Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Srdce pro Porubu tentokrát pomůže Josífkovi
  • Oběti střelby ve FNO připomíná památník
  • Vedení porubské radnice čte dětem pohádky

Srdce pro Porubu tentokrát pomůže Josífkovi

Ostrava-Poruba loni založila charitativní sbírku Srdce pro Porubu. Jejím účelem je pomáhat tomu, kdo ji zrovna nejvíce potřebuje. Musí ale mít trvalé bydliště v Porubě. Aktuálně můžete přispívat na Josífka, který se narodil s diagnózou Downův syndrom.

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu opět pomáhá. Tentokrát můžete přispívat na malého Josífka. 5letého chlapce, který s pomocí zvládá své první krůčky a moc by mu pomohlo elektrokolo.

Lumír Uvíra, otec Josífka: “Toto je náš kluk, Josífek. Má downův syndrom. To znamená mentální postižení plus ještě samozřejmě připojena k tomu je epilepsie a tím pádem v podstatě nutnost celkově řeknu postupných kroků, které na delší dobu trvají, takže se teď aktuálně Josífek rozchází a doopravdy předpokládáme, že ještě nějakou dobu to bude trvat než bude chodit úplně, bez kočárku.

Josífek má nejraději hudbu a dovádění s mladším bráchou, kterému je teprve jeden rok.

Lumír Uvíra, otec Josífka: “My samozřejmě chceme Josífkovi dopřát, řeknu, co nejvíc jeho pozitivních zážitků Aktuálně tady slyší hudbu, tak začíná prozpěvovat si a reagovat na hudbu, ale vzhledem k tomu, že má Josífek mladšího bráchu Vašíka, tak chceme podpořit vlastně integraci rodiny a toho, aby měli kluci společné zážitky a chceme požádat o podporu na elektrokolo."

To by umožnilo, aby jako rodina mohli všichni společně vyrazit na výlety po okolí Ostravy.

Do sbírky můžete přispět buď přímo do zapečetěné sbírkové kasičky v informačním centru na Hlavní tříně, nebo na speciálně zřízený transparentní účet č. .

Lidé už díky této sbírce pomohli třem lidem.

Miroslav Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Nejdříve Davidu Cvrčkovi, který si přál vozíček za kolo. Potom Tomáši Boháčovi, kterému lidé, vlastně Porubané ve sbírce přispěli na hipoterapii, která mu pomáhá a potom jsme přispěli na elektrický vozík pro pana Petra Haase. Bohužel v letošním roce nám ten koronavirus způsobil, že jsme nemohli dělat žádné akce, které bysme spojili s tou charitativní sbírkou, což nás velice mrzí, protože tak bysme byli schopni pomoct více lidem.”

Z rukou starostky obvodu se nebude podávat ani vánoční punč. Tato tradice probíhá každoročně v rámci vánočních trhů na Alšově náměstí. Letos se měla uskutečnit už tuto sobotu a výtěžek měl putovat právě na Josífka. Kvůli vládním opatřením spojených s pandemií koronaviru se ruší i sobotní jízdy doubledeckerem vánočně nazdobenou Porubou.

---

Oběti střelby ve FNO připomíná památník

Loni 10. prosince se v ostravské fakultní nemocnici stala obrovská tragédie. 7 lidí se stalo obětí šíleného 42letého střelce. Událost teď připomíná památník, který byl odhalen přesně rok poté před vchodem do polikliniky.

Je tomu rok, co v čekárně traumatologické ambulance ostravské fakultní nemocnice střílel po bezbranných lidech 42letý muž. 7 lidí jeho útok bohužel nepřežilo. Na útěku pak spáchal sebevraždu. Tuto tragickou událost si lidé připomněli při odhalení památníku obětem střelby

Anketa: pozůstalí obětí a účastníci útoku: “Stejně špatně jako ten den. Pořád stejně, to se nedá takhle zahojit. Jsem přišla o syna.”

“Já jsem myslela hlavně na tu mamku, aby se ji něco nestalo a když už tam prostě byl, tak jsem si říkala, ať první zastřelí mě, ať prostě nevidím, jak mi umírá mamka. Někdy mám noční můry.”

