Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Na odstavném parkovišti končí více vraků
  • Porubou prošel průvod broučků a berušek
  • HC RT Torax Poruba posílili hráči z Ukrajiny

Na odstavném parkovišti končí více vraků

Z ulic Poruby zmizela další nepojízdná auta. 8 vraků, které měly déle než půl roku propadlou technickou kontrolu, skončilo na záchytném parkovišti. Jejich odtah zajistila radnice.

V Ostravě-Porubě v současné době evidují 9 desítek aut, které mají minimálně šest měsíců propadlou technickou kontrolu. Nejenže zabírají parkovací místa, ale navíc hyzdí i veřejný prostor.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Díky tomu, že byla novela v roku 2020 zákona o silničním provozu na komunikacích číslo 13, tak tato novela nám umožnila odtahovat vraky, ale to jsou vraky v uvozovkách, protože zákon nezná pojem vrak, ale pouze technicky způsobilé a technicky nezpůsobilé vozidlo. My postupně evidujeme veškeré vraky. Hlášení nám podávají strážníci MP, samotní zaměstnanci odboru dopravy, ale zejména také občané.”

Martin Otipka, mluvčí, MOb Ostrava-Poruba: “Nepojízdná vozidla nám nejčastěji hlásí samotní občané. Jsou to až dvě třetiny vozidel, které máme v evidenci. My bychom chtěli požádat občany, aby při hlášení těchto nepojízdných vozidel využívali aplikaci města čistá Ostrava, kterou najdou na webové adrese . Právě tam můžou dát i fotografii, můžou to vozidlo popsat, můžou popsat i místo a uvidí i jak se jejich podnět řeší.”

Tento týden radnice nechala z ulic odtáhnout 8 vraků a jejich počet na záchytném parkovišti se tak zvýšil na 13. U dalších čeká až doběhnou veškeré potřebné lhůty.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ten postup je potom takový, že vlastník vozidla je obeslán v rámci vysvětlení, kdy mu běží zákonná lhůta dvou měsíců. Pokud vozidlo neodstaví z pozemní komunikace, tak je následně odtaženo na záchytné parkoviště, kde další 3 měsíce čeká do doby dražby.”

4 auta, která jsou momentálně na odstavném parkovišti, půjdou už v listopadu do dražby. Pro ta zbývající si ještě majitelé mohou přijet.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Pokud se o něj vlastník vozidla přihlásí, tak samozřejmě jsou mu naúčtovány veškeré náklady s tím spojené. To znamená s odtahem vozidla, následně i za skladování vozidla na odstavném parkovišti, což činí 200 korun za každý započatý den.”

První dražba autovraků v Porubě proběhla loni. Za celkem 5 aut radnice utržila kolem 25 tisíc korun. Teď očekává, že se cena vyšplhá ještě výš.

---

Porubou prošel průvod broučků a berušek

V Ostravě-Porubě opět po roce proběhl Rej broučků a berušek. Tato tradiční akce je u dětí velmi oblíbená. Účast tak byla obrovská.

U Floridy na Hlavní třídě se každoročně před Dušičkami a Halloweenem schází broučci a berušky. Připraven je pro ně nejen pestrý program, ale také průvod masek se světýlky a na závěr i překvapení.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Jak sami vidíte, akce je velmi úspěšná. Děti si přišly zařádit s klaunem Hopsalínem, potom se vydáme světýlkovým průvodem po Hlavní třídě k Alšovu náměstí a vrátíme se zpět. Uvidíme, jak to všechno dopoledne. Počasí nám vyšlo a jinak chtěla jsem říct, že akce probíhá v rámci projektu Poruba přátelská rodině a novinkou v letošním roce, máme tady občerstvení dětský punč.”

klaun Hopsalín: “Bylo tady hodně dětí, zvládli jsme to, někteří se ztratili a hned jsme je zase našli. Tak jak to bývá v pohádce. Brouček a Beruška se ztratí a potom se zase najde. My jsme moc rádi, že přišlo tolik lidí a že z chviličku budeme moci jít s nimi na lampionový průvod a ukončit to takovou krásnou podzimní atmosférou.”

Jaký byl program?

klaun Hopsalín: “Měli jsme pro děti připraveny písničky, chtěli jsme i nějakou soutěž, ale bohužel v tom kvantu dětí se to nedá , ale děti si to určitě náramně užily. Byly úžasné.”

