Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Radnice investovala rekordní částku do škol a školek
  • V DK Poklad otevřeli Senior Info
  • V Ostravě jsou k vidění jedny z nejkrásnějších aut světa

Radnice investovala rekordní částku do škol a školek

Porubská radnice letos investovala do škol a školek bezmála 30 milionů korun. Je to nejvíc za poslední roky. Díky tomu vznikly mimo jiné hned dvě multifunkční hřiště a na přání rodičů také Montessori třída, která v obvodu chyběla.

Základní škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě je teď atraktivnější než dřív. Díky finanční pomoci radnice od nového školního roku otevřela Montessori třídu, která ji posouvá k moderní pedagogice. Nastoupilo do ní 18 prvňáčků a zájem převyšoval nabídku.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Museli jsme vybírat ty, kteří budou moci chodit a ty, které odmítneme. Na projektu Montessori je vidět, co dokážu aktivní rodiče, když za svoji ideou jdou. Zhruba před dvěma lety za námi přišli s tím, že jim Montessori, státní Montessori škola v Porubě chybí. Zatím máme otevřenou jednu třídu, ale v Montessori škole se učí v takzvaných trojročích, takže v dalších letech bychom chtěli naplnit toto trojročí dalšími dětmi, dalšími prvňáčky.”

Montessori třída nabízí spoustu výukových pomůcek koncipovaných tak, aby dítě při poznávání a učení zapojovalo všechny smysly.

Anketa: žáci Montessori třídy: “Povídali jsme si dneska, co máme vlastně nejradši za jídlo. Moje nejoblíbenější jídlo jsou palačinky.”

“Ve škole mě baví matematika. Dneska jsme zrovna měli papírky. Odpočitávali jsme a přepočítávalí, já jsem se dostala na počty až do 20.”

“Baví mě to ve škole, protože tady mám kamaráda Toma, se kterým si rád kreslím.”

“Baví mě to ve škole, protože máme ve škole hodnou paní učitelku.”

Vznik Montessori třídy byl finančně hodně náročný. Škola musela vytvořit nejen prostory, ale také je zrekonstruovat a vybavit nábytkem a také potřebnými speciálními pomůckami.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Právě s tímto nám pomohl zřizovatel. Tato třída je celá komplet zrekonstruovaná. Kdybyste tady byli prostě 3. července, tak byste to dnes nepoznali. Nejdůležitější investicí v této třídě byla interaktivní tabule, ale poté samozřejmě podlaha, vymalování, nový nábytek.”

V budoucnu by se měly otevírat další Montessori třídy a škola už má plán, kam je umístí.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Máme jeden volný pavilon, který momentálně pronajímáme, ale už je dohodnutá investice, už je dohodnutá oprava komplexně celého pavilonu, kde ta větev Montessori se bude přesouvat. A myslím si, že budou nabíhat další a další prvňáčci, tak vytvořením prvního trojročí a tak dále, budeme mít celý zaplněný pavilon.”

Na ZŠ Ukrajinská letos proběhly velké investice nejen do třídy Montessori, ale radnice v celé budově nechala kompletně zrekonstruovat i sociální zařízení.

---

V DK Poklad otevřeli Senior Info

V kulturním domě Poklad už funguje Senior Info. Návštěvníci se tady dozví nejen spoustu informací o trávení volného času, ale mohou si tady dát i kávu, nebo čaj a jen tak si popovídat.

Senior Info v DK Poklad už je v provozu. Zatím funguje dvakrát týdně, a to každé úterý dopoledne a ve čtvrtky pak odpoledne. Umístěno je hned u hlavního vstupu naproti recepce.

Radka Kosmáková, DK Poklad: “Senioři se vlastně dozví v podstatě od nás základní informace, jak budeme fungovat, jaký bude program, co můžou očekávat za kroužky, ///jaké tady budou aktivity a tak podobně a myslím si, že nějakým způsobem je chceme stmelit. Aby tady chodili, aby nás navštěvovali, aby prostě tady bylo pro ně všechno připraveno a byli tady spokojeni. A vraceli se rádi.”

Šárka Jarošová, DK Poklad: “V rámci Senior Infa budeme poskytovat seniorům senior pasy takzvané a senior obálky. Budeme také poskytovat poradenství, ať už právnické poradenství, sociální, nebo psychologické. To v rámci teda toho kulturního domu. Detaily potom se senioři dozví od nás přímo na Senior Infu.”

Senior Info spolupracuje také se sociálním odborem porubské radnice, který seniorům pomáhá, jak může. Je tak v kontaktu nejen s kluby seniorů, ale i domy s pečovatelskou službou.

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Myslím si, že to je dobré, že spolupracujeme, protože vytváříme možnost pro to, abychom uzpůsobili seniorům a vytvářeli možnosti pro trávení volného času. Společně byla uspořádaná schůzka nejen s námi, ale i se zástupci jednotlivých klubů seniorů. Na této schůzce zaměstnanci Pokladu představili svou činnost, náplň k činnosti i vůbec celkovému chodu Pokladu se mohli vyjádřit samotní senioři. Mohli si říct, co by je zajímalo, jakým způsobem by chtěli trávit nějaké volnočasové aktivity, sportovní aktivity a podobně.”

DK Poklad pro seniory otevírá i univerzitu 3. věku, na kterou lidem s trvalým bydlištěm v Ostravě-Porubě polovinou přispívá porubská radnice. Přihlášky zájemci najdou na webu kulturního domu Poklad.

---

V Ostravě jsou k vidění jedny z nejkrásnějších aut světa

V Ostravě si přijdou na své milovníci veteránů. V obchodním centru Géčko můžete obdivovat jedny z nejkrásnějších aut světa, ale také motorky a vše, co k tomu patří.

Závodní vozy, vládní limuzíny, cabriolety i sportovní běžná auta. Všechno jsou to vzácné kousky, které hned tak někde neuvidíte. Vystaveny jsou v nákupním centru Géčku.

Milan Vítek, sběratel: “Mým cílem bylo udělat různorodou sbírku, kdy každé auto se hodí na nějaký druh srazu, nebo na nějaký druh akce na nějaký jiný druh jízdy. Všechna auta, která jsou tady, jsem vybíral tak, že se mi líbila, měly výhody nejen jako investiční auto, nebo auto do muzea, ale i z hlediska jízdních vlastností, radosti z jízdy, toho, že se mi líbí, takže tady není auto, které bych neměl rád. Tato výstava je koncipována jako výběr z té sbírky opravdu HiLights.”

Nejvzácnějším autem celé sbírky je tento 12 válcový krasavec, Jaguar XJ 13 zkonstruovaný s vidinou opětovného vítězství Jaguárů v Le Man

Milan Vítek, sběratel: “Vzhledem k ceně i unikátnosti s ním mám strach jezdit rychle, takže, který mohu používat, tak Jaguar E type jako jedno z nejkrásnějších jako jedno z nejkrásnějších aut na světě, nebo vyhodnocené v anketách jako nejkrásnější auto všech dob, tak to je můj miláček, ale taky můj miláček je tady ten Jaguár MK4 z roku 1947, který jako sportovní limuzína má výborné jízdní vlastnosti. I dnes třeba mezi Opavou a Ostravou do kopce u Hrabyně jede 120 bez zadýchání, je velice pohodlný a je vzácný a také má krásné tvary.”

Na výstavě si přijdou na své i milovníci rychlých motorek.

Milan Vítek, sběratel: “Nejvzácnější je pravděpodobně motocykl, který vyhrál MS ve stavbě motocyklů v Americe a je to 3,3 litrový dvouválcový motor, který byl největší na světě jako dvouválcový motocyklový motor a jsou tam zajímavé konstrukční řešení a stavba toho motocyklu stála asi 3 miliony."

Jde o jediný kousek na světě s výbornou historií. Vyhrál i ME a několik prestižních cen na výstavách motocyklů. Vystaveny jsou tady i modely aut, oblečení z Formule 1 a spoustu jiných věcí, které se později stanou součástí plánovaného muzea.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry