Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Po více než roce skončila rekonstrukce ulice G. Klimenta
  • Komentovaná vycházka sorelou v Porubě
  • Po třech odkladech se cyklisté dočkali Porubajku

Po více než roce skončila rekonstrukce ulice G. Klimenta

V Ostravě-Porubě skončila kompletní rekonstrukce ulice Gustava Klimenta. Výsledkem je bezmála 80 nových parkovacích stání, nové chodníky, veřejné osvětlení i mobiliář. Upraven byl také prostor před Jazykovým gymnáziem Pavla Tigrida.

Ulice Gustava Klimenta v Ostravě-Porubě je teď mnohem bezpečnější a přehlednější. Prošla kompletní rekonstrukcí, díky které získala nejen více parkovacích míst, ale nově se také stala obytnou zónou, kde se smí jezdit rychlostí pouhých 20 km/h a přednost v ní mají chodci, případně cyklisté.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V tom původním stavu se jednalo o úzkou ulici s malým komfortem parkování a tím pádem i někdy průjezdu. Vznikaly tam nepřehledné, nebezpečné situace. Zároveň auta často parkovala tam, kde nemají. Například i najížděla na kořeny stromů.”

Provoz navíc zklidňují i nainstalované zpomalovací retardéry. Počet parkovacích míst se zvýšil ze 40 na zhruba 120. V rámci rekonstrukce prošla revitalizací i zeleň a myslelo se i na dešťovou vodu.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Parkovací plochy jsou z větší části provedena ze zatravňovací dlažby a dále se řešilo i hospodaření s povrchovými vodami, kdy vlastně na několika místech jsou osazeny retenční nádrže, které zachycují dešťovou vodu a zadržují a zpomalují její odtok do kanalizace.”

Rekonstrukcí prošla i kontejnerová stání a třešinkou na dortu je úprava prostoru před Jazykovým gymnáziem Pavla Tigrida, kterou před lety navrhli studenti školy v rámci projektu Zelená Porubě.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Ta rekonstrukce se nicméně protáhla, protože v době, kdy s tím studenti přišli, tak probíhalo zpracování koncepčního dokumentu pro veřejný prostor celého 1. stavebního obvodu, takže ten návrh tam byla zapracována na základě tohoto koncepčního dokumentu se potom zpracovala konkrétní dokumentace projektová pro realizace rekonstrukce ulice G. Klimenta.”

Součástí předprostoru gymnázia je nejen nový mobiliář, ale i vlajkové stožáry a stojan na sdílená kola.

Valerie Ďuriánová, jedna z autorek projektu: “Cílem bylo trochu vylepšit ten prostor, jak on vypadal, aby tam bylo více zeleně, bylo tam možné setkávání studentů a taky ukázat, že jsme jazykové gymnázium, proto tam můžete vidět vlajky všech jazyků, které se vyučují na naší škole.”

Monika Kocháňová, ředitelka, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida: “Ten výsledek se mi velmi líbí. Jsme rádi, že se celý prostor provzdušnil a projasnil. Máme tady i terén, který jsme si přáli, protože tady máme velké dlaždice a plánujeme, že budeme s žáky na tyto dlaždice malovat. Máme už namyšlené i nějaké soutěže výtvarné, takže je to přesně podle našeho přání.”

Rekonstrukce ulice G. Klimenta začala loni v létě a probíhala ve dvou etapách, aby lidé měli alespoň částečně možnost parkovat v blízkosti svých domovů.

---

Komentovaná vycházka sorelou v Porubě

Procházka Sorelou ukončila letošní cyklus komentovaných vycházek napříč obvodem. Celkem se jich uskutečnilo 5 a každá byla zaměřená na něco jiného. Ta první zájemce zavedla do světa filmu.

Zájemci nejen o historii Poruby se letos naposledy mohli vydat na komentovanou vycházku. Tentokrát sorelou, která je výstavní skříní socialismu. Sraz byl u Oblouku, tedy u vstupní brány do Poruby.

Petr Nezdařil, průvodce sorelou: “Jdeme převážně po 1. obvodě. Mrkli jsme se na Oblouk, prošli jsme si Dvouletkami, teď stojíme u galerie Dukla, tedy bývalého kina. Tady je velikánská spousta zajímavostí. Teď jsme se zrovna dívali na sochy, které jsou rozmístěny v porubském prostoru. Málokdo ví, že měly stát na jednom z rohových baráků na Hlavní třídě. Málokdo ví, že tady měl být projekt nové radnice.”

Lidé se také dozvěděli, že jako první byly v 1. obvodu vystavěny Dvouletky, tedy byty pro pracovníky Ostravsko karvinských dolů.  Oblouk, který stojí před nimi byl navržený tak, aby je zakryl, protože do rázu Poruby vůbec nezapadají.

Petr Nezdařil, průvodce sorelou: “Původně se plánovalo, že Poruba bude skutečně budována pro 150 tisíc lidí, ale ten projekt záhy narazil na svoje ekonomické limity a nakonec jsme se zastavili na zhruba polovině.”

