Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Srdce pro Porubu pomohlo dalšímu chlapci
  • Fakultní nemocnice otevře terapeutickou zahradu
  • Porubské louskání prověřilo znalosti deváťáků

Srdce pro Porubu pomohlo dalšímu chlapci

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu udělala radost další rodině. Díky vašim příspěvkům se podařilo vybrat 65 tisíc korun na vertikalizační stojan a rehabilitace pro 15 letého Tomáška, který je kvůli dětské mozkové obrně upoutaný na vozík.

Dobrá věc se opět podařila. Porubané už díky své štědrosti pomohli šesti zdravotně hendikepovaným lidem, z toho 5 dětem. Aktuálně Tomáškovi

Radka Berková, maminka Tomáše: “Já jsem strašně ráda, že to vyšlo, že lidi byli tak hodní a Tomáškovi přispěli jak na transparentní účet tak do kasičky. Tím nám strašně moc ulehčili můj život, protože Tomáška už opravdu dát do stojánku bylo pro mě hodně těžké, takže jsme za to moc rádi. Tomášek vlastně i tím bude moct podstoupit další sadu rehabilitací v centru Arkáda, kde je dlouholetým klientem. Takže jsme strašně moc rádi, všem moc děkujeme a jsou to prostě andělé.”

Šek na 65 tisíc korun rodině slavnostně předalo vedení radnice v kulturním domě Poklad. I toto zařízení spolu se známým hercem Jaroslavem Duškem pomohlo. Věnovalo 22 tisíci korun ze vstupného z jeho představení Čtyři dohody.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Musím říct, že jsem moc ráda, že se to povedlo ještě před Vánocemi, protože jsme se dneska bavili s jeho rodiči, že je to takový předčasný vánoční dárek, na který se dlouho těšili a chtěla bych poděkovat všem, kteří do sbírky přispěli a hlavně nám pomohla akce Zažít Porubu jinak, kde se díky gulášům a dalším doprovodným akcím vybrala docela pěkná částka.”

Do sbírky Srdce pro Porubu můžete přispívat dále. Radnice už vybrala dalšího chlapce, 6 letého Matěje, který vaši pomoc potřebuje.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Budeme chtít samozřejmě Vánoce a všechny aktivity spojit i se sbírkou Srdce pro Porubu jako třeba rozlévání tradičního punče před Vánocemi a tak dále a já věřím, že za pár měsíců budeme moci udělat radost další rodině.”

Matěj trpí vzácným vrozeným onemocněním zvaným Kartagenerův syndrom. Má obrácené uspořádání vnitřních orgánů, nemluví a nedošlápne na celá chodidla. Potřebuje proto speciální obuv vyrobenou na míru, která je finančně velmi nákladná.

---

Fakultní nemocnice otevře terapeutickou zahradu

Dlouhodobý pobyt v nemocnici je vždy velmi nepříjemnou událostí. Špatně ho snášejí zejména děti. Spolek Sára dětem jim proto v areálu ostravské fakultní nemocnice vybudoval hřiště, kde mohou krátit čas strávený léčbou.

Na novou terapeutickou zahradu se můžou těšit pacienti ostravské fakultní nemocnice. Díky spoustě herních prvků zpříjemní pobyt jak dětem, tak jejich rodičům.

Petr Loskot, místopředseda spolku Sára dětem: "Je to určené pro všechny děti, které se léčí tady ať už na dětské klinice nebo na klinice dětského lékařství. Ale samozřejmě všichni návštěvníci celé nemocnice budou moci terapeutickou zahradu využívat. Všichni víme, jak nelehká doba je a jak potřebná je lidská empatie a takové to srdíčko na té správné straně, aby si lidé pomáhali, protože ta doba opravdu není jednoduchá."

Jan Pavlíček, přednosta Kliniky dětského lékařství: "Všechny velké kliniky mají zahradu, a já jsem říkal, že já nemám. A po roce ve funkci mám."

Spolek Sára dětem tento projekt začal připravovat už před sedmi lety, kdy se rozhodl posunout svou charitativní činnost na novou úroveň. Pomáhat chce nemocnici i nadále.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku Sára dětem: "My jsme se rozhodli posunout je někam dál a přemýšleli jsme, jakým způsobem. Hledali jsme někoho, komu by peníze z výtěžku byly prospěšné. Už plánujeme na příští rok projekt s názvem klimatizace do každého pokoje."

Personál nemocnice má z nové zahrady velkou radost a už teď se těší na její využití.

---

Porubské louskání prověřilo znalosti deváťáků

Žáci porubských základních škol se opět utkali ve vědomostní soutěži Porubské louskání. Jejím cílem je, aby si děti procvičily nejen logické úlohy, ale také se zabavili například při hádankách.

Sedm porubských základních škol se letos přihlásilo do soutěže Porubské louskání. Určena je pro žáky 9. tříd, kteří soutěží ve 4 členných družstvech a vypsána je ve 3 kategoriích.

Monika Soviarová, Odbor školství, prevence, kriminality a bezpečnosti, MOb Ostrava-Poruba: “Žáci soutěží v kategorii logické úlohy, v kategorii křížovky a třetí kategorie jsou hádanky. Na každou disciplínu mají půl hodiny. Soutěž Porubské louskání 2022 jsme opět připravili se členy hádanskářsko křížovkářského kroužku Ostraváci, kteří se pravidelně scházejí u nás v CVČ na ulici Vietnamská a kdo by případně z žáků, kteří soutěží, měl zájem navštívit tento kroužek, tak má vždycky dveře otevřené, protože mladých lidí není nikdy dost.”

Milan Kožušník, autor hádanek: “Hádanky, to je obor, se kterým se dneska děti moc nesetkávají. Těch hádanek je asi 120 druhů. Každá má svůj název podle druhové operace, jakou se řeší. Někde se zamění hláska, někde se přidá. Změní se háček, sloučí se to dohromady. Tak jsem se snažil tady pro mládež udělal 8 celkem lehkých hádanek.”

Soutěžícím žákům ale lehké zdaleka nepřipadaly. Právě hádanky jim dělaly největší problémy.

Anketa: soutěžící: “Matika a tak mi šly nejvíc. Jak jsem byl malý, tak jsem řešil s maminkou sudoku hodně. To už je jako sranda a bavilo mě to a šlo mi to a bylo to fajn. Nejhorší byly asi ty hádanky, protože moje slovní zásoba je fakt otřesná. Bylo to fakt šílené, hodně jsem se popadal za hlavu a fakt to nešlo vůbec. Akce byla podle mě skvělá a naučil jsem se hodně nových věcí.”

“Nejlépe nám šly asi ty logické úlohy, Hádanky nám dělaly docela hodně velký problém. Nemohli jsme se vůbec vypořádat s těmi slovy, ale nakonec se nám to docela podařilo a doufáme, že se nějak umístíme pěkně. Vy jste se přihlásili sami nebo jste byli vybráni? Byli jsme vybráni naší hodnou paní učitelkou, která nás do toho zapojila a jsme za to strašně moc rádi, protože je to super.”

“Asi jsme to moc nezvládli. Mohlo to být lepší, ale šlo to a nejtěžší asi byly křížovky. Tam byla spousta slov, která jsme neznali. A co vám to dalo? Dalo nám to asi to, že bysme se na takové věci měli zaměřit více.”

Další ročník Porubského louskání se uskuteční opět příští rok.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry