Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Sousedská slavnost Zažít Porubu jinak
  • Policejní majáček pomůže ochránit děti v Ostravě
  • Hasiči z našeho kraje jsou Mistry ČR v požárním sportu

Sousedská slavnost Zažít Porubu jinak

V Porubě se uskutečnila už tradiční sousedská slavnost Zažít Porubu jinak. Probíhala v zámeckém parku a jeho okolí a návštěvníci měli možnost seznámit se s různými spolky a organizacemi, prohlédnout si radnici, zasoutěžit si, nebo ochutnat různé dobroty.

Lidé opět zažili Porubu jinak. Svezli se na lodičkách, prohlédli si radnici, seznámili se s nejen s porubskými spolky a zažili i spoustu dalších zajímavých věcí.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Udělali jsme to ještě lepší a větší samozřejmě. Všichni se mohli těšit na komunitní vaření guláše, velkou gastro zónu, kterou jsme oproti loňsku rozšířili. Na zámku je zase talk zóna, kde se probírají zajímavá porubská témata a celý park je posetý spolky, které představují svoji činnost, dělají osvětové aktivity pro děti a tak dál. Celou akci organizujeme se spolkem Swanky a tímto bychom i rádi poděkovali MS kraji za finanční podporu.”

Na sousedské slavnosti Zažít Porubu jinak se lidé nejen bavili, ale také pomáhali. Výtěžek z prodeje gulášů poputuje na charitativní sbírku Srdce pro Porubu. Letos se vybralo bezmála 25 tisíc korun, které ulehčí život Tomáši Berkovi.

Anketa: zúčastněné spolky a organizace: “Děláme sfouknutý guláš a udělali jsme to na styl takového paprikáše. Je takový mírně pikantní s paprikou, je trošku jiný a doufám, že bude lidem chutnat. Začal jsem cibulí, kterou jsme postupně karamelizovali. Potom jsme přidávali maso, nějaké koření, takže od 8 ráno pracujeme.”

“My jsme tady přijeli jako vodní skauti z přístavu Eskadra Ostrava a připravili jsme si tady pro vás projížďku na lodičkách, což je jedna z aktivit, kterou relativně často ve svých oddílech děláme. Taky si můžete všimnout stanu, který jsme si přivezli, v takových stanech bydlíme na táboře.”

“My jsme oddíl TJ Sokol Poruba hokejbalový. Můžete přijít vyzkoušet střely na branku, slalom a tak dále.”

“Nemusíte bruslit. To je důležitá věc, Když někdo neumí bruslit tak hrát hokejbal a je to podobné hokeji a je to jiné než florbal. Ještě čekám na góly, ale přijdou.”

“My jsme ze ZŠ Porubská a my jsme tady dneska přišli s kolegy představit novou výuku informatiky. Můžete vidět nové roboty emboty, které používáme při výuce informatiky na druhém stupni. Návštěvníci se můžou seznámit i s dalšími roboty.”

Anketa: návštěvníci akce: “My jsme přišli na guláš a byli jsme si vyzkoušet jízdu na loďce. Co tady čekáme? Příjemně strávené odpoledne s kamarády. My jsme tady pozvali pozvali kamarády z jiných měst ať se tady přijdou podívat. Tady to je prima akce, na které jsme byli i minulý rok.”

“Dneska jsem už jezdil na vodě dvakrát s úžasnýma skautama. Házel jsem prutem na terč. Povedlo se mi to asi jenom z 60 pokusů 2x, ale měl jsem velkou kuráž. Pomáhal jsem tady.”

“Já jsem tuna brigádě. Pomáhali jsme tu stavět stany a líbí se mi to tu, voní to tu pěkně a měli byste přijít a dát si guláš.”

“Šla jsem se kouknout , kde jsou ryby. Docela se mi tady líbí.”

Na kompenzační pomůcku pro Tomáše, který je upoutaný na vozík, chybí ještě 10 tisíc. korun. Přispívat tak můžete dál, a to na transparentní účet sbírky, který vidíte na obrazovce.

500063622/0800

---

Policejní majáček pomůže ochránit děti v Ostravě

Je velmi důležité vštěpovat dětem zásady bezpečného chování. Policisté pro školáky v Ostravě proto připravili projekt Majáček, který jim bude připomínat jak správně reagovat. Dostali speciální sešity pro výuku běžných předmětů.

Na děti ze Základní školy Dětská v Ostravě-Porubě dnes čekaly dárky. Jednotlivé třídy prvního stupně obcházeli policisté s oddělení prevence a rozdávali školákům speciální sešity.

Martina Jablońská, policejní preventistka: "Chceme vám představit takové krásné barevné sešity."

Policisté vybrali deset krizových situací, se kterými se děti nejčastěji mohou setkat a ty pak nechali namalovat na obal sešitů, které budou využívat pro výuku běžných předmětů, jako je čeština nebo matematika.

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MS kraje: "Na přední straně je kritická situace, která je řešena špatně a vzadu je ta stejná situace řešena dobře. Uvnitř jsou pro děti rady."

anketa, školáci: "Děti tady dělají oheň samy a házejí tam špatné věci. Jsou ještě malí a nezahrává se s ohněm."

"Tady kluk provozuje psa a to se nesmí."

Prevence je velmi důležitá součást policejní práce a právě u dětí to platí dvojnásob.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Prevence je zásadní. Policie svou práci zaměřuje na několik sfér. Samozřejmě i na represi a trestní řízení, ale prevence dělá tu práci ještě před tím, než se něco stane a to je to nejlepší."

Sešity postupně dostanou všechny děti na prvním stupni ostravských škol. Policisté už ale pracují na tom, aby se tento povedený projekt rozšířil minimálně po celém našem kraji.

---

Hasiči z našeho kraje jsou Mistry ČR v požárním sportu

Reprezentanti našeho regionu zcela ovládli domácí šampionát v požárním sportu v Pardubicích a Hradci Králové a po 4 letech vrátili titul do Moravskoslezského kraje. Nejlepší byli hned ve třech ze 4 disciplín. Špičkové podmínky hasiči mají mezi lezci na stanici v Ostravě-Porubě.

Hasičská stanice v Ostravě-Porubě je jako Baník Ostrava. Špičkové sportovce vychovává i stahuje z okolí, protože jim dokáže vytvořit ty nejlepší podmínky pro trénink požárního sportu. Letos se ale hasičům daří mnohem lépe, než Baníku a mistrovství republiky v Pardubicích a Hradci Králové zcela ovládli. Zvítězili celkově a i v jednotlivcích vyhráli skoro všechno. Oporami týmu jsou Daniel Klvaňa a Jan Vyvial.

Daniel Klvaňa, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu: "Jsem strašně rád, že jsme to obhájili. Já nevím pokolikáté za sebou Ostrava vyhrála štafety a ty útoky bohužel...lehký prostřik na pravém terči znamenal čtvrté místo, ale takový je ten sport a jsme rádi, že to vyšlo na celkové prvenství."

Jan Vyvial, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu: "Čekali jsme 4 roky a konečně se to podařilo, takže za mně je tenhle titul nejcennější za Ostravu, který jsem mohl zažít."

Daniel Klvaňa je navíc také několikanásobným mistrem světa a držitelem světového rekordu ve výstupu na věž s časem 14,70. Jeho národní rekord je ještě o pár setin lepší. I když jsou všichni tito borci špičkoví sportovci, v prvé řadě jsou ale hasiči a i při tréninku jsou neustále připraveni vyrazit někomu na pomoc.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Prioritou jejich zaměstnání je hasit. To znamená jsou to stoprocentní hasiči a dovolím si říct, že jsou v tom sportu velcí srdcaři, protože většinu těch tréninků provádí ve svém osobním volnu."

Na této špičkové úrovni je prý potřeba trénovat stejně, jako vrcholoví sportovci a proto má třeba Dan Klvaňa své hadice a rozdělovač doma, aby si mohl zatrénovat i když zrovna není v práci.

---Mohlo by Vás také zajímat