Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubské střední školy se představily deváťákům
  • Knihovna Podroužkova uspořádala Sousedskou slavnost
  • Oslavy na SŠ Matějčka byly určeny především postiženým dětem

Porubské střední školy se představily deváťákům

Aula VŠB-TUO patřila přehlídce porubských středních škol. Uskutečnila se tady už tradiční akce Tvoje škola je hned za rohem, kterou už třetím rokem pořádá porubská radnice pro žáky 9. tříd základních škol v obvodu, aby jim ulehčila rozhodování o tom, kam dál.

Na přehlídce porubských středních škol bylo z čeho vybírat. Studijní obory, které nabízejí, jsou velice pestré. Od kadeřnic a aranžérek přes jazyky a techniku. Každý deváťák si tak na akci porubské radnice Tvoje škola je hned za rohem mohl najít to své.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Smyslem je umožnit všem našim deváťákům, aby si mohli vybrat tu nejlepší školu, aby zůstávali v Porubě co nejdéle. Kdo přijde, tak si udělá celostní obrázek o tom, co Poruba v oblasti středního vzdělávání nabízí.”

Ivan Igor, prorektor pro strategii a spokupráci, VŠB-TUO: “My rádi takové akce pořádáme, protože je to přece jenom vysoká škola, centrum vzdělávání nejenom v Porubě, ale jedno z dvou center i ve městě Ostrava, takže velmi rádi spolupracujeme jak se středními školami, tak i se školami základními, protože pečovat o žáky, pečovat o studenty, motivovat je k tomu, aby studovali vědu, aby studovali techniku, je důležité a musíme začít co nejdřív.”

Anketa: představitelé středních škol: “My dneska tady nabízíme to, co nás ve škole baví, a to je technika. Máme multimediální kroužek, budeme připravovat i televizní studio malinké a kromě toho už příští rok bude i učebna virtuální reality, která teda bude bez brýlí, což je nová technologie. Bude mít pilotní třídu, která v republice nemá obdoby.”

“Pouštíme tady nějaká videa ze školních akcí a vyrobili jsme takový fotokoutek, ke kterému jsme připravili takové úsměvné bubliny.”

“Ti žáci v 9. třídě zejména na začátku školního roku ještě nemají mnozí úplně představu o tom, co budou dělat, kam se ty jejich kroky budou dál ubírat a ta návštěva u toho stánku a ta debata s vyučujícím nebo s tím pedagogem, který tady je, nebo i s těmi žáky, kteří tady jsou, jim může dát trochu konkrétnější představu o tom, co je na té škole čeká. Jestli by je ten obor bavi, jestli by pro ně byl zajímavý.”

“Představujeme tady dva studijní obory čtyřleté s maturitou. Tady si ti žáci základních škol můžou zkusit základní práce, které provádíme. Máme tady část, která je věnovaná počítačovým sítím. Takže můžou si udělat kabely, které se používají na telekomunikaci, na informatiku.”

Jak se nakonec žáci 9. tříd rozhodnou, bude záležet čistě na nich. Osobní kontakt se školami je ale k nezaplacení.

Anketa: žáci základních škol: “Já jsem byla předtím nějak rozhodnuta, ale určitě mi to víc otevřelo oči o ostatních školách.”

“Je tady velký výběr hlavně gymnázií. Kdo neví, tak určitě si vybere.”

“Já přemýšlím o kadeřnici, ale ještě si nejsem jistá. Ještě si budu vybírat, na jakou školu půjdu.”

“Možná se rozhodu, nějaké ty letáky jsem si nasbíral, tak uvidím.”

Získanou představu o možnostech studia si deváťáci budou moci ještě upřesnit na Dnech otevřených dveří, které jednotlivé střední školy pořádají většinou během listopadu a ledna.

---

Knihovna Podroužkova uspořádala Sousedskou slavnost

Knihovna Podroužkova v Ostravě-Porubě uspořádala tradiční sousedskou slavnost. Lidé z jejího okolí tak měli možnost navzájem se poznat a k tomu si užít příjemné odpoledne plné zábavy a soutěží.

Kvízy, divadlo pro děti, koncert. To vše a mnohem více si užili návštěvníci knihovny Podroužkova na už páté Sousedské slavnosti. Její součástí byla také soutěž o nejlepší buchtu a provázkohraní.

Irena Šťastná, ředitelka, KMO: “Loni jsme si to zkusili poprvé po rekonstrukci a my jsme vlastně ve spádové oblasti, takže si myslím, že všechno funguje, ale pro mě každý nový člověk, který objeví knihovnu, byť se zpožděním, tak je u mě favorit, protože na sebe se nabalují jednotlivé vztahy a funguje to ve skupině. Máme už za sebou koncert Saši Nikličkové, která hrála na akordeon a ukázala autorské písně.”

Děti shlédly i loutkovou pohádku O třech prasátkách a na 5 stanovištích Bobříkovy stezky plnily různé úkoly.

Anketa: knihovnice, KMO - Podroužkova: “Tady mají malovat kamínky, které našly. Takže si je nejdřív najdou, namalují a to je prostě jejich odměna. Takže ty kamínky jsou rozmístěny všude po knihovně? Po knihovně. Jsou šikovní, malují, mají vlastně barvičky, kterými dělají podklad a pak fixy malují ten obrázek, který chtějí.”

“Pro dospělé čtenáře, aby se zabavili taky kromě tvoření, tak aby si zasoutěžili v poznávání Poruby. Všechno všichni zvládli, byli dobří. Na to, že bylo špatné počasí, tak jsme všichni spokojeni, že to proběhlo. Proběhlo to uvnitř a návštěvnost byla hodně vysoká.”

Anketa: návštěvníci Sousedské slavnosti? “Splnila jsem Bobříkovu stezku, pak jsem si namalovala kamínek a ještě chci ochutnat nějakou buchtu, protože mě hodně zajímá, kdo vyhraje. A namalovala jsem tohle moře, protože jsem byla na dovolené v Turecku, tak jsem si to chtěla nějak připomenout.”

“Splnila jsem Bobříkovu stezku, ochutnala jsem buchty a malovala jsem kamínky. Namalovala jsem srdíčko a dala jsem to jedné knihovnici. A dostala jsem balónek.

Chodíš často do knihovny? Jo, protože moje mamka tady pracuje jako knihovnice.”

“Něco jsem znala, protože syn je rybář, tak jsem se naučila rybářský uzel a kdysi jsme dělali ve skautu uzlování, ale všechno jsem zapomněla, tak jsem si to chtěla vyzkoušet. ///Je to zajímavé a pán je velice šikovný.”

“Vyzkoušeli jsme, co se dalo. Kvíz jsme měli v pohodě. Bylo to moc pěkné ten kvíz. Krásné fotky, užili jsme si to.”

“Na kvízu se mi dařilo výborně, všechny odpovědi správně, takže jsem dostala odměnu. Poznávala se místa různá v Porubě.”

Knihovna Podroužkova funguje denně kromě neděle a její součástí je také kavárna a venkovní terasa.

---

Oslavy na SŠ Matějčka byly určeny především postiženým dětem

Světově uznávaný dětský psycholog Zdeněk Matějček by v tomto roce oslavil 100 let od svého narození. SŠ v Ostravě – Porubě, která nese jeho jméno, proto připravila pestré oslavy.

Střední škola profesora Zdeňka Matějčka vzdělává mimo jiné i postižené děti. A protože se profesor Matějček těmto dětem obzvláště věnoval, oslavy byly věnovány především jim.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry