Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Videa středních škol pomohou osmákům a deváťákům
  • Lidé stojí fronty na dobrovolné antigenní testy
  • Rekonstrukce DK Poklad pokračuje podle plánu

Videa středních škol pomohou osmákům a deváťákům

Všechny střední školy v Ostravě-Porubě teď natáčí krátká prezentační videa. Poslouží žákům základních škol, kterým tak usnadní rozhodování, jakým směrem se dál ubírat. Kvůli pandemii koronaviru si totiž školy nemohou prohlédnout osobně.

Porubská radnice dělá vše proto, aby fungovala spolupráce mezi jednotlivými školami. A to jak mateřskými, tak základními, středními i vysokými. Už na podzim na VŠB-TUO zorganizovala přehlídku středních škol pro základní s názvem Tvoje škola je hned za rohem. A teď přišla s dalším nápadem.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Protože covid nadále řádí, vymysleli jsme, že na středních školách natočíme krátká videa, kterými se všech 12 porubských škol představí a naši osmáci a deváťáci díky tomu získají kompas. kam se vydat po základní škole. Chceme těmi videí i tou přehlídkou ukázat, že porubské školství je velmi rozmanité a že nabízí celou řadu vzdělávacích možností."

Působí tady mimo jiné telekomunikační střední škola, střední škola služeb a podnikání, obchodní akademie, waldorfská střední škola, nebo střední škola Zdeňka Matějíčka, která nabízí obory kuchař-číšník, pekař, cukrář, nebo hotelnictví a turismus. Mladé cukráře jsme zastihli při pečení cukroví.

Darina Sochová, vedoucí učitelka odborného výcviku: “Nacházíme se na odborném výcviku v Klimkovicích. Učíme zde obor cukrář a potravinářská výroba. Žáci mají možnost, vlastně se naučí vše od základu. To znamená pálená hmota, cukrové rozvary, listové těsto. V této době žáci připravují vlastně čajové pečivo, po kterém je vlastně zvýšená poptávka, protože je vánoční čas.”

Anketa: studenti Střední školy prof. Zdeňka Matějíčka: “Vyrábíme hmotu na pečení. Hodně mě to baví. Nejraději dělám cukroví.”

“S Kačou děláme čokoládové kuličky, které jsou obalené v perníkovém prášku. Holky tam dělají medvědí tlapky a co se týče mě, tak já jsem vždycky chtěla tak nějak do toho potravinářství, ale hlavně jsem šla na cukráře.”

V Porubě je 12 středních, 12 základních a 10 mateřských škol. Radnice přitom nedělá rozdíly mezi školami soukromými a státními. Prezentační videa tak točí pro všechny.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě se s tím bude pracovat ve školách základních, v takových předmětech jako je například Svět práce, kde během minuty, maximálně dvou budou děti za doprovodu svých kariérových poradců seznámeni s kompletní nabídkou porubského vzdělávání.”

Videa budou k vidění i na facebooku radnice a webových stránkách jednotlivých škol.

---

Lidé stojí fronty na dobrovolné antigenní testy

Lidé zaplnili covid centra po celé republice. Na bezplatný antigenní test mají nárok všichni klienti zdravotních pojišťoven, a to jednou za pět dní. Možnost nechat se otestovat mají lidé do 15. ledna.

Covid centrum u ostravské fakultní nemocnice zažívá dennodenní nával. Lidé tady čekají na antigenní testy, které jsou dobrovolné a zcela zdarma. Jen za uplynulý víkend tady otestovali na 1200 zájemců.

Petra Petlachová, mluvčí FNO: “Když si uvědomíme, že ve fakultní nemocnici provádíme zároveň provádíme i PCR testy, a těch jen za uplynulý víkend bylo provedeno 1300, tak o tomto víkendu naše covid centrum, odběrová místa navštívilo 2 a půl tisíce klientů.”

Nejčastěji se lidé testují proto, že chtějí mít jistotu, že o svátcích nenakazí své blízké, se kterými se chtějí setkat.

Anketa: zájemci o antigenní testy: “Tak jsou Vánoce, tak kvůli tomu, že jo Vracím se domů ze školy, tak kvůli tomu hlavně. Já si myslím, že to snad bude negativní, že nemám žádné příznaky, tak snad to bude v pořádku.”

“Já bych už hrozně ráda chtěla vědět, že už to mám za sebou a že už se nemusím bát, že to chytnu. S hlavně, že nikoho nenakazím, takže doufám, že moje výsledky budou pozitivní.”

Na antigenní testy rozhodně nechoďte, pokud se předem nezaregistrujete. Může se totiž stát, že si odstojíte dvouhodinovou frontu a nakonec vás ani nevyšetří.

Petra Petlachová, mluvčí FNO: “Lidé, kteří mají zájem o antigenní testování, se musí zeregistrovat v systému Rezervatic, který provozuje Ministerstvo zdravotnictví. Tyto stránky jsou dostupné jak přes portál FNO. tak přímo přes portál MZ.”

Zatímco minulý týden měla pozitivní test na covid-19 zhruba třetina zájemců o antigenní testy, teď se tento počet ustálil na 10 procentech.

---

Rekonstrukce DK Poklad pokračuje podle plánu

V Ostravě-Porubě pokračuje rekonstrukce kulturního domu Poklad. Práce probíhají podle plánu a momentálně se dokončují poslední stavební úpravy. Vše tak nasvědčuje tomu, že budou dokončeny včas.

Rekonstrukce Domu kultury Poklad začala loni v červnu. Aktuálně jsou stavební práce téměř hotovy a od ledna se začne instalovat interiér. Proměnu čeká také nejbližší okolí kulturního zařízení, včetně přístupových chodníků a vysazovat se bude i nová zeleň.

Michal Kubíček, vedoucí oddělení obchodu a programu: “Nacházíme se ve společenském sále, který bude určen primárně pro plesy, pravděpodobně pro zastupitelstvo obvodu Poruba. Dále tady budou probíhat taneční, případně nějaké malé koncerty nebo větší přednášky a můžou také větší svatby."

Kapacita společenského sálu, jehož součástí je i balón, bude zhruba 300 míst. V zadní části sálu pak bude i bar. Kulturní dům po rekonstrukci nabídne i 3 multifunkční učebny, 2 salonky, restauraci s terasou a klubovým prostorem a nově také minikino pro bezmála 70 lidí.

Petr Vrága, montážní firma z Vlčnova: “V tom malém sále budou takové pohodlné černé ergonometricky tvarované sedadla v počtu 69 kusů a potom ještě demontovaná jedna trojička, jedna dvojička, která se zdemontuje, když přijde invalida."

Nejzajímavějším prostorem kulturního domu je divadelní sál s kapacitou 400 míst. Momentálně se pracuje na podlaze pódia.

Michal Kubíček, vedoucí oddělení obchodu a programu: "Teď se nacházíme v tom největším prostoru Pokladu. Je to divadelní sál, který je zrekonstruován vlastně s původním stropem, který tady vlastně zůstal. A jinak obložení už je tady nové. Do budoucna, vlastně teď tady přijde ještě stěrka a nové sedačky."

Dům kultury Poklad je památkově chráněný, slavnostně se otevíral v roce 1961. Pokud budou práce pokračovat takovým tempem jako teď, návštěvníky přivítá už v červnu příštího roku.  Ještě předtím se do vnitřních prostor vrátí i umělecká díla jako bronzová socha ženy a zrestaurované skleněné vitráže.

---Mohlo by Vás také zajímat