Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Nevzhledné zpevněné plochy nahradí zeleň
  • Školní družiny fungovaly i během prázdnin
  • Porubský zimák nabídne větší bezpečnost i komfort

Nevzhledné zpevněné plochy nahradí zeleň

Z Ostravy-Poruby zmizí nevzhledné zpevněné plochy, které už dávno neslouží svým účelům. Díky Norským fondům je nahradí zeleň. Radnice tak reaguje na postupné oteplování planety.

V Porubě odstartoval projekt s názvem Ozelenění zpevněných ploch, na který radnice získala peníze z Norských fondů. Díky tomu se ještě letos postupně promění čtrnáct starých nevyužívaných asfaltových a betonových hřišť v zelené oázy. Dalších pět hřišť projde rekonstrukcí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já věřím, že to je další z kroků v adaptaci na změnu klimatu, kterou v poslední době procházíme. To znamená nejenom vracením vodních prvků do ulic Poruby, ale odstraněním těchto tepelných ostrovů, které vlastně opravdu v těch letních a teplých měsících sálají a přece jenom vrací to teplo zpátky do toho ovzduší. Takže věřím, že to bude zpříjemnění pro lidi, kteří v těch domech bydlí.”

Richard Janáčik, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ta akce spolu s norskými fondy je nákladná v tom, že podstatnou částí té investice je vůbec to vybourání a likvidace těch stávajících povrchů. To znamená, určitě jsme za to rádi, protože jakákoli zeleň navíc v Porubě zejména v době těch největších veder, je určitě velké plus.”

Plochy k proměně radnice vybírala ve spolupráci s lidmi, kteří bydlí v jejich okolí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Někde jsme si nebyli úplně jisti, jestli to hřiště opravdu využívané není a až teprve z reakce lidí a zpětných vazeb jsme se dozvěděli, jestli ho opravdu ozelenit můžeme."

V pěti lokalitách, kde jsou betonové plochy dvě, Poruba mimo projekt vždy jednu opraví, a to ze svého rozpočtu. Jde o dvě místa na ulici Matěje Kopeckého a po jednom na náměstí Boženy Němcové a ulicích Jana Šoupala a Řecká.

Ozeleněno bude přes 4 a půl tisíce metrů čtverečních asfaltových a betonových ploch, na kterých se postupně vysadí více než sto nových stromů a stovky různých druhů květin.

Martin Mati, vedoucí Střediska údržby zeleně, Ostravské městské lesy: “My to celé realizujeme jako Ostravské městské lesy celou akci, takže pro nás je to od až do z, to znamená jak vybourání těch asfaltových ploch, tak těch betonů včetně návozu ornice a potom samozřejmě veškeré výsadby jak stromů tak keřů. Jsou to hlavně klasické městské druhy. Kaštanovník, jsou tam mišpule, jsou tam i jeřáby. To znamená velmi atraktivní druhy."

Celkové náklady na ozelenění ploch se vyšplhají na 20 milionů korun. Práce budou hotovy do konce tohoto roku.

---

Školní družiny fungovaly i během prázdnin

Také o letošních letních prázdninách v Porubě fungovaly školní družiny. Otevřeny byly na čtyřech vybraných školách, které se střídaly vždy po dvou týdnech. Navštěvovat je mohly děti od 1. do 4. tříd.

Do vybraných porubských základních škol děti chodily i během prázdnin. Nikoliv však do vyučování, ale za zábavou. Otevřeny pro ně byly školní družiny.

Martina Dušková, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Byly to základní školy Komenského, ZŠ Porubská, ZŠ Valčíka a teď se nacházíme na ZŠ Ivana Sekaniny. Tyto 4 školy se vystřídaly během prázdnin po dvou týdnech s tím, že to nebylo určeno pouze pro žáky dané školy, ale pro všechny žáky z Poruby, kteří se mohly během prázdnin přihlásit.”

Porubská radnice tak reagovala na potřebu rodičů, kteří měli problém zajistit svým potomkům hlídání.

Martina Dušková, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Bohužel i kvůli ekonomické situaci. Spousta těch letních táborů nebo aktivit jsou poměrně nákladné, kdežto ty školní družiny jsou finančně o něco příznivější, kdy tam byl administrativní poplatek 500 korun a potom si rodiče hradí ještě stravu. Jinak ten režim je hodně podobný, nebo i ty aktivity tak jako družina.”

