Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Z Poruby postupně mizí chodníky ve špatném stavu
  • Cirkus trochu jinak vnesl kulturu do ulic Poruby
  • Arrows Ostrava přivítal ve svém parku Draky Brno

Z Poruby postupně mizí chodníky ve špatném stavu

V Ostravě-Porubě jsou chodníky v nevyhovujícím stavu za 70 milionů korun. Dobrou zprávou je, že jejich počet neustále klesá. Postupně se totiž opravují.

Loni 80 milionů, letos o 10 milionů méně. Právě tuto částku radnice vyčerpala na rekonstrukci chodníků a snížila tak dalších několik procent chodníků ve špatném stavu. Letos v opravách pokračuje. V nejhorším stavu jsou chodníky na 7. a 8. obvodě.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Díky tomu se snažíme zaměřovat právě na tyto části, ale to neznamená, že ty další stavební obvody pomíjíme. Snažíme se rozdělovat, dá se říct, každému stejně. My se snažíme všechny tyto rekonstrukce provádět v rámci běžné údržby, ale od minulého roku se orientujeme podle rozšířeného digitálního pasportu. Co se týče celkových oprav v tomto roce, tak my jsme opravili od února celkem 5 tisíc metrů čtverečních komunikací, což znamená komunikací 3.a 4.třídy. To jsou cesty a chodníky, kde chodníků jsme opravili 3 a půl tisíce metrů čtverečních a ten zbytek tvoří cesty. Zejména tedy výtluky na cestách.

Rekonstrukcí projde i asfaltový chodník na ulici Jiřinkova, který bude po obnově užší. Popraskaný a nevzhledný asfalt postupně nahrazuje zámková dlažba.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tyto činnosti zatím zajišťujeme jak pomocí naší dlažební čety tak i externím subjektem, dodavatelem. Do budoucna se snažíme navýšit právě naše dlažební čety, protože jsou levnější a minimálně stejně kvalitní jako externí dodavatelé.”

Díky digitálnímu pasportu má radnice o všech chodnících v obvodu perfektní přehled.

Lubomír Gazda, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací: “My máme 3 stupně chodníků. Když si je vyvoláme tabulkami, tak se nám objeví potom zabarvení příslušného chodníku v té barvě, která náleží tomu stavu. To znamená, chodníky máme klasifikované jako dobré, vyhovující, nevyhovující. V těhto třech barvách se nám potom zakreslí v jednotlivých obvodech. Vybrané chodníky, nebo i celý obvod. Když si ho vyvoláme přes tyto ikonky, tak se nám objeví celkové metry čtvereční chodníků ve všech třech variantách dohromady, nebo si vybereme, jak jsem říkal stav dobrý, stav vyhovující, stav nevyhovující. Z toho si potom můžeme dělat různé varianty jak lokalit tak částí, tak celých obvodů a propočítávat.

Každý z chodníků si může radnice zvlášť vyčlenit a okamžitě tak ví, kolik má metrů čtverečních a kolik by stála jeho oprava. Řídí se tím i plán oprav a rekonstrukcí. A nově také plán čištění ulic a chodníků.

Lubomír Gazda, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací: “Chceme teď v novém výběrovém řízení už tyto chodníky, které můžeme čistit našim čistícím strojem, který máme v tomto roce nově pořízen, tak můžeme nahradit dodavatelskou činnost.”

A co je hlavní, nový čistící stroj může po všech lokalitách jezdit celoročně. Program umí vyčíslit i to, kolik tím obvod ušetří.

---

Cirkus trochu jinak vnesl kulturu do ulic Poruby

Alšovo náměstí v Ostravě-Porubě oživilo vystoupením zábavní, umělecké a artistické společnosti Cirkus trochu jinak. Na náměstí vnesla radost v době, kdy kultura kvůli pandemii utichla.

Kultura mezi domy. Tak zní název startujícího projektu Cirkusu trochu jinak, který se s ním po téměř tříměsíční pauze vydal na turné po Moravskoslezském kraji. Svým vystoupením uchvátil nejen návštěvníky Alšova náměstí v Porubě, ale i obyvatele přilehlých panelových domů, kteří pouliční divadlo sledovali z oken a balkónů.

Václav Pokorný, principál artistické společnosti Cirkus trochu jinak: “Je to právě úplně úžasné, protože jsme se vlastně i s účinkujícími akrobaty bezmála dva měsíce neviděli, tak jsme vlastně v sobotu začali tvořit, občas jsme se setkali na nějakých trénincích u nás v Um Cirkum v centru pro nový cirkus V Zálomu a tam jsme tvořili věci, dělali, ale vlastně úžasné je se setkat.”

Leona Macurová, artistka: “Já teda dneska si hraji pouze na pejska, tak snad pobavím děti, když už ne dospělé.”

Alžběta Moravcová, artistka: “Na to vystoupení se strašně moc těším, protože po dlouhé době mi to opravdu chybí a je to super vystupovat zase před lidmi.” A co tedy uvidíme, co jste si pro nás připravila? “Různou akrobacii, pozemní, na kruhu,potom tady máme skvělého provazochodce, takže bude to opravdu rozmanitá show.”

David Pargač, artista: “Já jsem, mohl bych říct playboy, ale spíše jsem zajíc, takže pro dnešek jsem zajíc a bude to takové lehce komicky ztvárněné a takové oživení. Takový výkřík po tom, aby se znovu zase objevila ta radost v ulicích.”

Každý z umělců tak předvedl kousek ze svého vrcholového čísla. A bylo se na co koukat. Úžasnou atmosféru navíc dokreslovala francouzská hudba.

Anketa s diváky: Mi se líbilo to, že se to vůbec děje. Jakože prostě po tak dlouhé době je to určitě způsob, jak prostě přiblížit kulturu lidem.” Co se vám líbilo nejvíce? “Asi ten provazochodec.”

“Asi ten provazochodec, i když oni jsou dobří všichni.”

“Bylo to skvělé abych pravdu řekl. Já cirkus moc nemusím, ale tohle se mi hodně líbilo.”

“Líbilo se mi to a nejvíc asi ten akrobat na těch židlích.”

“Mi se to líbilo moc, takže se těším, že se otevřou i další akce a budeme moct chodit s dětmi ven.”

Cirkus trochu jinak vystupuje pokaždé na jiném místě a nikdy nedá dopředu vědět kdy a kde, takže to bude překvapení.

Václav Pokorný, principál artistické společnosti Cirkus trochu jinak: “Vlastně ono to není nějak řízená akce. Prostě objevíme se a někdo nás někde vidí. Není to o tom, že bysme dávali nějaké zprávy na sociální sítě, facebook, takže i proto naše fanoušky žádáme o trpělivost, protože jim nemůžeme říct, kde budeme a to kvůli shlukování a opatření, které jsou, protože je musíme samozřejmě dodržovat.”

Každopádně slíbili, že se do Poruby ještě vrátí a ne jednou, takže se máme na co těšit.

---

Arrows Ostrava přivítal ve svém parku Draky Brno

Odstartovala baseballová sezóna, která ale bude kvůli pandemii kratší. V pátek 22.května v rámci 1.kola extraligy hráči Arrows Ostrava přivítali na svém hřišti Draky Brno, které nakonec porazili 3:0.

Také baseballovou extraligu překazila pandemie koronaviru. Místo dubna začala teprve minulý víkend. Pro zajímavost, od konce loňské sezóny do začátku té letošní uplynulo 6669 hodin. Spočítal klub Arrows Ostrava.

Radim Kepák, prezident klubu: Hlavně jsme se těšili na to množství diváků, takže dneska je první zápas, kdy vždycky na tribunách máme obrovský počet diváků, ale bohužel dneska to musíme omezit, protože máme omezení, takže bude jenom 50 diváků a já věřím tomu, že zápas bude zajímavý, protože jako mistři se vlastně setkají s vícemistry zase, s třetím v pořadí v loňském roce, s týmem draků a já věřím, že to bude výborný baseball.”

Hráči Arrows Ostrava budou obhajovat loňský mistrovský titul a sezóny se nemohli dočkat.

Aleš Navrátil, hrající asistent: “Určitě nám to chybělo, jsme strašně rádi, že prostě můžeme začít a těšíme se na tu hru. Novinky jsou. Bude se hrát tato liga bez cizinců kromě těch, kteří tady mají trvalé bydliště, takže hodně mladých hráčů dostane šanci se předvést, co se naučili a natrénovali.”

Zápasy s Draky Brno jsou vždy dramatické a vyrovnané a nejinak tomu bylo i v prvních dvou utkáních, Zatímco to první vyhráli na domácí půdě Arrows Ostrava 3:0, na hřišti Draků naopak prohráli 3:6. Už tento pátek Arrows park přivítá Eagles Praha. A jak vlastně bude letošní zkrácená sezóna probíhat?

Radim Kepák, prezident klubu: ”Budou dvě kola, základní kola a pak bude nástavba Týmy budou v Top 6, šest nejlepších týmů potom budou hrát 3 kola o mistra. My máme pro letošní rok jednu výjimku. My jsme vlastně loni jako Arrows vyhráli a měli jsme v Ostravě pořádat Champions cup, který vlastně se pořádat letos nebude, ale z rozhodnutí CET, evropské baseballové federace ho budeme pořádat v příští roce u nás v Ostravě.

Klub se dlouhodobě věnuje i mládeži. Celkem má 13 mládežnických družstev v různých kategoriích.

Jakub Martinčák, trenér mládeže: “Děti k nám chodí od 6 let, takže od 6 do 10 je ideální věk přijít. Kategorie jsou jakž takž naplněné, ale určitě přivítáme další nadějné hráče. Nejdřív spolu trénují kluci holky dohromady, potom od těch 10 let, nebo 11 jdou holky na softbal, kluci zůstanou u baseballu. Hrají se krajské soutěže tady v kraji a potom celorepublikové soutěže, to sbíráme úspěchy a jezdíme po celé republice i po světě.”

Pokud tedy chcete své děti do baseballu přihlásit, máte šanci.

---Mohlo by Vás také zajímat