Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubský skatepark je oblíbeným místem dětí
  • LUS si letos užívají i děti
  • Galerie Dukla patří výstavě Half life

Porubský skatepark je oblíbeným místem dětí

Skatepark v Porubě funguje už 10 let a je čím dál oblíbenější. Na své si tady přijde každý. Nabízí totiž širokou škálu překážek jak pro začátečníky, tak pro profesionální sportovce.

Porubský skatepark je oblíbeným místem dětí. Spoustu volného času v něm tráví zejména teď o prázdninách. O bezpečnost a čistotu skateparku se stará správce, který je zároveň i trenérem Skate klubu Ostrava.

Martin Bernačík, správce skateparku: “Kapacitou to omezené není, ale jsem tady od toho, abych to řídil, to znamená, že když je tady dětí více, tak jelikož jsou ještě malí a spíš se tak hecují, kdo uhne, kdo neuhne, tak musím nastoupit a trošku je usměrnit, aby se nesrazily, aby nebylo nějaké zranění.”

Martina Dušková, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Využívání tohoto hřiště má svá pravidla. Děti by tady měly být v doprovodu svých rodičů nebo s nějakým potvrzením a kontaktem na rodiče, protože může se stát, že dojde k nějakému drobnějšímu úrazu tento prostor zabírá bezpečnostní kamera, která je připojena na porubský bezpečnostní systém.”

Skatepark je otevřený vždy od 3 hodin odpoledne i teď v době prázdnin a najdete v něm spoustu překážek.

Martin Bernačík, správce skateparku: “Je tady široká škála překážek jako jsou rovné kopečky, to jsou bengy, potom jsou s takovým bříškem, to se jmenuje rádius. Máme tady i bazény celkem hluboké. Ten skateboarding má vlastně dvě disciplíny, že se do dělí na street a na park. Ten park jsou ty bazény a street jsou ty různé tyčky, bedýnky.”

Pokud jsou děti šikovné a chtějí se dál zdokonalovat, mohou se přihlásit do skateové školy, nebo Skate klubu.

Martin Bernačík, správce skateparku: “Děláme i závody a jezdíme s dětma po celém Česku a můžou se potom vypracovat i do České asociace skateboardingu, pod kterou jsme a my už tvoříme i novou českou reprezentaci ze všech klubů v ČR co jsou, tak vybíráme ty nejlepší.”

Filip Ulčák, skateboardista: “Jezdím tak 4x týdně, tréninky mám jednou týdně a jezdím asi půl roku. Je to perfektní, baví mě to moc. Chtěl bych být nejlepší na světě a myslím, že toho dosáhnu.”

Daniel Procházka, skateboardista: “Baví mě to hodně a tady na tu školu chodím už rok a něco a chtěl bych umět ty lepší triky už. Nejdou mi věci přes roh.”

Tereza Kadiová, skateboardistka: “Baví mě to hodně, vypilovat si určitě musím backside a kickflip, ten mi dělá hodně problém. Triky, které mě baví tak je boardslide a half cat boardslide.”

Štěpán, návštěvník skateparku: “Mě nejvíc baví asi jezdit. Chodím tu často, ale moc dlouho nejezdím.”

Porubský skatepark najdete na křižovatce ulic Karla Pokorného a Lvovská v blízkosti biskupského gymnázia. Skateboarding je od roku 2020 olympijským sportem, proto se mu tady věnují na profesionální úrovni. Do skateové školy se mohou hlásit děti už od 5 let věku.

---

LUS si letos užívají i děti

Ostrava-Poruba žije Letní uměleckou scénou. Ta nabízí koncerty na Alšově náměstí, divadelní představení na porubském zámku a letos nově i program pro děti.

LUS si letos užívají i děti. Před knihovnou na Podroužkově ulici pro ně připravili zábavný program Klauni z balónkova.

David Zbavitel, klaun, Klauni z balónkova: “Jeden z našich pořadů, což znamená balónková zábava se zapojením dětí, kdy děti budou, řekněme spoluvytvářet to co my umíme z těch tvarovacích balónků , pak budeme čarovat, no skládáme i autorské písničky, takže k tomu máme řadu choreografií.”

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče programu pro děti, tak jsme chtěli LUS rozšířit právě o představení pro děti, protože jestli jste si mohli všimnout v minulých letech, naši LUS navštěvují i rodiče s dětmi a děti se rády zapojují interaktivně do těchto pořadů, tak z tohoto důvodu jsme tuto scénu rozšířili. Jsme rádi, že přišlo na tuto premiéru tolik lidí neboli tolik dětí a doufám, že se pobaví stejně jako dospěláci.”

anketa: návštěvníci akce: “Určitě, je to moc hezké, líbí se nám, ano vnučka si užívá, ale se trošičku stydí mezi ostatní děti.”

