Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Festival Cirkulum se uskuteční ve své plné kráse
  • Kontejnery v Porubě procházejí výměnou
  • Baseballisté Arrows Ostrava opět chtějí titul

Festival Cirkulum se uskuteční ve své plné kráse

Mezinárodní festival Cirkulum letos bude. A navíc v podobě, na jakou jsou lidé zvyklí. Uskuteční se totiž v celé své kráse jako před pandemií koronaviru. Jen v jiném termínu.

V Ostravě-Porubě se připravuje největší kulturně společenská akce roku. Tou je tradiční Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum. Jde o první mezinárodní festival svého druhu na Severní Moravě.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Letos jsme museli kvůli covidovým opatřením změnit termín konání. Původní termín konání byl začátkem června. My jsme operativně ho změnili na začátek srpna. Já věřím tedy, že už bude moct proběhnout a proběhnout tak, jak jsme tomu byli zvyklí v minulých letech. Loni proběhl pouze Happening pro Cirkulum, což byla taková menší varianta celého festivalu.”

I přes změnu termínu se organizátorům daří naplňovat program umělci ze všech koutů světa. Přijedou tak účinkující například ze Španělska, Itálie, Belgie, nebo Francie a momentálně se vyjednává i se švýcarskou company.

Václav Pokorný, jeden z organizátorů festivalu: “Varianta je taková, že budeme mít interiérové představení. Vypadá to, což je taková počáteční vlaštovka , že budeme představením Konkurs od ostravské company Cirkus trochu jinak otevírat Poklad, kulturní dům, což je taková třešinka na dortu. Věříme, že se to celé podaří. Co se týče vlastně dalších účinkujících, tak máme třeba Itálie Tres Chefes, což je žonglérská company.”

Jsou to tři pánové, kteří vaří a u toho dělají představení. A pokud budou mít diváci štěstí, dostanou i nějakou tu dobrotu k ochutnání. Připravují se i velké skulptury. Půjde o 6metrová nafukovadla , která budou rozmístěna po celé Hlavní třídě.

Václav Pokorný, jeden z organizátorů festivalu: “Ten program bude celý probíhat v šapitó scéně, která bude na Alšově náměstí, dole bude vlastně La Rambla, jak jsou diváci zvyklí, která půjde až na kruhový objezd. Na kruhovém objezdu by měla být, v případě, že se nic jiného nestane, tak bude vlastně hlavní venkovní scéna a potom hlavní interiérová scéna bude v Pokladu, v kulturním domě, kde budou probíhat každý den představení.”

Novocirkusová představení propojují disciplíny jako je akrobacie, žonglování, moderní tanec, divadlo, hudba a připojují divadelní režii a dramaturgii. A na to vše se můžete těšit právě v Porubě. Festival se uskuteční od 6. do 8. srpna a celý program už brzy najdete na webu cirkulum.cz.

---

Kontejnery v Porubě procházejí výměnou

V některých částech Ostravy už jsou vidět nové kontejnery. Odstartoval totiž dlouhodobý projekt na výměnu současných barevných nádob za popelnice černé, které se liší pouze barvou víka. Nádoby s modrým víkem budou na papír, se žlutým na plasty a s černým na směsný odpad.

Z Ostravy postupně mizí barevné kontejnery na odpad. Všechny nádoby budou nově černé v souladu s evropským standardem. První vozy naložené kontejnery v novém designu mířily ze společnosti OZO Ostrava do Třebovic. Cílem výměny je také zlepšit vzhledu kontejnerových stanovišť.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ostrava se rozhodla pro vlastně sjednocení designu kontejnerových stání a podobu popelnic. Jdeme vlastně cestou toho evropského standardu, kdy vlastně černá barva, nebo taková ta temně tmavě antracitová je vlastně symbolem pro směsný komunální odpad.”

Vladimíra Karasová, mluvčí společnosti OZO Ostrava: “Protože chceme, aby i celá ucelená stanoviště vypadala hezky, tak jsme se rozhodli, že ta černá těla popelnic a kontejnerů budeme kupovat i pro další typy odpadu komunálního, jenom se budou vždycky lišit barvou víka.”

Momentálně se staré kontejnery za nové mění na 5. obvodě v Ostravě-Porubě. Všechny tyto plastové nádoby jsou opatřeny nálepkami, které vás informují o tom, co do nich patří a co naopak ne.

Martin Boháč, vedoucí provozovny Komunální odpady: “Obměna nových nádob vlastně probíhá klasicky při svozu nádob, to znamená v 5. obvodě Poruby vždy ve svozový den dané komodity vlastně vyjíždí 2 až 3 valníky s novými nádobami a po vysypání staré nádoby se automaticky vyměňuje nová nádoba. Do příštích let to plánujeme tak, že budeme postupně obměňovat nové nádoby v rámci běžné výměny. “

Vladimíra Karasová, mluvčí společnosti OZO Ostrava: “Nebude jich víc než kolik se běžně během roku nakupuje nových nádob na obměnu a ty, co odtamtud stáhneme a budou ještě funkční, kvalitní, tak ty budeme používat nadále právě v těch lokalitách, kde ještě k té obměně nedošlo.”

Proces obměny kontejnerů v celé Ostravě potrvá zhruba 10 let.

---

Baseballisté Arrows Ostrava opět chtějí titul

Loni obhajovali titul, bohužel se jim to nepovedlo. Letos se o něj pokusí znovu. Našlápnuto mají skvěle. Baseballisté Arrows Ostrava jsou zatím na prvním místě tabulky a o víkendu dokonce dvakrát porazili loňské finálové soupeře – Draky Brno.

Baseballisté Arrows Ostrava mají velký cíl. Vyhrát extraligu. Zatím se jim daří. Mají nejlepší útok v soutěži a patří jim první místo v tabulce základní části Teď mají navíc i podpora fanoušků.

Aleš Navrátil, hrající asistent trenéra, Arrows Ostrava: “Jsem rád, že tady konečně můžou přijít, protože přece jenom hrajeme pro fanoušky a je to větší zábava, když tady jsou a my můžeme pro ně hrát. Víceméně hrajeme zápas od zápasu tak, abychom vyhráli každý. Mícháme sestavu tak, abychom našli tu nejlepší. To, že jsme první, je výsledek dobré práce.”

Arrows každým rokem využívá služeb zahraničních posil.

Aleš Navrátil, hrající asistent trenéra, Arrows Ostrava: “Tyler Smith je posila z Jihoafrické republiky, vynikající kluk, pálkařsky se mu daří, doplnil vynikajícně tým.”

Tyler Smith hráč, Arrows Ostrava: “Upřímně mohu říct, že klub je dobře organizovaný a jsou v něm skvělí lidé, kteří mi dovolili se v Ostravě cítit jako doma. Za úspěchy stojí spousta dřiny. Trénujeme každý den, často teď i hrajeme zápasy. A jak říkám v klubu mám perfektní zázemí, cítím se tady velmi dobře. takže za úspěchy vděčím Arrows.”

Velkou posilou je také Bred Holds, který hraje na 1. metě. Arrows ale sází také na své odchovance. Dětem se věnuje už od 7 let věku.

Radim Kepák, prezident, Arrows Ostrava: “Strašně důležité u baseballu je individualita. Ono je to kolektivní sport, ale kolektivní sport postavený na síle individuality. Takže důležité je, aby je to bavilo a měly chuť hrát. Jsme rádi hlavně, že po covidu se začalo, začaly se plnit hřiště, ale samozřejmě přivítáme mezi sebe, pokud někdo má zájem, talentované mladé lidi i pro softball žen, dívek, tak i pro baseball u kluků.”

Extraligu letos hrají i ženy a je to poprvé, co mají zahraniční posily.

Radim Kepák, prezident, Arrows Ostrava: “Máme tady dvě Japonky, domlouváme se anglicky. Jsou to hráčky univerzitního týmu, jsou vynikající. Uvidíme je poprvé na zápase 5. června. V letošním roce oba dva týmy hrají extraligu, nejvyšší soutěž, takže to je fantastické. Jeden týden uvidíme muže v baseballu a druhý týden ženy v softballu. A já si myslím, že nemá cenu vstupovat do extraligy s malými cíli. Budeme bojovat o 1. místa.”

Klub věří tomu, že jak se to podařilo klukům už 2x po sobě, tak se to časem podaří i ženám, které mají jak skvělý mančaft, tak výbornou mládež pod sebou. Jde o žákyně, kadetky a juniorky.

---Mohlo by Vás také zajímat