Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Náměstí Vítězslava Nováka projde rekonstrukcí
  • Z porubských ulic mizí autovraky
  • V Porubě začala Letní umělecká scéna

Náměstí Vítězslava Nováka projde rekonstrukcí

Poruba připravuje rekonstrukci náměstí Vítězslava Nováka a části přilehlého vnitrobloku. Chce odstranit neduhy jako špatný stav komunikací a nedostatek parkovacích míst. Revitalizací projde i zeleň.

Tmavý park přerostlý zelení, která už poškodila i veřejné osvětlení, rozbité chodníky v něm i kolem i příjezdová komunikace. Tak dnes vypadá náměstí Vítězslava Nováka v Ostravě-Porubě. Změnit by to měla plánovaná rekonstrukce.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Rekonstrukcí projde silnice kolem parku, která bude rozšířena zhruba o jeden a půl metru tak, aby na ní bylo možno vybudovat legální normová parkovací stání a zároveň měla dostatečnou šířku pro průjezd vozidel včetně vozidel hasičů a dalších záchranných složek. Co se týče samotného parčíku, tak tady projdou rekonstrukcí veškeré zpevněné plochy. To znamená chodník pro pěší. Doplněny budou úhlopříčné stezky skrz park, které budou tvořeny ze šlapáku.”

Projekt řeší nejenom samotné území, ale i dvě plochy mezi ním a Porubskou ulicí. Co se týká zeleně, tak v parku budou pokáceny suché a nezdravé stromy a prořezány husté tisové porosty. Cílem je, aby byl barevnější a světlejší. Velké zásahy nejsou možné vzhledem k tomu, že park je významný krajinný prvek.”

Magda Cigánková, krajinářská architektka: “Budeme tady dávat dřeviny, které rozkvétají už někdy od ledna, od února. Různé vilíny. Potom tady budou cibuloviny, raně kvetoucí keře, raně kvetoucí trvalky. Půjdou pryč veškeré živé stříhané ploty, protože se tam bude rozšiřovat komunikace, takže jsme navrhli u každého vstupu do domu květinový záhon, aby bylo vidět, že tam lidé vstupují do té ulice.”

Anketa: obyvatelé Poruby: “Už to dávno mělo být. Je to tady jak v džungli a bude to pěkné až se to spraví.”

“Bojím se tady. Brzy ráno, když jdu do práce, tak ano bojím se. A hodně se bojím.”

“S těmi parkovacími místy, je jich tady málo. Tak asi bych to uvítala.”.

“Je to tu nešikovné, protože tady vlastně jsem uklouzla. Nečekala jsem to. Už jsem jednou spadla ošklivě, teď jsem padla moc. No ale je to dobrý.”

Kolem parku a v jeho okolí by mělo vzniknout přes 100 parkovacích stání.

Více než 40 nových parkovacích míst vznikne tady na této zeleni. Vjezd na nové parkoviště bude z ulice Porubská.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Plánujeme na ta nová parkovací místa využít zatravňovací dlažbu s vysokým podílem trávy, která umožňuje vsakování srážkových vod tak, aby co nejvíce jí zůstalo zachováno v tom území a nebyly odváděny bez užitku do kanalizace.”

S realizací by se podle finančních možností mělo začít už příští rok.

---

Z porubských ulic mizí autovraky

V Ostravě-Porubě mizí z ulic autovraky. Ročně radnice eviduje desítky až stovky nepojízdných, nebo polorozpadlých aut a pokud je majitelé nenechají ekologicky zlikvidovat sami, zajistí jejich odtah na záchytné parkoviště.

Nechávat nepojízdná auta s propadlou STK na ulici se Porubanům nevyplatí. Radnice je nechá odtáhnout, což se majitelům těchto vraků ve finále pořádně prodraží.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se nyní nacházíme u jednoho z autovraků, který je určen k odtažení na naše záchytné parkoviště s tím, že novela o pozemních komunikacích nám jasně definovala, co je to vrak a nyní už existuje na to jednotný postup. To znamená, že my nejprve zjistíme, zdali má vozidlo propadlou technickou alespoň 6 měsíců. Pokud ano, jde na majitele výzva a musí odstranit toto vozidlo do 2 měsíců.”

Pokud to neudělá, auto skončí na záchytném parkovišti a po dalších dvou měsících v aukci. Nepomůže ani to, že ho majitel před odtažením přemístí jinam.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My ho stále máme v evidenci a víme, že už jsme toho majitele vyzvali. Takže přemístění vozidla do jiné ulice skutečně nepomáhá. My ho hledáme. Samozřejmě zaměstnanci úřadu, odboru dopravy a jednak samotní občané nám posílají fotografie aut, které mají propadlou technickou a městská policie.”

