Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Ostravané se mohou zapojit do projektu Tvoříme prostor
  • Poruba opět uspořádala komentované vycházky
  • V centrech volného času si užijí děti i dospělí

Ostravané se mohou zapojit do projektu Tvoříme prostor

Tvoříme prostor. To je dotační program Ostravského magistrátu na podporu komunity. Jeho cílem je finančně podpořit projekty realizované v městském prostředí a v jeho těsné blízkosti na území celé Ostravy.

Dotační program Tvoříme prostor je určen aktivním lidem, kteří chtějí realizovat své vlastní nápady a projekty ve veřejném prostoru a zkrášlit tak své okolí, které by pak sloužilo i ostatním.

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Po koronaviru se ten zájem zmenšil a právě proto přicházíme s workshopem, nebo s těmi letáky a osvětou právě přímo k těm obyvatelům ať jsme jim blíže a abychom vzbudili větší zájem.”

V rámci dotačního programu Tvoříme prostor si lidé mohou nechat opravit pískoviště, vytvořit nové komunitní zahrádky, nebo nové příjemnější posezení.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na 8. stavebním obvodě je to proto, že existuje urbanistická studie 8. obvodu, která definuje různé herní prvky, mobiliář, výsadby, zeleň a nějaké úpravy, které by v budoucnu tady na tom obvodě měly být a občané se právě mohou inspirovat tou studií.”

anketa: účastníci setkání: “Já jsem navrhla hry na chodník. To je vlastně realizace toho, co se kreslí křídou, ale je kvalitní výmalba.”

“Uvažovali jsme o tom, že tady máme zájem dělat vyvýšené záhony, protože máme aktivní sousedku, která nám tady pěstuje dýně, bylinky atd..”

Ostravský magistrát už takto podpořil na 50 projektů. Mezi nimi například Sluneční stezku Porubou, cross park Hulváky, rybníky pod Bedřiškou nebo tradiční venkovskou zahradu Hrušov.”

---

Poruba opět uspořádala komentované vycházky

Také letos v Ostravě-Porubě proběhly tematicky zaměřené komentované vycházky. Celkem se jich uskutečnilo pět, z toho jedna úplně nová. A to vítání ptačího zpěvu.

Desítky lidí se vydaly na komentovanou vycházku Sorelou, která ukončila letošní cyklus vycházek zaměřených na různá témata. Vycházka Sorelou je každoročně třešničkou na dortu.

Petr Lexa Přendík, průvodce vycházkou: “Dneska účastníky komentované vycházky provedu Sorelou, tedy architekturou 50. let. Řekneme si, proč vlastně vznikla Sorela, za jakých okolností. Za jakých okolností vůbec vzniklo sídliště Poruba, pro koho bylo určeno. Podíváme se nejen na architekturu, ale i na významná třeba sochařská díla, kulturní dům.”

Lidé se dozvěděli také to, jak se architektura Sorely proměňovala v rámci 50. let a jak nakonec dospěla až k bruselskému stylu, což bylo až takové popření té původně zamýšlené Sorely.

Petr Lexa Přendík, průvodce vcházkou: “Pokud se řekne Poruba, tak myslím si, že nejzajímavější je samotný urbanismus toho sídliště nezvyklý. Je to taková odlišná koncepce od jiných částí Ostravy a samozřejmě ta architektura je velice zdobná, takže si myslím, že to může okouzlit jak v 50. letech, tak dneska, tak i třeba za 200 let.”

anketa: účastníci vycházky: “Nás to zajímá, Zajímá nás historie a ten sloh. Velice pěkné, ano, velmi dobře vykládá a je to i dobře ozvučené, bezvadné.”

“Vydal jsem se zde proto, protože mám rád přednášky od pana Přendíka, které jsou vždycky perfektně připravené a vydal jsem se i proto tady, protože mě zajímají věci, které jsem nevěděl i když jsem tady v Oblouku přímo bydlel.”

“Já jsem velký fanda pana přednášejícího, takže mě sem tahá především on, ale cením to, že se dozvím něco o svém obvodě, kde bydlím dlouho a rád.”

“Prohlídka mě baví moc. Na prohlídku jsem se vydala, protože mě Poruba fascinuje. Je to moje předchozí bydliště a popravdě nejsem na takové prohlídce poprvé. Ale chtěla jsem si spoustu informací občerstvit. Chcete předávat dál ty informace? Určitě, protože pro mě je Poruba ta část Ostravy, která by se měla ukazovat všem, kteří z Ostravy nejsou, ale i všem Ostravákům.”

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Předchozí byly například procházka s arboristou, která se konala 2x kvůli velkému zájmu občanů, kteří mají tuto procházku hodně oblíbenou. Dále bylo vítání ptačího zpěvu, což byla letos velká novinka. Bylo to v sobotu v 6:30 ráno, takže jsme nepočítali s velkou účastí, ale nakonec bylo opravdu asi 30 lidí a tradiční vycházka byla filmová v červenci.”

Pro příští rok už se připravují další novinky. Oblíbené vycházky jako je vycházka s arboristou, nebo Sorelou, by se ale měly uskutečnit znovu.

---

V centrech volného času si užijí děti i dospělí

Do Centra volného času Vietnamská se po roce vrátila divadelní představení. To první patřilo dospělým, kteří tady shlédli inscenaci Jeden plus jedna jsou tři.

Odbor školství, prevence, kriminality a bezpečnosti porubské radnice má na starost 3 nízkoprahové budovy. Dvě centra volného času a Komunitní centrum Všichni spolu. Nabízejí nejen volnočasové aktivity, ale také různé akce. Tento týden to bylo divadelní představení Jeden plus jedna jsou tři britského autora Raye Cooneyho.

Tomáš Černý, režisér, Spolek při Gymnáziu Nový Jičín: “To je taková skvěle zvrácená fraška a baví nás. Baví z ohlasu také diváky, z čehož máme obrovskou radost a těšíme se, jak si právě zahrajeme tady toto v Ostravě, protože s touto hrou jsme tady ještě nebyli. Vybrali jsme si to proto, že nám to téma sedí, je takové ztřeštěné a něco, co není úplně obvyklé. Tak možná to nás na tom lákalo. Zkoušeli jsme to asi dva měsíce, intenzivně posledních 14 dní a snad to na kvalitu nemělo nějaký vliv.”

Jiří Bartoň, herec, Spolek při Gymnáziu Nový Jičín: “Má role je vlastně farmář Stanley, i když farmář vlastně nejsem. Během hry vystřídám mnoho rolí, mnoho postav, ale přitom jsem pořád jedna a ta samá osoba, která na konci sama sebe odhalí. Baví mě to teda nesmírně, i když je to hodně náročné. S kamarády ovšem je to vždycky zábava.”

Těšit už se můžete i na další akce.

Monika Soviarová, Odbor školství, prevence, kriminality a bezpečnosti, MOb Ostrava-Poruba: “Příští týden budeme mít divadélko pro děti a můžou přijít rodiče na pohádku Větřík Petřík, další akci chystáme halloween, který je pro děti a je nutné si ho rezervovat a dále chystáme dvě mikulášské nadílky v jedné budově tady na Vietnamské a druhé na komunitním centru.”

Centra volného času i komunitní centrum Všichni spolu jsou vybaveny i venkovními hřišti s posezením a grilem.

Monika Soviarová, Odbor školství, prevence, kriminality a bezpečnosti, MOb Ostrava-Poruba: “V budovách je možnost navštívit pingpongovou hernu, stolní tenis, zahrát si kulečník a taktéž v těchto budovách působí různé spolky, které se tady scházejí a používají klubovny ke svým aktivitám.”

V budovách probíhají také různé workshopy, tvůrčí dílny a zábavná odpoledne. Veškeré aktivity, letáky a kontakty najdete na facebooku komunitního centra Všichni spolu nebo facebooku CVC 1541.

---Mohlo by Vás také zajímat