Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Rekonstrukce Oblouku se chýlí ke konci
  • Poruba patřila Sportovním hrám seniorů
  • Divadelní přehlídka ostravských waldorfských škol

Rekonstrukce Oblouku se chýlí ke konci

Rekonstrukce bytového domu Oblouk se chýlí ke konci. Práce momentálně probíhají nejen na samotném domě, ale také v prostoru před ním, který prochází revitalizací. Po ukončení všech prací se Oblouk opět stane reprezentativní vstupní branou do Poruby.

Bytový dům Oblouk je kulturní památka. Veškeré práce tak probíhají pod dohledem památkářů. O to byla celá rekonstrukce složitější.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Navíc je to starý dům, který se komplexně stavil v 50. letech, takže to odkrývalo postupně celou řadu různých problémů. Například ve sklepích a podobně, o kterých jsme dopředu ani neměli informace, že tam jsou. Takže potrápilo nás to tak, jak starý dům vždycky lidi potrápí.”

Rekonstrukcí prochází nejen střecha, ale dělají se také nové omítky včetně štukatérských prací a uvnitř se rekonstruují společné prostory. Zároveň se s příchodem teplého počasí přidaly i práce v předprostoru.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Realizují se zde nové chodníky, zeleň a mobiliář, takže občané se tento rok mohou těšit, že tady bude všechno jako nové, krásné a samozřejmě v symbióze s přírodou."

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Není to úplně jednoduché, protože se tady koordinuje několik firem tak, jak postupují práce na stavbě objektu Oblouku, tak postupně pomalu zase dělají další firmy, které pracují na předprostoru ve snaze celý ten čas celkové rekonstrukce co nejvíc zkrátit. Oblouk jako stavba, jako dům, ta jeho rekonstrukce by měla skončit v polovině prázdnin a poté budeme pokračovat v těch místech, které v tuto chvíli nemůžeme rekonstruovat venku.”

Jde především o výsadbu zeleně. Příští rok pak projde rekonstrukcí i prostor za Obloukem.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Nicméně to vyžaduje samostatný projekt, takže ten je v tuto chvíli v chodu, samozřejmě budeme na to vyřizovat všechna nezbytná povolení. Předpokládá se, že do konce roku bychom je mohli mít, tím pádem v tom příštím roce by ta rekonstrukce opravdu mohla proběhnout.”

Bytový dům Oblouk je jednou z nejznámějších staveb socialistického realismu 50. let architekta a, který se při navrhování budovy inspiroval známým v dnešním .

---

Poruba patřila Sportovním hrám seniorů

V Porubě se uskutečnily už tradiční Sportovní hry seniorů. Soutěžilo se v 5 disciplínách a každý si mohl vybrat tu, která ho baví nejvíce. Zájem o tyto hry je vždy velký.

Šipky, bowling, plavání, ping pong a tenis. V těchto disciplínách se letos utkali senioři v rámci Sportovních her seniorů, které mají v Porubě dlouhou tradici. Nejoblíbenějšími disciplínami seniorů jsou šipky a bowling.

Šárka Jelšíková, organizátorka akce: “Na sportovištích máme vždy příjemnou atmosféru. Někteří soutěžící se přihlašují každoročně, protože se dobře znají a panuje mezi nimi taková zdravá sportovní rivalita.”

Anketa: účastníci her: “Zúčastňuji se pravidelně. Hrajeme co se dá. Bowling, šipky, někdy i tenis. Teď už moc nemůžu. Jinak nás to strašně baví, protože aspoň něco děláme. Chodíme sem tam trénovat, s manželkou hrajeme 6 roků. Co 6, už 10, já už budu mít 70.”

“Jak si vedete teďka?”

“Teďka nic moc, ještě jsem nehodil strike, ale budu se snažit, abych ho hodil.”

“Tyto hry nás baví opravdu hodně a už se nemůžeme nikdy dočkat. Teď byl sice covid, ale o to víc se těšíme a baví nás úplně všechno. Je to ideální na udržení kolektivu, kamarádství, je to pecka prostě. A vážíme si toho.”

“Co vám jde nejlépe?”

“Nejlépe, jak se kdy daří. Máme rádi všechno. My se tak měníme průběžně a hlavně hrajeme mezi sebou kamarádi ty miniturnaje. Jestli vyhraje ten, nebo ten. Žijeme tím prostě furt.”

“Vždycky chodím na šipky a na bowling, ty dvě disciplíny. Zatím nic moc, ale jde to. To se zlepší třeba.“

“Co vám to dává takové hry?”

“Člověk se hýbe, nesedí jenom doma u televize, pohyb. Je to perfektní a že se něco pořádá. Ale my chodíme i tak se známýma si zahrát.”

První dva nejlepší sportovci budou Porubu reprezentovat na Mezinárodních sportovních hrách.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já tomu říkám putovní akce, protože každý rok se uskuteční v jiné zemi. My máme takovou, dalo by se říct družbu se zeměmi Slovensko, Maďarsko a Polsko, my se vždycky střídáme v pořadatelství a letos se právě ty hry uskuteční u nás. Je to velmi oblíbená akce, všichni se na to těší. Musím taky říct, že nám na to přispěl MS kraj a myslím si, že je to fajn, protože v rámci Visegrádské čtyřky si takto i vyměňují senioři svoje zkušenosti, mohou se potkat, mohou zase zažít něco nového, zajímavého.”

Mezinárodní sportovní hry se uskuteční už v srpnu.

---

Divadelní přehlídka ostravských waldorfských škol

Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba se letos zapojila do festivalu s názvem AntraCity fest. Šlo o třetí ročník přehlídky divadelní tvorby žáků waldorfských škol v Ostravě, který jsme si nenechali ujít.

Nelehký úkol měli před sebou žáci 8. třídy a 1. ročníku lycea Waldorfské základní a střední školy Ostrava-Poruba. V rámci AntraCity festu se museli za pouhé tři měsíce naučit divadelní hru Cesta kolem světa za 80 dní. Vůbec se totiž nevědělo, jestli festival bude. Původně měl být kvůli distanční výuce zrušen.

Michaela Lamaczová, třídní učitelka, Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba: Tady jsem našla hru Pavla Kohouta Cesta kolem světa za 80 dní. Jednak mě oslovila určitým humorem, velkým množstvím postav, velkým množstvím obrazu, ale taky obsahově odpovídá tomu, co žáci v 8. třídě prožívají v rámci vyučovacích předmětů, protože je to o kolonizaci.”

Všechna území tehdy obsazovala Británie, což se prolíná celým představením. Žáci tak pracovali i s historicko-geografickým kontextem.

Anketa: účinkující žáci a studenti: “Já tam hraju Foga, což je hlavní postava v této divadelní hře a hraju jako jedna z alternací. Tato postava má strašně moc textů, takže bylo těžké se ji naučit, ale nakonec to nějak dopadlo. Sice by to asi chtělo asi tak měsíc trénování, ale myslím, že to nakonec jde dobrým směrem.”

“Já jsem moderátor, nebo vypravěč jsem. Je starší a mladší a ti vypráví právě ten děj. Říkají, co se právě děje a tak. Někteří lidi ve třídě tomu nedávali tak moc pozornosti, takže občas to bylo náročné a únavné, ale baví mě to, takže super.”

“Já jsem taky moderátor a dostal jsem se k tomu přesto, že jsem původně vytvářel upoutávky na celý AntraCity fest. Teďka to bude moje taková první zkušenost, takže ještě uvidím, ale je trošku takové, trošku nervozita. Uvidíme, těším se na to.”

“Já budu moderovat. Budu mít úvodní spot a dalo mi to asi hodně. Tu chvíli okamžiku, pro kterou se rozhodnete, něco uděláte a není to úplně promyšlené. Bylo to takové ráz naráz a bylo to moc fajn.”

Do představení byl vložen i prvek stínového divadla, kde hráli děti, které bojovaly s trémou.

Michaela Lamaczová, třídní učitelka, Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba: “Obtížný nácvik byl dán věkem dětí, protože pozornost v pubertě, zacílit na to, byla pro ně složitá, takže to bylo velké přesvědčování. My jsme se scházeli o víkendech, spali jsme ve škole, vařili jsme si ve škole, prostě jsme byli spolu a nacvičovali.a ten výsledek je takový, jaký je.”

Představení mohli diváci shlédnout v Dole Michal a v kulturním domě Poklad.

---Mohlo by Vás také zajímat