Radnice posílá ročně desítky až stovky výzev. Odtahy ale řeší jen v jednotkách případů.

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Poruba: “Jedním z důvodů proč si občané likvidují sami tato vozidla, je i ten, že v podstatě když to uděláme my, tak je to něco stojí. Minimálně nám zaplatí odtah, což je 1900 korun, plus jsou tam ještě pokuty. Protože tím, že auto není způsobilé provozu na pozemních komunikacích, tak se dopouštějí přestupku, za což ukládáme pokuty v řádech tisíců korun.”

Zatím tak proběhla pouze jedna aukce, ve které se dražilo 6 odtažených vozidel.

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Poruba: “Je o ty vraky zájem, protože vyvolávací cena 6 vozidel byla 2 a půl tisíce korun a ve finále se tento balík vozidel vydražil za necelých 23 tisíc korun.”

Je to několikanásobně víc než odhadní cena vozidel, kterou určil soudní znalec, což radnici pokrylo náklady s tím spojené.

---

V Porubě začala Letní umělecká scéna

Porubu každý rok v tomto prázdninovém čase oživí Letní umělecká scéna. Začala koncertem na Alšově náměstí, o kterém nikdo předem nevěděl. přesto si ho užily desítky lidí.

Letní umělecká scéna je tu. Jejím cílem je zpestřit prázdniny těm, kteří nikam nejedou a tráví je doma. Rozdělena je na dvě části a ta první jsou pop-up vystoupení, která nejsou avizovaná předem. Jako první vystoupila ostravská kapela Saca, která zahrála na Alšově náměstí.

Michael Gacek, bubeník, kapela Saca: “Zahrajeme asi hodinový akustický set. Normálně hrajeme elektricky, to znamená dvě elektrické kytary, basa, bicí. Dneska jsme jednu elektriku vyměnili za akustiku a místo baskytary si náš basák vzal kontrabas a já mám tady nějaké perkuse sebou. Hrajeme relativně často , ale takové akustické vystoupení jsme neměli 6 roků.”

Letní uměleckou scény kapely vítají. Hudba podle nich do ulic patří.

Michael Gacek, bubeník, kapela Saca: “Já si myslím, že je to super a myslím si, že by muzikanti měli být úplně přirozenou součástí ulice, že to prostě oživí každé město, každý roh a jsme rádi, že jsme toho součástí letos.”

Anketa: návštěvníci koncertu: “Právě ten bubeník je synovec moji kamarádky, která mě tady pozvala a vidím, že to je dobrá kapela. Hrají dobře. Líbí se mi.”

“Byla jsem překvapená. Šla jsem se jen projít a stáhla mě tady hudba na náměstí. Super.”

“Je to super. Jsem ráda, že se něco takového děje. Určitě Je to fajn změna a kromě velkých festivalů, tak je fajn si poslechout i takhle v ulici něco.”

“Je to pěkné, jsem tady poprvé. Hraje tady můj učitel, tak mě to tady zlákalo a hrají určitě hrozně pěkně.”

“Je to úplně úžasné. Jsme nadšení, je krásné počasí. Vyšlo to dneska, hraje náš kolega z práce, takže jsme ho přišli tady podpořit.”

Před námi jsou ještě dva koncerty, které budou překvapením a už od příštího úterý začne hlavní program LUS.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace MOb Poruba: “Už 19.7. v úterý od 19 hodin tady na Alšově náměstí vystoupí funky disco kapela Celest and Charles. Bude to dynamické vystoupení, představení je zdarma, takže se těšíme na návštěvníky. Potom následující týden v úterý 26.7. vystoupí Thom Artway se svoji kapelou Band. Je to folk popový písničkář a ten vystoupí také od 19 hodin, ale na Hlavní třídě u Floridy. Představení je také zdarma.”

Posledním vystoupením, které Letní uměleckou scénu zakončí, budou stand up komici z HumorOVY. Jako jediné bude placené.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace MOb Poruba: “Chtěla bych jenom upozornit návštěvníky, protože máme v předprodeji vstupenky Cena vstupenky je 50 korun a mohou si ji zakoupit jednak přes Renio, nebo také v našem informačním centru na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě.”

HumorOVA vystoupí 2. srpna na nádvoří porubského zámku A to od 19 hodin.

---Mohlo by Vás také zajímat