Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Školu zahájili tradičním vlajkovým ceremoniálem
  • Cestu k jídelně už bez potíží zvládnou i vozíčkáři
  • Rozloučit se s prázdninami pomohli klauni

Školu zahájili tradičním vlajkovým ceremoniálem

Začal nový školní rok. Jeho zahájení si slavnostně užili také v Základní škole Butovická. Na počest této události zde vyvěsili i vlajky.

Začátek školního roku signalizovalo u Základní školy Butovická vyvěšení české vlajky spolu s tou, která je symbolem města Studénka. Je to zde tradiční ceremoniál.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Do naší školy přišlo 32 nových prvňáčků, které jsme rozdělili do dvou prvních tříd. Jsem ráda. Že se k nám děti vracejí, o prázdninách jsme pro ně připravili spoustu překvapení. Naše škola byla ve velké rekonstrukci, kterou jsme zvládli i díky našemu zřizovateli městu Studénka.”

Jako památku na první školní den tu děti dostaly několik upomínkových dárků.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Dostaly odznak, kde je napsáno, že je žák naší školy. Také dostaly krásnou stavebnicovou hru a ve třídě jsme pro děti přichystali nové učebnice, sešity, pomůcky, takže se z nich dneska mohou doma radovat.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Všem školákům přeji úspěšný školní rok, zejména prvňáčkům, aby zvládli školní docházku, protože to pro ně bude trošku nezvyk. A další speciální přání je pro všechny deváťáky všech základních škol, aby úspěšně zvládli přípravu na přijímací zkoušky na střední školy, aby si vybrali správnou školu a byli na ni úspěšní.”

Zajímavosti na této Základní škole Butovická je, že se tu děti mohou přijít kdykoliv, takzvaně “vykecat” do ředitelny a nikdy nenarazí na zavřené dveře.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Na naší škole je zvykem, že ředitelna je otevřena pro všechny, takže celé přestávky i v hodinách máme dveře ředitelny otevřené a děti tady mohou kdykoliv přijít se svými radostmi a i starostmi. Já i paní zástupkyně je vyslechneme a snažíme se všem pomáhat, a děti chodí, doopravdy chodí.”

Jak už v úvodu zaznělo, škola byla během prázdnin rozsáhlým staveništěm. Probíhaly zde souběžně tři investiční projekty. Tím největším byla na druhém stupni rekonstrukce rozvodů vody a odpadů

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Investovali jsme do úprav více než 3 miliony korun s tím, že je udělána část vnitřních rozvodů. Bohužel časově by se to nedalo zvládnout během jedněch letních prázdnin, takže na tyto práce navážeme v příštím roce, kdy bude tato rekonstrukce pokračovat. Je nutné to udělat v co nejkratší době na všech budovách škol.”

---

Cestu k jídelně už bez potíží zvládnou i vozíčkáři

Konec prázdnin, to byl limit pro dokončení stavebních zakázek, které probíhaly v areálech škol. Jednou z nich byla úprava přístupu k jídelně Základní školy Sjednocení.

Přístup pro chodce i automobily zásobování k budově jídelny Základní školy Sjednocení už byl několik let velmi špatný. Byla zde stará rozbitá panelová cesta s vystouplými kanály.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Děláme tady úpravu vstupu a vjezdu jak pro zásobování školní jídelny, tak se zde nově buduje i částečně odstavná plocha pro zaměstnance školy a také to bude primárně určeno jako příchod a průchod ke školní jídelně pro žáky Základní školy Slunečnice, což je součást Základní školy Sjednocení, to znamená jsou tam zdravotně postižené děti, mnohdy se pohybující pomocí vozíků.”

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Probíhaly zde nezávisle na sobě dvě akce. V první fázi se opravovala zásobovací rampa shoz dolů do sklepa pro zásobování školní jídelny. Následně potom jsme zahájili opravu samotné komunikace. Ta začala 20. července s tím, že předpokládáme dokončení určitě do konce prázdnin.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Částka za tuto realizaci bude zhruba 900 tisíc korun. V příštím roce nás něco podobného čeká i u Základní školy Františka kardinála Tomáška.”

Právě škola nesoucí jméno kardinála Tomáška byla jedinou ze tří ve Studénce, ve které během prázdnin neprobíhaly kromě běžné údržby žádné stavební zásahy. Největším staveništěm byla školní budova na ulici Butovická. Souběžně zde byly realizovány tři stavební projekty. Výměna zárubní a dveří za protipožární, oprava dlažby v přízemí a na druhém stupni rekonstrukce rozvodů vody a odpadů.
---

Rozloučit se s prázdninami pomohli klauni

Dětem ve Studénce se rozloučit s prázdninami pomohli klauni. Před sportovním centrem bavili veřejnost dvě hodiny a rozhodně nenechali publikum jen pasivně sedět.

Konec prázdnin pojali ve Studénce vesele. Pracovníci organizace Sport a kultura pozvali dětem na poslední srpnovou středu dvojici, se kterou se rozhodně nenudily.

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Letní festival ukončíme ve Studénce vystoupením Klaunů z Balónkova. Bude to takové větší vystoupení, dvouhodinové. Děti se mohou těšit na balonky, bubliny, konfety a hlavně na mini diskotéku.”

Jan Gavelčík, Klauni z Balónkova: “Každopádně už se na ty děti těšíme, začínáme rozcvičkou, aby si procvičili svaly, protože kolikrát jsou po tom létě lenivé. Budeme kouzlit, dělat zvířátka z balónků, budeme tančit, budeme zpívat, budeme se bavit, prostě budeme si to maximálně užívat.”

Adéla Valůšková, Klauni z Balónkova: “Já hraji v Těšínském divadle jako externista, vždycky mě bavilo stát před publikem a něco předávat dál. Vím, že dospělí v sobě něco mohou tak jako potlačit a zatleskají. Děti, ty jsou ale opravdu spontánní. Když se jim to líbí, dají to znát, a když ne, tak taky. A právě v tom to miluji, že mohu přestoupit před ty děti, a vidím hned tu zpětnou vazbu a to je krásné.”

Jan Gavelčík, Klauni z Balónkova: “Dělám programy pro děti několik let, práce s dětmi mě baví a vždycky si to užívám taky. Hlavně si myslím, že člověk musí zapomenout na to, že je dospělý a musí se trošičku stát tím dítětem a zároveň brát to dítě jako rovnocenného partnera. Protože pokud to dítě nepochopím, tak asi nemohu pro děti dělat zábavu.”

Celkem kulturní pracovníci připravili na léto pro děti osm akcí. Takto intenzivní program na každý prázdninový týden sestavili druhým rokem.

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Myslím si, že děti byly spokojené, poznali jsme to i podle návštěvnosti. Vždy ve čtyři hodiny u sportovního centra každou středu se sešly. I když bylo nepříznivé počasí, moc horko nebo zima, nikdy nám dětští návštěvníci nechyběli.”

Už teď, po dobrých zkušenostech, proto mohla Radka Tomášková slíbit, že podobně pestré prázdniny v rámci Letního festivalu mohou zdejší malé děti a jejich rodiče očekávat i příští rok.

---Mohlo by Vás také zajímat