Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Černá perla se po rekonstrukci otevřela lidem
  • V Ostravě-Porubě přibudou další vodní prvky
  • Z ulice Větrná se stane jednosměrka

Černá perla se po rekonstrukci otevřela lidem

Černá perla se po náročné celkové rekonstrukci slavnostně otevřela lidem. Z budovy postavené v bruselském stylu v roce 1970, která dlouhá léta chátrala, vznikla klinika s řadou specializovaných ordinací.

Jedenáctipatrová budova Černé perly, která je ikonickou stavbou Poruby, opět ožila. Po rekonstrukci se otevřela veřejnosti jako klinika Moravian Premium Care.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Moc mě těší, že tady dneska můžu stát a že ta budova našla nové využití. To, jak je perla významná pro Porubu, je vidět za mnou na té dlouhé frontě. Přišlo velké množství lidí, kteří si chtějí novou perlu prohlédnout.”

anketa: návštěvníci Černé perly: “Na to jaká to byla zřícenina, tak to krásně spravili.”

“To schodiště je snad ještě původní. My jsme tady pracovali, takže jsme se přišli podívat.”

Petr Sikora, Lékařský ředitel Kliniky Černá perla: “Primárním cílem je pomoci lidem v nastavení takového chování a takové preventivní péče, aby se prodlužovala doba života a zároveň vytvářelo zdraví, které tu kvalitu života podpoří."

David Kotek, architekt: “Chybí nám dole spustit kavárna a centrální vstup. Je to z toho důvodu, že chystáme už projekt objektu B, který plynule navazuje a doděláváme už venkovní prostory.”

Kvůli vysoké ceně zatím nebyla nainstalována ani fotovoltaika.

David Kotek, architekt: “Jsou zde nachystané rozvody, je nachystaná příprava a ve chvíli, kdy to půjde dolů a bude to mít smysl, tak to můžeme aplikovat.”

Celá lokalita kolem Černé perly má velký potenciál a do budoucna by tady měl vzniknout mimo jiné i bytový dům a nový kruhový objezd.

---

V Ostravě-Porubě přibudou další vodní prvky

Do veřejného prostoru Poruby se postupně vrací vodní prvky. V poslední době je radnice nechala nainstalovat na náměstí Družby, v parku u DK Poklad nebo u domu s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Brzy přibudou další.

Porubská radnice chce vrátit vodní prvek na Havlíčkovo náměstí. Ten je momentálně zasypaný zeminou a zbylo po něm jen umělecké dílo z nerezu sochaře Vladislava Gajdy.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Od lidí víme, že si často píšou, že by rádi navrátili vodní prvek na Havlíčkovo náměstí. My jsme začali trochu pátrat v historii, takže víme, že tady kdysi byla jakási kašna, vodní prvek, nebo taková vodní hladina byly a oslovili jsme pana Jakuba Gajdu, tedy syna Vladislava Gajdy, který byl autorem tehdejší vodní hladiny a přemýšleli jsme spolu s ním, jakým způsobem bychom to mohli uchopit dneska.”

Jak bude nový vodní prvek vypadat, ukáže studie, které bude předcházet průzkum terénu.

Jakub Gajda, sochař: “Odkope se terén přisypaný před asi 20 lety a udělá se sonda, jak hluboko je dno původní kašny s těmi betonovými prvky, které tam byly jako součást díla a pak se rozhodneme, jakým způsobem přistoupit k tomu, jak velká by měla být třeba vodní plocha nebo prostor, do které bude spadávat voda. To by se všechno vidělo, takže asi se bude muset sejít víc lidí, architekti, vedení města a dát dohromady nějaké návrhy, jak řešit vodu kolem díla a jakým způsobem zřejmě nutně zmenšit původní plochu.”

anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Bylo to tak 70, 80 cm hluboké, víc to nebylo. Ta voda byla zapojena tu někde jak je ten poklop a tam to stříkalo ven. Tu se děcka chodila koupat moje, v době od 53. roku. Budete rád, když tu bude znovu ten vodní prvek? Mi to je jedno, hlavně pro děti aby to bylo.”

“Koupali jsme se tady v tom jak je ta tráva, jak jsou ty kytky, tak v tom jsme se koupali. Tam byla voda. V prvé řadě jsme se tam koupali my jako dospělí už a potom jsem ta děti koupala svoje, bylo to pěkné.”

Radnice se pídila všude možně, aby o původním vodním prvku zjistila co nejvíce informací. Pomohli i Porubané.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme vyzvali Porubany, aby nám posílali historické fotky, pokud mají. Často měli černobílé fotky z doby, kdy kašna fungovala a opravdu jsme na facebooku strhli lavinu různých odkazů a fotek a vyhledali jsme, jakým způsobem to tryskání vypadalo, protože na některých historických fotkách to nebylo úplně vidět.”

Nový vodní prvek by radnice chtěla zprovoznit za dva roky na výročí narození sochaře Vladislava Gajdy, jehož umělecká díla zdobí nejen Havlíčkovo náměstí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Znovunavrácení toho vodního prvku právě na Havlíčkovo náměstí, by byl dárek k jeho výročí.”

Další vodní prvek by se měl vrátit na prostranství u Floridy. Je součástí projektu na revitalizaci celého prostoru, který se aktuálně připravuje.

---

Z ulice Větrná se stane jednosměrka

V Ostravě-Porubě přibývá jednosměrných ulic. Nejenže se tím zvyšuje bezpečnost, ale také se legalizují parkovací místa.

Porubská radnice zjednosměrnit další ulici. Tentokrát půjde o ulici Větrná ve směru od Hrušky k ulici Ľudovíta Štúra, která byla zjednosměrněna letos na jaře.

Hanáčik, místotarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tímto krokem zlegalizujeme 15 míst. Jedná se o šestou zjednosměrněnou ulici v Porubě. a dřívější době se zjednosměrnily tady ulice Štúra, potom třeba ulice Heyerovského, Gen. Sochora, Bulharská. Samozřejmě ne všichni řidiči si to pochvalují, protože určitá část řidičů má tu jednosměrku na konci, takže je to pro ně větší zajížďka, ale globálně je to vítáno.”

Proces zjednosměrnění ulice není jednoduchý a trvá asi čtvrt roku.

Roman Karkoška: “Samozřejmě se musí vytipovat ta daná lokalita. To děláme hodně i ve spolupráci s MP, protože jedná se o to, že tím zjednosměrněním většinou zlegalizujeme parkovací místa a MP ví, kde ta auta nelegálně parkují. Pak se zhodnotí i s občany vůbec jestli to zjednosměrnění je vhodné. Pak se k tomu musí vyjádřit státní policie, která musí dát chválení a následně začíná úřednický proces, kdy v podstatě 50 dní cirka trvá než se to zlegalizuje. Pak samozřejmě dojde k samotné realizaci, kdy se vymění značky.”

V prvních dnech zjednosměrnění ulice na provoz dohlíží městská policie, která dopravu koordinuje, než si lidé na změnu zvyknou. Parkovací místa ovšem radnice neřeší jen jednosměrkami.

Roman Karkoška, : “V nedávné době jsme vymístili dodávky, nebo respektive vozidla nad 2 a půl tuny. Teď intenzivně poslední dva roky odstraňujeme vraky, nebo respektive technicky nezpůsobilá vozidla s prošlou STK. K 30. 6. jsme takto vyřešili asi 160 vozidel.”

Nová parkovací místa přibudou i u DK Poklad, kde se staví druhý parkovací dům.

---

Mohlo by Vás také zajímat