Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Rekonstrukce ulice G. Klimenta zlepší parkování
  • Porubané mohou žádat o dotace na různé aktivity
  • VŠB-TUO hledá jméno pro zbrusu nový superpočítač

Rekonstrukce ulice G. Klimenta zlepší parkování

Ulice G. Klimenta v Ostravě-Porubě prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Ta začala letos v létě a je rozdělena na dvě etapy, v rámci kterých na ni vznikne na 70 parkovacích míst, kterých zejména na 1. stavebním obvodu zoufale chybí.

Rekonstrukce ulice Gustava Klimenta je největší investiční akcí, kterou Poruba zahajovala v letošním roce. Jedním z jejich největších bonusů bude zlepšení situace v parkování, Oficiálních míst k parkování tady bylo jen čtyřicet.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V této první etapě, kterou realizujeme teď, jich bylo zhruba jenom 15. Po rekonstrukci dojde k výraznému navýšení těch parkovacích stání v této první etapě jich bude celkem 45, z toho 15 na nově vzniklém parkovišti tady v této horní části.”

Rekonstrukce momentálně probíhá v úseku od ulice Nábřeží SPB po ulici Budovatelskou a oproti původnímu plánu 1. etapa skončí asi o 14 dnů později, tedy zhruba v polovině prosince. A to zejména kvůli nepříznivému podzimnímu počasí. K tomu se vyskytly i problémy s inženýrskými sítěmi, které musely být hned na několika místech přeloženy.

Roman Gajdušek, vedoucí odboru investic: “V této chvíli se pracuje aktivně na položení drenážních dlažeb pro parkování jak podélné, tak příčné, dále byly provedeny retenční objekty pro vsakování dešťové vody, no a koncem listopadu budeme provádět pokládku asfaltových povrchů. Provádí se instalace nového veřejného osvětlení.”

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Ta rekonstrukce zahrnuje zejména tedy dopravní aspekty řešení té ulice ať už se jedná samozřejmě o samotnou rekonstrukci vozovky, nebo silnice, chodníků i takové to dopravně provozní řešení.”

Po rekonstrukci bude v celém prostoru obytná zóna. To znamená, že se tady bude smět jezdit pouhých 20 km/hodinu.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Ale není to jenom o těch dopravních aspektech toho řešení, dojde samozřejmě k obnově zeleně, mobiliářových prvků a takovou třešinkou bude v 2. etapě realizace, úprava předprostoru před Gymnáziem Pavla Tigrida.”

Počítá se s tím, že tam vznikne veřejný prostor s posezením a záhony. Starat se o něj budou sami studenti, kteří s tímto nápadem přišli zhruba před dvěma toky v rámci participativního rozpočtu Zelená Porubě. Druhá etapa rekonstrukce ulice G. Klimenta, která bude probíhat v úseku mezi ulicemi Budovatelská a Matěje Kopeckého, začne příští rok na jaře a skončí do července roku 2021.

---

Porubané mohou žádat o dotace na různé aktivity

Ostrava-Poruba každoročně vypisuje dotace pro subjekty, které na území obvodu pořádají různé aktivity. A ani letos tomu nebude jinak. Pokud tedy máte zájem, je nejvyšší čas si o ně požádat.

V Ostravě-Porubě se každoročně uskuteční desítky akcí, které finančně podporuje radnice. A to dotacemi, o které si můžete žádat právě teď.

Dotace jsou určeny nejen na různé sportovní, kulturní a volnočasové aktivity, ale také třeba na životní prostředí a částka, o kterou si budete žádat, není nijak omezena.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Všechny informace k tomu naleznou na našich webových stránkách a letos jsme připravili novinku pro lidi, protože se snažíme samozřejmě překládat všechny papíry do elektronické podoby takže letos poprvé budou moct subjekty žádat elektronickou formou. Vzhledem k tomu, že je to první rok, tak chápu, že s tím mohou být spojené nějaké těžkosti, nicméně na těch webových stránkách jsou také kontakty na osoby, které jim velmi rády, pokud si s něčím nebudou vědět rady, pomůžou.”

Nejzazší termín pro podání žádosti je 10. prosinec. Veškeré žádosti posuzuje příslušná komise a následně i radní obvodu.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Některé žádosti jdou ještě do zastupitelstva podle toho, o jak vysoké finanční prostředky ten daný subjekt vlastně požádá.”

Výsledky o tom, kdo a jakou částku získal, budou známy nejpozději v březnu příštího roku.

---

VŠB-TUO hledá jméno pro zbrusu nový superpočítač

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava bude mít zbrusu nový superpočítač. Pyšnit se bude svým špičkovým výkonem. Pro Vaši představu. Bude tak velký jako 150 tisíc notebooků dohromady. Půjde tak o nejvýkonnější superpočítač v Česku a jeden z nejvýkonnějších v Evropě.

V IT4Innovations národním superpočítačovém centru VŠB-Technické univerzity Ostrava bude už brzy umístěn nový superpočítač. Doplní tak tři superpočítače, které v něm byly instalovány v minulých letech.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “Nový superpočítač bude mít nesrovnatelně větší výkon a hlavně bude mít zcela nové technologie, což vlastně umožní mnohem náročnější počty, řešit nové problémy a tím pádem přilákat mnohem více uživatelů.”

Zuzana Červenková, tisková mluvčí IT4Innovations národního superpočítačového centra: “Právě se nacházíme na místě, kde bude nový superpočítač stát a zprovozněn bude zhruba v první polovině roku 2021.”

Nejstarší superpočítač má 8 let a jmenuje se Anselm, nejmladší je loňská Barbora a pro zbrusu nový se jméno teprve hledá.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “Náš nejstarší počítač Anselm vlastně vychází z našeho regionu, byl to samozřejmě důl a kromě toho to byl samozřejmě syn Salomona Rothschilda, který je samozřejmě úzce spjat s naším regionem. Náš druhý superpočítač byl Salomon, což souvisí se Salomonem Rothschildem, ale taktéž to byl důl. No a Barbora rovněž důl.

Technická univerzita by v této tradici chtěla pokračovat, jméno nového superpočítače by tak mělo navazovat na ta předchozí. Není to ale podmínkou.

---Mohlo by Vás také zajímat