Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubě bude opět vládnout ANO s koalicí SPOLU a Piráty
  • Porubská radnice nabídla byty ukrajinským uprchlíkům
  • V DK Akord volili Miss babču a Štramáka roku

Porubě bude opět vládnout ANO s koalicí SPOLU a Piráty

V Porubě se dohodli na stejné koalici jako tomu bylo v minulém volebním období. A to i přesto, že hnutí ANO značně posílilo. Na radnici tak bude vládnout s koalicí SPOLU a Piráty.

Koalice hnutí ANO s koalicí SPOLU a Piráty se v minulém volebním období na porubské radnici osvědčila. Není tak nejmenší důvod na tom něco měnit. Svědčí o tom zejména spousta dobře odvedené práce.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Udělali jsme opravdu velké množství práce, plnili jsme strategický plán a chceme ho plnit dál. Proto jsme se dohodli se stejnými partnery jako v minulém volebním období. A to opravdu z toho důvodu, že těch třecích ploch, které by mezi námi byly nebo budou, tak je opravdu minimum a dohodli jsme se téměř úplně na všem. V tom následujícím volebním období chceme posilovat především resorty jako je bezpečnost a prevence kriminality a samozřejmě IT rozvoj i governmentu a tak dále.”

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Teď jsme ve fázi, kdy máme podepsanou koaliční smlouvu. Čeká nás ustavující zastupitelstvo, které to samozřejmě všechno potvrdí a během té doby zároveň i dolaďujeme programové priority, které jsme si stanovili a na které se v těch následujících 4 letech chceme zaměřit.”

Martina Dušková, lídr Pirátů, Ostrava-Poruba: “My jako Piráti tam budeme mít 3 zastupitele a z toho jeden z nich bude místostarosta. Povedlo se nám oproti minulým letům rozšířit gesce, které budou svěřeny Pirátům. V minulém volebním období jsme měli školství a bezpečnost a teď jsme se dohodli ještě o rozšíření o gesce sport a sociální věci. To jsou vlastně témata, která chceme dál rozvíjet.”

Na radnici se také podařilo snížit počet členů rady z 11 na 9 a zejména kvůli úsporám by se měly zúžit i komise a výbory.---

Porubská radnice nabídla byty ukrajinským uprchlíkům

Porubská radnice vyčlenila 16 bytů pro uprchlíky z Ukrajiny. Nastěhovaly se do nich rodiny, které se rozhodly, že tady zůstanou delší dobu. Všichni už si navíc našli i práci a jejich děti navštěvují školy v obvodu.

Olena Liuta se svou rodinou našla v Porubě druhý domov. Společně s manželem, maminkou a jedenáctiletým synem žijí v útulně zařízeném dvoupokojovém bytě, který jim nabídla radnice. V Orlové, kde zpočátku pobývali u jedné z českých rodin, se jim nepodařilo najít práci ani byt.

Olena Liuta: “Líbí se nám tady. Líbí se nám tady, protože pro nás je důležité teplo. Teplo domova. Přesto nám domov moc chybí. Kdyby se situace změnila, chtěla bych se vrátit domů. To ale zatím není možné, protože se tam stále válčí. Tady v Ostravě je všechno v pořádku a jsme tady v bezpečí."

Jedenáctiletý syn Bohdan navštěvuje nejen porubskou základní školu, ale zároveň zvládá i on-line výuku z Ukrajiny.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme během letošního roku po vypuknutí krize na Ukrajině postupně nabídli 16 bytů uprchlíkům z Ukrajiny. Jsou to všichni lidé, kteří přišli z Ukrajiny, setrvali tu nějakou dobu různě na ubytovnách, (((na ubytování, které jim poskytla charita, nebo jednotlivé domácnosti )))a jsou to rodiny, které se rozhodli, že v Porubě zůstanou."

Všech 16 bytů, které radnice uprchlíkům z Ukrajiny nabídla, prošlo rekonstrukcí. Mají tak nové elektroinstalace, koupelny, omítky i podlahy.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ty byty jsme pro ně opravili stejně jako je opravujeme všem nájemníkům. My jsme ty byty prostřednictvím dotace nachystali do stavu tak, aby byly krásné, čisté k nastěhování. Pomohla nám společnost IKEA, která vybavila byty nábytkem. Další firma, která nám pomohla byla firma Snowman sport, která do těch bytů věnovala spotřebiče.”

Takže si vše hradí sami?

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče nájmů, záloh na služby, to jsou věci, které si hradí z příjmů, které tady mají.”

Ty byty jsou většinou o velikosti 2+1, nebo větší podle toho jak jsou velké rodiny?

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Většinu těch bytů, které jsme nabídli původně, tak to byly jednopokojové, dvoupokojové byty. Postupně se ukázalo, že jsou to rodiny, které byly třeba zvyklé, nebo na cestě se poznaly a chtěly žít společně. To znamená, že někdy i ve dvoupokojových bytech žijí dvě rodiny.”

Většinou jde o maminky s dětmi, které jsou velice skromné a vděčné za každou pomoc a příležitost.

---

V DK Akord volili Miss babču a Štramáka roku

V kulturním domě Akord v Ostravě-Zábřehu vyvrcholil 6. ročník soutěže Miss babča a Štramák roku MS kraje. Letošní novinkou byla okresní kola, která byla jakýmsi „předvýběrem“. Do finále se nakonec probojovalo 10 žen a 6 mužů.

Několikaměsíční přípravy na Miss babču a Štramáka roku 2022 skončily. Nacvičování choreografií a pilování disciplín hrálo zásadní roli v rozhodování poroty, která se i letos zapotila, než vybrala vítěze.

Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory: “Soutěžících na Miss babču a Štramáka mělo být původně 16, ale včera došlo ke zranění jedné kandidátky, takže se omluvila a nepřišla. Úvod patřil choreografii, kterou jsme s nimi secvičili. Bylo to s deštníky, takže takové pestré, zvládli to velmi dobře a klasické 3 disciplíny, a to je představení, kde měli časový limit, pak je volná disciplína. Tam jsme viděli tanec country, tanec Moulin rouge, viděli jsme cvičení, viděli jsme jógu a poslední byla módní přehlídka.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Poprvé sedím v takové soutěži, která má přesah až krajský. Je to naprosto úžasná soutěž, mě dneska opravdu spadla brada, protože vůči všem obrovský respekt a vůbec kdo vyjde na pódium, protože to bylo naprosto nádherné. Rozhodování bylo neskutečně těžké, protože všichni byli skvělí a obdivuhodní.”

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem v porotě potřetí a každým rokem je to těžší a těžší. Ty vystoupení a představení byly senzační a bylo to opravdu obtížné, ale nakonec jsme se shodli. Akce má spád, opravdu účastníci byli připraveni, takže všechno šlapalo, jsem příjemně překvapen.”

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Zhodnotit a vybrat tu nejlepší bylo hodně těžké, ale přesto jsme museli, protože do celorepublikového kola může jít pouze jedna.”

Co nakonec rozhodlo, když to bylo tak těžké?

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Byl to samozřejmě pohled i na věk, který ta babička měla, protože některým babičkám by ten věk vůbec nikdo nehádal. A my potřebujeme poslat do toho celostátního kola opravdu tu babičku. A to, co ta babička předvedla, ta Miss babča, bylo úžasné na tom podiu a já jsem za to rád.”

Alžběta Řepová z Jakartovic, Miss babča: “Vůbec jsem to nečekala. Nedovedu se vůbec vyjádřit k tomu. Jsem to vůbec nečekala, že budu babča roku. Takže máte radost? Mám radost, ale takové překvapení, že nečekala jsem to. Tady je dobrý kolektiv, takže mě to bavilo, opravdu bavilo. Ten kolektiv je nádherný tady. Co byste vzkázala budoucím? Miss babča? Aby se žádná nebála, nebála toho věku. Já už budu mít 84, aby se žádná nebála toho věku, aby byla pořád psychicky, fyzicky zdatná.”

Dalibor Kališ z Frýdku-Místku, Štramák roku: “Radost se asi teprve dostaví, protože první, co bylo, tak bylo takové dojetí. Nečekal jsem to, přece jenom už mám nějaké roky a jsou tady i mladší, sympatičtější, dejme tomu a co na mě viděli, nevím. Následujícímu Štramákovi bych vzkázal, aby se hned toho chytil a každé ráno cvičil a nevynechal ani jeden den, jak to dělám já a tím se udržoval v kondici jak duševní tak fyzické. A pak tady vyhrál.”

Do hlasování se mohli zapojit i diváci zaplněného sálu, kteří rozhodli o Miss Sympatie a Štramákovi sympaťákovi.

anketa: návštěvníci akce: “Bylo to zajímavé, veselé, takové pestré. Jinak jsme fandili muži s číslem 16 a ženě číslo 8, která byla tak vysportovaná v těch jejich letech, krásnou postavu a je vidět, že hodně o sebe dbá.”

“Zajímavá soutěž velice pro ty starší. Ukážou co umí prostě, moc se nám to líbilo. Jsme rádi, že jsme mohli přijít.”

“Výborné, byl jsem poprvé a je to pěkné. Na staré roky, aby ještě tak cvičili, klobouk dolů. //// Takže příští rok do toho půjdete? Určitě, pa pa.”

“Bylo to velice krásné a obdivuji všechny účinkující, co ještě dokážou v tom věku a tak dále. Co je baví.”

“Je to úžasný pořad, program pro naše starší spoluobčany. Vidíme aspoň, co ještě, když chtějí, dokážou, jaké mají zájmy, záliby a moc jsem si to užila.”

“Tuto soutěž hodnotím velice pozitivně, jelikož máme miss mladých lidí a tak i pro ty staré bylo dobré něco takového vymyslet, aby si taky mohli užít a společně ukázat, že i oni za něco stojí.”

Miss sympatií se nakonec stala Vlaďka Koch z Ostravy, která získala i cenu poroty a Štramákem sympaťákem Dalibor Kališ z Frýdku-Místku, který, jak už víte, je i Štramákem roku.---Mohlo by Vás také zajímat