Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • V Porubě vznikl už třetí krizový byt
  • Žáci SŠ Matějčka v Ostravě získávají praxi v bufetu i v supermarketu
  • Sportovní gymnastky soutěžily o Zlatý štít

V Porubě vznikl už třetí krizový byt

Porubská radnice vytvořila další krizový byt pro lidi v nouzi. Vznikl v rámci projektu sociálního bydlení, který zajišťuje ostravský magistrát.

Tři projekty sociálního bydlení, v každém vytvořený jeden krizový byt. Ten poslední vznikl v těchto dnech po kompletní rekonstrukci bytu 1+1 v bytovém domě Oblouk.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Městský obvod Poruba standardně byty, které má ve své správě, nabízí formou, řekněme komerčního nájemného, ale protože cítíme i jakousi společenskou odpovědnost, tak vnímáme, že tady jsou mezi námi i spoluobčané, kteří nemají dostatek finančních prostředků, jsou v nějaké obtížné situaci, tak už ve třetím projektu jsme zapojeni v takzvaném sociálním bydlení, což je projekt, který zastřešuje město Ostrava.”

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Ostrava-Poruba: “My jsme provedli celkovou rekonstrukci toho bytu, to znamená na náklady města, protože s příspěvkem magistrátu jsme opravili podlahy v bytě, nové omítky jsme udělali, elektřinu, interiérové dveře, koupelnu jsme dělali novou, samozřejmě WC. No a následně společnost Ikea nám poskytla darem veškeré vybavení, které vidíte včetně kuchyně, kuchyňské linky, včetně veškerého nádobí, příborů.”

Ikea nezapomněla ani na děti. Je tady spousta hraček a ani na ložní povlečení.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Ostrava-Poruba: “Bydlet tady může kdokoliv, kdo podá žádost magistrátu města Ostravy a hodnotící skupina mu přidělí body, které mu zaručí tady bydlení. To znamená, bude v takovém stavu ohrožení bydlení, že nebude mít jinou šanci kde bydlet a my mu ten byt poskytneme. Bydlet tady může maximálně 6 měsíců v krizovém bytě."

Pak se může posunout do takzvaného sociálního bydlení, kde může bydlet maximálně další dva roky. Výše nájemného zůstává stejná jako v krizovém bytě.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Ostrava-Poruba: “Já si myslím, že ten projekt je velmi úspěšný. Většina z těch lidí se nám osvědčila. Většina z těch lidí zůstává bydlet. To znamená, pokud od nás dostanou nájemní smlouvu na půl roku do sociálního bytu, pak se to v případě, že s nimi nejsou žádné problémy, tak se smlouva každého půl roku obnovuje až do délky těch dvou let a v případě, že jsou úplně v pohodě, tak mohou samozřejmě bydlet nadále, klidně po zbytek svého života.”

To už ale neplatí sociální, ale běžné nájemné jako všichni ostatní. V rámci projektu sociálního bydlení v Porubě vznikne ještě dalších 9 krizových bytů.

---

Žáci SŠ Matějčka v Ostravě získávají praxi v bufetu i v supermarketu

SŠ prof. Matějčka v Ostravě vzdělává mimo jiné postižené děti. My jsme byli u toho, když tato škola pořádala Den řemesel pro žáky základních škol.

SŠ profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě připravila ve spolupráci s MS paktem zaměstnanosti zajímavou akci, tentokrát pro žáky ze základní školy Karasovy. Uchazeči o studium na střední škole se mohli porozhlédnout po škole a navštívit třeba školní bufet.

Ivana Jírů, ředitelka SŠ prof. Matějčka Ostrava: „Tento bufet jsme otvírali v září. Je to v podstatě odborné pracoviště pro naše žáky, kde handicapovaní žáci mohou vést obchod. Mají tady pokladnu, terminál pro platební karty atd. Snažili jsme se vybudovat zázemí pro prodavačské práce, ale i pro cukráře a pekaře. Všechno jsme si vybudovali svépomocí. Obrat je kolem 100 tisíc korun měsíčně.“

SŠ profesora Matějčka motivuje své žáky také nejrůznějšími akcemi a soutěžemi.

Kamila Kubíková, učitelka odborného výcviku: „Žáci se připravují od prvních ročníků, děláme pro ně nejrůznější soutěže. Kluci jsou kreativnější a jde jim to lépe.“

Žáky ze základní školy čekala i jedna velmi zajímavá exkurze – do supermarketu Tesco, kde středoškoláci realizují svou odbornou praxi.

Kateřina Oršulíková, MS pakt zaměstnanosti: „Jedná se o projekt OKAP II, ve kterém spolupracujeme se základními školami v kraji. Součástí jsou i tyto exkurze, kterých uděláme několik desítek za měsíc. S těmito dětmi jsme šli do hypermarketu, aby viděli, jak to tam chodí.“

Exkurze budou v rámci projektu OKAP II pokračovat během celého školního roku.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat