Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubané vyplňovali pocitové mapy
  • Galerie na schodech patří výstavě Zelená Ostrava
  • Lékařská knihovna FNO je v nové budově

Porubané vyplňovali pocitové mapy

Obyvatelé Poruby měli opět možnost vyplňovat pocitové mapy. Zaznamenávat do nich mohli místa, se kterými mají spjatou nějakou emoci. Radnice tak získala cenné podněty, se kterými bude obvod pracovat v dalších letech.

Porubská radnice už ví, kde se lidé cítí nejlépe, nebezpečně, nebo kde je problém s parkováním. Po třech letech lidé opět vyplňovali své potřeby a emoce do Pocitové mapy. A to jak fyzicky na Porubském desateru, tak on-line.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: "Pocitové mapy jsou nástroj, prostřednictvím kterého můžeme velmi dobře zjistit, co si o určitých oblastech v Porubě myslí Porubané.  abychom věděli, jak se třeba posunulo vnímání lidí jednotlivých oblastí. Díky těmto pocitovým mapám my potom můžeme lépe cílit naše projekty a můžeme se lépe zaměřovat na jednotlivé problematické oblasti. Nebo naopak rozvíjet ty oblasti, které mají nějaký potenciál do budoucna."


Jiří Chovančík, Univerzita Palackého v Olomouci: "Ty podklady potom slouží pro plánování investičních akcí, pro městskou policii, případně pro plánování infrastruktury."


Celkem lidé odpovídali na 6 základních otázek. které se týkaly volného času, městské hromadné dopravy, parkování, bezpečnosti, nakupování a označit mohli i místa, která jim připadají ošklivá.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: "Nejčastěji odpovídali na otázku, kde rádi tráví volný čas a nejméně odpovídali na otázku, kde se špatně dostávají na MHD, což můžeme považovat za pozitivní výsledek. Celkem nám vyplnili 1684 bodů, což je číslo, se kterým můžeme dále pracovat v rámci strategických materiálů a podobně."


Nejvíce nebezpečně se lidé cítí v okolí Dělnické ulice. Nelíbí se jim ani vzhled Duhy, bývalého obchodního centra Marica nebo okolí Černé perly. Svůj volný čas pak nejraději tráví na Hlavní třídě a v jejím okolí a v porubském lesoparku. Zajímavé je také srovnání v letech.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba:"Když potom máme řadu těch Pocitových map, třeba i za posledních 10, 15 let, tak je hezké pozorovat, jak se proměňují ty pocity, názory a ty zpětné vazby lidí v rámci Poruby."

Pocitové mapy Porubané vyplňovali i v letech 2016 a 2018.

---

Galerie na schodech patří výstavě Zelená Ostrava

Galerii na schodech zaplnily práce studentů Střední školy služeb a podnikání. Na porubské radnici tak můžete obdivovat fotografie z různých částí Ostravy na výstavě s názvem Zelená Ostrava.


Je už tradicí, že každoroční sérii výstav v Galerii na schodech, která se nachází na porubské radnici, zahajují studenti Střední školy služeb a podnikání. Letošní téma výstavy je Zelená Ostrava. Celkem je tady k vidění 78 fotografií.Pavel Chrenka, ředitel Střední školy služeb a podnikání, Ostrava-Poruba: "Vesměs jsou to žáci od 1. do 4. ročníku, takže dáváme šanci i těm, co se teprve 1. rokem učí obor fotograf. Žáci dělají samozřejmě daleko více fotografií a ty nejlepší jdou potom na výstavy. Tady vždycky v lednu začínáme tou výstavou na porubské radnici a potom ty výstavy jdou třeba do Shagalu, do .K-tria a podobně. Je to putovní, sem tam něco obměníme."


Anketa: studenti Střední školy služeb a podnikání, Ostrava-Poruba 

"Fotím od roku 2016. Na tuto výstavu jsem původně neplánoval posílat žádné fotky, ale naše paní mistrová mě přemluvila ať tam nakonec pošlu pár mých streetových fotek. Je to žánr, kterému se věnuji asi nejvíc . Baví mě zachycovat výrazy v obličejích. 

