Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Probíhající a plánované projekty porubské radnice
  • U FN Ostrava usadili Památník obětem útoku
  • Příbuzní pacientů s covidem vozí dary do FNO

Probíhající a plánované projekty porubské radnice

Porubská radnice v současné době realizuje jeden projekt za druhým. Mnoho dalších pak plánuje, Tím největším je rekonstrukce Oblouku, kterému chce vrátit původní punc. A chystá se mimo jiné i revitalizace prostoru u Floridy.

Ostrava-Poruba v současné době realizuje hned několik projektů. Pracuje například na Domu s pečovatelskou službou Harmonie, jejíž první etapa skončila v minulých dnech, v plném proudu je i stavba multifunkčního hřiště u ZŠ Valčíka, nebo rekonstrukce ulice G. Klimenta.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba:“Snažili jsme se celou tu ulici přestavět tak, aby vyhovovala těm moderním potřebám lidí. Jde především o zkapacitnění parkovacích stání. Jde především o to, abychom udělali pěší prostupnost pro lidi, kteří musí chodit mezi jednotlivými místy na té ulici.Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Ale není to jenom o těch dopravních aspektech toho řešení, dojde samozřejmě k obnově zeleně, mobiliářových prvků a takovou třešinkou bude v 2. etapě realizace, úprava předprostoru před Gymnáziem Pavla Tigrida.”

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “V příštím roce zahájíme druhou etapu a mělo by to být v tom příštím roce celé hotovo.”

Další parkovací místa by měla vzniknout na ulici Opavská před lékárnou a zdravotním střediskem na Vozovně.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba:“S tím, že plánujeme, že přes noc tam budou moci normálně parkovat obyvatelé domů a přes den by to mělo fungovat v režimu na nějaký čas, kdy tam mohou to své vozidlo zaparkovat.”

Co se týká ZŠ Valčíka, ta doposud neměla vůbec žádné sportovní zázemí. Tedy nejen venkovní, které se momentálně staví, ale chyběla jí i tělocvična.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se rozhodli, že zkusíme zvážit i variantu zastřešení toho venkovního sportoviště, které by mělo být hotovo tak, aby vlastně od jara tam děti mohly sportovat. Uvidíme, jestli ta varianta bude realizovatelná, pokud jenom trochu ano, tak se o ni pokusíme, aby skutečně děti mohly využívat to sportoviště po celý rok.”

Antonín Dohnal, ředitel ZŠ Josefa Valčíka: “Bude to multifunkční hřiště, takže budou zastoupeny všechny sporty. Basketbal, házená, tenis, volejbal, prostě se tady všechno vejde, za což jsme rádi. Navíc tady budeme mít i doskočiště na skok do dálky, takže můžeme zčásti dělat i atletiku.”

Dalším projektem, který se v současné době realizuje, je chodník u zastávky Bedřicha Nikodéma, po kterém lidé volali roky. Přejít frekventovanou cestu, na které není ani přechod pro chodce, bylo hodně nebezpečné.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Takže my chceme, aby ten chodník fungoval především pro tu zastávku, aby navazoval pěkně na přechod, aby navazoval taky na další pěší komunikace, které tam jsou.”

Další projekty má radnice v přípravě. Tím největším za poslední roky je rekonstrukce bytového domu Oblouk, který by se měl opět stát důstojnou bránou do Poruby. Rekonstrukce by měla začít už příští rok na jaře a potrvá zhruba rok.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Máme platné stavební povolení a vyhlášenou veřejnou zakázku na zhotovitele stavby. My se moc těšíme až budeme moci te objekt ukazovat jako skutečně hotový, zrekonstruovaný, protože to si myslím, že bude obrovská věc pro celou Porubu.”

Roman Gajdušek, vedoucí odboru investic: “Celková rekonstrukce objektu řeší hydroizolaci podzemního podlaží včetně kompletní sanace zdiva, dále opravu fasády, novou střešní krytinu, kdy se bude měnit plechová krytina za pálenou keramickou, dále zateplení posledního podlaží. Dále ještě rekonstrukce naváže na výměnu výplní otvorů hlavně v přízemních podlažích a instalaci kamerových systémů do přízemí jednotlivých podlaží.”

Rekonstrukcí projde nejen vnější část budovy a společné prostory uvnitř, ale také předprostor a prostor za Obloukem. V přípravě je také revitalizace lokality u Floridy, na kterou má radnice zpracovanou studii a se kterou už seznámila i veřejnost.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: :To veřejné projednávání dopadlo velmi dobře, byť se nám sešlo několik připomínek, které jsme se tam samozřejmě snažili zapracovat. No a v tuto chvíli, teď aktuálně jsme ve fázi rozpracované projektové dokumentace. Jedná se o to, že ta lokalita by měla být proměněna pro volnočasové aktivity, pro trávení volného času. Dneska to spíš slouží jako tranzitní místo.”

