Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • V Porubě přibudou květinové louky
  • V Porubě začala první Seniorská akademie
  • Ostravské derby vyhráli hokejisté VŠB-TU Ostrava

V Porubě přibudou květinové louky

Historicky první květinová louka v Porubě měla mezi lidmi obrovský ohlas. Nenašel se nikdo, komu by se nelíbila. Letničky na konci Hlavní třídy u Francouzské ulice byly vysazeny letos na jaře a postupně kvetly po celé léto. Květinových luk proto bude přibývat.

Čtyřicet druhů letniček. mezi nimi například krásnoočka, slunečnice, zářivky, nebo levandule po celé léto dělaly radost lidem. První květinová louka, kterou v Porubě vytvořili letos na jaře, se stala jedním nejfotografovanějším míst obvodu.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Neustále to lidi fotili, sdíleli fotografie a hlavně, co bylo důležité, Ta květinová louka neustále rostla a tím pádem tady byly vidět různé květinky po dobu celého půl roku. Počet nehod se naštěstí nezvýšil, nicméně mělo to za následek, a to nám i psali lidi, že raději se tady projíždějí automobilem po Francouzské ulici protože je to krásně naladí hned po ránu a odpoledne se tady procházejí třeba s pejskem.”

Minulý týden si lidé mohli květiny natrhat a odnést domů, čehož využily desítky zájemců. Poté byla louka pokosena a opět by měla začít kvést příští rok na jaře.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Včera jsme květinovou louku posekali a necháme tady tu masu tak 14 dnů ležet na místě, kdy v podstatě by to mělo uschnout, semínka by se měla vyklepat ze semeníku a potom to prohrabeme, zkusíme to uválcovat, možná na to dáme trošku substrátu a uvidíme příští rok, co nám z toho vzejde.”

Vykvést by měla nejen louka na Francouzské ulici, ale nově i na dalších pěti místech Poruby.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Další květinové louky, samozřejmě v trochu menším rozsahu plošném, chystáme na náměstí Vacka, na Antoníny Bejdové, Nerudově náměstí, Havlíčkově náměstí a poblíž Oázy klidu.”

Zatímco květinová louka na Francouzské ulici má dva a půl tisíce metrů čtverečních, ty ostatní budou mít dohromady 1700.

---

V Porubě začala první Seniorská akademie

Slavnostní imatrikulací začala v Porubě vůbec první Seniorská akademie. Probíhat bude v nově zrekonstruovaném kulturním domě Poklad a studentům na ni polovinou přispěla porubská radnice.

Více než čtyři desítky seniorů si podaly přihlášku na 1. ročník Seniorské akademie. Jde o roční studium, které je rozděleno do dvou semestrů a na jejím konci úspěšní studenti získají diplom a certifikát.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Protože je to seniorská akademie se vším všudy, tak je to i s imatrikulací na začátku. já věřím, že se jim to bude moc líbit. Je to opravdu taková slavnostní chvíle, takže věřím, že si to užijí a my trošku taky, protože já jsem dneska vstala a je to opravdu taková simulace toho akademického prostředí.”

Senioři si mohli sami předem zvolit, které z 15 nabídnutých předmětů chtějí studovat. Vybráno pak bylo 10 nejoblíbenějších.

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Pět předmětů budou absolvovat v zimním semestru a dalších pět předmětů v letním semestru. V zimním semestru proběhnou předměty počítač, tablet, internet, moje bezpečnost myšleno bezpečnost seniorů, psychologie, životní styl seniorů a pohyb v této věkové skupině. Celá akademie vlastně trvá rok. Od září až do června. Na konci získají diplomy, certifikát a samozřejmě bude promoce.”

Anketa: studenti Seniorské akademie: “Já jsem chtěla být aktivní ať nejsem jen takový ten důchodce, který jenom sedí doma u televize. Toho je hodně, co jsme si vybírali, já chodím i na U3V už několik let, takže mám trochu zkušenosti.”

“Těšila jsem se moc až se tady otevře to kulturní středisko, protože v Porubě nebylo vůbec nic, takže jsem ráda, že je tady pro seniory to Senior info a že si můžu vybrat prostě nějaký ten obor, co by mě zajímal. To moderní umění, jestli to tam bude, nevím.”

“Dělala jsem U3V na báňské a tady jsem šla, protože je to tady blízko pro mě a myslím si, že to může být i zajímavé. Rozhodně jako zkušenost s těmi důchodci vítám. Určitě k té psychologii bych to směřovala a to zdraví samozřejmě, takže nevím, co tam z toho bude.”

“Zaujaly mě počítače a ten IT svět.”

“Nechci doma zakrnět, čili ta práce chybí, tam se člověk trošičku rozvíjí a tak dál, takže z toho důvodu jsem se vydal tady. Byl jsem na psychologii a nějaké ty základy IT techniky a uvidíme, co z toho ještě bude.”

Seniorská akademie je určena lidem ve věku 55 let a více a výuka probíhá každý sudý čtvrtek v odpoledních hodinách.

---

Ostravské derby vyhráli hokejisté VŠB-TU Ostrava

Zimní stadion v Ostravě-Porubě ve středu praskal ve všech. Uskutečnilo se tady věhlasné hokejové derby mezi Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou Technickou univerzitou. Ta dosud vyhrála téměř všechny zápasy. Hala byla vyprodaná do posledního místa.

Bouřlivá atmosféra a velké emoce od začátku až do konce panovaly na porubském zimním stadionu, kde se o pořádnou show postaralo Ostravské hokejové derby mezi univerzitami. Zápas sledovaly tisíce nadšených fanoušků.

Marek Kovalski, kapitán hokejistů Ostravské univerzity: “Cítíme se výborně, všichni jsou natěšeni a chceme tam nechat srdíčko a prostě vyhrát. Urvat si tu výhru. Jsme plné 4 lajny a myslím si, že i celkem vyrovnané, takže v klidu můžeme hrát na 4 lajny celý zápas. Trénovali jsme asi tři týdny třikrát týdně.”

Jakub Baca, kapitán hokejistů VŠB-TU Ostrava: “Vyhecujeme se ještě trochu v šatně, ale myslím si, že máme dobrý tým a jdeme to vyhrát. Vybrali jsme, myslím si, nejlepší hráče, co jsme mohli, kteří budou dřít, makat. Takže myslím si, že máme dobré předpoklady k tomu to vyhrát.”

Obě ostravské univerzity proti sobě nastoupily už po osmé a dosud vedla Vysoká škola báňská-Technická univerzita 5:2 na zápasy.

Pavel Drozd, prorektor, Ostravská univerzita: “Každopádně je to vždycky jenom hra. Je to o štěstí, je to o všem, ale já fandím Ostravské univerzitě tak, že musím říct, že vyhrajeme. Tak do 16 let jsme pobíhal na ulici a hrál hokej a v podstatě jsem se přiženil do hokejové rodiny, takže jsem se k tomu vrátil někdy ve svých 35, takže trošičku bruslím, trošičku jezdím s hokejkou, ale hokej se tomu nedá říct.”

Igor Ivan, prorektor, VŠB-TU Ostrava: “Jsme technici, máme větší hráče, silnější hráče a myslím si, že dneska to šesté vítězství dáme a završíme tady tu sérii tady na 6:2. Já jsem spíš fotbalový typ, ale jak jsem říkal, na střední škole jsem na bruslích stál, ale hokejový úplně nejsem.”

Anketa: fanoušci: “Jsem tady už asi po šesté a fandím Vysoké škole báňské. Báňská jedině.”

“Atmosféra je úžasná, užívám si to strašně a doufám, že OSU vyhraje.”

“Já chodím na báňskou, takže fandím určitě báňské.”

“Jsem tady poprvé a fandím těm, co vyhrají. Zrovna jsem se vrátil z Norska, takže vůbec nevím, o co se jedná, ale atmosféra je příjemná, vypadá to hezky.”

“Já jsem z báňské, jsem tady druhý rok, atmosféra je výborná a já doufám, že to zvládneme a že si to užijeme.”

“Atmosféra super a fandím ostravské samozřejmě.”

“Atmosféra je skvělá, já jsem z báňské, takže fandím báňské a právě jsme dali gól, takže je to super.”

Ostravské derby nakonec opět vyhráli technici, a to 3:0. Za své výkony se ale rozhodně nemuseli stydět ani hokejisté Ostravské univerzity, kteří do hry dali všechno a diváci si tak užili skvělý zápas.

---Mohlo by Vás také zajímat