Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • U ZŠ Valčíka vyrostlo multifunkční hřiště
  • Waldorfský kampus poprvé zažil maturity pod jiným zřizovatelem
  • Poruba připravila příměstské tábory s angličtinou

U ZŠ Valčíka vyrostlo multifunkční hřiště

Základní škola Valčíka se dočkala kvalitního multifunkčního hřiště s umělým povrchem. Dosud za venkovními sportovními aktivitami musely děti ze školy dojíždět na sportoviště, nebo hřiště jiných organizací.

Loni v srpnu začala stavba multifunkčního hřiště na zahradě ZŠ Valčíka. Neuplynul ani rok a už se na něm prohánějí děti. Stavba byla dokončena v těchto dnech a zdárně prošla i kolaudací.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Náklady na stavbu hřiště byly 4 a půl milionů korun plus ještě další milion si vyvolala plynová přeložka, která byla na pozemku, kde je hřiště vybudováno. V průběhu dalších týdnů, nebo měsíců bude ještě v režii městského obvodu ještě opraven hlavní přístupový chodník k hřišti. U hřiště je doplněn základní mobiliář, což je odpadkový koš, lavička a je tam taky stojan na kola.”

Antonín Dohnal, ředitel ZŠ J. Valčíka: “Konečně jsme se dočkali, že máme plnohodnotné sportoviště pro žáky. Mohou tady děti sportovat všechny kategorie, mohou tady být i odpoledne se školní družinou, takže se na to moc těšíme. Ještě nám chybí tady postavit přístřešek pro správce, což se bude dělat v nejbližší době.”

Na multifunkčním hřišti se mohou hrát všechny míčové hry jako házená, malá kopaná, tenis, volejbal, košíková, nebo florbal. A vedle hřiště nechybí ani doskočiště pro skok do dálky.

Anketa: žáci ZŠ J. Valčíka: “Já jsem tady dneska poprvé a zatím se mi velmi líbí to prostředí. Rozhodně tady budu chodit s klukama hrát, když budu mít volno. Kdysi jsme chodili k rybníku na to hřiště, teď budeme chodit tady.”

“Je krásné, dobrý povrch a dneska je hezky. Těším se na ten florbal.”

“Dobře, neklouže to. Nevím, jaké to je na mokru a dobře se na tom běhá.”

Antonín Dohnal, ředitel ZŠ J. Valčíka: “Jinak terénní úpravy se tady dělaly také, takže si myslím, že až to zaroste trávou a vyrostou nějaké květiny, takže bude areál opravdu vypadat hezky.”

Nové multifunkční hřiště bude v odpoledních hodinách sloužit i lidem z širokého okolí, kteří se sem dostanou brankou z ulice 17. listopadu.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Nejvíce hřišť se vystavělo v Porubě v letech 2005 až 2011. Všechna hřiště jsou v odpoledních hodinách, víkendech a o prázdninách otevřena pro veřejnost. Je třeba sledovat web jak škol, tak městského úřadu, aby jste se zorientovali v otevíracích dobách. Budeme samozřejmě rádi, když se budou používat co nejvíce.”

Další multifunkční hřiště s umělým povrchem se momentálně staví u ZŠ Bulharská, které bude navíc doplněno o běžecký ovál se dvěma dráhami o délce 150 metrů.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Bulharská byla vlastně další z několika mála porubských škol, které dlouhodobě neměly kvalitní, moderní sportoviště, takže tento deficit by jsme měli letos zahladit.”

Hřiště by mělo být dokončeno už během září.

---

Waldorfský kampus poprvé zažil maturity pod jiným zřizovatelem

Maturity na Waldorfské základní a střední škole v Ostravě-Porubě proběhly vůbec poprvé pod jiným zřizovatelem. Od letošního roku totiž spadá čistě pod porubskou radnici. Pro studenty i učitele se nicméně nic nezměnilo.

Studenti Waldorfské základní a střední školy v Ostravě-Porubě mají maturitu úspěšně za sebou. Letos maturovalo 24 studentů, tedy stejně jako v minulých letech šlo o jednu třídu. Zkouška dospělosti tak probíhala v komorním, téměř rodinném duchu.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Jsou to první maturity na střední škole, kterou jako obvod zřizujeme. Proto jsem přišel studenty, pedagogy pozdravit a popřát jim hodně štěstí. V mých očích představuje spíše jakýsi přechodový rituál, který určitě pro ty studenty není snadný, ale na který budou nepochybně dodatečně zbytek svého života s láskou a úsměvem vzpomínat. I z toho důvodu je maturita tak podstatným životním krokem.”

Břetislav Kožušník, ředitel, Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba: “Žáci maturují vlastně všichni musí maturovat z té profilové části, to znamená v té školní části, ze specializace. Studují buď humanitní, nebo technickou specializaci a z té vlastně maturují. Jednak obhajují maturitní práci a jednak potom mají teoretickou část. A potom ze svého volitelného předmětu. Dějepis, zeměpis, biologie a kterýkoli další.”

Letos měli studenti nově dle nařízení Ministerstva školství na výběr, zda budou maturovat ještě z českého jazyka a z cizího jazyka.

Břetislav Kožušník, ředitel, Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba: “My jsme v tomto mile překvapeni. Člověk by si řekl, že studenti ocení to, že nemusí maturovat ze všeho a že si můžou vlastně oddechnout a udělat jen dva předměty a mají maturitu hotovou. Přesto 8 z nich, to znamená třetina našich žáků maturuje z českého jazyka a 12 z nich maturuje z anglického jazyka, což je skvělé.”

I když si někteří z nich troufli na plnohodnotnou maturitu, nervózní z ní byli všichni. 

Anketa: maturanti: “Určitě hodně nervózně. Každý člověk se tak jako na to připravuje. má nějakou představu, jak to asi bude, ale potom to určitě bude něco jiného, takže já se snažím jenom uklidnit a doufám, že to dopadne, jak bych si to přál.”

“Maturuju z angličtiny, češtiny, humanitní specializace a ze zeměpisu. Doufám, že to udělám a bojím se. Psychologii jsme se dost věnovala, takže doufám, že si vytáhnu nějakou otázku z psychologie a ten zbytek asi bude vyloženě na Vesmíru jak se k tomu postaví.”

Co se týká praktické části, tak studenti vytvářeli mimo jiné platónská tělesa jako skupinu kostek a také například modely staveb.

Břetislav Kožušník, ředitel, Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba: “Naše technická specializace je zaměřená z velké části na architekturu, takže každý student se naučí pracovat právě v autocadu, ale také vytvářet přímo modely fyzicky.” 

Nechyběly ani výtvarné práce a psychologické studie.

---

Poruba připravila příměstské tábory s angličtinou

Porubská radnice spolu s Domem dětí a mládeže Marie Majerové a Střediskem volného času Korunka připravila sedm tematicky zaměřených příměstských letních táborů s angličtinou. Probíhat budou hravou formou a rodiče své děti mohou hlásit už teď.

Pokud chcete, aby se Vaše děti zdokonalily v angličtině, nebo s angličtinou začaly, máme pro Vás tip. Můžete je přihlásit na letní příměstský tábor určený pro děti základních škol. Tady je malá ochutnávka.

Alec Munro, rodilý mluvčí: “Myslím si, že cílem letních táborů by mělo být především to, aby děti o prázdninách zažily legraci, procvičily si angličtinu a něco nového se naučily.”

Letních příměstských táborů s angličtinou bude celkem sedm, učit v nich budou jak rodilí mluvčí, tak čeští lektoři a probíhat budou po týdnech. První začne už 12. července ve Středisku volného času Korunka. Zaměřený bude na přírodovědu.

Kateřina Śvejdová, koordinátorka jazykového vzdělávání: “To znamená, děti si můžou najít takový týden, který je bude bavit buď dramaticko-hudebně zaměřený, sportovně, technicky, tanečně, výtvarně i se zvířátky. Dopoledne bude probíhat výuka v angličtině zábavnou formou a odpoledne naopak právě tematicky zaměřený aktivitami opět s rodilci. Nicméně rodiče mohou své děti na letním táboře nechat od 7 hodin do 4. V tuto chvíli máme ještě stále volná místa, nicméně skupinky nechceme moc veliké, abychom se mohli dětem individuálně věnovat.”

Veškeré podrobnosti najdete na stránkách SVČ Korunka a Domu dětí a mládeže Marie Majerové, kam se tábory přesunou v srpnu. V ceně jsou i teplé obědy a nápoje.

---Mohlo by Vás také zajímat