Dalším plánem radnice je vybudování podzemního objektu na ulici Budovatelská, ve kterém by mělo vzniknout na 150 parkovacích stání a na střeše tohoto objektu pak hřiště pro Gymnázium Pavla Tigrida.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Je pravda, že to je projekt, který přesahuje finanční možnosti obvodu, takže už dneska přemýšlíme, z jakých zdrojů budeme tento projekt financovat, ale já věřím, že se nám to podaří poskládat z několika možných zdrojů jako je například kraj, nebo město.”

Proměnou projde i náměstí Družby. V první etapě, která začne už příští rok, projde revitalizací tamní park, v rámci druhé etapy bude řešeno parkování a třetí etapa zahrnuje revitalizaci centrálního náměstí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Dalším projektem, který doufám, že se bude v následujících letech realizovat, je projekt rekonstrukce, realizace náměstí a částečně parkování u Koruny na 5. obvodě, kde bychom chtěli auta, která dnes parkují ve vnitrobloku, nebo spíš na náměstíčku, vlastně vymístit na roh křižovatky velké, frekventované.”

Vzniknout by tam měly desítky parkovacích míst.

---

U FN Ostrava usadili Památník obětem útoku

V prosinci to bude rok, co v ostravské fakultní nemocnici střílel na bezbranné lidi v čekárně 42letý muž. Sám pak spáchal sebevraždu. Sedm lidí ale jeho útok bohužel nepřežilo. Oběti této tragédie bude připomínat památník, který už je usazen před hlavním vchodem do polikliniky.

Památník obětem loňské prosincové střelby v ostravské fakultní nemocnici už je na svém místě. Šestisetkilová bronzová plastika sem putovala až z Liberecka, kde se vyráběla její hlavní část. Práce to byla hodně náročná.

Lukáš Dvorský, autor Památníku obětem útoku: “Jedná se opravdu o velkou plochu, kterou je opravdu těžké dobře odlít tak, aby nebyla pokroucená, aby byla potom dobře vybroušená, musí to být opravdu mistrovská práce a toto nezvládne každá slévárna. Zvládli to perfektně, jsem spokojený s odlitkem.”

Viktor Kozoň, přípravné práce na památníku: “To usazení trvalo cca hodinu, nebylo to nijak náročné."

Památník je protikladem sochy slunce, která už u nemocnice stojí a lidem dává naději na uzdravení.

Lukáš Dvorský, autor Památníku obětem útoku: “To jsou dva takové vizuální protiklady. Tady se jedná o černou díru a ty vznikají mimo jiné taky tím, že vlastně zánikem hvězd, takže teda umírající slunce."

Teď už se čeká jen na švédskou žulu, kterou bude obloženo okolí památníku.

Viktor Kozoň, přípravné práce na památníku: “Pokud přijde žula včas, což věříme, že přijde, počasí zatím je dobré, tak by se to všechno mělo včas stihnout.”

Památník obětem útoku bude slavnostně odhalen přesně rok po útoku, tedy 10. prosince.

---

Příbuzní pacientů s covidem vozí dary do FNO

V ostravské fakultní nemocnici je momentálně hospitalizovaných asi sto pacientů s covidem, z toho 3 desítky potřebují intenzivní, nebo resuscitační péči. Lékaři a zdravotní sestry se o mě starají nepřetržitě 24 hodin denně a zatím to vypadá, že tento stav hned tak neskončí. Naštěstí se najdou lidé, kteří jejich práci ocení a jako poděkování jim vozí různé dary.

Do ostravské fakultní nemocnice přijela dodávka plná balených vod a různých potravin. Prioritně je určena zdravotníkům, kteří zachraňují životy pacientů s covidem-19. Jejich nasazení je velmi vysoké a konec pandemie v nedohlednu.

Josef Stojka, dárce: “Udělali jsme to symbolicky, aby jsme dali úctu všemu personálu,, protože díky bohu, měli jsme člověka tady, který měl covid a přežil zázrakem. Byl úplně mimo života, byl ohrožený velice.”

Ostravskou fakultní nemocnici obdarovávají i ostatní příbuzní pacientů s covidem. Personálu nejčastěji nosí ovoce a sladkosti.

Vůbec prvního pacienta s covidem-19 nemocnice hospitalizovala 12. března a od té doby jejich počet postupně narůstal.

Petra Petlachová, mluvčí FNO: “Ti zdravotníci pod takovým tím tlakem a pod tou neustálou potřebou tady tuto situaci zvládnout pracují už tak dlouhou dobu, proto je pro nás hodně důležitá ta podpora té veřejnosti, to znamená i to psychické vědomí, že na vás někdo myslí, že vás podporuje a že oceňuje tu vaši práci, kterou odvádíte.”

Nemocnice všem dárcům děkuje za jejich čas, prostředky a energii na tuto činnost.

---Mohlo by Vás také zajímat