Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • DPS Harmonie je dalším skvostem Poruby
  • Začala rekonstrukce bývalého areálu VOKD
  • Letní umělecká scéna skončila úspěchem

DPS Harmonie je dalším skvostem Poruby

V Ostravě-Porubě slavnostně otevřeli Dům s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Skončila totiž 2. etapa rekonstrukce celého komplexu, který se díky nádhernému atriu stal ozdobou Poruby.

Z původně zanedbané hospodářské budovy ve vyloučené lokalitě v Dělnické ulici se během dvou let stalo atraktivní místo k bydlení. Vznikl tady Dům s pečovatelskou službou pro seniorské páry s krásným atriem uvnitř komplexu, kde se brzy otevře i služebna MP a kavárna.

Jan Zelinka, architekt, Atelier 38: “Já jsem s výsledkem poměrně spokojený. Prostor se povedl celkem dobře zvládnout, zahrada vypadá hezky, tak jsem spokojený. Ten objekt měl své možnosti, jakoby potenciál a stačilo to z toho trochu vytáhnout, takže v zásadě šlo jen o zušlechtění toho prostoru a místo asfaltu doplnit trávu tak, aby se v prostoru lidé mohli pohybovat a cítit se dobře.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “První etapa, Dům s pečovatelskou službou už funguje od prosince loňského roku a já musím říct, že už máme úplně všechny byty k dnešnímu dni obsazeny, takže už tady není ani jediný, který by zůstal volný. Bude se sem stěhovat městská policie, my jsme domluveni, že od září už by měli plně fungovat a zároveň chceme, aby se co nejdříve nastěhovala kavárna, která by měla fungovat i pro veřejnost.”

V atriu jsou nejen lavičky s posezením, altán a dětské atrakce, ale také cvičící prvky pro seniory. Tělocvična je navíc i uvnitř Domu s pečovatelskou službou. Není ale řečeno, že tady zůstane natrvalo.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Uvidíme, jaké nápady budou mít senioři na třeba předělání na nějakou společenskou místnost, nebo něco, co by třeba využili více. Uvidíme, všechno se zatím zabíhá, tvoří se, ale hlavní je to, že se tady obyvatelům DPS líbí a z toho máme největší radost.”

Anketa: klienti DPS Harmonie: "Je to super tady všechno. Jak ty byty, tak zahrada. Nádhera."

"Od 1. prosince bydlíme spolu, vlastně jsme ovdověly, tak jsme si říkaly, dožijeme to spolu, tak jsme si zařídily nový byt na stáří, ať se máme dobře."

Komplex je zajímavý tím, že má zelenou střechu, která je teprve druhá v Porubě. Navíc je tady i kašna, kterých kdysi bylo v obvodu nespočet, postupem času ale bohužel zanikly, takže je jediná.

---

Začala rekonstrukce bývalého areálu VOKD

Ostrava bude mít jako první město v České republice hřiště na americký fotbal. Jeho vybudování je součástí velké rekonstrukce bývalého sportovního areálu VOKD v Porubě. Na své si pak přijdou nejen profesionální sportovní týmy, ale i rekreační sportovci.

Poruba, která je s více než 60 tisíci obyvateli druhou největší městskou částí Ostravy, má stále nouzi o sportoviště. Výrazné zlepšení přinese rekonstrukce bývalého areálu VOKD, který už je značně zchátralý. Modernizace bude probíhat ve dvou etapách.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "„Sportu se věnuje čím dál více lidí a my chceme, aby měli naši občané možnost sportovat v moderních areálech s plnohodnotným vybavením. Sportovní areál Poruba navíc poslouží skvělým sportovním týmům, které svými výkony reprezentují Ostravu i jinde v republice. Sama se na výslednou podobu celého sportoviště velice těším a doufám, že rekonstrukce přinese radost všem malým i velkým, profesionálním i amatérským sportovcům."

Svého hřiště se dočká vicemistr ligy amerického fotbalu z let 2017, 2018 i 2019 Ostrava Steelers. Bude to vůbec první hřiště v naší zemi, které bude vybudováno speciálně pro tento sport. Umělý povrch s vyznačením yardů nahradí staré škvárové hřiště. Využívat ho budou i děti ze škol.

Jan Klimeš, sekretář klubu Ostrava Steelers: "My jsme úplně nadšeni. Konečně budeme mít plnohodnotné podmínky pro přípravu. Vlastně jako první tým v ČR budeme mít umělé hřiště s našimi lajnami a budeme ho moci využívat celý rok."

První etapa rekonstrukce skončí v listopadu a bude se týkat tribuny, oplocení, kanalizace a další infrastruktury. Hotovo bude i hřiště na americký fotbal. Druhá etapa, která se týká například tenisového zázemí nebo atletického oválu, bude dokončena v roce 2023. Celkové náklady jsou 240 milionů korun.

---

Letní umělecká scéna skončila úspěchem

Porubská Letní umělecká scéna i tentokrát sklidila úspěch. Rozdělena byla na dvě části. Pop upovou, která byla pro všechny překvapením a hlavní program, který probíhal na Alšově náměstí a na nádvoří porubského zámku.

Tradiční Letní umělecká scéna v Ostravě-Porubě se povedla po všech stránkách. Vystoupení pod širým nebem v různých částech obvodu provázelo jak slunečné počasí, tak velký zájem lidí.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “My jsme v prvé řadě velmi rádi, že jsme akci mohli uskutečnit, protože začínala někdy v půlce července. V té době jsme ještě pořád nevěděli, jaká epidemiologická situace bude, takže jsme velmi rádi, že se to podařilo uskutečnit. Zároveň je nutné taky poděkovat statutárnímu městu Ostrava, který nám na tuto akci poskytl dotaci.”

První část prázdninové akce byla pro všechny velkou neznámou. Lidé sice věděli, že probíhá, ale kde přesně a v kolik hodin, to bylo překvapením.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Ta první část byly pop up vystoupení, kdy se jednalo o nárazové vystoupení kdekoliv v Porubě. Nebylo to nijak avizováno dopředu, takže bylo to spíš takové zpestření pro kolemjdoucí. To si myslím, že se setkalo s pěkným ohlasem. Hodně lidí se zastavovalo, navíc nám přálo počasí, takže ten ohlas byl velice pěkný.”

Anketa: kolemjdoucí: “Je to úplně super, je to zpestření tady příjemné. Hlavně po té době, co byla teďkom. Po době covidu, takže fajn.”

“Je to super, takové příjemné zpestření cesty domů. Loni, nebo předloni už něco takového bylo, takže jsme se vždycky na chvilku zastavili. Takže jsme rádi, že to zase je.”

Lidé si tak užili mimo jiné koncert kapely Botanik, která vystoupila u Duhy, nebo písníčkářky Kaczi u Galerie Dukla, která okouzlila všechny generace.

Kaczi, písničkářka: “To, co žiju, tak vlastně předávám jim, radost, protože si myslím, že je potřeba mít ze života radost. Já ji mám, občas jsou i slabší chvilky, to máme každý z nás, ale v té hudbě to je vlastně to, co mi tu energii dává. A díky ní ji můžu posílat dál.”

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Potom ta druhá část, ta už byla avizovaná dopředu. Vědělo se, kdo bude vystupovat. Zase bych to rozdělil na dvě části, kdy dva koncerty probíhaly tady na Alšově náměstí, kde stojíme. Další dvě vystoupení probíhala na zámku v Porubě.”

Zatímco na Alšově náměstí se lidé bavili zdarma, na představení na nádvoří porubského zámku si museli zakoupit vstupenku. A jak se ukázalo, návštěvnosti se to nijak nedotklo.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Těch se zúčastnilo zhruba 100 návštěvníků, což je srovnatelné s předešlými lety, kdy ta vystoupení na zámku byla zdarma a na Alšově náměstí se návštěvnost pohybovala většinou v řádech stovek lidí. Co se týče úspěchu, nebo oblíbenosti akcí, tak velice si lidi pochvalovali vystoupení v zámečku, které nebyly koncertové, ale byly to různé vystoupení ať už one men show, nebo nějaké stand up comedy.

Co se týká vystoupení na Alšově náměstí, tak největší úspěch sklidilo smyčcové trio Inflagranti, které uzavřelo letošní ročník Letní umělecké scény a vysloužilo si dlouhý stand up ovation.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry