Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Ostrava má největší lezecké centrum ve střední Evropě
  • Porubané přispěli Míšovi na elektrický vozík
  • Sousedská slavnost Zažít Porubu jinak

Ostrava má největší lezecké centrum ve střední Evropě

V Ostravě-Porubě slavnostně otevřeli nové lezecké centrum Hangar. Jde o největší sportoviště ve střední Evropě zaměřené na disciplínu bouldering, tedy lezení bez lana.

Poruba se pyšní unikátním boulderingovým centrem. Moderní areál o rozloze 1300 metrů čtverečních vyrostl v zóně nad Porubkou a na návrzích a designu lezeckých stěn se podílel i český olympionik Adam Ondra, který na slavnostní otevření připravil exhibiční závod.

Adam Ondra, český olympionik: “Moji tři přátelé, kteří jsou zároveň jedni z nejlepších lezců na světě, každý jsme postavili jeden specifický boulder, trasu, která by nám měla nějakým způsobem sedět, našim přednostem a snažili jsme se o to, aby to ostatní nepřelezli. Takže uvidíme. Kdo vyleze největší počet boulderů, tak vyhrává. Já myslím, že se akce povedla. Když jsem včera poprvé přišel a viděl jsem to naživo, kdy už to stojí, profily, myslím, že se to povedlo a lidé si to užívají, lezou, koukají, myslím, že je to dobrá akce.”

Pete Whittaker, Wide Boyz: “Pozval mě sem Adam Ondra a jsem rád, že jsem přijel. Je tady skvělá atmosféra a ta exhibice se vydařila, Doufám, že se tady budeme vídat.”

Součástí Hangaru je také fyzioterapie, outdoorový obchod, dětský pohybový park, posilovna a také velký moderní bar a kavárna s posezením.

Tomáš Labounek, jednatel, Hangar: “Tady v MS kraji nic podobného není a doufáme, že to bude lidi bavit a že nás budou navštěvovat. Stálo za tím spoustu práce a jsme moc rádi, že se to povedlo. Teď se nacházíme v druhém patře, je to tréninkové patro. Pracovně tomu říkáme generátor síly, protože je to 40 stupňů náklon převisu, ve kterém je zaházených spousta chytů, to znamená, není to standardní lezení, které je dole, kde lezete po barvičkách, každá cesta znamená jedna barva. Tady je spousta barev a můžete kroužit vytrvalost, můžete si zkoušet různé silové pohyby a tak dále podle toho jak si sama vymyslíte.”

Lezecké centrum má více než padesát cest, do budoucna jich ale bude mnohem víc v různých obtížnostech. Na své si tak přijdou jak úplní začátečníci, ale i zkušení lezci.

anketa: návštěvníci lezeckého centra Hangar: “Já jsem tady zkoušel pár boulderů hlavně a líbí se mi to tady jako prostředí, atmosféra je super mezi lidmi. Doprovodné programy, co tady jsou, jsou super. Jak tady byl Ondřej Novotný tak to se mi líbilo a teď se těším až bude ta exhibiční show. Protože jsem se koukal jak stavěli ty bouldry a vypadá to, že to jsou fakt jako kotle, takže se těším až to uvidím jak to polezou.”

“Líbí se mi tady moc. Super cesty, hodně prostoru pro lezení. Super. Těžké bouldery. Kůže dostala docela zabrat, takže jo, užila jsem si to.”

“Po dlouhé době máme konečně kvalitní boulder u nás v Ostravě, protože to tady chybělo, lezeckých stěn tady příliš není. Vylezl jsem nějakých 15 cest v rámci toho challenge. Pěkné, nové, pěkné, atmosféra krásná, spousta hvězd, které bych nikdy nepotkal, takže za mě super.”

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “Je to skvělý počin v Ostravě, největším našem městě MS kraje vznikla taková hala pro horolezce. Myslím, že to tady chybělo a proto vítám tuto aktivitu, protože zase je to o sportu. Já věřím, že tyto aktivity budou lákat celou řadu hlavně dětí.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Mě moc těší, že dneska můžeme být u slavnostního otevření této nádherné haly, která bude sloužit pro všechny lezce z regionu a dalekého okolí. Je to krásné. Dokonce i Adam Ondra to pochválil, protože je tady přítomen a je super, že tady můžou i děti a všichni, kteří ho mají rádi se dneska přijít s ním vyfotit a že tady získá pro ten sport další a další lidi. Je to skvělé, my jsme na to pyšní.”

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Musím říct, že dneska docela zírám, co tady vyrostlo. Když jsme ten pozemek před lety prodávali, tak tady původně měla vzniknout další hala se vzorkovnou, s kancelářemi, s něčím, co do průmyslové zóny sice patří, ale to, co tu nakonec vzniklo je něco, co naprosto předčilo veškerá naše očekávání. Fakt z toho mám obrovskou radost.”

Lezecké centrum Hangar bude otevřeno denně od 9 do 22 hodin. Zavřeno bude pouze na Štědrý den.

---

Porubané přispěli Míšovi na elektrický vozík

Sbírka Srdce pro Porubu pomohla dalšímu dítěti. V pořadí už devátému. Tentokrát lidé přispívali na elektrický vozík Míšovi, který se narodil s dětskou mozkovou obrnou. Výrazně se mu tak zlepší kvalita života.

Elektrický vozík vyrobený přímo na míru usnadní dennodenní život 16 letému Míšovi, a to díky Porubanům, kteří mu na něj do sbírky Srdce pro Porubu poslali neuvěřitelných 115 tisíc korun.

Renáta Zitterbartová, maminka Michaela: “Míša má dětskou mozkovou obrnu, má ji od narození, no a teď jsme se rozhodli pořídit si elektrický vozík díky nadaci Srdce pro Porubu a vyšlo to. Jsme strašně moc rádi za to. Toto pro nás bude velká pomoc. Samo to jezdí, teď se učíme, Míša se za chvilku bude taky učit a snad to dopadne dobře, ujedeme hodně moc kilometrů.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Moc děkuji všem, kteří pravidelně do sbírky přispívají. Je pravda, že celá řada Porubanů má dokonce nastaven trvalý příkaz. Rodina potřebovala elektrický vozík, předtím měla mechanický, tak doufám, že Míšovi pomůže při denním pohybu ať už venku nebo v bytě. Zatím tedy trénovali v bytě, jsme se dneska dozvěděli, tak doufám, že jim to půjde dobře i venku.”

Tím však sbírka nekončí. Už se vybírají peníze na Alexe, který potřebuje rehabilitace.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Vybíráme děti v rámci různých sociálních zařízení i rehabilitačních zařízení v Porubě a širším okolí. Necháme si i poradit.”

Přispívat můžete jak na transparentní účet, který vidíte na televizní obrazovce, tak do pokladničky v informačním centru na Hlavní třídě.

---

Sousedská slavnost Zažít Porubu jinak

Poruba opět po roce patřila oblíbené akci Zažít Porubu jinak. Probíhala na zámku a v zámeckém parku a nabídla kreativní workshopy, soutěže, komentované prohlídky radnice a zámku a také tradiční soutěž ve vaření kotlíkového guláše.

Zámecký park byl třetí zářijovou sobotu v obležení stovek lidí. Přišli se pobavit na sousedskou slavnost Zažít Porubu jinak. Zapojily se do ní více než 4 desítky spolků z Poruby a blízkého okolí, připraveny byly projížďky na lodičkách a komentované prohlídky radnice a zámku.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Letošní ročník Zažít Porubu jinak je vlastně 3. ročník, který se koná tady v zámeckém parku. Já si myslím, že to má velký úspěch, každý rok je víc a víc lidí, zároveň se těšíme na příští rok, protože příští rok by měl být jubilejní 10. ročník celé té akce Zažít Porubu jinak, takže doufáme, že to bude minimálně stejně velké jako letos.”

anketa: zúčastněné spolky: “Připravili jsme pro lidi vzorky trvalek. Jsou to vzorky, které jsou do truhlíků, do záhonů, kvetou od jara až do podzimu podle kultivarů a druhů. Mají tady děti připravené na sázení nějaké cibulky, tulipány, krokusky. Můžou si tam vzít vzorek letničkových luk.///Lidem se to líbí, jsou nadšeni a my jsme rádi, že lidé mají radost.”

“Jsme TJ Sokol Poruba a tady na akci Zažít Porubu jinak jsme si jako každý rok nachystali stanoviště pro děti i dospělé. U nás si fakt můžou zasportovat všichni. Malé děti tam mají opičí dráhu, větší děti můžou házet na branku, máme tady hokejbal, máme dokonce masáže pro malé děti.”

“Já bych vám rád představil činnost rodinného centra Martínek. Jsme rádi, že jsme tady na této skvělé akci. Připravili jsme si obří pexeso a hru melky.”

“My jsme křesťanské komunitní centrum Kompas Poruba a dneska jsme si připravili různé workshopy, Malujeme na kamínky, náramky, děti si můžou půjčit bublifuk.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Již potřetí je součástí akce Zažít Porubu jinak také Den otevřených dveří radnice a kromě toho, že lidé si mohou prohlédnout prostory radnice, mohou si prohlédnout Obřadní síň, dozví se něco o historii radnice, jak vznikala, dozví se něco i o historii Poruby a kromě toho je přijímám i ve své kanceláři, kde se jim snažím trošičku osvětlit, co obnáší funkce starostky. Povídám jim taky o nějakých plánech Poruby.”

Vůbec poprvé lidé v rámci slavnosti nahlédli i do historie porubského zámku.

Jiří Brňovják, historik: “Já jsem si připravil takové povídání o historii porubského zámku o tom, co můžeme o jeho podobě vědět od těch nejstarších dob, řekněme od 14. století až po současnost a třeba i co se dá dokumentovat na dochovaném obrazovém materiálu.”

Na slavnosti nechyběla ani gastrozóna a už tradiční soutěž ve vaření kotlíkového guláše.

Sandra Zubáňová, spolek Swanky: “V letošním ročníku za Swanky organizujeme opět soutěž v guláši. Oproti minulému roku máme dva týmy navíc, takže více gulášů a tím pádem větší výtěžek pro charitu, tedy Srdce pro Porubu.”

Soutěžící dostali hovězí maso, cibuli a chléb, z domu si museli přinést pouze ingredience na dochucení, kterým guláš chtěli ozvláštnit.

anketa: soutěžící: “My jsme tady vařili guláš ze sumečka afrického, což je taková specialitka. My máme tu výhodu, že si tu rybu chováme sami na našich vlastních farmách a proto víme, že jsme přišli s něčím převratným, no a feedback od lidí, kteří ochutnali náš guláš, tak je velice pozitivní. Takže z toho máme obrovskou radost.”

“Po tom, co jsme tady obhájili 2x titul a díky tomu přispěli na dobrou věc, tak doufáme, že se to podaří i potřetí a samozřejmě, že výsledek výběru těch peněz na dobrou věc pro malého Alexe bude ještě větší než předchozí dva roky a podaří se dobrá věc.”

anketa: návštěvníci slavnosti: “Zkusila jsem dva guláše a oba dva byly vynikající.”

“Guláš byl vynikající ač nejsem úplně milovník guláše, tak musím říct, že perfektní. Perfektní chuťově, paráda. Kdybych si měl vybrat, jaký guláš byl nejlepší, tak byl asi ze sumečka.”

Do sbírky Srdce pro Porubu nakonec z prodeje gulášů putovalo více než 30 tisíc korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat