Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Sdílko akademie pokračuje dalším seminářem
  • Na zaplacení poplatků za psy zbývá jen pár dnů
  • Sociální odbor nabízí lidem v nouzi respirátory

Sdílko akademie pokračuje dalším seminářem

O Sdílko akademii je mezi drobnými podnikateli velký zájem. Právě jim pomáhá ven z krize, do které je dostal tvrdý lockdown. Někteří tak přišli až o 90 % svých příjmů a vítají každou radu.

Pandemie koronaviru čím dál víc tlačí podnikatele přesouvat se do onlinu. Mnozí z nich se v něm ale orientují jen stěží, někteří vůbec. Právě jim je určena Sdílko akademie, která je zasvětí do tohoto virtuálního prostředí a poradí jim, jak se přizpůsobit dnešní covidové době.

Kamila Smutná, koordinátorka Sdílka: “Sdílko akademii jsme zahájili minulý týden prvním seminářem na téma marketing pro malé obchodníky a pokračovat budeme zase v onlinu. Zájem o akademii je velký, ale musím říct, že i pro zájemce, kteří se chtějí přihlásit ještě teď, tak pořád je možnost. Všem vlastně posíláme i záznamy z těch předchozích seminářů takže o nic nepřijdou.”

Zájemci se mohou hlásit na webových stránkách sdílkoporuba.cz/akademie.

V dalším online semináři, který se uskuteční 1. dubna, se Sdílko akademie zaměří na facebookovou a instagramovou reklamu.

Igor Kluziok, lektor semináře, Facebooková reklama, marketingová agentura WOXO: “Náplní toho semináře bude vlastně, abychom jim vysvětlili úplné začátky krok po kroku až po to, jak si tu reklamu regulérně nastavit. Jde o to, že každý má jinou cílovou skupinu, takže bych se chtěl podívat i na to, aby si ti lidé uvědomili, jestli vůbec ta cílová skupina na tom FB je, nebo jestli zvolit nějaký jiný kanál. Potom bychom ještě ukázali nějaké příklady z praxe.”

Alexandra Flašarová, AF-RÓ makronky: “Už 4. rokem vyrábím ve své výrobně v Petřvaldě u Karviné takové originální raw a vegan makronky a dorty. Akademie Sdílko mě velmi oslovila, proto jsem se přihlásila. V současné době totiž řeším hlavně problém ten, že nejsou trhy a nemůžu tam prodávat, což představuje vlastně 90 procent mých příjmů a proto musím svůj veškerý prodej přesunout do onlinu.”

Makronky jsou velmi náročné na přípravu.

Alexandra Flašarová, AF-RÓ makronky: “Je to pracné, dělám to všechno ručně, suším to v raw sušičkách, takže i ta doba toho sušení je někdy 5 až 6 hodin. Je to dlouhá příprava a to vzniknou teprve ty makronky. Potom se to spojuje krémem, chladí, šokuje a uchovává vlastně šokově mražené.”

V dubnu se pak Sdílko akademie zaměří na kamenné prodejny, kdy se bude věnovat výlohám a také interiéru prodejen. Všechny semináře, kterých je celkem 5, jsou díky podpoře amerického velvyslanectví a městského obvodu Poruba zcela zdarma.

---

Na zaplacení poplatků za psy zbývá jen pár dnů

Už jen necelý týden mají majitelé čtyřnohých miláčků na to, aby zaplatili poplatek za své psy. V Ostravě-Porubě se to týká bezmála 4 tisíc lidí. Dobrou zprávou je, že kvůli tomu nemusí chodit na úřad.

Poslední březnový den je posledním dnem, kdy je nutné zaplatit poplatky za psy. Pokud to nestihnete, může se vám to pěkně prodražit. Výhodu mají majitelé čtyřnohých miláčků, kteří žijí v rodinných domech a senioři. Platí totiž výrazně méně.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Ten poplatek pro člověka, který má psa v panelovém domě, nebo v bytovém domě, činí 1500 korun za jednoho psa a 2250 korun za každého dalšího psa. Lidé, kteří bydlí v rodinných domech, případně senioři, mají velmi výrazné slevy a tam se to pohybuje mezi 200 až 250 korunami za psa.”

Poplatky za psy můžete zaplatit buď převodem na účet, který najdete na stránkách radnice, nebo přes platební portál města Ostravy. K tomu je ale potřeba znát variabilní symbol.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Ten variabilní symbol měli v minulosti buď na složenkách, které jim chodily, nebo na daňových dokladech a pokud si nejsou jisti, můžou zavolat k nám na úřad a tam se ten variabilní symbol dozví.”

Každý pejskař má každoročně nárok na 400 sáčků na psí exkrementy. Ty se dříve pravidelně dodávaly do speciálních košů. Lidé si je ale brali a využívali mimo jiné na svačiny a další věci.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Takže ty koše už se teď neobsluhují a vlastně psí exkrementy se můžou vyhodit do jakékoli popelnice.”

Ne všichni majitelé čtyřnohých miláčků jsou ale zodpovědní a po svých psech uklízejí. Riskují tak vysoké pokuty. Za znečištění veřejného prostranství, nebo za volný pohyb psů jim hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Ve správním řízení ještě vyšší. Loni strážníci v Porubě řešili bezmála 490 přestupků.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Z toho volný pohyb psů ve 470 případech, nezajištění proti úniku psa z pozemku ve 3 případech, znečištění veřejného prostranství exkrementy ve 14 případech. Z hlediska společenské škodlivosti vnímáme největší problém ve volném pohybu psů na veřejnosti, zejména větších ras a také ve znečišťování veřejného prostranství psími exkrementy.”

V Porubě je šest takzvaných psích louček, na kterých mohou psi volně pobíhat. Jedna z největších je právě tady pod bývalým stadionem VOKD, kde je zároveň i discgolfové hřiště.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “My si tady chodíme zahrát discgolf do parku a jako hlavní problém, co se nám jeví, jsou nezodpovědní majitelé psů, kteří si nepoklidí hovínka po svých pejscích.”

“Uklízíme, jenom tady chybí třeba přes tu celou psí loučku ty odpadky, aby jsme to vyhodili. Jo, že nosíme sáčky v ruce.”

“Někdy jo, někdy ne, ale většinou neuklízejí, protože jak slezl ten sníh, tak to byla hrůza u nás na dvoře. To bylo co kousíček, tak to bylo samé hovínko. Já se snažím to sbírat, ale ostatní asi ne. Hlavně to dělají mladí, že to nesbírají.”

Po neukázněných pejskařích musí uklízet zaměstnanci radnice, kteří mají k dispozici dva speciální vysavače, kterými čistí zejména okolí dětských hřišť a místa, kde se pohybuje více lidí a především děti.

---

Sociální odbor nabízí lidem v nouzi respirátory

Poruba získala od potravinové banky 20 tisíc respirátorů. Sociální odbor je bude postupně rozdávat lidem, kteří se ocitli v hmotné nouzi, nemají nárok na dávky a také lidem bez domova, nebo maminkám samoživitelkám.

Na sociální odbor porubské radnice se obrací stále více lidí, kteří otáčejí každou korunu. Pandemie koronaviru nepřeje zejména maminkám samoživitelkám, které kvůli zavřeným školám a školkám nemohou chodit do práce a špatně jsou na tom i drobní podnikatelé. Sociální odbor má pro ně nejen respirátory.

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Poruba: “Respirátory budou distribuovat naše pracovnice, nebo budou komunikovat s lidmi, kteří se na nás obrátí. Budou prošetřovat jejich sociální situaci a samozřejmě pomohou jim nejenom formou respirátorů, ale samozřejmě i formou rady, kde si vyřídit a vyzvednout potravinovou sbírku v případě, že ji potřebují.”

Pro základní potraviny si mohou zajít do Dobrovolnického centra Adry v Ostravě-Martinově.

Dagmar Hoferková, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Ostrava: “Nyní máme v nabídce hlavně potraviny, které jsou trvanlivé. To znamená různé croissanty, cukr, mouky, ale také čaje nebo hrách, čočku, těstoviny, olej, ale také potraviny pro děti ať už jsou to čokolády, nutella, přesnídávky a nějaké keksíky, žvýkačky."

Zapíše se do seznamu příjemců a nabere si do tašky, kterou máme připravenou vlastně všechno, co mu pomůže,

Pro potraviny si lidé mohou chodit ke vchodu budovy od hlavní cesty, tedy ulice Martinovské, a to volně každé úterý. Na ostatní dny kromě víkendů se ale musí objednat.

Sociální odbor porubské radnice se ale zaměřuje také na seniory, kteří mají nízké důchody, jsou osamoceni a nikdo z blízkých jim nemůže pomoci. Zajišťuje jim například nákupy a stále jim pomáhá také s registrací k očkování proti nemoci covid-19.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “V případě, že senior nemá rodinu, nebo nemá rodinu, která má přístup na internet, je schopná mu to očkování zajistit, tak samozřejmě jsou možnosti telefonních registrací. Ale pro nás je to jednodušší a řekla bych, že i pro klienty je to příjemnější, když za nimi někdo přijde a tu registraci s nimi provede osobně na místě.”

Pokud tedy pomoc potřebují, mohou volat mohou na linku 599 481 500, a to v pracovní dny od 8 do 12 hodin.

---Mohlo by Vás také zajímat