Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • V Ostravě-Porubě ročně odchytí na tisíc holubů
  • Cyklovyjížďka Porubou ukázala dopravní nástrahy
  • Indický večer v Komunitním centru Všichni spolu

V Ostravě-Porubě ročně odchytí na tisíc holubů

Ostrava-Poruba už několik let řeší problém s holuby. Ročně vynaloží desítky tisíc korun za jejich odchyt, aby předešla jejich přemnožení. Při pravidelném odchytu se každý rok podaří z obvodu odvézt kolem 6 stovek nevítaných opeřenců a odebrat více než 300 vajíček.

Jedni si stěžují, druzí je krmí. Řeč je o holubech, kteří trápí sned všechna města. Ničí totiž památky a budovy a roznáší řadu nemocí. Poruba tento problém řeší od roku 2015, kdy si najala firmu na jejich odchyt.

Miroslav Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “My vnímáme časté stížnosti obyvatel Poruby, že holubi jsou přemnoženi. Bohužel, pokud je lidé nepřestanou krmit, tak ten problém bude se řešit jen velice těžce. My máme už několik let domluvenou spolupráci s panem Kminiakem, který nám holuby odchytává. Ročně se jedná asi o tisíc kusů holubů a vajíček, které posbírá.§

Lubomír Kminiak, holubář: “Ta práce přináší nějaký výsledný efekt pouze, když to děláte celoročně. Dospělé holuby odchytáváme od 11. měsíce do konce 3. měsíce. V těch měsících odchytáváme dospělé holuby proto, že kdyby jsme je odchytávali ve zbytku roku, tak ty mláďata, co tam zůstanou bez nich, umírají i týden a to je podle mě týrání zvířat.”

Nejvíce holubů je v Porubě tady na Alšově náměstí a pak na třídě 17. listopadu, kde dokonce padl rekord v odchytu

Lubomír Kminiak, holubář: “164 holubů jako za večer, to už asi nepřekonáme, ale bylo to vidět a co bylo pro nás bylo takové hodně důležité, že to zaregistrovali i ti lidé, kteří tam bydlí a jsou spokojeni, no a eventuálně, když ví nějaký typ, že se na nějaké další půdě objevili, tak nám dají vědět.”

Holubi se hojně vyskytují také na Hlavní třídě a na ulici Matěje Kopeckého. Pro odchytovou firmu je nejdůležitější najít zdroj jejich výskytu.

Lubomír Kminiak, holubář: “Protože oni, dejme tomu, když je 2x, 3x vyberete na tom místě, oni se můžou přestěhovat. A to je naše taková ta, že si najdeme vhodnou půdu, tam uděláme jen určité přístupy, aby nám nemohli uletět a hlavně je tam zakrmíme, nalákáme je tam, takže nechodíme na 10 půd ale dejme tomu máme dvě, tři půdy.”

Většina odchycených holubů putuje chovatelům holubů nebo sokolníkům, kteří je používají jako potravu pro dravce.

---

Cyklovyjížďka Porubou ukázala dopravní nástrahy

Poruba opakovaně pořádá komentované cyklovyjížďky obvodem. Milovníci jízdních kol se díky nim seznámí nejen se zajímavými místy, ale také s nástrahami, se kterými se cyklisté mohou v běžném provozu potkat,

Ostrava-Poruba nabízí spoustu cyklostezek a cyklopruhů. Horší je, pokud si chcete vyjet za hranice obvodu. Ne vždy jsou napojeny tak, aby jste dojeli do cíle bezpečně, I to se dozvěděli účastníci komentované cyklovyjížďky Porubou, která odstartovala z Alšova náměstí,

Květoslav Syrový, dopravní expert: “Když budete chtít jet do jiné čtvrti, v podstatě nemůžete, pokud chcete jet bezpečně. Musíte si poradit, ale ono vás to zahání na ty stezky někam daleko, zajíždíte si a ta cyklodoprava jako taková se stává nekonkurenceschopnou..Čili na delší trasy někdo raději sedne do auta a nebo prostě využije tu veřejnou dopravu,

Účelem vyjížďky tak bylo jednak projet se po Porubě na kole a hlavně popovídat si o tom, jak se tady lidem na kole jezdí. jak je řešena infrastruktura, jak se na ní chovat, jaká jsou úskalí, která se objevují zejména v úzkých uličkách a co se nabízí pro zlepšení.

Pavel Konečný, koordinátor akce, MOb Ostrava-Poruba: “Ta vyjížďka městem na kole je koncipovaná opravdu jako taková provázená vyjížďka pro veřejnost. Pojedem z Alšova náměstí přes 1. obvod směrem až k hranicím se Svinovem a potom se budeme vracet přes Hlavní třídu zpátky na Alšovo náměstí. Cestou bude několik zastávek na těch zastávkách si přímo v terénu v praxi ukážeme taková ta zajímavá místa ať už z toho dobrého, či možná i z nějakého horšího pohledu, jak je to dopravně v Porubě řešeno z pohledu cyklisty nebo z pohledu cyklistických tras

Anketa: účastníci cyklovyjížďky: “Byla jsem zvědavá na krásy a jako dozvědět se něco více o Porubě. My jsme najeli za léto 13 km, měli jsme tu vnoučata, tak spolu s nimi. Landek, Děhylov loděnice.”

“Máme najeto 500 km letos, 130km s těma vnoučaty sedmiletý a desetiletá holka, takže dostali zabrat, ale pochvalovali si to. takže super. Rádi jezdíme na kole a právě jsme byli zvědaví, jak to bude a určitě se budeme zúčastňovat, pokud to bude, dál.”

“Bylo to takové zajímavé,jak jsem se podíval na facebook a rozhodl jsem se tady přijít. Kolo mě baví prostě jezdit všude po krajině a tak.”

A řeč byla také o bezpečnosti.

Květoslav Syrový, dopravní expert: “Největší chyby cyklistů je to stejné jako u řidičů. Pozornost. Pozornost a předvídavost. To je zásadní.”

Lidé se na cyklovyjížďku mohli vydat jak na svém jízdním kole, tak na sdíleném. Stojan společnosti Nextbike byl zablokovaný jen pro ně, no a po cestě se mohli vyjádřit i k tomu, jak a čím by stávající cyklostezky vylepšili,

---

Indický večer v Komunitním centru Všichni spolu

V komunitní centrum Všichni spolu se sešla nejen indická komunita žijící v Ostravě. Uspořádala indický večer, na kterém se návštěvníci seznámili nejen s indickou kulturou, ale také jídlem.

Komunitní centrum Všichni spolu ožilo indickým večerem. Připravilo ho Expat centrum, které poskytuje komplexní služby pro cizince žijící v Ostravě. Cílem akce bylo, aby se blíže seznámili a třeba i spřátelili.

Alena Danielová, projektová manažerka Expat centra: “Expat centrum je o komunitě, to znamená Komunitní centrum i s tím prostředím pro děti je příznivější pro odpolední akce a potom pro nás následnou nějakou další, třeba večerní procházku, takže to spojení je úplně úžasné.”

Komunitním centrem se po celou dobu nesla indická hudba, vyzdobeno bylo svíčkami, vonnými tyčinkami a jinými indickými proprietami. Malovaly se také mandaly a mluvilo se většinou anglicky. Na akci se lidé mohli naučit indické tance, ochutnat indické jídlo a promítaly se i cestopisné filmy

Mangalam Krishnamoorthy, majitel stravovací služby KROP: “Dnes připravím speciálni indické menu. bezlepkové kuličky z rýže, čočky, zeleniny a kuřete, kuře v omáčce a kuřecí bondu a také sladké kuličky z cizrnové mouky. Naše kuchyně je úplně jiná než vaše a doufám, že lidé přijdou a bude jim chutnat.”

Anketa: návštěvníci Indian night: “Mám Ostravau velmi rád. Já studuju na univerzitě a je tady velmi dobré prostředí pro zahraniční studenty a také hezké místo k životu.”

Expat centrum už dříve uspořádalo například malou zahradní párty s balkánským temperamentem a kromě volného času cizinců řeší i mnohem důležitější věci.

Anna Durajová, Event manažer: “Komunikujeme i se zaměstnavateli, řešíme jejich zdravotní pojištění a nebo otázky týkající se sociálního pojištění. Potom navazující situace, které nastaly právě s tou aktuální situací ohledně koronaviru a je to taková komplexní služba, kterou město poskytuje pro tyto cizince.”

Indian night byla vůbec první akce, kterou uspořádalo Expat centrum ve spolupráci s městským obvodem Ostrava-Poruba a díky spokojenosti obou stran zřejmě nebude poslední.

---Mohlo by Vás také zajímat