Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Rekonstrukce DK Poklad se chýlí ke konci
  • Začal hlavní program Letní umělecké scény
  • Arrows Ostrava si připsali úspěch v Poháru Mistrů

Rekonstrukce DK Poklad se chýlí ke konci

Rekonstrukce kulturního domu Poklad v Ostravě-Porubě míří do finále. Lidé na tento kulturní stánek čekají dlouhá léta. Opravuje se totiž už dlouhých 9 let kvůli předchozím problémům s firmami, které vyhrály veřejnou zakázku. Až třetí firma vše dotáhne do konce.

Kulturní dům Poklad v Ostravě-Porubě co nevidět přivítá první návštěvníky. Jeho rekonstrukce se totiž pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Většina vnitřních prostor už je zcela hotová.

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Momentálně tady stojíme na malé scéně a vidíte, že už je to pěkně dokončený prostor. Při vstupu do budovy po levé straně je již téměř hotové senior info. Je to takové přátelské místo určené pro seniory, které nebude úřadovské, ale naopak senioři mohou přijít a u kávy si popovídat s našimi kolegyněmi. Mohou se dozvědět zajímavé informace o tom, co se děje v obvodu Poruba pro seniory."

Novotou září i divadelní sál pro 100 lidí, ve kterém se dolaďuje už hen osvětlení, cvičební sál, nebo minikino.

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: "My už se moc těšíme až v září rozjedeme projekce právě v kině, protože věříme, že Porubané a nejenom Porubané, do kina rádi zavítají, protože kino Porubě určitě chybí. V těchto dnech také finišují dokončovací práce před budovou. Je tady pokládaná velkoformátová, krásná, nicméně velmi technicky náročná dlažba.”

Hotovy už jsou i salónky, kterých je celkem pět a pojmenovány jsou po různých částech Poruby. Tedy Dukla, Duha, Poruba, Oblouk a Věžičky.

Do Pokladu, který je památkově chráněný, se už vrátila i zrestaurovaná díla jako například skleněné vitráže.

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Otevření Pokladu plánujeme na konec prázdnin. Bude spojený s akcí pro veřejnost a především s Dny otevřených dveří, kterých bude několik a průvodcem na těchto dnech budeme my, zaměstnanci Pokladu. Budeme provázet návštěvníky, kteří se musí předem zaregistrovat.”

Bližší informace už brzy najdete na stránkách Pokladu a na sociálních sítích.

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “V těchto chvílích přebírají restauraci a kuchyň naši kolegové a to je další věc, na kterou se moc těšíme. Nejenom na provoz restaurace, která bude nabízet jistě chutná a dobrá jídla, ale také na provoz terasy.”

A i když kulturní dům zatím lidem není k dispozici, Letní scéna Amfi stále žije kulturním životem. Už tento pátek tady vystoupí Leoš Mareš se svými starými peckami. 27. července se pak můžete těšit na improvizační show Partička a den na to na Velkou žranici s Lukášem Hejlíkem.

Michal Kubíček, programový ředitel DK Poklad: “Budeme tady v parku a před Pokladem dobře jíst, dobře pít. Budeme poslouchat hudbu na baskit stage a budeme se bavit a diskutovat na téma Pokladu a jiných věcí co se týče Poruby a kultury. 29. a 30.7.se můžeme opět těšit na koncerty v Amfi Jarka Nohavici, který každý rok k nám rád zavítá.”

Funguje samozřejmě i letní kino. Co a kdy se promítá, to se dočtete na webu Pokladu.

---

Začal hlavní program Letní umělecké scény

Porubská Letní umělecká scéna vstoupila do své druhé části. Hlavní program odstartoval na Alšově náměstí, kde zahrála kapela Dobré ráno blues band, která měla energii na rozdávání. My jsme samozřejmě byli u toho.

Tradiční prázdninová akce, Letní umělecká scéna, má za sebou první část. Pop up performance. V rámci koncertů, které se konaly v různých částech obvodu a byly překvapením pro všechny kolemjdoucí, vystoupila například písničkářka Kaczi, která doslova uchvátila všechny generace.

Kaczi, písničkářka: :Já jim chci dát energii. To, co žiju, tak vlastně předávám jim, radost, protože si myslím, že je potřeba mít ze života radost. Já ji mám, občas jsou i slabší chvilky, to máme každý z nás, ale v té hudbě to je vlastně to, co mi tu energii dává. A díky ní ji můžu posílat dál. Rozzařovat úsměvy lidí a většinou se to teda daří, takže jsem strašně ráda.”

Zatímco jedna část Letní umělecké scény skončila, druhá začala. A to hlavní program, který odstartoval na Alšově náměstí koncertem českoamerické kapely Dobré ráno blues bend, která je známá svou energií nabitou show a hravostí.

Lidi fascinuje nejen hudební nástroj bubeníka složený z valchy a bubínků, ale také podmanivý hlas Brynna Stephense.

Vladislav Sosna Dobré ráno blues band: “Já bych s humorem řekl, že to snad ani není hudební nástroj. Já bych to spíš zařadil mezi jednoduché stroje jako je kladka, páka, kolo na hřídeli, nakloněná rovina a valcha. Je to zajímavé, že ten nástroj vzbuzuje v lidech takový zvláštní kladné konotace, nebo pocity, že v momentě, kdy se s tím objevím, tak se najednou všivhni začnou usmívat a to ještě nezačnu nic dělat, protože prostě je to legrační.///A mě se humor líbí a pro t lidi to rád udělám.”

Brynn Stephens, Dobré ráno blues band: “Ahoj  Česko, Czech republic, hallo. Jsem Brad Stevens z kapely Dobré ráno blues band a proč mám rád Českou republiku?Protože lidé tady milují klasickou rockovou a bluesovou hudbu. V Americe téměř nikoho nezajímá. Mladí lidé tam poslouchají většinou jen techno, hip-hop a rep. Je to nádherné místo pro mě. Jsem šťastný a zůstanu tady navždy.”

Anketa: návštěvníci LUS: “Dobrý, dobrý, dobrý, my jsme spokojeni velmi.”

“Je to moc hezké a každý rok se na to těším. Je to strašně příjemné.”

“Obrovsky cením to, co městský obvod dělá proto, abychom se tady zadarmo mohli najíst nejenom jídla, ale i kultury."

“Super je to tady, ale není žádná propagace, nejsou žádné letáky, aby ti lidé věděli, že to tady je. Tady je strašně málo lidí. Já to mám z FB, já už se na ně těším dva dni. Super to je. Pokud nebudu v práci, všude budu. Mě se jen tak nezbaví.”

“Ta muzika hraje hodně dobře. Já mám blues rád a hrají dobře.”

Dalším představením v rámci hlavního programu Letní umělecké scény bude na porubském zámku představení Děláme to ve třech.

Jan Rodek: “Jedná se o stand up comedy. Následující týden, ty zbývající dvě představení budou zase v úterý, tedy klasicky. Následující placené představení na zámku bude one men show Roman Pomajbo s představením Táta. Na ta placená představní si lidé mohou rezervovat vstupenky na portálu poruba.reenio. cz. V současnosti je na obě představení prodaných nějakých 40 vstupenek, takže místa je ještě dost. Když tak budou ještě k vstupenky k zakoupení samozřejmě na místě.”

Letní uměleckou scénu v úterý 10. srpna ukončí vystoupení smyčcového tria Inflagranti s kapelou na Alšově náměstí. Všechna představení začínají v 19 hodin.

---

Arrows Ostrava si připsali úspěch v Poháru Mistrů

Baseballisté Arrows Ostrava si zahrají Pohár mistrů i příští rok. V závěrečném duelu na domácím hřišti porazili německý Heidenheim Heideköpfe 11:3 a celkově skončili na krásném 5. místě. Pohár mistrů se v ČR uskutečnil vůbec poprvé.

Baseballisté Arrows Ostrava dokázali, že mohou konkurovat nejlepším týmům v Evropě. V Poháru mistrů, o jehož pořádání v Ostravě bojovali dva roky, skončili pátí. Což je velký úspěch. Zajistili si tak účast v této nejvyšší soutěži i pro příští rok. Perlili hned v úvodním utkání proti Amsterodamu, kdy dali 4 homeruny za sebou, což se jen tak nevidí ani v nejprestižnější Major League Baseball.

Aleš Navrátil, Arrows Ostrava: “Byla zajímavá konfrontace s evropskými týmy. Myslím si, že jsme podali velice kvalitní výkon, dokonce jsme potrápili Holanďany, Italy, porazili jsme Němce, takže v celkovém součtu, si myslím, že to bylo kvalitní turné.”

Jakub Grepl, Arrows Ostrava: “Hráli jsme dokonce v jeden den dva zápasy, kdy ten druhý jsme dohrávali v jednu ráno a podařilo se nám ho vyhrát, takže kluci udělali famózní práci a myslím, že jsme všichni spokojeni s výsledkem.”

Pohár Mistrů se hraje každý rok a vždy se ho účastní 8 nejlepších klubových týmů z jednotlivých zemí. Dlouhodobě mají dvě místa Italové, Holanďané a Němci.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Pokud se podaří druhému českému týmu teďka ve Francii vyhrát B skupinu, tak v příštím roce bude mít dvě místa ČR, což je fantastický úspěch.”

Turnaj se vydařil po všech stránkách.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Osm týmů tady sehrálo super kvalitní baseball, který vlastně diváci mohli vidět po celý den a přes covidová opatření a covidové problémy, se nám ten turnaj velice dobře vydařil. Kromě malého problému s počasím, kdy jsme museli přesouvat zápasy, se turnaj odehrál ve výborné atmosféře za výborného počasí a diváckého zájmu.”

O víkendu se baseballisté Arrows Ostrava utkají s Hrochy Brno a ten další pak s Hlubokou Jedná se o Top six, kdy se hraje o postupová místa do semifinále extraligy.

---Mohlo by Vás také zajímat