Na místě si účastníci Reje broučků a berušek mohli zakoupit nejen dětský punč, ale také medovinu a jiné nápoje na zahřátí a také nejrůznější světýlka a lampiony.

Jaroslava Finková, prodavačka lampionů a světýlek: “Máme tady svítící lampiony bezpečné na baterie, není to na klasickou svíčku, je to na baterii a ostatní klasická světýlka pro děti. Meče, mašličky, baňky, rohy. Máme asi 15 druhů, aby si každý mohl vybrat podle svého. Nejvíc jdou asi ty svítící tyčky, které mají 3 barvy, potom ty svítící balonky a čím větší tma, tím to samozřejmě jde víc vidět a víc to svítí. Takže efekt veliký.”

Anketa: účastníci Reje broučků a berušek: “Poprvé jsme a lampiony , světýlka a těšili jsem se. Je to pěkné.”

“Těšil jsem se moc, je to nádherná tradice, mám to tady rád. Mám svítící meč.”

“Zatančila jsem si s Hopsalínem a vzala jsem si lampion. Těším se moc na ten průvod.”

“Já jsem se těšil hrozně moc a převlékl jsem se za mumii.”

“Dcera je netopýr a já jsem smrtka a před chvilkou jsme přišli. Já nejsem netopýr, já jsem vrah. Takže to je vrah. Před chvilkou jsem přišli, ale chodíme tu pravidelně, takže líbí se nám.”

“Za berušku. A jak ses těšila? Hodně. A máš nějaký lampion? Dýni.”

Překvapením na závěr byl nádherný ohňostroj, který si všichni užili.

---

HC RT Torax Poruba posílili hráči z Ukrajiny

HC RT Torax Poruba si letos v dorostenecké extralize vede velmi dobře. V nejdůležitějším utkání o čtyřku mladí hokejisté porazili Zlín 3:2 v prodloužení. Daří se jim i díky posile z Ukrajiny.

Dorost hokejového klubu RT Torax Poruba letos posílil čtyři hráči z Ukrajiny. Před válkou k nám utekli s rodiči a v týmu už si našli i kamarády.

David Moravec, trenér dorostu, HC RT Torax Poruba: “To jsou hráči, kteří byli v reprezentaci, takže to jsou opravdu špičkoví hráči v této kategorii a samozřejmě utvořili velkou konkurenci a díky té konkurence se celý tým zvedá. To není jenom o těch 4 hráčích., kteří tady jsou, ale o všech hráčích. Oni si berou od nich a navzájem zase se naučili více disciplíny, respektovat soupeře a rozhodčího.”

A pomohli vám kluci z Ukrajiny?

David Moravec, trenér dorostu, HC RT Torax Poruba: “Jde to vidět, že nám pomáhají každý zápas. Je to samozřejmě trochu jiné nasazení, je to trošku jiná hra než na co byli zvyklí a chvilku jim trvalo než si na to přivykli, ale přivykli si a přivykají si vlastně pořád.”

Jak je berou ostatní?

David Moravec, trenér dorostu, HC RT Torax Poruba: “Vždycky si to chce sednout, protože vstoupil jiný element do šatny, mluví jinou řečí. Ne všichni jim rozumí, nebo skoro nikdo jim nerozumí. Takže se snaží nějakým způsobem porozumět. Kluci jsou fajn, že se začínají i trošku více česky dorozumívat, takže jim něco rozumí, ale ten začátek byl trochu kostrbatější. Teď už je to lepší a lepší.”

Anketa: hráči z Ukrajiny, HC RT Torax Poruba: “Tady je to mnohem lepší. Každý hráč může ukázat, co v něm je a dostane šanci. Na Ukrajině tomu tak není. Hrál jsem dva roky se staršími a potom s mladšími. Líbí se mi tady, je tady dobrý tým, dobrý kolektiv, dobrý trenér.”

Liší se to v rychlosti, liší se to v bruslení, liší se to v přístupu k hráčům. V Česku je vše více individuální.”

V týmu už jsem se se všemi seznámil, znám i pár hráčů z juniorky. A je tady všechno jinak. Dobrý kolektiv, fajn trenér, vše je odlišné.”

Zatímco v minulé hrací sezóně týmu dorostu hrozilo, že vypadne z extraligy, teď je na tom mnohem lépe. Ve skupině C je v tabulce aktuálně na 4. místě.

---Mohlo by Vás také zajímat