“Je to fajn, že je taková akce pro děti, ale oni mají často naštěstí akce pro děti, takže je to super. Chodíme často a chodíme i do knihovny.”

“Moc si to užíváme. Malý je poprvé na něčem takovém, tak je to super. Baví ho to, tak jsem překvapená celkem, ale nějaký balónek by to chtělo.”

Denisa Hrubá, knihovnice KMO: “My jsme potěšeni, že se to koná tady před naší knihovnou jedna z těch akcí. Určitě je to zajímavé jak pro návštěvníky, co tady běžně chodí, tak určitě se přidá i někdo nový, kdo se chce zaregistrovat a podobně. Uvidíme.”

Další představení pro děti se uskuteční 3. srpna opět u knihovny na Podroužkově ulici. Dospělí se mohou těšit na zpěvačku Kaczi, která vystoupí 1. srpna na Alšově náměstí a LUS zakončí Lukáš Pavlásek na zámku v Porubě.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče vstupného, tak veškeré pořady v rámci LUS jsou zdarma. Kromě představení Lukáše Pavláska. Zde si mohou návštěvníci koupit vstupenky prostřednictvím poruba.renio.cz nebo přímo na místě v informačním centru na Hlavní třídě.”

Vstupenky na Lukáše Pavláska se prodávají celkem rychle a kapacita je omezená, takže byste neměli váhat s jejich nákupem.

---

Galerie Dukla patří výstavě Half life

Galerie Dukla patří výstavě Half life. Jde o společnou výstavu tří umělců, absolventů brněnské Fakulty výtvarných umění, která je udělaná přímo pro prostor galerie.

Umělci Jakub Němec, Petr Jambor a Jakub Roček představili v Galerii Dukla společnou výstavu, ve které zkoumají hranice toho, co je možné pouhým zrakem zachytit a rozpoznat.

Hynek Chmelař, kurátor výstavy: “Částečně vznikala už v jejich ateliérech, domovech. Tady mluvím konkrétně o dvou velkých tiscích, které jsou ve dvou hlavních prostorách a částečně vznikala také tady na místě případně v okolí galerie v krajině. Je to taková kompoziční estetická hra, která by se dala taky interpretovat různými způsoby, daly by se v ní nacházet různá enviromentální témata.”

Jakub Roček, autor výstavy Half life: “Toto je náš 5. společný projekt. a to jsme se rozhodli po nějaké době, že uděláme výchozí dílo společné, to je vlastně ten banner za námi, ten velký a z něho jsme vycházeli tady. Vlastně jsme ho ocitovali v těch jednotlivých vitrínách. Je tady různorodá práce. Jsou tady objekty, jsou tady tisky, které vznikaly nejdřív. Jsou to krajiny, různé scany reálných objektů a ty se skládají jako 3D koláž až vznikne krajina.”

Výstava Half life je druhou výstavou v rámci výstavního plánu pro letošní rok, který loni schválila galerijní rada. Kromě výstav tady probíhá i spousta workshopů pro děti, mateřské i ZŠ, pro různá komunitní centra.

Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Kde prostřednictvím edukačních programů seznamujeme dětskou veřejnost i rodiče s tím, co se tady na výstavě můžou dozvědět, nebo co se tady nachází. Začali jsme pořádat i komunitní setkání, do kterých zapojujeme i místní obchodníky, aby se rady budovala nějaká komunita kolem galerie nejenom třeba těch mladých, které zajímá umění, ale obecně, aby tady vzniklo nějaké povědomí o tom, že tady může fungovat i jiná kultura než klasická tak jak ji známe.”

Samozřejmě nechybí ani doprovodný program. Po prázdninách se tady vrátí nedělní Limity hudby, které představují hudební žánry, které v produkci městských obvodů nejsou tak běžné. Těšit se můžete i na další výstavu.

Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “V září nás čeká světoznámá fotografka českého původu působící v New Yorku Marie Tomanová. Její snímky zná i česká veřejnost. Má zde mnoho výstav, ráda se sem vrací, takže jsme rádi, že zavítá i do Ostravy, kde bude vůbec poprvé.”

Akce v Galerii Dukla mají čím dál větší ohlas a chodí na ně stále více lidí.

---

Mohlo by Vás také zajímat