Na této výstavě mám kolem fotek a myslím si, že to je velký úspěch. Letos mám fotky na výstavě poprvé. Fotím převážně portréty a baví mě hlavně reklama. Fotím už asi 5., nebo 6.tým rokem. Od mala mě to bavilo a proto jsem se dal na tento obor. Nejvíc mě lákají různé cihlové domy různé kolem staré Karoliny, jak je Trojhalí. Ta to vypadá hodně kontrastně s těma fotkami, konkrétně na modeling a hlavně s přírodou někde v parku. 

Já se focení věnuji teprve 3 roky, ale vlastně fotím úplně všechno. Koně, zvířata, zoo, stíhačky, takže Dny NATO. Fotím hlavně přes dlouhé ohnisko. Tam jsou ještě fotky ZOO i portréty. V Dolních Vítkovicích se dobře fotí a potom asi ZOO."

Během roku se v Galerii na schodech vystřídá 6 až 7 výstav. Dříve jich bylo o něco více.


Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba :     "S ohledem na to ať návštěvníci mají prostor si tu výstavu prohlédnout a najdou si te čas, tak jsme se rozhodli pro tu frekvenci nižší a střídají se nám tady většinou fotografie, nějaké malby, pak tady máme nějakou litografii a podobně."

Prostor vystavovat tady má každý, kdo něco tvoří a svá díla chce ukázat nejen rodině a přátelům, ale i široké veřejnosti. Výstavních prostor má Poruba hned několik.


Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba :"Kromě Galerie na schodech, která příští rok oslaví 20 let, tak od roku 2018 existuje v pasáži bývalého kina Dukla Galerie Dukla, což je místo pro současné umění. Pak samozřejmě máme ještě třetí prostor, to je Galerie Astra, kde jsou výstavy převážně z našich zdrojů a je to zaměřené hlavně na seniory. Nově se chystáme v letošním roce vyzdobit zdi v Domově s pečovatelskou službou Harmonie."

A Poruba nezapomíná ani na veřejný prostor. Výstavy tak probíhají mimo jiné ve středovém pásu Hlavní třídy poblíž kruhového objezdu.

---

Lékařská knihovna FNO je v nové budově

Nejen zdravotníci, ale také studenti středních a vysokých škol teď najdou veškerou odbornou literaturu i zázemí pro studium v přízemní budově. Sousedí s tzv. „Malým internátem“ a původně ji využívali zaměstnanci havarijní služby.Bc. Ludmila Stuchlá, vedoucí Lékařské knihovny FNO: "Otočíte všechny najednou, máme popsáno, kde co je, máme pospaný vždycky první a poslední titul té řady. Vidíte! A jedete! 10.15 A jde to i nám ženám bez nějakých větších problémů."

 Nový archiv v sobě ukrývá i velmi vzácné exponáty.

Bc. Ludmila Stuchlá, vedoucí Lékařské knihovny FNO:"To má málokdo v republice, od roku myslím 1862 tady máme časopis lékařů českých. To tady může být vidět. Tady je vlastně první ročník."

K dispozici je téměř 40 tisíc knih a časopisů.

doc. et. doc. MUDr. Petr Vávra, Ph.D., náměstek ředitele pro vědu, výzkum a výuku: "To co já považuju za obrovský přínos tak jsou tady dvě moderně vybavené studijní místnosti, čili auly pro 30 studujících, což tato nemocnice velice potřebovala. 3:23 Tyto místnosti budou složit pro studium a přednáškovou činnost."

Využívat je budou nejen zdravotníci nemocnice, ale pravidelně také studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Ing. arch. Petr Podgorný, autor projektu, ATELIÉR SIMONA – projekce a inženýrská činnost s.r.o.: "Snažil jsem se vytvořit prostor, který bude zklidňující, hloubkový, řekli jsme si se zadavateli barvy, které do toho vstoupí. Každá barva něco říká."

Červená znamená vzdělání, oranžová pak výuku.

Ing. Marek Tabašek, Ph.D., náměstek ředitele pro techniku a provoz: "Stavba, jako taková, včetně toho interiéru, přišla na 23 milionů korun včetně DPH. Stavba včetně vybavení interiéru trvala zhruba půl roku."

Lékařská knihovna má ve Fakultní nemocnici Ostrava dlouhou tradici. Funguje už od roku 1959 a je zapojena do projektu CzechELib, který zajišťuje přístup ke klíčovým elektronickým informačním zdrojům pro výzkumnou a vzdělávací sféru v ČR.

---Mohlo by Vás také zajímat