Například na ZŠ Ivana Sekaniny byl pro děti připraven program s tématem Vesmír. Vytvářely výrobky na toto téma, malovaly, navštívily i planetárium a nechyběly ani vědomostní soutěže.

Miroslava Bukovská, ředitelka ZŠ Ivana Sekaniny: “Máme tady děti ze všech škol v Porubě, ale nejvíce je těch našich, protože znají paní vychovatelky, znají, co se tady v družině dělá a věří, že se budou bavit. Děti přichází mezi 7. a 8. hodinou. Potom jim zajišťujeme ve školní jídelně svačinky, v poledne obědy a rodiče nebo prarodiče si je vyzvedávají do 15 hodin. Náš program pro naše školy je také dva týdny jak v ostatních školách a zájem už jsme zjišťovali v květnu.”

Anketa: žáci porubských základních škol: “Mám tady hodně kamarádů, je to tady dobré, hodně mě to tady baví a jsou tady dobré hračky.”

“Mě se tady líbí hodně, mám tu hodně kamarádů, líbí se mi ta družina, jsem rád, mě tady mamka přihlásila. Je to tu všechno dobré, hračky dobré a mám tu hodně, hodně kamarádů.” “Hrozně moc se mi tady líbí, proto jsem tady. Je tady hrozně moc hraček, mám tady hrozně moc kamarádů a dneska bude vodní bitva. Vyráběli jsme rakety a takové jakoby vesmírné věci”.

“Tady vidíte tu černou díru, tak jsem to dělala sama z papíru a ty ostatní věci, tu raketu atak jsem udělala z různých omalovánek vesmírných a potom něco musela dodělat mamka, protože jsem musela jít spát. Já se sama divím, že umím takhle kreslit. Divím se tomu hrozně moc.”

Martina Dušková, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Tuto aktivitu jsme organizovali i loni s tím, že bychom to rádi organizovali i do budoucna, aby se spravedlivě i ty školy prostřídaly, aby se ty školy pokaždé neopakovaly, abychom je vytížily rovnoměrně. Rodiče se hlásili předem a těch dětí bylo zhruba 20 až 30.”

Nejvíce naplněný byl poslední turnus družin, který probíhal právě na ZŠ Ivana Sekaniny, kde denně docházelo více než 30 dětí.

---

Porubský zimák nabídne větší bezpečnost i komfort

Pokud jste v posledních dnech projížděli kolem zimního stadionu v Ostravě-Porubě, jistě jste si všimli čilého stavebního ruchu. RT Torax Arena totiž prochází rekonstrukcí, která přinese díky novým technologiím větší bezpečnost i komfort pro diváky.

Porubský zimní stadion, který slouží jako domovská aréna hokejistům RT Torax, situovaný v multifunkčním areálu, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Hala pochází z roku 1998 a kompletní opravu si již zasloužily zastaralé technologie i interiér. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Bylo proto zapotřebí odstranit obě chladící plochy, současně bude vybudována nová konstrukce s vyhřívanou deskou podloží, tepelnou izolací i nové betonové chladící desky. Díky novým technologiím tak snížíme i enviromentální rizika, množství čpavku bude sníženo na polovinu. Nový mobiliář přinese uživatelům haly i příjemnější prostor. Sportovní výkony bude moci sledovat víc diváků, kapacita bude rozšířena o zhruba pět set míst pro sedící diváky. Stav objektu si tuto významnou investici zasluhoval, financování sportovní infrastruktury je pro město jednou z priorit, aby obyvatelům umožnilo sportovní aktivity a pohyb v širokém spektru."

Nejprve je potřeba rozbít a odvézt velké množství betonu, protože na původní betonovou desku hracího pole, byla při první rekonstrukci položena druhá a tak musejí stavebníci kopat až metr a půl hluboko. Nové hřiště bude užší a posunem trestné lavice vzniknou i nová místa k sezení. 

Jaroslav Kovář, jednatel společnosti SAREZA: „V současnosti jsou dokončeny bourací práce v hlavní hale, byly demontovány mantinely i staré sedačky, zahájeny byly stavební úpravy strojovny chlazení a kompletně byl odčerpán čpavek. Následně bude zahájena instalace nových technologií chlazení.“

Hokejisté a krasobruslaři využívali v období prázdnin OSTRAVAR ARÉNU. V září a říjnu mohou sportovci trénovat na zimním stadionu v Kravařích. Rekonstrukce si vyžádá 105 milionů korun a hotovo by mělo být v listopadu. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat