Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • V Porubě opraví tisíce metrů komunikací
  • SC Fajne přivítalo miliontého návštěvníka
  • O Seniorský bál v DK Poklad byl velký zájem

V Porubě opraví tisíce metrů komunikací

V Porubě se co nevidět pustí do rekonstrukce komunikací. Těch se snaží opravit každým rokem více. Loni to bylo přes 20 tisíc metrů.

Městský obvod Poruba se stará o 60 kilometrů vozovek a 30 kilometrů chodníků. Jde o komunikace 3. a 4. tříd. V nejhorším stavu je momentálně ulice Lvovská, která se dočká rekonstrukce jako první.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se teď nacházíme na ulici Lvovská, kde je ta vozovka ve velmi špatném stavu, takže to bude priorita, kdy začneme nejdříve opravou této vozovky a posléze budeme opravovat další chodníky například na ulici Francouzské, na 7. a 8. obvodě jsou ještě resty z minulého roku, které jsme nestihli kvůli počasí. My se dlouhodobě snažíme opravit ročně minimálně 12 tisíc metrů čtverečních chodníků a samozřejmě plus k tomu dalších tisíce metrů vozovek. Za poslední dva roky jsme opravili každý rok minimálně 20 tisíc metrů komunikací.”

Opravy komunikací jsou závislé na počasí. Většinou začínají začátkem dubna, nebo na přelomu března a dubna na základě rozšířeného pasportu komunikací.

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Poruba: “Protože za prvé teploty už neklesají pod 0 a hlavně začínají obalovny vyrábět živici, neboli asfalt. Tudíž my můžeme v podstatě opravovat zpevněné plochy, chodníky a cesty asfaltem. Takže začátkem dubna začneme i tady.”

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V rámci samotné běžné údržby komunikací jednak máme veřejnou zakázku, kterou nám zajišťuje externí firma a plus k tomu nedílnou součástí je naše dlažební četa, kterou se snažíme rozvíjet jak po technické, tak po personální stránce tak, abychom každoročně s touto četou byli schopni zvládnout více metrů čtverečních chodníků a do budoucna i vozovek.”

Velkou část chodníků ve špatném mají na svědomí neukáznění řidiči, kteří svými auty včetně nákladních najíždějí na obrubníky a chodníky a najdou se i takoví, co jezdí po zeleni.

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Poruba: “To samozřejmě těm chodníkům nepřidá, protože jsou stavěné na chůzi, případně na koloběžku a ne na těžké vozy, takže to přináší hodně kalamitních stavů.”

Radnice proto vyzývá řidiče, aby se chovali zodpovědně a také ohleduplně k přírodě.

---

SC Fajne přivítalo miliontého návštěvníka

Sportovní centrum Fajne v Ostravě-Porubě přivítalo miliontého návštěvníka. Stalo se tak po více než 10 letech jeho fungování. Otevřeno bylo v roce 2012.

Velkého překvapení se dočkaly sportovně založené dámy, které do sportovního centra Fajne chodí společně hrát pravidelně badminton. Na závěr utkání byl pro ně připraven dort, přípitek, kytice a nová permanentka na celý rok, což vůbec nečekaly. Právě jedna z nich se stala miliontým návštěvníkem centra.

Martina Hladká, pravidelná návštěvnice SC Fajne: “Je to velice příjemné a jsme z toho všichni v šoku, To víte, že to je milé, když máme na další rok zaplacenou permanentku. Střídáme se po dvou setech, to znamená, že hrajeme každá s každou. Je to zajímavé a super. A podívejte se jak vypadáme. Zapotíme se a fakt nás to baví.”

Chodíte ve stejné sestavě?

Ivana Pitelová Musiálková, pravidelná návštěvnice SC Fajne: “Tři chodí stabilně a potom tak postupně se to proměnilo, protože byly úrazy na koleně a jiné.”

Renáta Hmurová, pravidelná návštěvnice SC Fajne: “Baví mě to hodně, protože jsem hrála závodně volejbal a my jsme většinou volejbalistky tady. My už se známe, mě bylo vlastně 11 let, když jsme šly do volejbalu, takže už se známe spoustu let a tady to je moje švagrová. Jsme rády, tak doufejme, že ještě nějaké roky pohrajeme.”

Další odměnou pro dámy budou navíc i masáže.

Dobroslav Vlček, provozní Sportovního centra Fajne: “Je to v podstatě to nejlepší, co se mohlo stát, protože to je ten prototyp nejlepšího sportovce, kterého máme rádi, který chodí pravidelně. Neočekává od toho, že bude vyhrávat medaile. Dělají to dámy proto, protože je to evidentně baví a chápou, že díky tomu budou zdravé, krásné, co víc si přát.”

Sportovní centrum Fajne nabízí 6 squashových a 6 badmintonových kurtů, fitness, spinning a dva sály pro nejrůznější skupinová cvičení jako je například kruhový trénink, nebo jóga.

Dobroslav Vlček, provozní Sportovního centra Fajne: “Co se týče škol, máme tady velmi úspěšnou spolupráci díky obecnímu úřadu v Porubě, který dlouhodobě finančně podporuje školy, tak k nám dochází celoročně školy a vystřídá se jich tu několik tisíc ročně. Je to unikátní spolupráce, jsme za ni velmi rádi a domnívám se, že v rámci Ostravy je to unikát, aby obecní úřad tak to napřímo finančně podporoval školy. Takže děkujeme.”

V centru probíhá také celá řada sportovních turnajů.

---

O Seniorský bál v DK Poklad byl velký zájem

Kulturní dům Poklad se opět oblékl do slavnostního. Po reprezentačním plesu porubské radnice se tady uskutečnil seniorský bál, na který vás právě teď zavedeme.

Velký úspěch zaznamenal už 2. ročník seniorského bálu v kulturním domě Poklad, jehož hlavní hvězdou byla tentokrát populární herečka a zpěvačka Petra Černocká.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já jsem seniorskému bálu dneska popřála, aby tady měl spokojené návštěvníky a věřím, že tomu tak bude i do budoucna. Je vidět na lidech, že jsou nadšení, že se baví, což je moc fajn. Ten loňský ročník byl ještě malinko ovlivněn covidem, takže tady nebylo tolik lidí. Dneska tady máme mnohem větší taneční parket a už teď je zaplněn a to jsme skoro na začátku a já musím říct, že to seniory baví, jsou aktivní a to je to hlavní.”

Petra Černocká, herečka a zpěvačka: “Ostrava je mému srdci velmi milá, protože my jsme tady trávili takových dní. To se ještě jezdilo na celé šňůry. Bydleli jsme ve středu Ostravy a když jsem šla se psem, já jsem si sebou vozila malého psíka a jednou jsem dostala zákaz, ale tam byl jediný problém. Ten pes, když vyběhl před ten Intercontinental, tak tam byl takový trávníček před divadlem. On se jen tak proběhl po tom trávníku, vrátil se do pokoje, huknul do postele a bylo tam tolik sazí, že to prostě úplně začernil. Taky jsem hned zaznamenala opravený kulturáček a vzadu kino, hezké. Je vidět na první pohled, že to je pěkně, hezky udělané, tak vám gratuluju.”

Kromě Petry Černocké na plese vystoupila mimo jiné i taneční skupina z Hlučína.

František Solař, PR a produkce, taneční skupina Saltatores: “Právě dneska jsme tancovali taneční číslo na skladbu Jsem stále mlád od Karla Gotta, což je číslo, které nějakou chvíli máme hotové a právě za účelem toho, abychom ho předvedli tady na plese seniorů, takže určitě senioři patří mezi naše publikum, byť máme i řadu mladších diváků.”

Anketa: návštěvníci plesu: “Je to úžasné. Přiznám se, že mi z toho úvodu padala brada, protože opravdu má to úroveň. Můj velitel roty by řekl má to štábní kulturu.”

“My už jsme tu podruhé. Loni jsme taky byli a dokonce se nám i podařilo něco vyhrát.”

“My jsme byli minulý týden v Zábřehu v Akordu, taky na plesu seniorů, ale to se nedalo srovnat tady s Porubou. Tady je to mnohem lepší. Lepší nálada, lepší pohoštění, lepší parket, protože je větší. Tam byl malý, málo místa, nelíbilo se nám tam, kdežto tady jsme nadšeni.”

“Je to moc pěkné. Jsme tady poprvé na tom plese, ale my jsme taneční skupina Beseda. Taky jsme zjistili, že máme velký úspěch. Máme těch tanců více samozřejmě, řecký tanec, country polka, irský tanec, co tančí ženy. Takže stáváme se prostě známými nejenom v Porubě.”

Na plese nechyběla ani bohatá tombola.

---Mohlo by Vás také zajímat