podporují tak zdravotně handicapované lidi.”

Obchodníci se tady střídají co jeden až dva dny a návštěvnost si pochvalují i kavárny.

Aneta Šturcová, Shotehouse: “Zatím je to super, jakože dneska jsme přijeli teprve, takže je to takové nové pro nás, ale dneska fajn. Budeme tady celý týden. U nás máme motto ráno bussines, večer párty, takže nabízíme kafe a večer giny, drinky.”

Na Sdílku se dozvíte i informace o projektech městského obvodu Poruba a v rámci debat se můžete ptát na to, co Vás zajímá. V úterý se lidé mimo jiné dozvěděli, jak Ostrava řeší nežádoucí a nevzhlednou venkovní reklamu.

Michaela Dvořáková, koordinátorka projektu Ostrava 360: “Poruba je zrovna městský obvod, který jde příkladem. Skutečně dochází už k odstraňování některé nevhodné reklamy. Mizí řada reklamních laviček především z památkových zón, z hlavních ulic a z částí, kam nepatří. Mizí také bilboardové plochy a nebo polepy, které nemají ve veřejném prostoru své místo.”

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče záležitostí, které jsou v soukromém vlastnictví, tak tam určitě se budeme snažit minimálně osvětově působit na podnikatele tak, aby opravdu tu svou propagaci a reklamu přizpůsobili zejména tomu nařízení rady města.”

Ostrava vydala i manuál, který se zabývá problematikou umísťování venkovní reklamy a snaží se ukázat veřejnosti, jak by vypadal veřejný prostor, kdyby byl očištěn od vizuálního smogu. Najdete ho na . Kromě vizuálního smogu se řešila i doprava a veřejný prostor u Duhy.

Anketa: návštěvníci Sdílka: “My jsme velmi spokojeni, poněvadž bydlím v Pustkovci na okraji pustkoveckého parku v třípatrových kostkách, takže jsme tam velice spokojeni. Hlavně, aby se tam nic nepostavilo.”

Diskutovat se bude také o zeleni a zámeckém parku nebo o kultuře a jejím vlivu na veřejný prostor.

Pavlína Nováčková, odbor kultury a prezentace: “I Sdílko, které děláme vlastně u Duhy, je součástí nějakého uvažování o tom, kam by ta kultura měla směřovat. Například je to o tom, že tu kulturu vynášíme do míst, která jsou méně obvyklá, abychom se nezasekali pouze na Hlavní třídě, nebo na místech, kde se ta kultura obvykle dělá.”

Pro starší generaci může být zajímavá debata o nově vzniklém domově pro seniory, neboli DPS Harmonie, která vznikla rekonstrukcí domu na Dělnické ulici. Na Sdílku můžete trávit čas dennodenně od 10 dopoledne do půl 8. večer, do kdy jsou otevřeny jak obchody, tak kavárna. Všechny debaty s vedením obvodu a odborníky pak začínají v 18 hodin.

---Mohlo by Vás také zajímat