“Ne, že ona o mě, ale ten strach, co já jsem měla o ní, to si nedovede nikdo představit.Jak jsem se třepala a modlila se za to, ať ta hrůza skončí.”

Pietní akce se zúčastnilo nejen vedení nemocnice, ale také ostravského magistrátu, MS kraje, záchranářů a policie.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: “Já věřím, že prostě se to stane důstojným pietním místem a společným mementem té události, která, jak jsem říkal, nemá obdoby v psaných dějinách tohoto města.”

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: “Jediné mé přání je, aby se už nic takového neopakovalo, aby skutečně lidé si uvědomili, že zabíjením ostatních v podstatě nic nevyřeší a ublíží celé spoustě dalších lidí.”

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já musím říct, že pro mě už asi nikdy nebudou Vánoce takové jako předtím, protože nás to zasáhlo všechny. kteří jsme bezprostředně u té události byli a kteří jsme museli řešit i věci, které s tím byly spojené. Například naše školy, jestli je uzavřeme. Dostávaly okamžitě informaci, aby se zabezpečily, aby na to byly připravené. Takže díky bohu ještě, že to dopadlo tak, jak to dopadlo.”

Památník je protikladem sochy slunce, která už u nemocnice stojí a lidem dává naději na uzdravení.

Lukáš Dvorský, autor Památníku obětem útoku: “Pomník primárně znázorňuje průnik kulky objektem a v druhé řadě taky pro komunikaci tady se sochou slunce černou díru.”

Tedy nenávratnost celé události.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Pravdou je, že poslední dny člověk přemýšlí nad tím, jestli mohl v té době udělat něco ještě jinak.“

Fakultní nemocnice po útoku zavedla řadu bezpečnostních opatření. Mimo jiné rozšířila počet bezpečnostních kamer.

---

Vedení porubské radnice čte dětem pohádky

Porubská radnice se opět zapojila do celostátní akce Celé Česko čte dětem. Projekt byl založen v roce 2006 a od té doby se do něj zaregistrovalo už více než 4 tisíce institucí a také jednotlivci.

Školy, školky, knihovny, nemocnice a také města a obce podporují myšlenku, že předčítání dětem je velmi důležité. Ví to i vedení porubské radnice, které v těchto dnech objíždí školská zařízení a seznamuje děti s různými příběhy a pohádkami.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Touto akcí se porubská radnice připojuje k akci Celé Česko čte dětem. Chceme navštívit některé školky, školy. Seznámit děti s příběhy, které jsme si vybrali a ukázat, jak je čtení podstatné. A že by opravdu číst mohl a měl dětem každý. Rozvíjí se tím fantazie, rozvíjí se tím schopnost sdílení příběhů a řekl bych, že čtení není nikdy dost.”

Děti nejen pozorně poslouchaly, ale také reagovaly na to, co je zrovna zaujalo.

Vedení obvodu má i jiný důvod objíždět školy a školy než číst pohádky dětem. Zároveň chce poděkovat ředitelům a učitelům všech 22 základních a mateřských za jejich práci. Zejména pak za to, jak zvládli letošní rok, který byl pro ně vzhledem k pandemii koronaviru úplně jiný a hodně náročný.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Museli se v průběhu roku přizpůsobovat tak, aby všechno fungovalo. Já musím říct, že to zvládli velmi dobře. Takže jsme jim za prvé přišli poděkovat, za druhé zhodnotit rok a za třetí si také říci, co plánují do toho roku příštího. Já jsem moc ráda, že už děti jsou ve školách a je vidět to nadšení u těch dětí, že konečně zase můžou do školy chodit.”

Jitka Hrazděrová, ředitelka MŠ Makovského: “My jsme moc rádi za spolupráci s úřadem městského obvodu Poruba, který nám vychází maximálně ve všem vstříc, podporuje nás i v akcích, které připravujeme pro děti, pro rodiče. Dnes jsme byli s dětmi obou MŠ na výletě v oboře hradu Hukvaldy, kde si děti mohly hledat poklad a měly připravený program.”

Ve školce jsou celkem 4 třídy. Dvě pro starší dětí, ty se jmenují Motýlci a Berušky a Sluníčka a Kuřátka pro ty nejmenší děti.

---Mohlo by Vás také zajímat