Původně se počítalo s tím, že centrum Ostravy bude postupně chátrat a místo toho, aby se rekonstruovalo, vystaví se nová Ostrava právě v Porubě.

Anketa: účastníci vycházky sorelou: “Mě se to strašně líbí, protože mě zajímá architektura, zejména porubská, protože tady žiju. Takže mě to hodně nadchlo. Co pro mě bylo takové nové, zajímavé, tak to je právě, jaké plány byly pro Porubu, jak to bylo budováno a s jakými cíli.”

“Já na ty procházky chodím docela rád, protože mám Porubu rád a vždycky se tady něco zajímavého dozvím. Jako zrovna dneska věci, které jsem vůbec netušil. Například o tom pomníku Lenina.”

“Znám Porubu velmi dobře, protože jsem tady vyrostla a zajímám se o Porubu, o historii a teď dělám soubor právě tady těch sorelových domů.”

“Dělám kresby gravírované, takže vím i jak který dům vypadal, že třeba ten je zdobnější tady tato strana. Když se podíváme zdola, po levé straně. Po pravé straně už se šetřilo, každý oblouk je jiný.”

Cyklus tematicky zaměřených komentovaných vycházek je velmi oblíbený. Každoročně jej navštíví stovky lidí.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Nejraději mají lidi takové ty historické jako tady tu procházku sorelou, nebo tu filmovou vycházku. Ale samozřejmě i s arboristou se zúčastní pravidelně kolem 20 až 30 osob. Pravidelně se snažíme ta témata obnovovat, aby každý rok byly nějakým způsobem zajímavé, ale ty procházky, které mají vysokou účast těch lidí, těch Porubanů, tak zachováváme. Je to právě ta filmová vycházka, nebo tady ta procházka sorelou, která byla naposledy před dvěma lety.”

Letos proběhly i vycházky na téma Zvířata ve městě a městem na kole. Na všech pět radnici přispěl MS kraj.

---

Po třech odkladech se cyklisté dočkali Porubajku

Poruba patřila už tradičnímu cyklistickému závodu Porubajk. Ten se kvůli pandemii koronaviru neustále odkládal a navíc se musel vypořádat i se stavebními opravami, které probíhaly na Hlavní třídě.

Milovníci horské cyklistiky se konečně dočkali. Po téměř dvou a půl letech a třech odkladech na Hlavní třídě v Porubě odstartoval tradiční závod Porubajk. Cyklisté se tak těšili, že je neodradilo ani ranní, téměř mrazivé počasí.

Libor Hrdina, organizátor akce: “Po 900 dnech máme tady Porubajk. Atmosféra je výborná, počasí krásné, i když poněkud podzimní. Ráno byly dva stupně, ale teď už je 15, takže závodníkům až tak zima nebude. Nicméně účast jako na všech akcích je menší, ale tem pokles u nás není tak velký. Máme na startu přes 700 lidí.”

Pro závodníky byly připraveny tři trasy, a to na 68, 38 a 9 kilometrů. Plus malý okruh pro ty nejmenší, který se z technických důvodů přesunul z Hlavní třídy do parku u Floridy. Jinak vše klaplo jako vždy.

Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Závod nebyl úplně jednoduchý na organizaci, protože vzhledem k probíhajícím různým stavebním úpravám a opravám v Porubě jsme museli řešit, jakým způsobem uděláme dopravní uzavírku, aby se tento závod mohl uskutečnit. Nicméně jsme velmi rádi, že se všechno povedlo. Vypadá to, že jsou všichni spokojeni.”

Libor Hrdina, organizátor akce: “Nejvíce lidí je na té třicet osmičce, která je takový jako střed. Dá se ujet i s minimálním tréninkem. Šedesát osmička už je přece jenom trošku těžší.”

Tratě obou tras byly letos měkké, středně bahnité, což se podepsalo na časech. Na kratší trase, kde není tolik terénních úseků, závodníci dojeli do cíle oproti jiným ročníkům zhruba o dvě minuty později, na delší byl rozdíl asi 7 minut.

Anketa: účastníci Porubajku: “Já jsem ráda moc a nejtěžší úsek asi byl takový ten první.”

“Mi se jelo taky dobře akorát ten první kopec, ten byl hodně namáhavý.”

“Dva těžké kopce byly a jeden takový, který jsem musel vyběhnout, takže se mi to líbilo a příště přijedu zas.”

“Těžší tak je asi výjezd, jak je Vaňkův kopec, to je takový nejtěžší, si myslím, ale jinak v pohodě.”

“Ty úseky úplně super, single tracky neměli chybu a sjezdy nedělali problém ani nějakým hobby jezdcům.”

“To je krásná trať. Poctivá, nádherná trať a vždycky mě vyškolí. Vždycky dojedu absolutně mrtvý a je to nádherné.”

“Jelo se fantasticky, počasí nakonec dopadlo dobře. Bylo trošku vzadu bláto na trati, ale to vůbec nevadilo a s výsledkem jsem spokojený.”

Další ročník by se měl uskutečnit už příští rok na jaře.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry